کد خبر: ۸۰۹۲۰۷
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۳ 18 June 2018

«امروز كه از خواب پاشدم يه سر رفتم تو سايت فيفا كه ببينم هنوز سه امتيازمون سر جاش هست يا نه؟؟ بالاخره اينجا ايرانه، عجيب نيست اگه دو امتيازشو بِدن به لبنان.»

این توییت طنز که دیروز در توییتر منتشر شد و خیلی هم دیده شد، فقط یک نوشته بامزه نیست. ادامه بحثی‌ست که سال‌هاست در تاکسی‌ها، گعده‌های خانوادگی و دوستانه و اخیرا در سخنرانی‌ها و نظریات و مطالب سیاسی جدی هم زیاد مطرح می‌شود. سال ۸۸ هم در شعارهای معترضان حضور داشت؛ نه غزه نه لبنان و... لپ کلام ماجرا هم این است: «پول‌های ما رو بردن دارن می‌دن به فلسطین و لبنان و...»

این بحث چنان برای بخشی از مردم و حتی فعالان سیاسی و اجتماعی مهم شده است که به صورت جدی فکر می‌کنند همه مشکلات موجود در کشور، دستکم در حوزه اقتصادی ناشی از همین قضیه است و اگر ایران از کمک کردن به لبنان و غزه و سوریه دست بکشد پول کافی برای همه چیز در داخل خواهیم داشت و فقر و مشکلات مالی مملکت برطرف خواهد شد.

بحث به جاهایی کشیده شده که خیلی از ایرانی‌ها، اعم از دارا و ندار در مناطق مختلف کشور به صورتی جدی حس می‌کنند حقشان را لبنانی‌ها و فلسطینی‌ها و سوری‌ها خورده‌اند.

این وسط کمتر کسی از کسانی که به این موضوعات می‌پردازند به این بعد ماجرا فکر می‌کند یا مایل است بپردازد که صرف بودجه در راستای اهداف منطقه‌ای و بین‌المللی و منافع ملی کلان کشور نه ربطی به الان دارد و نه فقط تاکتیکی مختص جمهوری‌اسلامی است، چه آنکه پیش از انقلاب حتی محمدرضا شاه پهلوی فهرستی از کمک‌ها و بذل و بخشش‌های مالی عجیب و غریب از کمک به کشورهای توسعه یافته و پول‌داری مانند انگلستان و فرانسه و آلمان غربی تا پرداخت کمک‌های بلاعوض به هندوستان و پاکستان و شیعیان لبنان و سوریه به ریاست جمهوری حافظ اسد (پدر بشار اسد) را در پرونده دارد.

به عنوان مثال در يک دهه از سال ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۷ محمدرضاه شاه بيش از ده میلیارد دلار از درآمد نفتی کشور را به‌صورت وام با بهره پايين، يا حتی وام بلاعوض و هديه به «کشورهای دوست» ايران داد.

منبع بخشی از کمک‌ها، از رادیوفردا: http://yon.ir/TkSUm

حمایت و کمک‌های مالی به متحدان منطقه‌ای البته فقط مختص ایران نیست و بیشتر کشورهای بزرگ جهان، حتی با وجود داشتن فقر شدید و مشکلات مالی گسترده شهروندان خود، با هدف پیشبرد اهداف دیپلماتیک و استراتژیک (به غلط یا درست) به کشورهای دیگر کمک می‌کنند. چرا که اساسا بودجه‌های اختصاص یافته برای این بخش‌ها مجزا است و هیچ ربطی به همدیگر ندارد. برای کمک دقیق‌تر به این بحث تجارب دو کشور جهان، یکی از غرب و یکی از شرق را مثال می‌زنم.

آمریکا یکی از بزرگترین کشورهای دنیا در زمینه اعطای کمک‌های مالی به دیگر کشورهاست، مثلا در یک قلم فقط: «براساس پیمان صلح کمپ دیوید بین مصر و اسرائیل در سال ۱۹۷۹، دولت آمریکا، متعهد شد تا سالانه ۱/۵ میلیارد دلار کمک مالی به مصر ارائه دهد.» الان چهل سال است که آمریکا این مبلغ را به مصر می‌پردازد.

در موردی دیگر می‌توان به کمک‌های مالی کلان آمریکا به اسرائیل اشاره کرد، براساس بودجه آمریکا همین سال ۲۰۱۸ پرداخت کمکی ۳/۱ میلیارد دلاری برای اسرائیل تصویب شده است. کمک‌های مالی آمریکا فقط به این موارد خلاصه نمی‌شود، این کشور همچنین مبلغی بیشتر از یک میلیارد دلار با عنوان کمک اقتصادی و امنیتی به اردن می‌پردازد.

اگر شما هم مثل خیلی‌ها تصور می‌کنید آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد دنیا، مشکل فقر و بیکاری در کشورش ندارد و قیاس چنین کمک‌هایی با کشوری مثل ایران اشتباه است، این خبرها که به نقل از گاردین و یورونیوز و سناتور آمریکایی برنی سندرز است را بخوانید:

هشدار گزارشگر ویژه سازمان ملل: نابرابری در آمریکا خطرناک شده است به شکلی که ۱۸ درصد کودکان آمریکا (برابر با ۱۳میلیون نفر) فقیر هستند. مرگ و میر کودکان در این کشور بیشتر شده است و متوسط طول عمر کمتر. سیاستهای اجتماعی دولت ترامپ هم وضعیت را بدتر کرده و 'بیرحمانه' است.

منبع: http://yon.ir/ODpLj

از یورونیوز: " نتایج یک تحقیق در ایالات متحده حاکی از آن است که حدود نیمی از از خانوارهای ساکن این کشور قادر به فراهم کردن مایحتاج اصلی زندگی از قبیل غذا، مسکن، آموزش، نگهداری از کودکان، حمل و نقل، تلفن همراه و بهداشت نیستند."

منبع: http://yon.ir/WFy64

«۴۳ درصد از آمریکایی‌ها توانایی خرید مایحتاج اولیه زندگی را ندارند. پارسال یعنی سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۵ درصد افراد بالغ آمریکایی از مراقبت‌های ضروری پزشکی صرف‌نظر کردند به دلیل آنکه پولش را نداشتند.»

منبع، توییت سناتور آمریکایی برنی سندرز: http://yon.ir/cS8je

مشابه این مثال‌ها را می‌توان در مورد بسیاری دیگر از کشورهای غربی مانند فرانسه یا انگلستان و... هم با آوردن فکت از کمک‌های مالی آنها به دیگر کشورها و همچنین آمار و ارقام فقر و بیکاری در کشور خودشان ادامه داد.

مثلا این گزارش BBCفارسی با تیتر :" تعداد کودکان فقیر در بریتانیا 'به شدت افزایش یافته است " جنس فقرشان هم فکر نکنید شکل متفاوتی با فقر در کشور خودمان دارد، بخشی از یک گزارش بی‌بی‌سی‌ درباره وضعیت کودکان فقیر اهل شهر لستر انگلستان: «بعضی روزها اوضاع آنقدر خراب است که باید از خوردن غذا صرف نظر کنند تا از پس پرداخت قبض ها برآیند.»

در این آدرس: http://yon.ir/yM9tM

موضوع کمک مالی به کشورهای متحد یا با اهداف استراتژیک فقط به غرب هم خلاصه نمی‌شود، در کشوری مانند هندوستان با جمعیتی بالای یک میلیارد نفر که طبق آمار سازمان ملل دستکم ۲۵۰ میلیون نفر از جمعیتش (چهار برابر جمعیت کل ایران) در فقر به سر می‌برند هم چنین سیاستی وجود دارد.

به عنوان مثال این خبر را ببیند که نخست‌وزیر هند برای سال ۲۰۱۷ اعلام کرده است: هند یک میلیارد دلار به افغانستان به صورت بلا عوض کمک می‌کند. قرار است این کمک برای ایجاد ظرفیت در بخش‌های آموزش و پرورش، بهداشت، زراعت، انرژی و زیربناها در افغانستان استفاده شود.

منبع: http://yon.ir/yKgS4

حالا برای اینکه تصویر دقیق‌تری از میزان فقر در هندوستان داشته باشید این خبر را بخوانید که در آن آمده است: سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد که بیش از ۳۰ میلیون از جمعیت ۲۵۰ میلیون نفری فقیر هند از حداقل نیازهای انسانی بهره‌ای نمی‌برند.

منبع: http://yon.ir/KtaKS

خواندن این گزارش بی‌بی‌سی با تیتر "خیاط هندی اولین یخچال روستایش را خرید" هم بد نیست. در این گزارش آمده است : "در حال حاضر فقط ۲۵ درصد خانه‌ها در هند صاحب یخچال هستند" آماری که در ایران شامل بیشتر از ۹۵ درصد خانه‌ها می‌شود.

منبع: http://yon.ir/tZTlj'

خواندن این گزارش هم خوب است، در آن نوشته شده: «در هند ۷۳۲ میلیون نفر بدون امکانات ابتدایی سرویس‌های بهداشتی هستند.» به زبان ساده یعنی این جمعیت بیش از هفتصد میلیونی حتی به دستشویی هم دسترسی ندارند و در فضاهای باز قضای حاجت می‌کنند.

منبع: http://yon.ir/nDyvA

با این آمار و ارقام به نظر شما نمی‌توان آمریکا و انگلستان و هند و دیگر کشورهای جهان را سرزنش کرد که چرا بودجه‌ خود را به جای کمک به افغانستان و اسرائیل و مصر و... برای فقرای کشور خودشان خرج نمی‌کنند که مردمشان یخچال و سرویس بهداشتی داشته باشند یا به دلیل بی‌پولی بیخیال درمان بیماریشان نشوند و فقر غذایی‌شان برطرف شود؟

واقعیت این است که کشاندن موضوعاتی با اهمیت بسیار بالا از جنس منافع ملی و امنیتی به قیاس‌هایی احساسی و هیجانی و مثال آوردن از فقر و نابرابری در کشور، یا از سر بی‌اطلاعی است و یا کار کسانی‌ست که از این مقایسه‌ها و حاشیه‌سازی‌های بی‌ربط‌ سود می‌برند.

به یاد بیاورید که بیشتر خبرسازی‌ها درباره صرف بودجه و حضور و قدرت منطقه‌ای ایران کار چه رسانه‌هایی و متعلق به چه کشورهایی است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۷
در انتظار بررسی: ۲۶۵
انتشار یافته: ۱۱۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
اگر امریکا و یا هر کشور دیگر برای حفظ منافع و یا مسائل بین المللی به کشور های دیگر کمک می کند منابع درامدی خود را محدود نمی کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
حالا ما رو قانع کردید یا خودتون رو . ایران فقط تو این بحث باید مثل امریکا رفتار کنه بقیه موارد چی. مردم خودمون دارن تو فقر میمیرن بعد شما ب چی فکر میکنید...
ارش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
مشکل مردم با این حاتم بخشی اقایان است از سفره کی میبرند با اجازه چه کسی و برای چه ؟اینها سوالات بی جواب ملت است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
اون فقری که شما از آمریکا مثال زدی(با منبع)، بیشتر مال مهاجرای آمریکاست نه خود شهروندان آمریکا
ع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
بله مردم درست می گویند، اشکال ندارد گاهی موردی در جهت منافع کشور هزینه ای کرد و یا به بینوایی کمک، اما موردی و نه مستمر بعدا ما را با امریکا مقایسه می کنید! امریکا از چشم سالم می دهد از سمت چشم کور می برد. بعد اقتصاد نابسامان ما کجا امریکا کجا؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
این چه استدلال بی پایه و اساسی است .بد نیست لیستی از کشورهای که یک دلار کمک به هیچ کشور هم نمی کنند بیندازید تا ببینید ما کجا قرار داریم.
امیر
|
Germany
|
۰۰:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
نویسنده عزیز،
نطر شما را به چند نکته کوچک جلب می کنم:
1. اگر کشوری مثل امریکا با درامد ناخالص ملی 14000 میلیارد دلار در سال 10 میلیارد به کشورهای دیگه کمک می کنه یعنی داره کمتر از یک ،هزار چهارصدم درامد رو هزینه می کنه و بجاش دهها برابرش فقط از پول فروش سالانه سلاح و مهمات درآمد داره ،درامد ناشی از سرمایه گذاری عربها و یهودیها در امریکا و خرید ماشین آلات و مایحتاج عمومی و ... بماند.
در نقطه مقابل ،ایران 250 میلیارد دلار درامد سرانه داره و در خوش بینانه ترین حالت 15 تاش رو می ده به این و اون و یه مقدارش رو هم غیرمستقیم ( کمکهای نظامی و مهمات ) تقدیم می کنه و چی عایدش میشه؟ تحریم و جنگ و ....
2. این اوضاع اسفبار فعلی در مملکت ما علل زیادی داره ،مثل ناکارآمدی مدیران انتصابی و مادام العمر که فقط تعویضشون در حد محل مدیریتشون از این وزارتخونه به اون یکی وزارتخونه هست ،فساد و رانت و رشوه و عدم توجه به مهمترین مساله کشور یعنی منافع ملی و محیط زیست و عدم توجه به آموزش و ....
یکی دیگه از این علل هم مصرف منابع مالی محدود ایران در موارد غیر ضروری مثل کمکهای مادی و نظامی و سیاسی به کشورهای دیگه هست. بله اگه بهشون کمک نکنیم ،مشکل ناکارامدی و فساد مدیران حل نمیشه ولی به هر حال حداقل یک مشکل از ده تا مشکل که حل میشه. خودش میلیاردها دلار صرفه جویی سالانه واسه کشور در پی داره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
اقای محترم توجه ندارند که ما به دولت لبنان کمک نکردیم بلکه به گروهی کمک کردیم اینکار را در دیگر کشورها هم انجام دادیم لذا نمیتوانیم از منافع ان بهره مند شویم و بعلاوه باعث گردیده ما را مز دولتهای حامی تروریست جای دهند و فشار مالی به مردم کشورمان وارد شود علاوه بر انکه از ببت المال که متعلق به تمام احاد کشور است و مردمی که راضی نیستند
عادل
|
Germany
|
۰۴:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
نویسنده عزیز . شما وضع معیشتی مردم رو در همه کشورهایی که نام بردی رو با وضع معیشتی مردم ایران در نظر بگیر همچنین هیچ کس نمیگه کمک نکنیم ولی اولویت بامردم خود کشور است وقتی مردم ایران وضع معیشتی بدی دارن
عادل
|
Germany
|
۰۴:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
چرا ما باید با کشورای بدبخت مقایسه بشیم چرا نباید مارو با دانمارک . ایسلند و زاپن و المان مقایسه کنید . میخواین بگین ایرانیا خوشبختن ؟؟؟؟؟؟!!!!!! چرا مارو با کشورهای دارای نفت میل قطر کویت نروژ و عربستان مقایسه نمیکنین . چرا همیشه وقتی پای ففر میاد با بدبختای هند یا وقتی بحث امنیت میشه با سوریه مقایسه میشیم .تامین امنیت وظیفه دولت هستش همچنین که اشتغال و افزایش رفاه و ... وظیفه دولتی که 9درصد منابع زمین در اختیار داره
نادر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
مطلب بسیار خوبی بود...
حتماً در نشر آن سهیم خواهم بود...
بختیاروند
|
-
|
۰۷:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
امنیت آوردن برای مردم هزینه دارد. این رو هر انسان عاقلی قبول داره . پیش به سوی امپراتوری ایران از خراسان تا شامات......
برخی تاریخدانان و سیاسیون اروپا معتقدند ایران در طول تاریخ چند هزارساله خود دوبار به مدیترانه رسید اولین بار در دوران هخامنشیان و دوم دوران جمهوری اسلامی ایران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
قیاس مع الفارق. چرا ما را با کشوری مانند آلمان و هلند و اطریش و کره و ژاپن و استرالیا و نیوزلند و کانادا مقایسه نمیکنید . هند با 1/5 میلیارد جمعیت(20 برابر ما) اگه یک قرص نان هم برای مردمش فراهم کنه باز هم خیلی هنر کرده. اقتصاد هند سومین اقتصاد بزرگ دنیاست و یک میلیارد در بودجه آن کشور قابل مقایسه با ما نیست. وانگهی هیچ دولتی به دولتی کمک نمیکنه که در قطعنامه ها علیه جزایر سه گانه ما رای بده و در گفتار روزانه مردمش و مکاتبات رسمی خلیج فارس را خلیج عربی بنامند و مارا گاو شیرده فرض کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
عجب........................
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
با تمام این حرفها کشور ما منابع زیاد داره اگر یکی از این اختلاسهای میلیاردیرو نظیر خاوری اگر جمع جورش کنیم خیلی از مشکلات حل میشه وقتی دم از مدیریت جهانی میزنیم این حفها درست نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
واقعا برات متاسفم که در مغز تو هدف وسیله را توجیه می کند توجیه کار غلط و مثال اوردن از شاه
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
سوال دقیقا همینه عزیز جان که این پولایی که به فلسطین و لبنان میره دقیقا در راستای کدوم منافع ملیه؟
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
چقدر تحلیل شما ابکی است نویسنده محترم شما چه چیزی را می خواهید تطهیر نمایید .اگر امریکا به آن کشورها کمک می کند لاقل آنها براش یک پارس می کنند
این کوتوله ها را شما نام می برید فقط می خورند در عوض در سازمان ملل لنگ ما می گیرند خواهشن اینگونه توجهی نفرمایید
حامد
|
-
|
۰۸:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
هه. خب که چی...؟ همیشه برای توجیه مدیریت نادرست و ناکارآمدشون یه توجیهی دارند.
چراغی که به خونه رواست به مسجد حرومه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
گزارش خوبیست. زحمات نویسنده در خور تقدیر است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
یعنی از نظر نویسنده نظام شاهنشاهی، دولت های آمریکا، انگلستان و... موجه اند که ایشان مثال آورده است. زهی خیال باطل!!!!!!!!!!
آدم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
آقا شما خوبی. شما برو همه درآمدت رو صرف کمک به سوریه و غزه و لبنان کن. هشتاد میلیون نفر ایرانی راضی نیستن حقشون رو بدن به نمک نشناس بخورن. شک داری؟ بدون ترس یک نظرسنجی بزار تا مردم نظرشون رو بگن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
ماروباآمریکاوانگلیس مقایسه نکن ماتوفلاکت داریم دستوپامیزنیم 8 میلیون بیکارتورم 50 درصدکارخانه های زمینگیرشده وهزاران مساله دیگرچراغی که به خانه رواست به مسجدحرام است ضمنا هندجزءبیست اقتصادبرتردنیاست اون طرززندگی هندوهاجزءمرام ومسلکشان است ربطی به فقرندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
"کشورهای بزرگ جهان، حتی با وجود داشتن فقر شدید و مشکلات مالی گسترده شهروندان خود" فيلم هالو "عـــجب"
شهر سکوت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
ببخشیدا یعنی با این نوشته میخوای به مردم بفهمونی که کمک ایران به کشورهای عرب زبان خوبه !!! دفاع از یک کار بیهوده !! همین فلسطینیها و عراقیها اگه بتونن و دستشون برسه پدر ما ایرانیها رو در میارن پس بهتره به فکر کشور و مردم مستضعف جنوب و شرق کشورمون باشیم
سعادت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
حوب دست شما درد نکنه ما رو قانع کردید و فهمیدیم نیمی از مردم آمریکا مستضعف هستند و بیچاره .همیشه میخواهید فقط توجیه کنید و ماست مالی عزیزان متاسفم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
خوب عزیز دل برادر چه ربطی داره این توجیهات؟
اگر یکی با سر بپره تو چاه .. ما هم باید بپریم؟
فرید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
لطفا ایران رو با کشورهای جهان سوم مقایسه کنید نه با آمریکا . ایران با این وضعیت اقتصادی خراب باید صرفا دریافت کننده کمک های مالی باشه نه مثل آمریکا که بزرگترین اقتصاد دنیا هست و به خیلی کشورها کمک مالی میکنه
بی نام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
قانع شدم !! 2 امتیاز بدین به لبنان ...!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
لطفا نظرم را منتشر کنید
اولا چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.
دوما اخبار مربوط به فقرای آمریکا و دیگر کشورها درست نیست.
سوما چه تعداد از این کشورها از ایران حمایت کردند؟
ناشناس
|
Malaysia
|
۰۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
واقعاً متنی پر از مغالطه و استدلال های بی پایه بود. هیچ کس با صرف بودجه در راستای منافع کلان ملی مخالف نیست اعتراض معترضین به دو چیز است 1- این صرف بودجه باید در مرحلۀ بعد از تامین نیازهای اساسی و اصولی کشور و ملت باشد در شرایطی که مردم ایران در هول و هراس تامین نیازهای اولیه خود به سر می برند و آرامش و امنیت خاطر برایشان یک رویا شده است آیا بازهم صرف بودجه در کشورهای دیگر توجیه دارد؟ 2- صرف بودجه در کشورهای دیگر باید مبتنی برمنافع ملی کشور باشد سخن معترضین این است که اصولا آیا ایران این پولهای هنگفت را در راستای منافع ملی اش هزینه می کند منافع ملی را عقل جمعی و کارشناسان خبره تشیخص می دهند نباید نظامی که درآن چند نفر معدود مبتنی بربرداشت های ایدیولوژیک خاص خود هزینه هایی کلان کرده و می کنند که فقط نفرت از ایران را و ایرانی را در دنیا منتشر کرده است با جاهای دیگر مقایسه کرد. قدم از ایران بیرون بگذارید تا ببینید که سیاستهای مشعشع بین المللی ایران چه به روزگار عزت ایرانیان مقیم خارج از کشور آورده و چه تصویری از ایران را در ذهن جهانیان ترسیم کرده است....
سیروس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
بفرض که تحلیل شما درست باشه .
میشه بفرمائید چرا هیچکی تو عالم به ما کمک نمی کنه ، ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
باشه قانع شدیم ... موفق باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
آنچه که نگارنده محترم فرمایش کرده اند، به فرض، قبول. حال باید دید در هر یک از مثال‌هایی که عنوان شده خروجی و ماحصل برای کشورهای کمک کننده چه بوده است و برای ما چیست!؟ آنها جایگاه جهانی شان در اثر این کمک‌ها چگونه شده است و ما چه؟ دسترسی آنها به بازارها و...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
کمکو کسی باید بکمه خودش اوضاعش یکم روبراه باشه تو دو هفته همه چی دو برابر شده مردم دارن دیونه میشن از این همه فشارو گرانی بخدا خسته شدیم زندگیمون جهنم شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
خوب سوال اين است که کمک هند به افغانستان با وجود جمعیت فقير چهار برابری جمعیت ايران چگونه است؟ جواب اين است که آنها پول نقد نمی دهند بلکه هندی ها آنجا می روند و خدمات ارائه می کنند و آن پول دوباره به کشورشان بر می گردد. حالا ما چگونه کمک می کنیم؟ آيا حاضرند شفاف بگويند چگونه صورت می پذيرد و با چه هدف استراتژيکی يا ملی يا امنيتی؟
دستجردی -
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
چه قیاس جالبی اگر آمریکا یا کشورهای دیگر به کشورهای تحت حمایت کمک میکنند حتما چند برابر آن را باز میگردانند مافقط خیرات میکنیم بعد هم نتیجه عکس میگیریم
میلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
امریکا از برجام خارج شد ، حتی شرکتای ژاپنی هم از ایران دارن میرن ... هروقت ما چنین قدرتی داشتیم میتونیم خودمون رو با امریکا مقایسه کنیم...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
اقتصاد فعلی ایران کاملا ورشکسته است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
توجیه نکنید هروقت استاندارد زندگی مردم ایران به انگلیس رسید آن وقت بذل و بخشش کنید
دانشجو دکترا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
اگر آمریکا به اسرائیل پول میده مطمئن باشید ی جوری این کمکش جبران میشه. اما ما فقط پول رو دور میریزیم. پول رو بدید به استان دوست و همسایه و مظلوم سیستان و بلوچستان! اگر راست میگید شما هم مثل اردن از آمریکا پول بگیرید. یک بار!
مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
مسخره است استدلالتون ایران تولید ناخالصش چقدر هست که اینقدر به دیگران بذل و بخشش میکنه
ی، الف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
آفرین صدرا محقق. بسیار منطقی و کارشناسانه مطلب را نوشته اید.
مکرر شو، مکرر شو.
بچه محل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
آخیشششش، چقدر حالم خوب شد که فهمیدم که این کار غلط را کشورهای دیگه می کنند و آمریکا و بریتانیا و فرانسه هم کلی کودک گرسنه و فقیر دارد ولی با این حال بازم به دیگران کمک می کند!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
کمک یا وام با درصد پایین یا سرمایه گذاری در کشورهای درست ودرمون ویا با هدف آورده مناسب برای کشور هیچ اعتراضی در پی نخواهد داشت.
متاسفانه کمکهایی که جز برای ما بدبختی و بیکاری و فساد و اختلاس و املاک و حقوق نجومی... درپی نداشته اعتراض مردم را در پی داشته و سودی به حال مردم عادی نداشته هیچ، وجهه کشورهم به شدت بد شده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
عجب ... !!!
امیز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
سلام روز بخیر آخرش چی شد پوت های ما کجامی ره کمک های مارو می گیرن تو دلشون اول فحشمون می دن بعدش بهمون می خندن
ناشناس
|
-
|
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها . اگر فقر و بدبختی هست باید برای همه باشد نه اینکه وزرا پورشه و بنز سوار شوند و حقوقهای میلیونی دریافت کنند انوقت ماها در فقر و فلاکت باشیم یا فرزندانشان را به انگلیس بفرستند برای تحصیل و ماها پول مدرسه فرزندانمان را نداشته باشیم .....
ناشناس
|
Germany
|
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
مغلطه نکن
چی را با چی و کی را با کی و کجا را با کجا مقایسه می کنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
علنا دارید توجیه می کنید ولی از یک طرف هم دارید میگید کار شاه درست بوده جالبه
پس شاه اشتباه نمی کرد؟
نیما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
کمک برای ارتقاء کیفی زندگی همنوعان و با اعلام عمومی به کل مردم اصلا عیبی نداره که هیچ خیلی هم خوبه.

ولی جالب نیست ما به هر کشوری که داریم کمک میکنیم توش جنگ و ویرانی هست؟؟؟
واقعا ما برای ارتقاء کیفی زندگی اونا داریم کمک میکنیم؟؟؟

یه مثال تجربی ساده بزنم:
از قدیم گفتن هر چقدر که اطرافیان شما دارای کیفیت بالای زندگی باشند برای شما هم بهتر خواهد بود.
این تجربه و مثال موضوعات اجتماعی بسیاری رو تو خودش داره

برای همینه که خیلی از کشورها به کشورهای دیگه کمک میکنن تا ارتقاء کیفیت زندگی داشته باشند چون در اون صورت کیفیت زندگی در کشور خودشون هم بالا میره

به عبارت دیگه هر کاری میکنن در راستای افزایش کیفیت زندگی مردم خودشونه

آیا ما هم همین رویه رو داریم؟؟؟

آیا میدونیم چقدر هزینه میکنیم؟؟

آیا مردم این کشورها دل خوشی از ما دارن؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
مقایسه هیچ کشوری با کشور دیگر درست نیست .

می گویند : برای یک کار اشتباه اگر هزار و یک دلیل بیاوریم می شود هزار یک دلیل اشتباه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
خوب یعنی چی؟
یعنی باید پول بدید به اونها؟
mojtaba
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
ما که قانع شدیم و شکممون هم سیر شد!!!!!!!!
اکبر
|
Netherlands
|
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
وقتی نود درصد مردم با این سیاست مخالفن اونوقت چی میگی ،،،
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
قیاس مع الفارق نکن عزیز من. در هیچ زمینه ای ما را با دیگران قیاس نمی کنی ولی به این موضوع که رسیدی به مقایسه پرداختی؟ اگر کارهای رژیم پهلوی خوب بوده پس چرا انقلاب کردیم؟ اصلا ما انقلاب کردیم که آن کارها نباشد. ضمنا کمی وجدان داشته باش و کامنت ها را منتشر کن. چند روزه به شدت محافظه کار و سانسورچی شدی تابناک!
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
امیدوارم به چیزی که برای من مینویسی برای خودت ایمان داشته باشی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
حمایت و کمک‌های مالی به متحدان منطقه‌ای البته فقط مختص ایران نیست!!!!
چرا متحدان ما همه بد بخت بیچاره ها هستن نمیشه با دو تا آدم حسابی مراوده داشته باشیم ما
از حلقوم ملت میکشن بیرون میدن به دیگران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
مقاله نویس محترم لطفا به این سوال پاسخ دهید:
سوریه الان پنج شش ساله درگیر جنگ تمام عیار داخلی است ، یک طرف رژیم اسد و طرف دیگر تروریست های رنگ و وارنگ
هزینه ارتش سوریه و مردم تحت لوای اسد از کجا تامین میشه؟
ضمنا فیلم مردم لبنان هست که از ایران تشکر می کند
خرابه های چنگ 33 روزه لبنان که با سرعت باور نکردنی آباد شد هم مشهوده
فیلم سخنرانی نصرالله هم که میگه هزینه های حزب الله از طرف ایران تامین میشه به کنار.
پیمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
آهان پس چون محمدرضا شاه و آمریکا این کارو انجام میدن پس کار خوبیه ما هم باید انجام بدیم>؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
به به! نمیدونستیم در کشور گل و بلبلی به نام ایران زندگی می کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است..
نجم الدین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
کمک به کشورهای دوست و متحد باید منافعی هم برای کشور داشته باشد... نه نتیجه اش فقط فقر و بدبختی برای قشر پایین دست جامعه ....اینکه شما کشورهای بزرگ مثل آمریکا و انگلیس رو مثال میزنید لطفا منصف باشید و از عواید حاصله برای اونا هم بگین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است .والسلام
آشنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
اون ها دارن میدن
وضع مملکتشون هم مثل ما نیست
بعدش هم منافعشون رو در نظر می گیردن
نه ما که این وضع مملکته، اون وضع منافعمون در کشورهای دیگس، این وضع اقتصادی و هزاران بدبختی دیگه
این همه هزینه در عراق آخرش چی شد؟؟؟ سوریه ؟؟؟ فلسطین؟؟؟ و .....
چه منفعتی برای ایران داشت جر بدبختی
اول اوضاع خودمون رو درست کنن بعد برن وام و بذل و بخشش کنن...
مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
صرف مبلغ 300 ميلي.ن براي دستشويي چطور
نميشود با اين پول 10 تا مدرسه در سيستان درست كرد؟
آيا آقايون سري به توالتهاي عمومي و بين راهي ميزنن؟

ااااي خدا
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
چه مقایسه های مضحکی. اقتصاد ایران را با اقتصاد آمریکا مقایسه می کنید؟
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
خنده دار ترین خبری بود که تا به امروز از سایت خبری شما خوانده بودن. تلاش برای توجیه بدون در نظر گرفتن خواست مردم نشان دهنده ی عقبگرد توی سایت شماست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
اینی که گفتی نیمی از واقعیت هستش بقیه اش اینکه که گیرنده کمک قراره در ازای دریافت کمک چه سرویسی بده؟ ملت ما باور نمیکنند که کمک های که می شود نتیجه ای مفیدی هم برای ما داشته باشه، مثال هاش زیاده یه نمونه اش سودان.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
چرا ما باید کمک کنیم مگر ما کی هستیم؟ سیاستی در پیش بگیریم که در شرایط اقتصادی بد به ما کمک کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
عجب تحلیل جالبی
تا به حال از این منظر به قضیه نگاه نکرده بودم.
ممنون که روشن کردید.
الان با خیال راحت تاب و تحمل گرانی را خواهم داشت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
آنچه این مقاله شرح داده است صحیح است اما اولا هزینه های انجام شده در سوریه و لبنان و غزه شفاف نیست. در این سالها هیچ اطلاعاتی از میزان کمک مالی به حزب الله، حوثی ها، بشار اسد، جهاد اسلامی و حماس و ..... منتشر نشده است. در ضمن بهتر است نویسنده محترم کمک مالی توسط دیگر کشورها را بصورت سرانه محاسبه و با کمک مالی سرانه ایران به موارد ذکر شده مقایسه نماید.
سید
|
United States
|
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
شما را ارجاع میدهم به کتاب نبرد من , حضرت هیتلر...
javad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
ممنون که ما رو با کشور های مثل انگلیس و فرانسه و حتی امریکا مقایسه کردی
من که واقعا قانع شدم حتی حتضر زندگی خودمم بدم به فلسطین البته اگه از ایرانی ها قبول کنن
ناشناس
|
United States
|
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
اصلا این مقاله یعنی چی ؟
کلانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
سلام آتش به اختیار عزیز. مسئله کمک کردن یا کمک نکردن نیست. م
علی رضا نیک جو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
توجیه جالبی بود . من که قانع شدم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
بی خیال !!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
عزیزم با این همه طول وتفسیر که گفتی و خواستی توجیه کنی بازم چراغی که به خونه رواست به مسجد حرام است !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
مشکل همینجاست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
رادیو فردا که فیلتره داداش. یه فیلتر شکنم میزاشی دیگه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
دوست نویسنده.شما گفتی من هم میگویم.منتها در مقیاص کوچکتر.در هر خانواده وقتی درامد بیشتر از مخارج هست مبلغ مازاد در کارهای دیگر سرمایه گذاری میشود پس انداز میشه خانه بخرند ماشین بخرند شایدم سهام بخرند ودر بعضی مواقع به دیگران کمک میکنند .ولی مگر ممکن است خانوادهای خانه نداشته باشد ولی وام متعلق به خود را به کسی دیگر هدیه کند یا خود تلویزیون ندارد ولی کمک کند یکی دیگر تلویزیون بخرد.مثالهای کوچک زدم که بدانید دانش زیادی ندارم.حال مردم ما مثل ان مردی است که با نصف حقوق ماهیانه خود 50 کیلو برنج خریده شب که میاید خانه سیب زمینی جلوش میزارن میپرسه برنج گرفتم .میگویند دادیم همسایه ها.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
که چی حالا؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
یعنی کار خوبی میکنیم؟یا کار بدی میکنیم
ناشناس
|
Belgium
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
خودمون تو کشور از گشنگی بمیریم اونوقت شما صغرا و کبری بچین
نويد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
كمك قانوني و شفاف به يك كشور فرق داره تا كمك به چندتا گروهك كه بعضا توي دنيا اونا رو به رسميت نمي شناسن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
فقر و بدبختی ایران رو توجیه می کنید !!!
ناش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
به هر حال چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
اگر جلو دزد ها ورانت خوارها گرفته شود که بخش عظیمی از ثروت مملکت را به تاراج می برندوکمتر اثری هم ازخود به جا می گذارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
این چه استدلالی است!!؟
شینطیا سیفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
خیلی جالبه شما می گید این هزینه ها بودجه جدا و مجزا داره... خوب میشه بگید بودجه از کجا تامیین میشه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
توجیه خوبیه خخخخخخخخخخخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
تابناك تا اين مردم تا فشار جنگ و اين چيز ها را دوباره نفهمند اين هزينه ها را باور نميكنند و خودشون را به كوچه علي ميزنند
ناشناس
|
Belgium
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
ما ساکن تهرانیم امروز صبح زود رفتم پنیر بخرم یه انسان هم وطن من کنار اشغال ها روی زمین با وضع فلاکت باری خوابیده بود.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
شمام سعی می کنی با این استدلالها کمک ما به غزه و لبنان را توجیه کنی. به قول معروف چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
اینها توجیهی بیش نیست که خریدار هم نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
اخه ملت چي فرض كردين
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
شما کشورهایی که کمک های مالی هنگفت به هیچ کشوری به دلایلی که گفتید نمی کنند در عین حال امنیت، توسعه و اقتصاد خوبی برای خود دست و پا کرده اند را نام نبردید.
amin
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
عزیزم مردم از تو سطل اشغال غذا بر می دارن
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
باشه بابا شما راست میگین ما هم قانع شدیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
آخه وقتی که تو خودت گرسنه ای رواست که به دیگران کمک کنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
شما چرا راه پهلوی رو می رین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
ولی انها یی که کمک میگیرند به کشور کمک دهنده فحش و ناسزا نمی گویند و خیابان و میدان به نام صدام حسین شهید نمی سازند پول باید جای درست برود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
تمام کشورها برای بقا و اهداف سیاسی دست به اینچنین کارهایی میزنند .
برزگر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
با سلام
هر کدام از کشورهایی که نام بردید ، قطعا در ازای کمکی که به سایر کشورها مینمایند به دنبال منافعی هستند که ممکن است هر کدام از این منافع در افقهای زمانی مختلف محقق شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
نویسنده این متن معلومه علم سیاسی و نوشتاری نداری
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
مقایسه کمکهای شاه یا امریکا به دیگر کشورها با بردن پول به لبنان و غزه،قیاس مع الفارق است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
افرین تحلیل خوبی بود
آرین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
تابناک عزیز گزارش آبکی و دهن پاک کنت رو خوندیم.
اول تمام لینکهایی که گداشتی فیلتر بود!!!!!!!!!!!
دوم حکومتهایی که به کشورهای دوست کمک می کنن در قبالش چندین برابر از منابع دیگه پس می گیرن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
استاد هزيان مي گي ها !!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
از قیاسش خنده آمد خلق را
مردم ایران
|
United States
|
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
دقیقا مشکل ما فقط غزه و لبنان و سوریه نیست. مشکل ما خاوری ها و بابک زنجانی ها هستند . آقازاده ها انحصار طلب هستند که دلار دولتی می گیرنند و به قیمت خون پدرشان مردم ایران را چپاول می کنند.. بله مشکل ما ریشه ایی است و باید ریشه ها بسوزد تا این مشکل حل شود
صالح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
اصل مسئله و کمک کردن به هر جایی بر اساس روابط دیپلماتیک یا بر اساس کمکهای بشردوستانه یا تحکیم روابطی درست و منطقی کاملا درست است اما در مورد کمکهای ایران دو نکته باید مورد توجه قرار گیرد:
- میزان درامد ایران با میزان کمک ان به سایر کشورها در مقایسه با کشورهایی که شما نام بردید برابری می کند؟
- کمکهای ما به قشری خاص برای اهدافی خاص و بعضا بسیار نادرست است نه به دولت ان کشور. اگر هم به دولتی کمک می شود دولتی است که حفط آن برای ان کشور جز تباهی ندارد و ملت خود را به نیتسی کشانده است آنهم در سایه همین کمک.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: