بازدید 2994

انتقاد ترزا می و کوربین از یکجانبه‌گرایی دولت آمریکا

کد خبر: ۸۰۷۴۹۷
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۰ 12 June 2018

نخست وزیر انگلیس درباره هرگونه اقدام یکجانبه گرایانه دولت آمریکا هشدار داد.

به گزارش خبرگزاري صدا و سيما به نقل از رویترز، ترزا می در سخنانی در مجلس عوام انگلیس به برگزاری اجلاس گروه هفت در کانادا اشاره کرد و گفت: می خواهم کسب اجازه کنم و درباره اجلاس گروه هفت در کانادا صحبت کنم همانطور که در آخر هفته گذشته مشخص شد، در این اجلاس بحث های قوی و برخی اختلافات درباره بعضی موضوعات وجود داشت. ما باید کاری کنیم که " سیستم تجارت بین المللی مبتنی بر قانون" کارایی بهتری داشته باشد تا مزایای تجارت آزاد را همه احساس کنند. این مسئله شامل ترغیب سازمان تجارت جهانی می شود که بیاید و در حمایت از اقتصاد جهانی فعالانه تر عمل کند یعنی اقتصادی که برای همه کار کند .اقدام چند جانبه راهی درست برای دستیابی به منافع اقتصادی است.نمی شود با اقدامات یکجانبه بر ضد شرکا،این کار انجام داد.

ترزا می در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: ما در این اجلاس ناراحتی عمیق مان را درباره تصمیم ناعادلانه آمریکا برای اعمال تعرفه ها بر فولاد و آلومینیوم وارداتی(از انگلیس و اروپا) اعلام کردیم. نبود تجارت و داد و ستد براثر اعمال تعرفه ها، باعث تضعیف رقابت ، کاهش بهره وری ، سلب انگیزه تولید و نهایتا فقیر ترین شدن همه می شود. اتحادیه اروپا در پاسخ به این اقدام(آمریکا) تدابیر متقابل را اعمال خواهد کرد. ما باید از ادامه اقدامات تلافی جویانه و شدت گرفتن آن جلوگیری کنیم. به همین علت است که ما کار درستی کردیم و در این اجلاس بحث های مستقیم و آزادی در اجلاس گروه هفت داشتیم. انگلیس به عنوان مدافع تجارت آزاد ، همچنان حامی گفتگوی سازنده است.

وي گفت: به عنوان همپیمانان دیرینه، از طریق نادیده گرفتن نگرانی های یکدیگر، پیشرفت نخواهیم کرد بلکه از طریق اقدام مشترک برای حل کردن این نگرانی ها ، پیشرفت خواهیم کرد.

ترزا می افزود: این اجلاس ، اجلاسی دشوار بود ما در این اجلاس بحث هایی بسیار صریح داشتیم اما نتیجه ای که من از این اجلاس گرفتم این است که فقط از طریق ادامه گفتگوها می توانیم راههایی را برای برای حل کردن چالش ها پیدا کنیم که مبتنی بر همکاری باشد. کشورهایی که دور میز گفتگوهای اجلاس گروه هفت حضور داشتند "ستون های نظم جهانی مبتنی بر قانون" بوده اند که به نفع کلیه شهروندان ما و کل دنیا ، بوده است. انگلیس به همراه شرکا و همپیمانانش همچنان نقش خود را برای ترویج این نظم مبتنی بر قانون ایفا خواهد کرد تا همه منتفع شوند.

در ادامه این جلسه جرمی کوربین رئیس حزب مخالف دولت در پارلمان انگلیس هم گفت: مشکلی که سران کشورها با آن روبرو هستند این است که در کاخ سفید رئیس جمهوری ساکن شده است که متعهد به شعار " اول آمریکا" می باشد! این شعار به معنی برچیدن و برهم زدن توافقنامه های چندجانبه، خروج از توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس و متزلزل کردن توافقنامه هسته ای ایران و اکنون نیز اعمال تعرفه ها بر فولاد و آلومینیوم وارداتی(به آمریکا) است. تلاش سران کشورهای گروه هفت از جمله امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و نخست وزیر انگلیس برای برقراری تماس و تعامل با رئیس جمهور ترامپ باعث تعدیل و تغییر شعار وی در خصوص " اول آمریکا " نشده است. در چنین شرایطی بیش از پیش مشخص است که سیاست انگلیس چه در زمینه تجارت و چه در زمینه سیاست خارجی را نمی توان به آمریکا برون سپاری کرد.

در ادامه ترزا می گفت: من حرف هایم را در مورد تعرفه های فولاد و آلومینیوم به صراحت و به صورت مستقیم به رئیس جمهور آمریکا گفتم ، در این جلسه به صراحت حرف های خود را زدم و در دیگر مکان ها نیز حرف خود را زدم و گفتم که این اقدامات ناعادلانه است. اتحادیه اروپا تدابیر متقابل را اتخاذ خواهد کرد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # اردوغان # اسدالله اسدی # حقآبه هیرمند # حج 1402 # انتخابات ترکیه 2023
وب گردی