کد خبر: ۸۳۸۰۱۹
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۷ - ۰۴:۳۰ 29 September 2018

1 - نگه داشتن پدال ترمز در هنگام عبور از دست اندازها: این کار فشار زیادی را به سیستم فنربندی، اکسل و سیستم ترمز اتومبیل وارد می کند.
برای رد شدن از دست انداز باید طوری برنامه ریزی کنیم که تا قبل از رسیدن به دست انداز، سرعت را کم کرده باشیم و در هنگام عبور از آن ترمز به هیچ عنوان درگیر نباشد.
2- بالا کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن: زمانی که می خواهید ترمز دستی را بالا بکشید دکمه آن را فشار دهید و سپس آن را بالا بکشید.
این دکمه، کار کلاچ ترمز دستی را انجام می دهد و کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن باعث خرابی چرخ دنده های آن و وارد آمدن فشار بیش از حد به سیم ترمز دستی می شود.
3- تعویض نکردن به موقع روغن گیربکس: افرادی هستند که خودروشان 150 هزار کیلومتر یا بیشتر کار کرده و وقتی هم از آنها سوال می شود واسکازین را تا به حال تعویض کردی می گویند مگر واسکازین هم نیاز به تعویض دارد؟ که در جواب باید گفت بله واسکازین نیز مانند روغن های دیگر نیاز به تعویض دارد.
تعویض به موقع آن باعث روان کارکردن و سلامت گیربکس می شود و کیلومتر تعویض آن بستگی به نوع روغن و گیربکس اتومبیل و شرایط کارکرد آن دارد.
4- تعویض یکبار در میان فیلتر روغن: گاهی دیده شده که افرادی فیلتر روغن را یک بار در میان تعویض می کنند و اکثرا همین افراد از فیلتر های با کیفیت پایین استفاده می کنند.
ابن کار باعث می شود فیلتر، عمل تصفیه را به خوبی انجام ندهد و منجر به آسیب های جدی به موتور شود، اگر هربار با تعویض روعن، فیلتر عوض و فیلتر مناسب جایگزین آن شود متوجه خواهیم شد که چقدر از هزینه تعمیر موتور و صرف وقت جلوگیری خواهد شد.
5- درجا گرم کردن ماشین به مدت طولانی: این کار نه تنها مفید نیست بلکه ضرر زیادی هم به موتور وارد می‌آورد، درجا کارکردن بیش از حد باعث گرم شدن منبع اگزوز می شود و این گرما به موتور منتقل می گردد که به نوبه خود برای موتور ضرر دارد.
در زمستان بهتر است نهایتا یک دقیقه ماشین درجا کارکند سپس چند کیلومتر از مسافت را تا گرم شدن مطلوب ماشین با سرعت پایین حرکت کنیم.
6- پایین آوردن شیشه به جای استفاده کردن از کولر در اتوبان: تجربه نشان داده اگر کولر یک خودرو در اتوبان بر روی درجه یک فن روشن باشد مصرف سوختش از خودرویی که شیشه راننده آن 40 درصد باز است کمتر است.
7- خلاص نکردن دنده پشت چراغ قرمز و ترافیک: این کار باعث وارد آمدن فشار مضاعف روی دو شاخه کلاچ و گیربکس می شود.
8- گرفتن ترمز و کلاچ به صورت همزمان برای نگه داشتن خودرو: این کار باعث می شود که متراژ ترمز افزایش پیدا کند زیرا زمانی که کلاچ درگیر است از نیروی ترمزی موتور نیز استفاده می شود و زمانی که کلاچ و ترمز باهم فشار داده می شود خود باعث دیرتر ایستادن خودرو می گردد، بهترین کار این است که ترمز را فشار داده و قبل از اینکه خودرو به لرزش بیفتد کلاچ را بگیریم.
9- با سرعت پایین در لاین سرعت حرکت کردن و بالعکس: بسیار دیده شده که رانندگانی با سرعت های بسیار پایین در لاین سرعت حرکت می کنند و در عوض رانندگانی با سرعت های زیاد در لاین های کناری حرکت میکنند که هر 2 باعث ایجاد خطرات جبران ناپذیری می شوند.
10- ریختن آب لوله کشی داخل رادیاتور: این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در رادیاتور، واتر پمپ و موتور میشود و بسیار دیده شده که حتی باعث سوختن واشر سر سیلندر نیز شده است.
بهترین کار این است که آب را جوشانده و بگذاریم سرد شود و دوباره آن را بجوشانیم هرچه دفعات سرد شدن و جوشاندن بیشتر شود املاح آب کمتر خواهد شد.
به این نکته توجه کنید که بعد از سرد شدن، رسوبات در کف ظرف، ته نشین خواهد شد لذا از ریختن ته آب به داخل رادیاتور خودداری کنید البته مایع های آماده هم در بازار، موجود است که از روش اول قابل اطمینان تر است.
11- ریختن آب لوله کشی داخل منبع شیشه شور: این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در منبع، شلنگ ها ، نازل و پمپ آب آن می شود، برای تامین این آب هم می‌توان از روشهای بالا استفاده کرد.
12- سنگین کردن بیش از حد خودرو: پر کردن صندوق عقب با وسایلی که به آن احتیاجی نیست باعث بالا رفتن مصرف سوخت می شود ، حدالامکان باید خودرو خود را سبک کنیم .
13- نصب باربند در مواقعی که به آن نیاز نداریم: باربند را فقط باید زمانی بست که به آن احتیاج داریم زیرا وجود باربند باعث افزایش مصرف سوخت، حداقل به میزان 10 درصد می شود.
14- نشاندن کودک روی پای سرنشین جلوی خودروی ایربگ دار: این اقدامی بسیار خطرناک است و به احتمال زیاد در یک تصادف کوچک اگر ایربگ باز شود حتما کودک ضربه شدید خواهد دید حتی احتمال خفگی وجود دارد بهتر است همیشه کودک روی صندلی مخصوص در ردیف عقب بنشیند.
15- استفاده از نور بالا در مه: در شرایط مه آلود استفاده از نور بالا دید را کمتر می کند، در این شرایط نور خودرو باید روی نور پایین باشد و اگر خودرو مه شکن دارد باید آن را روشن کرد .
16- تکیه پا به کلاچ: بسیار دیده شده رانندگانی که وقتی حتی با دنده پنج در اتوبان حرکت می کنند پای خود را روی کلاچ تکیه میدهند و کلاچ کورس کامل خلاصی را طی می کند و این کار باعث فشار آمدن به گیربکس می شود.
17- جلو آوردن بیش از حد صندلی: خیلی از افراد فکر می کنند هرچه صندلی جلوتر باشد تسلط راننده بیشتر می شود و به اصطلاح دست فرمان خوب می شود که باید بگوییم اینطور نیست صندلی باید طوری باشد که راننده کاملا احساس راحتی بکند.
18- گاز دادن قبل از خاموش کردن خودرو: این کار قبلا در خودرو های کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام می شد اما در خودرو های انژکتوری این کار مضر است زیرا زمانی که شما گاز می دهید و سپس سویچ را می بندید مقداری بنزین نسوخته باقی می ماند که خود باعث خرابی سوزن انژکتور و بد کار کردن خودرو در هنگام استارت زدن می شود.
19- خاموش شدن خودرو به دلیل نداشتن سوخت: این کار در بعضی اوقات باعث سوختن پمپ بنزین می شود و اصولا نباید گذاشت چراغ بنزین روشن شود زیرا رسوبات و ناخالصی های ته باک وارد مسیر سوخت می شود و باعث اختلال در کار پمپ بنزین فیلتر بنزین و نهایتا انژکتور می شود.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
United States
|
۰۶:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
تقريبا ٨٠٪؜؜ اين اطلاعاتي كه داديد غلط هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
البته در مورد خودروی دنده اتوماتیک، در توفق های کوتاه پشت چراغ قرمز یا ترافیک، نیاز به خلاص کدن دنده نیست و باید با خودرو را متوقف کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
سپاس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
مطلب مفيدي بود
سهیل دریا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
موارد 10 و 11 غلط است:
آب با جوشیدن تبخیرمیشود و ناخالصی ها در آن می ماند. وقتی برای رادیات و شیشه شور آب جوشیده مصرف کنید ناخالصی آن بیشتر و مواد حل شده در آن آب بیشتر است. و اگر چند بار جوشانده شود درصد ناخالصی به 100 درصد می رسد. بنابراین مضرترین آب برای رادیات ماشین آب جوشیده است که سرشار از مواد است . این اشتباهی است که خیلی افراد دارند.
مثال واضح تر سماور است وقتی آب در سماور می جوشددرصد ناخالصی به نسبت آب آنقدر زیاد است که اضافه های ناخالصی که در آب انحلال پیدا نمی کنند به دیواره های سماور چسبیده و جرمها را تشکیل می دهند. این کار بر سر رادیات ماشین نیز می آید پس هرگز از آب جوشیده برای رادیات و شیشهشور استفاده نکنیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷
عالی و مفید بود
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
قیمت بنزین اعتراضات آبان ۹۸ طرح حمایت معیشتی سرباز کارت مشمولان طرح حمایت معیشتی قطعی سراسری اینترنت