یک کولر سرویس نشده، تمام تلاش‌ها برای صرفه‌جویی در مصرف برق و آب را به باد می‌دهد، پس بهتر است خاموش باشد،، اما بعضی از ما چنان به خنکای کولر عادت کرده‌ایم که در خانه‌ای با کولر خاموش، دچار تنگی نفس می‌شویم و کولر را یک نفس به کار می‌گیریم، تا زمانی‌که قبض‌های رعب آور از راه برسد و شیرینی خنکای دلپذیر را به کاممان تلخ کند.
کد خبر: ۸۰۹۴۴۱
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۹ 19 June 2018

یک کولر سرویس نشده، تمام تلاش‌ها برای صرفه‌جویی در مصرف برق و آب را به باد می‌دهد، پس بهتر است خاموش باشد،، اما بعضی از ما چنان به خنکای کولر عادت کرده‌ایم که در خانه‌ای با کولر خاموش، دچار تنگی نفس می‌شویم و کولر را یک نفس به کار می‌گیریم، تا زمانی‌که قبض‌های رعب آور از راه برسد و شیرینی خنکای دلپذیر را به کاممان تلخ کند.

به گزارش بیتوته،کولر‌های آبی، امکان انتخاب و تنظیم درجه سرما را ندارند و نهایتا دور تند و کند را می‌توان از آن‌ها انتظار داشت. پس بهتر است در بسیاری از ساعت‌ها خاموش باشند. اما گرمای تب‌دار بعضی از روز‌های فصل گرم سال، کاسه‌های صبر را لبریز و طاقت‌ها را طاق می‌کند، پس کولر‌ها را سرویس کنیم تا لااقل انرژی کمتری را هدر بدهند. بعضی از قطعات کولر باید همزمان با آغاز فصل گرما، معاینه دقیق شوند. ضریب فرسایش بعضی از این قطعات بالاست و ممکن است بر اثر فرسوده شدن، مصرف کولر را بالا ببرند. پس سرویس کولر، پیش از فصل گرما، کاملا ضروری است. در این مطلب که با استفاده از دانش یکی از متخصصان تأسیسات و سرویس کولر نوشته شده، راه و رسم افزودن بازدهی کولر را مرور می‌کنیم.

فرآیند‌ها و تجهیزات
کولر آبی از دو بخش گردش آب و گردش هوا تشکیل یافته است که این دو گردش توسط دو موتور جداگانه انجام می‌شود. سیستم گردش آب کولر توسط پمپ آب و سیستم گردش هوا به وسیله‌ی موتور اصلی کولر صورت می‌پذیرد.

قطعات و تجهیزات کولر آبی به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:
– الکتریکی: شامل کلید سه دکمه‌ای قطع و وصل، پمپ آب و موتور کولر
– مکانیکی: شامل توربین هوا، تسمه و شناور
– ثابت: دریچه‌ها، بدنه، اتصالات شبکه‌ی آبرسانی و شیر تخلیه

قبل از هر چیز لازم است از خاموش بودن کولر و عدم اتصال جریان برق اصلی (فاز) به کولر مطمئن شوید. اگر کولر دارای فیوز جداگانه است آن را قطع کنید در غیر این صورت با پشت دست به بدنه کولر بزنید تا از برق نداشتن آن مطمئن شوید.

از کسی که داخل منزل و پای کلید قطع و وصل ایستاده است ابتدا بخواهید کولر را یک بار قطع و وصل کند تا مطمئن شوید در حال سرویس کولر خودتان هستید نه کولر همسایه!
ابتدا می‌بایست دریچه‌های خروجی باد کولر را در اتاق‌ها و سالن‌های منزل باز کنید تا در صورت شروع به کار کولر به موتور آن فشار وارد نشود.

 

پوشال‌ها را عوض کنید
کولر‌ها باید هر سال بازرسی شوند و بعضی از بخش‌های آن مثل پوشال‌ها، حتما عوض شود. پوشال‌ها، محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌هاست. این باکتری‌ها و قارچ‌ها که در طول زمستان بین بافت پوشال پدید آمده‌اند، زمانی که آب روی پوشال‌ها جاری شود، جان می‌گیرند و معمولا بوی ناخوشایندی ایجاد می‌کنند.

 

اما مشکل فقط بوی بد نیست، آن‌ها خطر ایجاد بیماری‌های تنفسی را به همراه دارند. پوشال قیمت چندانی ندارد و بر این اساس بهتر است هر سال عوض شود و چنانچه فکر می‌کنید خیلی خوب آن‌ها را شسته‌اید، در صورتی که پوشال آن کهنه شده است آن را تعویض کنید یا در غیر این صورت آن‌ها را با آب بشویید تا خاک‌های آن وارد فضای کولر نشود، هر دو سال یکبار پوشال‌ها را عوض کنید. البته تعویض پوشال‌ها بسته به آب شهر ممکن است هر سال ضروری باشد.

برای تهیه پوشال جدید حتماً پوشال هم‌سایز با ظرفیت کولر بگیرید. مثلاً اگر پوشال کولر ۴۵۰۰ را بر روی کولر ۳۵۰۰ ببندید، تراکم بالای پوشال‌های بزرگتر از سایز، موجب اختلال در سیستم گردش هوای کولر می‌شود و هوا به درستی به کولر نمی‌رسد.

در موقع تعویض پوشال باید ابتدا آن را خیس کرده و در محل مخصوص خود گذاشته و سپس شبکه سیمی مخصوص را روی آن قرار دهید.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
خسته نباشی...این چند نکته که گفتید که همون یک نکته بود که باید پوشال کولر هر سال عوض شود ! نکات مهم دیگر کولر چی شد مثلا درست کار کردن پمپ آب و یا سالم بودن تسمه و سالم بودن یاتاقانها و روغنکاری آنها و چند نکته دیگر که باید یادآوری می کردید.
قاسم اسماعیلیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
مطالب شما در مورد سرویس کولر بسیار مختصر می باشد شاید خوانندگان فکر کنند که مطالبی که گفته شده کامل می باشد. در ادامه توضیحات شما باید گفته شود که باید تسمه موتور کلر که پرره را می چرخاند حتما کنترل شود نه باید زیاد سفت باشد(اگه سفت باشد در حرکت اولیه پره فشار زیادی روی موتور می آورد در بعضی از موارد باعث سوختن سیم پیچ موتور می گردد) ونه زیاد شل باشد که باعث درجا چرخیدن موتور می گردد طوری باشد که وقتی بایک دست بالا وپایین تسمه را فشار می دهیم مقداری به هم نزدیک شوند. ضمن اینکه با یک صابون نیز می توان تسمه را روان نمود بایک دست صابون را به لبه پایینی تسمه می چسبانیم وبادست دیگر تسمه را همراه پره می چرخانیم تا تمام تسمه درسه زاویه پایین بغل چپ وبغل راست نرم شود.مطلب دوم حتما باید درحال خاموش موتور را بادست از طریق تسمه آن چند دوری بچرخانیم تا اگه گرفتگی در اثر چند ماهی که موتور خاموش بوده ممکنه پیش آمده باشد برطرف گردد. در ضمن یاتاقانهای هردوطرف پره کولر را باید چرب نمود وروغن کاری کرد از روغن معمولی ماشین با کمک روغندان می توان این کار را انجام داد. مطلب دیگر درمورد پمپ آب کولر می باشد که خیلی ها ممکنه به این مشکل برخورد کرده باشند که سال گذشته پمپ آب کولر سالم بوده ولی امسال کولر را روشن می کنند پمپ آب را پمپاژ نمی کنه می گویند پمپ اب سوخته. در صورتی که خودمان باعث سوخته شدن پمپ آب کولر شدیم . چون از سال گذشته به علت کار نکردن کولر و رسوبات آب مثل گچ واهک باعث می شه که به لوله پمپ آب وبدنه بچسبه وسفت بشه به اصلاح ما فنی ها گری پاز کنه که جهت برطرف کردن آن باید میله پمپ که ته آن یک پروانه پلاستیکی داره را بچرخانیم تا گچ ورسوبات دیگر آن کنده شوده و روان بچرخد چون در صورت گرفتگی رسوبات پمپ کلر قدرت آن را ندارد که بتوان میله وسطی را با گرفتگی که توسط رسوبات گچ وآهک وغیره ایجاد شده آزاد کنه در نتیجه موتور داغ می شه و به اصطلاح می سوزه. حتما باید کنترل کنیم کفی پلاستیکی کف پمپ وپرهای آن در نرفته باشه . ضمن اینکه حتما شلنگ آب که به پمپ وصل شده را با یک سیم یا بست شلنگ محکم کنیم که در اثر فشار پمپ آزاد نشه که عمل آب پاشی روی پوشالها را بدرستی انجام نمی دهد. وبرای بهتر سرد کردن کولر استفاده از سایه بان ومخصوصا حصیر (آویزان کردن حصیر از سه طرف دریچه بسیار مؤثر می باشد. چون در صورت نبود سایه با نیا نبود حصیر بر روی کولر کولر در اثر گرما گرم شده و بر میزان سرمای باد کولر اثر منفی دارد . اگر در تاریخ دقت کنیم در قدیم الایام بر در منازل وپنجره حصیر آویزان می کردند که بادی که از لابه لای حصیر وارد اطاق می شده سردتر یوده. عملا خودم ظرف مدت 25 سال سابقه سرویس کولر بهترین روش را برای خوانندگان عرض کردم تا درست کولرشان را سرویس کنند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اردوگاه شهید باهنر شهید رجایی محمد عزیزی هفته دولت شهید باهنر فاطمه عبادی ائتلاف دریایی آمریکا عصر جدید حوزه های انتخابیه فارس