بازدید 15110
مرور روزنامه‌های سه‌شنبه ششم آذر؛

دلار پایین آمد، قیمت‌ها نه مانع کجاست؟! /استیضاح ظریف؟! /راه کاهش تورم چیست؟

درمان اورژانسی تورم، ردگم‌کنی بامزه آقای وزیر، چرا در کرمانشاه این قدر زلزله می‌آید، با وام مسکن اصلا می‌شود مسکن خرید؟، داستان پیچیده محمدجواد و پیروز، تلاش برای تطهیر جنایتکار، ادامه امدادرسانی به زلزله‌زدگان کرمانشاه، تولید محتوا برای کودکان با فناوری «بلاک چین»، جلسه توجیهی CFT، پرونده هیرکانی روی میز یونسکو و فرصت سازی اعتراضات صنفی، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
کد خبر: ۸۵۵۰۸۷
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۲:۲۷ 27 November 2018

درمان اورژانسی تورم، ردگم‌کنی بامزه آقای وزیر، چرا در کرمانشاه این قدر زلزله می‌آید، با وام مسکن اصلا می‌شود مسکن خرید؟، داستان پیچیده محمدجواد و پیروز، تلاش برای تطهیر جنایتکار، ادامه امدادرسانی به زلزله‌زدگان کرمانشاه، تولید محتوا برای کودکان با فناوری «بلاک چین»، جلسه توجیهی CFT، پرونده هیرکانی روی میز یونسکو و فرصت سازی اعتراضات صنفی، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه‌های امروز سه شنبه ششم آذرماه در حالی چاپ و روانه پیشخوان مطبوعات شد که عناوینی همچون ۱۵ دلیل کاهش قیمت دلار، درمان اورژانسی تورم، شیب تند شدن تصویب استانی شدن انتخابات، اعتراضات کارگری فرانسه، خیز کارگزاران برای کرسی ریاست مجلس و ودیعه مردم در جیب مخابرات در کنار تحلیل‌هایی درباره علت مطرح شدن موضوع استیضاح ظریف و دلایل دیرکرد در صدور حکم پیروز حناچی، از مواردی است که در صفحات نخست روزنامه‌ها برجسته شده است.

روزنامه ایران راهکار‌های مهار افزایش قیمت‌ها در آبان ماه در گزارشی مفصل با تیتر درمان اورژانسی تورم بررسی کرده و در با درج تصویری از جمشید مشایخی، ویژه نامه‌ای با محوریت زندگی هنری او تهیه کرده و نام آن را جشن نامه‌ای برای ۸۴ سالگی جمشید مشایخی کمال‌الملک سینمای ایران نام گذاشته است.

روزنامه کیهان عنوان دلار پایین آمد، قیمت‌ها نه مانع کجاست؟! را از گزارش اصلی امروزش به عنوان تیتر یک برگزیده و نوشت: این روز‌ها سؤالی که مردم از خود می‌پرسند این است که مگر نرخ دلار که بهانه گرانی بسیاری از کالا‌ها و خدمات بود پایین نیامده؛ پس چرا قیمت کالا‌ها ارزان نمی‌شود؟

روزنامه همدلی گزارشی با عنوان همبستگی‌ ملی ضمانت دیپلماسی را در صفحه نخست خود با تیتر درشت برجسته کرد و طی آن حل مشکلات درونی کشور و دستیابی به «وفاق ملی» پیش از معضلات منطقه‌ای و جهانی را بررسی کرد. این روزنامه در گزارشی میدانی، از وضعیت زلزله زده‌های سرپل ذهاب با تیتر رنجی که تمدید می‌شود این موضوع را از نظر دور نداشت و در صفحه نخست خود قرار داد.

در ادامه تعدادی از یادداشت‌ها و سرمقاله‌های منتشره در روزنامه‌های امروز را مرور می‌کنیم؛


دلار پایین آمد، قیمت‌ها نه مانع کجاست؟!


کیهان در گزارش اصلی امروز خود، «دلار پایین آمد، قیمت‌ها نه مانع کجاست؟!» را تیتر یک کرد و نوشت: این روز‌ها سؤالی که مردم از خود می‌پرسند این است که مگرنرخ دلار که بهانه گرانی بسیاری از کالا‌ها و خدمات بود پایین نیامده پس چرا قیمت کالا‌ها ارزان نمی‌شود؟
ماجرا این است که از اواخر سال گذشته قیمت ارز روند صعودی به خود گرفت تا اینکه در اردیبهشت ماه امسال با اعمال سیاست اشتباه دولت حسن روحانی مبنی بر اختصاص دلار جهانگیری یا همان ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات همه کالا‌ها سیر افزایش نرخ پول فرنگی شتاب بیشتری یافت و در نهایت به حدود ۱۸-۱۹ هزار تومان در شهریورماه رسید البته در این مقطع زمانی با انجام اقداماتی همچون برخورد‌های دستگاه قضایی با اخلالگران ارز و نیز دستگیری معاون ارزی بانک مرکزی روند پرشتاب نرخ دلار متوقف شد و حتی سیر نزولی‌اش آغاز گشت؛ این افت قیمت ارز ادامه یافت تا اینکه در روز‌های اخیر با کاهش شش هزار تومانی به کانال ۱۲ هزار تومان سقوط کرد.
دلار پایین آمد، قیمت‌ها نه مانع کجاست؟! /استیضاح ظریف؟! /راه کاهش تورم چیست؟
طبیعی است به موازات افت قیمت دلار مردم انتظار دارند نرخ کالا‌ها و خدمات هم که به بهانه گرانی ارز بالارفته بود در شرایط فعلی به تبعیت از دلار سیر کاهشی پیدا کند و طعم شیرین ارزانی در ذائقه مردم پدیدار شود، اما زهی خیال باطل! زیرا نه تنها قیمت‌ها پایین نمی‌آید بلکه برعکس افراد مسئولی با بیان اظهارات عجیب و غریبی به نوعی مدعی افزایش بیشتر قیمت‌ها می‌شوند.
به طور مثال، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن گفت: مردم انتظار دارند با کاهش قیمت دلار قیمت کالا‌ها از جمله آهن نیز کاهش پیدا کند، اما متأسفانه اوضاع به گونه‌ای است که کاهش قیمتی اتفاق نخواهد افتاد! محمد آزاد در گفتگو با تسنیم با بیان اینکه ضرر اصلی نوسانات قیمت ارز متوجه مردم شده است، افزود: متأسفانه در دو ماه آینده تولیدکنندگان آهن کاهش صادرات روبرو خواهند شد که همین موضوع تأثیرات منفی بر عملکرد آن‌ها خواهد داشت.


نعمت بخش دبیر انجمن خودرو هم خواستار افزایش قیمت خودرو تا پنج درصد کمتر از نرخ حاشیه بازار شده و حتی به نوعی تهدید کرده که اگر این خواسته محقق نشود کارگران خودروسازان بیکار می‌شوند! این درحالی است که خودروسازان طی سال‌های اخیر علاوه‌بر بهره‌مندی از انحصار بازار به بهانه‌های مختلف نیزقیمت‌هایشان را گران کرده‌اند و حالاهم علیرغم کاهش دلار باز هم خواهان افزایش بیش از حد قیمت‌ها می‌باشند.


بازار مسکن و اجاره بها نیز بر همین مبنا طی یک‌سال اخیر و به بهانه نوسانات نرخ ارز افزایش ۸۳ درصدی قیمت‌ها را تجربه کرده و حالاهم با وجود روند کاهشی نرخ دلار خیال ارزانی ندارد و متقاضیان را حسرت زده خود ساخته است.
از سوی دیگرقیمت کالا‌ها و اجناس خوراکی مردم نیز طی ۱۲ ماه گذشته به استناد آمار‌های بانک مرکزی قریب به ۶۰ درصد گران شده و فعلا هم شاهدی مبنی بر کاهش قیمت‌ها در این بازار دیده نمی‌شود. این درحالی است که چندماه قبل نرخ اقلام خوراکی مدام به بهانه ارز بالا می‌رفت مثلا علی‌اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی چندماه پیش دلیل گرانی ۳۰ تا ۴۰ درصدی گوشت قرمز را گرانی ارز و تمایل شدید صادرکنندگان به صادرات این کالا دانست. نظیر این توجیه گرانی را سایر متولیان داشتند و علت گرانی‌ها را موضوع افزایش نرخ دلار و به صرفه بودن صادرات می‌دانستند، ولی حالا معلوم نیست چرا با وجود سیر نزولی قیمت دلار بازهم قیمت کالا‌های مصرفی مردم همچنان در اوج است.

استیضاح ظریف!
جلال خوشچهره در سرمقاله امروز روزنامه ابتکار به موضوع داغ این روز‌های پارلمان پرداخت و در مطلبی با تیتر استیضاح ظریف! نوشت: «محمد جواد ظریف» بی‌تردید نماد رویکرد اعتدالی دولتی است که اکثریت مردم طی دو دوره انتخابات ریاست جمهوری به آن رای اعتماد دادند. این رویکرد مهم‌ترین دستور کار خود را سیاست‌خارجی و بازگشت سرافرازانه ایران به جامعه بین‌المللی قرار داد. هنوز هم این اولویت برجای خود باقی است و همه رای دهندگان بر این باورند که یکی از اصلی‌ترین راهکار‌ها برای برون‌رفت کشور از مشکلات جاری، دیپلماسی فعالی است که به‌رغم همه موانع موجود، همچنان کانال‌های گفتگو و تعامل را با جامعه جهانی حفظ کرده است.
دلار پایین آمد، قیمت‌ها نه مانع کجاست؟! /استیضاح ظریف؟! /راه کاهش تورم چیست؟
تلاش مخالفان برجام برای استیضاح وزیر امورخارجه، نه از پوسته و ژست انقلابی برخوردار است و نه می‌تواند توجیه‌گر افکار عمومی در بزنگاهی باشد که دستگاه دیپلماسی کشور بیش از هرزمان به اعتبار و مشروعیت در داخل نیازمند است. در حالی که دولت ترامپ و متحدان منطقه‌ای آن در اقدامی گسترده به ناکارآمد کردن دیپلماسی فعال ایران مشغولند و سیاست‌خارجی بیشترین بار مسئولیت را در مقابله با آن بردوش دارد، طراحان استیضاح وزیر امورخارجه براساس آنچه نزد خود هزینه و فایده می‌خوانند بر انجام این‌کار اصرار دارند. اما آیا به راستی ناکارآمد کردن دستگاه دیپلماسی کم هزینه‌تر از آن چیزی است که مخالفان برجام مدعی‌اند، اظهارات ظریف در‌باره سوداگران پولشویی وارد کرده است؟ وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی شهره شده‌اش با خبر‌آنلاین، سخن پیچیده و اشاره به موضوعی گمنام نزد افکار عمومی و به‌ویژه نمایندگان مجلس و دیگر قوا نکرد.

او در نقد برخی مخالفت‌ها با FATF و CFT گفت: «اعتقاد دارم خیلی از این نگرانی‌ها، نگرانی‌های صادقانه است. اما فکر می‌کنم پشت برخی از این فضاسازی‌ها منافع اقتصادی است. بالاخره پولشویی در کشور یک واقعیت است. نمی‌خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم. اما جا‌هایی که هزاران میلیارد پولشویی می‌کنند، حتما آنقدر توان مالی دارند که ده‌ها و صد‌ها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند. با این وضعیت ما نمی‌توانیم با فضا‌سازی‌ها مقابله کنیم. کسانی که یک قلم معامله‌شان ممکن است ۳۰ هزار میلیارد باشد فضاسازی کرده‌اند. آن‌ها می‌توانند بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم فضا‌سازی‌شان کنند.» در اینجا دو نکته قابل توجه است؛ نخست منطق ادعای ظریف که بنا به اظهارات مکرر نمایندگان مجلس و قوه قضائیه امری بدیع و مورد قبول مشترک است. اگر این توافق نبود، قانون مربوط به پولشویی سال‌ها پیش از این مورد تصویب مجلس قرار نمی‌گرفت. نکته دیگر اینکه ظریف برحسب اصرار قوه قضائیه استدلال خود را در این باره به صورت مدون تقدیم کرده است. هواداران استیضاح می‌توانستند تا هنگام واکنش قوه قضائیه به استدلال وزیر امور خارجه صبوری کنند. عجله در ارائه طرح استیضاح تنها به آشفته کردن چشم‌انداز و مشغول کردن دستگاه دیپلماسی به موضوعی است که بر ضرب‌آهنگ اقدام‌های دیپلماتیک در تعامل با جامعه جهانی تاثیر گذاشته و در این‌حال موضوع کلیدی مقابله با پولشویی و فوریت تصمیم‌سازی درباره پیوستن به FATF و CFT را به حاشیه می‌برد. مهم‌تر اینکه چهره عمومی رئیس دیپلماسی کشور را در بزنگاه کنونی که بیش از هر زمان به اعتبار و اقتدار نیازمند است، دچار آسیب می‌کند. واکنش اکثریت نمایندگان مجلس به طرح استیضاح، بیش از هرچیز نزد رای دهندگانی بازتاب دارد که در دو انتخابات ریاست جمهوری اخیر با اکثریت خود به رویکرد اعتدالی آری گفتند.

راه کاهش تورم چیست؟
داود سوری اقتصاددان طی یادداشتی که روزنامه ایران در شماره امروزش چاپ کرده، نوشت: اگرچه مهم‌ترین هدف دولت در حوزه اقتصاد کاهش تورم بوده، اما واقعیت آن است که تا وقتی رشد نقدینگی وجود دارد سخن گفتن از مهار تورم عملی نخواهد بود و اگر دولت به دنبال مهار تورم است این کنترل نمی‌تواند بدون متوقف کردن رشد نقدینگی ممکن شود. همچنان که در ماه‌های اخیر شاهد بودیم رشد نقدینگی در کنار مؤلفه‌های دیگری، چون افزایش نرخ ارز، ممنوعیت‌های تحمیل شده بر بازار و اخلال در جریان ورود کالا‌ها بویژه کالا‌های واسطه‌ای به افزایش قیمت‌ها منجر شد.


اگر دولت به دنبال پایین آوردن نرخ تورم است راهی ندارد جز این که انضباط مالی و پولی را بپذیرد و از هر اقدامی که در جهت افزایش و تشدید پدیده افزایش نقدینگی است بپرهیزد. واقعیت آن است که پرداخت‌هایی که امروز دولت در حوزه‌های مختلف انجام می‌دهد با درآمدهایش همخوانی ندارد درحالیکه برای پرهیز از تشدید نقدینگی ناچار است که عهده دار مدیریت دخل و خرج هایش باشد وگرنه کسری این تراز به افزایش نقدینگی و به تبع آن بالا رفتن نرخ تورم منجر خواهد شد. از جمله هزینه‌های هنگفتی که امروز دولت متحمل می‌شود در حوزه یارانه‌های پرداختی به حامل‌های انرژی و مردم است و هیچ برنامه‌ای برای اصلاح این رویه وجود ندارد در حالی که اگر ما دنبال اصلاح وضعیت تورم هستیم سیاست‌های جدیدی در این حوزه باید اتخاذ شود.
دلار پایین آمد، قیمت‌ها نه مانع کجاست؟! /استیضاح ظریف؟! /راه کاهش تورم چیست؟
از سویی ما امروز نشانه‌های آشکار عدم توازن درآمد‌ها و هزینه‌های دولت را هم می‌بینیم که آشکارترین وجه آن را می‌توان در کاهش شدید هزینه‌های عمرانی و افزایش روز به روز هزینه‌های جاری دانست و همین عامل موتور محرکه‌ای برای ایجاد هزینه‌های آتی و بالاتر است که در صورت عدم مهار به افزایش نقدینگی بیشتر منتهی می‌شود. در حقیقت میزان قابل توجهی از درآمد‌های دولت نه صرف سرمایه گذاری که معطوف به هزینه‌های جاری می‌شود که خود عامل تشدید تورم و نقدینگی است.


اما برای اصلاح این رویه دانش اقتصاد هیچ راهکار آنی و دفعی ندارد. از یاد نبریم که ما بعد از ۴۰ سال یک ساختار معیوب اقتصادی را با خود حمل می‌کنیم و این ساختار بیمار در چند روز یا چند ماه تن به تغییر نخواهد داد. حل این مشکلات در فرآیندی طولانی محقق می‌شود، مهم است که اصلاحات ساختاری را شروع کنیم و در مسیر اصلاح روند‌های نادرست باشیم، اما هرچقدر که این اصلاحات دیرتر اتفاق بیفتد هزینه‌ها بیشتر، مشکلات انباشته وسیع‌تر و رسیدن به مقصد دشوارتر خواهد شد. اما نقطه عزیمت این اصلاحات کجاست؟ نقطه عزیمت آنجاست که نه تنها دولت که مجموعه نظام و حاکمیت به این نتیجه برسد که مدیریت وضعیت اقتصادی کشور را در اولویت سیاست گذاری خود قرار دهد. اگر دولت به جد می‌خواهد تورم را مهار کند راهی ندارد جز اینکه بپذیرد اقتصاد بسیار مهم و کلیدی است و ملاحظات اقتصادی باید در صدر ملاحظات حاکمیت و دولت قرار گیرد و این مهم نمی‌تواند اتفاق بیفتد مگر این که دولتمردان و مجموعه مسئولان استراتژی، قالب فکری و فلسفه مشخصی برای مدیریت اقتصادی داشته باشند و هر روز از این شاخه به آن شاخه نپرند، وگرنه گسیخته کاری بدون منظومه فکری مشخص در نهایت به مجموعه‌ای از فعالیت‌های نامرتبط ختم خواهد شد و راه به جایی نخواهد برد. در کنار این عوامل، علاج فساد حاکم بر فرآیند‌های اداری و تصمیم‌گیری کشور که مانع از سیاست گذاری‌های مدون برای مدیریت اقتصادی می‌شود راهگشاست.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۹
انتشار یافته: ۴۸
انشالله زودتر استیضاح شوند.
پایین آمدن قیمتها در ایران از محالات و غیر ممکن و مساوی با معجزه است.
علتش هم دلار نیست. فساد اقتصادی است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
احسنت.و مبارزه با پولشویی راه حل مقابله با مفسدین است.
از زندگیم لزت می برم و شاکرم
چون:
دارم عزتمند ( پیش زن و بچه، تو کشورهای دیگه، بین در و همسایه ) زندگی می کنم
و در جامعه ایی مسلمان زندگی می کنم

دیگه چی می خوام
جنگ و رای گیری هم باشه پایه هستم
مگردرایران پولشویی از نوع نفص قوانین وجود نداره؟
چرا به ظریف گیر دادین؟مواظب سلب اعتماد مردم به مجلس نشویدو از استیضاح خارج بشوید. دیپلماسی تلاش خود را کرده و می کند اما تمام راه حل نیست. ازآن به اندازه انتطار داشته باشین. بروید و در مجلس بیش از این بر قوانین صحیح تر کار کنید تا مقدمات پولشویی فراهم نشود.
کالاهای کشور یا با ارز دولتی وارد می شوند یا نیما که هیچ یک ارزان نشده اند پس این سوال از کل باطل است
دلار پایین آمد ؟ 13هزار تومان پایینه؟ خجالت بکشید؟
بسیاری از کاربران به خاطر نداشتن اطلاعات از سیستم لیبرالی گمان می کنند که دولت فرانسه بنزین و سوخت را گران کرده است، در حالی که در فرانسه دولت اصلا دخالتی در زمینه سوخت و فروش آن ندارد. این شرکت های فرانسوی و خارجی هستند که سوخت را آزادانه به قیمت جهانی به دست مصرف کنندگان می رسانند. اتفاقا قیمت جهانی اخیرا ارزان تر هم شده است.
آنچه که موجب عصبانیت مردم است مالیات بیش از یکصد درصدی دولت بر سوخت است.
ضمنا قیمت گازوئیل در آن کشورها تقریبا معادل بنزین است. کشاورزان از مالیات بالا شاکی هستند.
چون قیمت دلار مصنوعی با چماق پایین نگه داشته شده و واقعی نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
استاد مصنوعی می شود بگویید نرخ واقعی چند است؟
اگر عدد بی راهی بگویید همچین جوابت را می دهم که دیگر اینجا پیدات نشود
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
از نظر تو هنوز پایینه ، رو رو برم
دولت خودش قیمتها رو بالا می بره .
206 دم کارخانه از شنبه گویا شده 57 ملیون در ضمن وسایل الکترونیکی هارد موبایل و لوازم خانگی 5-7 برابر شده خوراکی ها از روز ارزان شدن دلار نه تنها پایین نیامدند بلکه بالا رفتند همه چیز داره گران میشه چرا هیچ مسئولی ترمز را نمیکشه و حتی اسمی از پایین آوردن قیمتها نمیکند ؟ پس چکارند اینهمه مدیر که حقوقهای میلیونی مییگرند که دفاع کنند از مردم و جامعه .شاخص فلاکت هم یک نگاه بیاندازنند
دركدوم منطقه مسئولين دلارارزان شده؟!!!!!!!
دلار پایین نیامد فقط رسانه های زنجیره ای اعلام می کنند پایین آمده وگرنه ما پایین آمدن دلار را باید در قیمت کالاها می دیدیم هدف این بود که با این جو رسانه های زنجیره ای دلارهای خانگی را از چنگ مردم بیرون بکشند تا فرزندان و بستگان بروند در استرالیا و کانادا و اروپا و آمریکا خوش گذرانی کنند و عکس سلفی بگیرند و به مردم ایران بخندند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
امثال تو با اظهار نظر های مغرضانه مانع کاهش نرخ دلار هستین
با سلام بدون رودربایسی بخش بزرگی از مشکلات ریشه در فرهنگ حاکم شده بر جامعه دارد منفعت طلبی ، خودمحوری و فرهنگ زرنگ بازی خام و دروغ که در ، فرهنگ ، ورزش ، هنر، سیاست و ... رسوخ کرده و البته در اقتصاد بد جوری ریشه دوانده . راه حل هم فقط از دبستان و آموزش و پرورش شروع می شود و لا غیر چیزی که سال ها است به خود همین مردم سپرده شده و پول نقش مهمی در آن بازی می کند این دایره بسته به این زودی ها نمی شکند .
پاسخ ها
مرتضی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
این صفتهایی که بر شمردید بیشتر خصوصیت مدیران بود نه اکثریت مردم
تنها راهکار برای کاهش قیمت رقابتی کردن فروش است ( عرضه کالا بیش از تقاضا بازار باشد) لذا با افزایش تولید و کنترل قیمت ها ( واردات موقتی کالا توسط دولت و بخش خصوصی) می توان قیمت ها را در بازار متعادل کرد.
امان از دست کاسبهای ......
علت این همه تورم و مشکلات اقتصادی و بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله فقط و فقط در رعایت نکردن حجاب است چون رعایت نکردن حجاب باعث مشغولیت ذهن مدیران شده و از پرداختن به مشکلات غافل میشوند و همچنین باعث خشم طبیعت میشود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
اگه قصد استهزا ی حجاب رو دداشتی به شما یادآوری میکنم که حجاب حکم خداست .دیگه خود دانی.
به شما قول شرف می دهم اگر ظریف را استیضاح کنید دیگر پای هیچ صندوق انتخاباتی نخواهم رفت. همیشه پای صندوق بودم و هربار گفتم انشاله اینبار مثل دفعه قبل نخواهد بود ولی اشتباه می کردم .دنبال بهانه ام تا از سمت موافقان به سمت مخالفین بپیوندم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
عجله کن برو
خب بنده خدا فارغ از درست یا غلط بودن علت استیضاح این حق قانونی مجلس هست که نمایندگان اون با رای مردم وکیل ششده‌اند
علت فساد گسترده کسانی هستند که قرار بوده خادم ملت باشند ولی ناکارامد شده اند..
وقتی آقای مهندس بگم بگم راه انداخت همه از او مدرک خواستند و کلی برچسب و القاب نصیبش شد، وقتی آقای دکتر ظریف بگم بگم راه انداخت هیچکی از او مدرک نخواست هیچکی از او نخواست از برجام بگوید هیچکی نخواست از او بپرسد چی شد؟
سقف رشد دلارازاولش هم حوالی ۱۳ تا ۱۴ هزارتومان بودوبرای چندساعت به ۱۸و۱۹ هزارتومان هم رسید الان هم که ۱۲۵۰۰ تومان هست درحالیکه همین چندماه پیش ۴۰۰۰ نومان بوده پس اینکه بعضی هاشبانه روزمانورمیدهندکه دلارپایین امده اصلا چنین چیزی واقعیت ندارد
این نمایندگان دلواپس که به چیزی غیر از به کرسی نشوندن ایده های گروهی و جناحی خود فکر نمی کنند ، از خودشون نمی پرسند که چرا باید با قوانینی که اختلاس و قاچاق می جنگد مخالفت کنند ؟! ؟!!! واقعا تمام احاد ملت میدونند که توی مملکت پولشویی مرگ اور داریم که مدام چرخهای رشد و ترقی را پنچر میکند خوب چرا نباید با این پدیده مخرب مبارزه بشود ؟! مگر ایران یک جزیره منفک از عالم است که مقررات بین المللی را تابع نباشد ؟! چرا عده ای فکر می کنند در ایده های اداره کشور نخبه ترینها هستند ولی وقتی برمسند می نشینند نتیجه ای جز استیصال برای کشور حاصل نمی کنند ! بخدا دیگه خسته شدیم تا کی ؟!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
فرافکنی کردی
خب مجلس قوانین پولشویی تصویب کنه چرا باید اطلاعات کشور رو به کسانی بدهیم که سوءنیت خودشان رو بارها ثابت کرده اند
برخی اصولگرا ها به هیچ اصلی پایبند نیستند مگر به منافع اقتصادی باند خودشان. استیضاح ظریف هم به همین خاطر است. پارسال بر خی با تحریک مردم در مشهد کل مملکت را به هم ریختند و باعث شد آن ترامپ دیوانه فکر کند که میشود با خروج از برجام و فشار به مردم به خواستة خود برسد. الان هم مصلحت کشور و نظام در تصویب CFT است ولی باز گیر کرده است.
در دنیای تجارت و اقتصاد استانداردهای وجود دارد که کنترلها بطور کامل در دست مصرف کنندهاست.ولی در کشورر ما بدلیل رانت وفساد این استانداردها وجود ندارد و مردم هیچ انتخابی ندارند وفقط باید هر چیزی را که موجوده وبا هر قیمتی بخرند.
مشکل پایین نیامدن قیمتها، کاهش مصنوعی قیمت دلار به زور سرنیزه است.حقیقت چیز دیگری است.اگر دلار پایین آمده دولت به همه دلار 4200 بدهد.
2
-
در این چهل سال کی تا حالا دیده که وسیله ای گران و بعد ارزان ! بشود. اگر شما دیدید به ما هم بگید.
فضای ارز رو از حالت دستوری و امنیتی خارج کنید تا نرخ واقعی دلار رو بفهمید. البته شما هم این کار رو نکنید بعد از مدتی خودش آشکار میشه، چون تجربه نشون داده که این روشهای قرون وسطایی فقط مسکن موقتی هستند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
چقدر گیرت بیاد تا دست از کذب پراکنی برداری و جو منفی بدی ؟
شفاف سازی کانال های مالی تنها راهی هست که راه را برای باز کردن تجارت ایران با کشورهای دیگر کمی هموار می کند. تنها کسی که از میان دولت فعلی شجاعانه در باره مخدوش بودن کانال های مالی سخن گفت آقای ظریف بود در حالی که اصلا در حیطه مسئولیت ایشون نیست. بعد سخنگوی دولت گفت حرف آقای ظریف حرف دولته. اگه حرف آقای ظریف حرف دولت هست ، لازم بود رییس این دولت این افشاگری رو بکنه و استیضاح ظریف صرفا به خاطر این افشاگری هست
فساد مشخصه انکارش عجیبه
دلار پایین آمده قیمت ها نه؟مانع کجاست؟این سؤال را باید از مشاوران اقتصادی رئیس جمهور بپرسید.مشاورانی که حالا با پیشنهاد همسرشان استعفا داده اند و ترجیح داده اند استراحت کنند..
الان 12 هزار تومن پایینه؟
کلا چند روز دلار رفت روی 18- 19 هزار تومن
اونم دیگه خیلی مسخره بود و معلوم بود کلا حبابه.
دلار وقتی اومده بود روی 8- 9 هزار تومن همه شوکه شده بودند. الان به دلار 12 تایی میگین پایین؟
خوب این دلار نسبت به سال قبل 3 برابر شده. چرا نباید کالاها اقلا دوبرابر بشه؟؟
دیروز(۵اذر) شاخص کل بورس درادامه ریزش ۳۰ هزارواحدی هفته های اخیر حدود۵۰۰۰ واحد دیگر فروریخت واما تیترهای امروز روزنامه تخصصی «دنیای اقتصاد» که به حمایت بی چون وچرا ازبورس وضدیت بابازارهای دیگربویژه مسکن شهرت دارد:
تیتراول: افت سرعت نرخ تورم
تیتر دوم: کارنامه مسکن درمیانه پاییز
تیترسوم : خروج صرافی ها ازموقعیت خرید
وطبق معمول هیچ اشاره ای به سفوط ۵۰۰۰ واحدی بورس نشده است !!!!
حال اگر دیروز بورس ۵۰۰۰ واحد رشدمیکرد تیتر اول امروز این بود: بهار درپاییز بورس ! و یا بورس درپاییز شکوفا شد !!!
عین همین اتفاق دراخبارصداوسیما هم می افتد
به این میگویندرعایت بیطرفی وعدالت درانعکاس اخبار !!!
مسئولان مانع از پايين امدن قيمت كالا ميشوند
تا قيمت ملك و خودرو واقعي نشود اين حركات زوركي و نمايشي جواب نميده چراكه قيمت مرجع كه توسط صرافي ملي اعلام ميشود يك قيمت تحميلي و نمايشي است كه داره نخ نما ميشه
مانع خود روزنامه کیهان است!
با سلام . از مصادیق بزرگ پول شویی این است که افراد از بانک برای راه انداری کارخانه وام می گیرد ولی ان را در جایی دیگر مانند مسکن . واردات و غیره صرف می کند .تراکنش مالی با کارت بانکی باشد براحتی می توان پول شویی را تشخیص داد
بازی تکراری در ایران ... مردم بدبخت که باید همه چیزو گرون بخرن چون مدیران کارامد نیستند ...
ارزان شدن ارز ، بیشتر مربوط به پائین رفتن نرخ ارز در بازار آزاد است.... اگر یک روزی ارز تخصیصی و تامینی برای تولید کنندگان، از ارز نیمائی به قیمت قدیم (اواسط سال گذشته)برگشت اونوقت میشه توقع بعضی گشایش ها رو داشت
قبلا تولید کنندگان با فقط ۱۰درصد ارز حدود قیمت ۳۵۰۰۰ریللی کشایش اعتبار اسنادی میکردن ولی امروز در بهترین شرائط حتی،مجبورن تا از قبل ، صد درصد ارز حدود قیمت ۹۰۰۰ تومنی نیما رو بصوت کاملا نقدی و پیشاپیش ، برای گشایش اعتبار اسنادی پرداخت کنن
و اضافه بر اون هم ، قیمت روز مضایق جدید دور زدن تحریم رو هم ، با پرداخت هزینه های اضافی و متنوع جدید و نوظهور تحمل کنن !!! اونوقت ما مردم خوش خیال به فکریم که چرا هیچ چیزی ارزون نمیشه !!!!؟؟؟
بخدا من تولید کننده نیستم و فقط و فقط ، یک مصرف کننده بسیار معمولی و حتی باز نشسته تامین احتماعی هستم
ولی خب ،،، کمی اهل مطالعه و تحقیقم
هر موقع قیمت گوشی موبایل به قیمت سال 96 برگشت این دروغ های کاهش قیمت دلار را باور می کنیم.
من مطمئنم مشکل مسئولین نیستن.
مشکل خود مردمن مشکل خود ایرانیا هستن.
من مطمئنم اون فقیری که نون شب نداره بخوره اگه بهش پست مدیریت بدن اولین کارش اینه که بستگانشو بفرسته خارج و....
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # ارتحال امام خمینی # قیام 15 خرداد
وب گردی