بازدید 38590
آخرین تحولات خاورمیانه؛
چهار هدف پنهان ترامپ از تحریم نفت ایران، گفت‌وگوی پامپئو و وزیر خارجه قطر درباره ایران، کشته شدن بیش از ۱۶۰۰ غیرنظامی در حملات ائتلاف آمریکا به رقه و فشار آمریکا بر آلمان برای «تروریستی» اعلام کردن حزب‌الله، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به واکنش آمریکا به پیشنهاد ظریف برای مبادله زندانیان نیز اشاره کرد.
کد خبر: ۸۹۴۵۶۸
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰ 26 April 2019

چهار هدف پنهان ترامپ از تحریم نفت ایران، گفت‌وگوی پامپئو و وزیر خارجه قطر درباره ایران، کشته شدن بیش از ۱۶۰۰ غیرنظامی در حملات ائتلاف آمریکا به رقه و فشار آمریکا بر آلمان برای «تروریستی» اعلام کردن حزب‌الله، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به واکنش آمریکا به پیشنهاد ظریف برای مبادله زندانیان نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ وزارت خارجه آمریکا در واکنش به پیشنهاد محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در خصوص تبادل زندانیان، خواستار آزادی فوری شهروندان آمریکایی شد، ولی به طور کلی پیشنهاد ظریف را رد نکرده است.

وزیر خارجه کشورمان در اظهاراتی در نیویورک تأکید کرد: امروز این پیشنهاد را علنی مطرح می کنم؛ زندانیان را مبادله کنیم. تصور می کنیم اتهامات آنها جعلی و نادرست است.

این اظهارات ظریف در واکنش به اتهامات مطرح علیه افرادی است که در آمریکا زندانی شده‌اند. بیشتر این افراد به اتهام نقض محدودیت های آمریکا علیه صادرات به ایران زندانی شده اند.

ظریف افزود: بیایید تبادل داشته باشیم. من پیش از این همین کار را انجام داده‌ام و اکنون نیز قدرت و اختیار لازم برای اجرای آن را دارم.

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: واشنگتن از یک راهکار انسانی برای پرونده مربوط به شهروندان بازداشت شده در ایران حمایت می کند، ولی ایران باید فورا ابتدا شهروندان آمریکایی را که نادرست و اشتباه زندانی شده‌اند، آزاد کند. همه شهروندان ایرانی که در آمریکا زندانی شده‌اند، به خاطر نقض قوانین ایالات متحده تحت پیگرد و محاکمه قرار گرفته‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره به المانیتور گفت: ما نسبت به اظهارات اخیر ظریف، وزیر خارجه ایران در نیویورک درباره بازداشت شهروندان آمریکایی در ایران مطلعیم. ما به اشاره ظریف به یک راهکار انسانی برای این پرونده ها اشاره می کنیم؛ مسأله‌ای که بارها خواستار آن شده‌ایم.

واکنش آمریکا به پیشنهاد ظریف برای مبادله زندانیان/چهار هدف پنهان ترامپ از تحریم نفت ایران/کشته شدن بیش از ۱۶۰۰ غیرنظامی در حملات ائتلاف آمریکا به رقه/گفت‌وگوی پامپئو و وزیر خارجه قطر درباره ایران

وی افزود: نظام ایران می تواند جدی بودن خود را نسبت به مسائل کنسولی نشان دهد، از جمله شهروندان ایرانی که به خاطر نقض قوانین آمریکا، محاکمه یا تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند؛ همین طور از طریق آزاد کردن فوری آمریکایی های بی‌گناه. ما از ایران می خواهیم تا همه شهروندان آمریکایی و افراد ناپدید شده را فورا آزاد کند، از جمله ژیو وانگ، رابرت لوینسون، سیامک نمازی و سایرین.

چهار هدف پنهان ترامپ از تحریم نفت ایران

وبگاه خبری «العربی الجدید» در گزارشی با تیتر «چهار هدف پشت پرده تحریم کامل صادرات نفت ایران» نوشت: در میان اطلاعات فراوان درباره پیامدهای تصمیم ایالات متحده برای متوقف کردن صادرات نفت ایران، پرسش هایی درباره اهداف آمریکا برای تشدید تحریم نفتی علیه ایران که در روز دوشنبه اعلام کرد، وجود دارد.

هدف اول؛ ارتقای نفت شِل

نویسنده تصریح کرد: اما اهداف دیگری نیز وجود دارد. به گفته تحلیلگران بین‌المللی، آمریکا می‌خواهد به نفع حوزه نفت شِل خود عمل کند، زیرا تولید نفت شل آمریکا در حال بهبود بوده و در جستجوی بازارهای صادرات به ویژه در بازارهای آسیاست که در مقایسه با بازارهای اروپایی از رشد سریع‌تری برخوردار است؛ بنابراین، ترامپ می‌خواهد سهم صادرات نفت ایران در آسیا را از آن خود کند و آنها را به شرکت‌های نفت شل آمریکایی بدهد.

هدف دوم؛ بازی سیاسی با گاز

از جمله اهداف ترامپ، جلوگیری از سرمایه‌گذاری روی گاز ایران، تولید و صادرات آن به اروپاست. به این دلیل که بازار گاز اروپا برای حیات صادرات گاز آمریکا اهمیت دارد. علاوه بر این، هدف نهایی آمریکا از وضع تحریم در حوزه انرژی علیه مسکو نیز همین است که صادرات گاز روسیه به کشورهای اروپایی را کاهش دهد و گاز خود را احتمالا به بهایی بیشتر به کشورهای اروپایی بفروشد؛ درحالی که با توجه به آنکه گاز وارداتی از روسیه با قیمت ارزان‌تری در اختیار کشورهای اروپایی قرار می‌گیرد، اروپایی‌ها تمایلی به جایگزینی آن با گاز وارداتی از آمریکا ندارند.

واکنش آمریکا به پیشنهاد ظریف برای مبادله زندانیان/چهار هدف پنهان ترامپ از تحریم نفت ایران/کشته شدن بیش از ۱۶۰۰ غیرنظامی در حملات ائتلاف آمریکا به رقه/گفت‌وگوی پامپئو و وزیر خارجه قطر درباره ایران

«آمریکا می‌خواهد با کاهش صادرات گاز روسیه به اروپا، از موقعیت و جایگاه روسیه در اروپا بکاهد و  از طریق وابسته‌سازی کشورهای اروپایی به انرژی خود، اتحادیه اروپا را در درازمدت مهار کند».

هدف سوم، هدف انتخاباتی

العربی الجدید نوشت: هدف سوم اقدام رئیس جمهور آمریکا در لغو معافیت‌های تحریم نفتی ایران پیروزی در مبارزات انتخاباتی با نشان دادن خود به عنوان یک رئیس جمهور قدرتمند است که از امنیت اسرائیل در برابر ایران که آن را به تروریسم متهم می‌نماید، دفاع می‌کند و بدین شکل حمایت لابی اسرائیل را در دومین مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در 2020 به سمت خود جلب می‌کند.

هدف چهارم، سلطه بر انرژی دنیا

العربی الجدید هدف چهارم و مهم‌تر اقدام ضد ایرانی ترامپ را اجرای استراتژی سلطه آمریکا بر انرژی جهان و کنترل آن بر تأمین نفت جهان، قیمت‌ها و خطوط تجارت نفت دانست.

گفت‌وگوی پامپئو و وزیر خارجه قطر درباره ایران

«مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای، از دیدار «مایک پمپئو» و «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیران خارجه آمریکا و قطر، در واشنگتن خبر داد و تصریح کرد، این دو وزیر درباره «مسائل مهم منطقه‌ای، از جمله در افغانستان، لیبی و سودان و تلاش‌ها برای مقابله با نفوذ خبیثانه ایران در منطقه» گفت‌وگو کردند.

دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا فشارهای فزاینده‌ای علیه ایران، که واشنگتن آن را به حمایت از تروریسم و اقدامات تخریبی در منطقه متهم می‌کند، اعمال می‌کند.

کشته شدن بیش از ۱۶۰۰ غیرنظامی در حملات ائتلاف آمریکا به رقه

بمباران‌ گسترده ائتلاف تحت رهبری آمریکا در شهر رقه سوریه در یک بازه چهار ماهه در سال ۲۰۱۷ به کشته شدن دست‌کم ۱۶۰۰ غیرنظامی منجر شده است. 

خبرگزاری فرانسه این آمار را بر اساس گزارشی که روز پنجشنبه (پنجم اردیبهشت‌ماه) منتشر شده، ارائه داده است. یافته‌های این گزارش بی‌سابقه توسط «عفو بین‌الملل» و گروه «آنتی‌وارز» حاصل  چندین ماه تحقیقات میدانی و تحلیل گسترده داده‌های آماری است.

«دوناتلا روورا» از اعضای عفو بین‌الملل گفت: «بسیاری از بمباران‌های هوایی دقیق نبودند و ده‌ها هزار مورد از حملات توپخانه‌ای به صورت کور انجام شدند.»

در این گزارش تصریح شده، ائتلاف تحت رهبری آمریکا تنها حدود ۱۰ درصد از این تلفات را می‌پذیرد. رووا گفت: «آنها رقه را با خاک یکسان کردند، اما نمی‌توانند حقایق را پاک کنند.»

این کارشناس عفو بین‌الملل، عدم استفاده از تسلیحات مناسب و عدم انجام عملیات‌های اطلاعاتی و شناسایی را دلیل شمار بالای تلفات عنوان کرد.

ائتلاف تحت رهبری آمریکا حملات در سوریه را، بدون مجوز شورای امنیت یا موافقت دولت سوریه از ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۴ (۳۱ شهریور ۱۳۹۳) با هدف ادعایی مبارزه با داعش آغاز کرد.

این ائتلاف موفقیتی در مبارزه با این گروه به دست نیاورد و در مقاطعی هم حملاتش به تحرکات داعش کمک کرد. به عنوان مثال، شهریور ماه سال ۱۳۹۵، چهار جنگنده ائتلاف آمریکا مواضع ارتش سوریه را که در حال مبارزه با عناصر داعش در نزدیکی فرودگاه شهر «دیرالزور» بودند، بمباران کرده و ۸۳ نظامی این کشور را به شهادت رساندند.

فشار آمریکا بر آلمان برای «تروریستی» اعلام کردن حزب‌الله

آمریکا از طریق سفیر خود در برلین، فشار بر دولت آلمان برای «تروریستی» اعلام کردن شاخه سیاسی حزب‌الله لبنان را تشدید کرده است.

روزنامه «جروزالم پست» روز چهارشنبه گزارش کرد، «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در برلین، به مقام‌های دولت آلمان فشار آورده است تا حزب‌الله لبنان را «سازمانی تروریستی» اعلام کند.

واکنش آمریکا به پیشنهاد ظریف برای مبادله زندانیان/چهار هدف پنهان ترامپ از تحریم نفت ایران/کشته شدن بیش از ۱۶۰۰ غیرنظامی در حملات ائتلاف آمریکا به رقه/گفت‌وگوی پامپئو و وزیر خارجه قطر درباره ایران

منابع روزنامه جروزالم پست می‌گویند، گرنل در هر دیدار با مقام‌های آلمانی، این درخواست علیه حزب‌الله را تکرار می‌کند.

طبق این گزارش، مقام‌های آلمانی تا کنون به این فشار تن نداده‌اند. «نیلس آنن» وزیر کشور آلمان، اسفند ماه گذشته در گفت‌وگو با نشریه اشپیگل گفت، گروه حزب‌الله جزو احزاب سیاسی جامعه لبنان است و اتحادیه اروپا شاخه نظامی آن را به فهرست گروه‌های ممنوعه، اضافه کرده است.

اتحادیه اروپا حزب‌الله لبنان را به صورت دو بخش سیاسی و نظامی به رسمیت شناخته و بخش نظامی آن را در فهرست تحریم قرار داده است.

رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا در ماه‌های گذشته در تلاش برای محدود کردن فعالیت‌های حزب‌الله لبنان، کشورهای اروپایی را برای تروریستی اعلام کردن کل حزب‌الله تحت فشار شدید قرار داده‌اند.

واشنگتن همچنین در تلاش برای پایین آوردن محبوبیت حزب‌الله در لبنان، چندین بانک و شخصیت لبنانی را به اتهام ارتباط با حزب‌الله در فهرست تحریم قرار داده است.

در تازه‌ترین اقدام آمریکا علیه حزب الله، وزارت خرانه‌داری آمریکا چهارشنبه شب، دو فرد و سه نهاد را به بهانه ارتباط با حزب‌الله در لیست تحریم‌های خود قرار داد.

انگلیس نیز به تبعیت از آمریکا، اسفند ماه سال گذشته، حزب‌الله لبنان اعم از شاخه سیاسی و نظامی آن را به عنوان یک «گروه تروریستی» اعلام و فعالیت این گروه در انگلیس را ممنوع کرد.

این تصمیم در حالی گرفته شد که حزب‌الله، یکی از مهم‌ترین احزاب سیاسی لبنان است و در انتخابات اخیر پارلمان لبنان هم با وجود اقدامات آمریکا علیه این حزب، بخش بزرگی از کرسی‌های پارلمان، در اختیار ائتلاف مورد حمایت حزب‌الله قرار گرفت و حزب‌الله اکنون بخشی از دولت لبنان است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۲۵
انتشار یافته: ۲۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
چطور ممکن است یک حزب سیاسی شاخه نظامی داشته باشد وبه رسمیت شناخته شود.عبارت صحیح تراین است یک گروه مسلح در پوشش حزب سیاسی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
چون ملتشان خواستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
آقای ظریف از جانب خودشان. این موضوع را مطرح نکرده اند وحتما دستور از بالا بوده است. واحتمالا بدنبال آن مذاکرات هم پنهانی انجام میشود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
مذاکره دیگر تمام شد برای مسائل کلان ان هم تا این سر کار است
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
هر دو طرف دارند برای مذاکره زمینه چینی میکنن.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
هر دو طرف دارند برای مذاکره زمینه چینی میکنن.
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
اقا ما هم مبادله کتید دیگه عاقا زاده ها رو بگیرید بزارید ما بریم فقط بزارید بریییم
رضا
|
United Arab Emirates
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
عزیز نگاهی به اطلس توزیع منابع نفت و گاز دنیا بیانداز تا دیگر این حرف را نزنی میزان منابع نفت و گاز امریکا حتی با نفت شیل بسیار محدود است ،با شدت زیادی در حال تولید است و مصرف داخلی اش هم بسیار بالاست لذا نمی تواند نقش زیادی در صادرات جهانی نفت و بلاخص گاز داشته باشد.شاید فشارهای ان بر ایران و ونزوئلا هم برای تحت سلطه گرفتن منابع کلان این کشورها باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
به ظریف بگو اول اونا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
ظریف چرا استعفا نکردی راحت بشیم فقط سوتی میدی
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
اگر دست روحانی بود همه زندانیهای آمریکایی زا داده بود. الان التماس میکرد که شما هم یه ایرانی آزاد کنید.
نفت برای مدت زمان طولانی قابل تحریم نیست ، فقط مسولین با مردم همراهی کنند.
میلیمتر
|
United States
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
دیگه اینقدر روحیم داغونه از این همه سختی و بدبختی و امثال اینها که همشون هم نتیجه دعوای این و اونه و من اصلا در جریان نبوده و نیستم و این خیلی لج در بیاره که چوب کارهای بد و اشتباه دیگران را بخوری و همیشه اینجوری بوده برای من که دیگه اصلا حوصله خوندن اخبار و آنالیز و کامنت مرتبط رو ندارم مثلا این همه نظر دادم چی شد آیا اونهایی که اشتباه کردن از اشتباهشون دست کشیدند نه من هم میدونم و امیدوارم این شرایط ختم به خیر بشه برای خودم و ملت ایران نه هیچ کس دیگه ای
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
تصور میکنم اقای ترامپ در شرایطی هست که به قول خودمانی پاش روی پوست خربزه هست.یه بار یک فیلم از اثار شکسپیر دیدم که طرف گفت اگر گاری بالا میره بپر روی گاری اگه دیدی پایین میاد جلو راهش رو باز کن(جمله دقیقش یادم نی)
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
فواره چو بالا رود سرنگون شود. ترامپ داره اخرین زورهاشو می زنه.
فقط اشتباهش اینه که مثل هیتلر در چند جبهه وارد نبرد شده با روس ها، چینی ها ، ترک ها و حتی اروپا
این وضعیت چندان پابرجا نمی مونه شاید در داخل امریکا و جریان های پوپلیستی و سرمایه داران امریکا محبوبیت بیاره ولی در نهایت ضربه اساسی به نظام امریکا وارد می کنه
مهمترین ضربه هم شروع شده که عبارته از خروج و کاهش جریان مبادله دلار در اقتصادهای جهانی
این وضعیت یکه تازی امریکا زیاد پابرجا نمی مونه برای همین هم ترامپ به دنبال ایجاد تنش با سایر کشورها و در نهایت امنیتی کردن جهان و اگر بتونه جنگ با ایران است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
استدلال آمریکا واقعا جالبه! می گه ایران زتدانی های مورد علاقه اشو در ایران آزاد کنه ( بدون قید و شرط، چون بر خلاف قانون زندانی شده اند!)، ولی زندانی های مورد علاقه ایران در آمریکا، وفق قانون آمریکا زندانی شده اند!! منطقو برم!
پاسخ ها
محسن
| United Kingdom |
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
عزیزم این حرفا جنبۀ بازار گرمی و کُری خوندن داره. مهم اینه که در عمل چی بشه.
مهدی
| Germany |
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
ترامپ از موضع قدرت سخن می گوید.
ما از موضع اقتدار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
شما که درباره این مسائل حرف میزنی، در مورد مسائل دیگه از جمله تحریم ها هم صحبت می کردی
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
اونجا اجازه نداره اینجا اجازه داره و در نهایت برجام رو ظریف امضا کرد!
بی تفاوت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
اقا ظریف چن وقت پیش گفتن قوه قضایه مستقل ایشون نمیتونن دخالت کنن الان چه جور خودش قول ازادی میده
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
زندانیان ایرانی در امریکا بخاطر دور زدن تحریم به ناحق در زندان هستند . چه جرمی انجام داده اند ؟ تجارت ؟ تجارت زندان دارد اما جاسوسی زندان ندارد و نقص حقوق بشر است البته دیپلماسی ظریف باعث روشدن بیشتر دشمنی امریکا با ملت ایران شده است . گاهی بایستی دشمنی امریکا را برای خوش باوران اینطوری ثابت کرد
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه اجلاس داووس علی دیواندری اکبر طبری سم آفلاتوکسین سیلاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا حمید ابوطالبی