بازدید 15509
کد خبر: ۷۹۱۱۱۴
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۳ 17 April 2018

این نوع سیگار‌ها در سال ۱۹۹۷ در کشور چین تولید شد و طولی نکشید که در این کشور و کشور‌های برزیل، کانادا، فنلاند، لبنان، هلند، سوئد، ترکیه انگلیس و ایران به فروش رسید؛ و هم اکنون با اینترنت و ماهواره و به کمک قاچاق کالا در کلیه کشور‌های جهان در دسترس است.

به گزارش وب سایت پزشکان بدون مرر، یک شرکت چینی نوعی سیگار الکترونیکی ساخته است که مدعی است دارای حداقل میزان نیکوتین و بدون مواد سمی سرطانزا بوده و دود آن از بخار آب تولید می‌شود.

این سیگار الکترونیکی که Crown ۷ نام دارد، شبیه به خودکار بوده و و از یک باتری، یک دستگاه بخارساز، ماده معطر و ماده گلیکول پروپلین تشکیل شده و بدون مواد شیمیایی، سمی و سرطانزا است.

در این سیگار الکترونیکی کپسولی نصب شده است که محتوی نیکوتین بوده و قابلیت شارژ دارد. این کپسول شبیه به فیلتر‌های کوچکی است که به جای اینکه نیکوتین را بسوزاند، بخار آب تولید می‌کنند.

این سیگار‌ها که در سال ۲۰۰۴ ساخته شدند نه حاوی CO۲ بودند و نه قطران، دود نمی‌کردند، ولی در عین حال حاوی نیکوتین بوده و فردی که از آن استفاده می‌کرد، اسانس خوشبو کننده‌ای را می‌بلعید.
این سیگار کاملا شبیه به سیگار معمولی است و فردی که آن را می‌کشد نیکوتین را وارد بدن خود کرده و سر سیگار نیز به صورت الکترونیکی قرمز می‌شود.

این شرکت چینی می‌گوید در این سیگار حداقل میزان نیکوتین وارد شده است و بنابراین نسبت به سیگار‌های سنتی خطر کمتری برای سلامت افراد با عادت بد سیگار کشیدن را دارد. در حقیقت دودی که از بخار آب در این سیگار تولید می‌شود و در مدت چند ثانیه در هوا ناپدید می‌شود، می‌تواند در این افراد همان حس دود سیگار را بدون تولید مواد سمی و یا بوی ناخوشایند سیگار تداعی کند.

سیگار الکترونیکی چیست؟

این سیگار الکترونیکی در حال حاضر به صورت اینترنتی و به قیمت‌های ۶۴ و ۱۴۹ دلار و در سه مدل شبیه به سیگار، سیگار برگ و پیپ عرضه می‌شود.

در ایران با نام الکترو اسموک – ترک سیگار فوری بدون عارضه و با تبلیغ: بهترین وسیله برای ترک سیگار-بدون عوارض-زیبا و راحت قیمت: ۱۲۰۰۰۰۰ ریال الکترو اسموکینگ در ماهواره و اینترنت ارائه می‌گردد.

** در تبلیغات این سیگار که در اینترنت و کانال‌های ماهواره تبلیغ می‌شود می‌خوانیم و می‌شنویم:

ترک سیگار الکترونیکی کوچک Electronic Smok Small

سیگار الکترونیکی محصولی جدید برای مراقبت از سلامتی شماست؟!
این وسیله به شما امکان لذت بردن از سلایق خود بدون خطر وابستگی به تنباکو را می‌دهد!

با استفاده از LEC۰۰۱ می‌توانید همان احساس کشیدن سیگار تنباکو، اما بدون خطرات ناشی از استعمال آن را داشته باشید.
سیگار الکترونیکی از کنترل مایکروالکترونیکی و تکنولوژی اتومایزینگ تشکیل شده است.
LEC۰۰۱ کاملاً شبیه یک سیگار است، اما بدون مواد مضر.
LEC۰۰۱ دود تولید می‌کند در صورتیکه هیچ ماده آلوده کننده‌ای در آن نیست.
برای روشن کردن آن به شعله احتیاج ندارید؛ و می‌توانید با تندرستی سیگار بکشید، اما بدون هیچ آلودگی محیطی.
سیگار الکترونی شامل محفظه ضدزنگ، باتری یون لیتیوم، مدار مایکرو الکترونیک، محل فشنگ اتومیزه و یک راهنمای نوری در نوک خود می‌باشد.

سیگار الکترونیکی چیست؟

اشخاصی که قصد ترک کردن سیگاردر سطوح مختلف را دارند، می‌توانند برای کم کردن تدریجی استعمال نیکوتین و تنباکو از مراحل کارتریج‌های سطح بالا، متوسط، کم و صفر استفاده کنند.
پیگیری در استفاده از این چهار مرحله باعث کاهش استعمال نیکوتین و ترک ناخودآگاه سیگار می‌شود.
شیوه استعمال:
۱- استفاده از کارتریج با سطح بالای نیکوتین و دنبال کردن عادات استعمال سیگار به طریق قبل
۲- سپس استفاده از کارتریج با سطح متوسط نیکوتین و دنبال کردن عادات استعمال سیگار به طریق قبل
۳- سپس به صورت یک در میان از کارتریج با سطح پایین و صفر استفاده کنید.
۴- در این مرحله از کارتریج با سطح نیکوتین صفر استفاده کنید و خواهید دید بصورت ناخودآگاه، اما کامل مصرف نیکوتین را کنار گذاشته اید.

مثل سیگار‌های عادی بوی بد نمیدهد و میشود از آن در مکان‌های تنگ و عمومی و شلوغ مثل آسانسور و هواپیما هم استفاده کرد، نیازی هم به جا سیگاری یا چیزی از این قبیل ندارد؛ و این سیگار با برق باطری کار میکند؛ و درون قسمت دست راستی بخار آب و نیکوتین خواهد بود.

شارژر این سیگار الکترونیکی میباشد.
باطری اگر خالی باشد ۵ ساعت وقت میبرد تا کاملا شارژ شود,، ولی بعد از شارژ کامل بیشتر از یک شبانه روز میشود آن را به کار گرفت.

این سیگار در یک جعبه به همراه دو باطری و دو فیلتر و در مجموع ۵ اسطوانه نیکوتین به اضافه یک شارژر و سیم مخصوص شارژر که با برق ۱۱۰ و ۲۲۰ ولت کار میکند به بازار عرضه میشود؛ و به همراه سه استوانه اضافی که خارج از جعبه به عنوان هدیه اعطاء میشود؟!

وقتی که شخص به سیگار پک بزند، متوجه جلو سیگار که روشن میشود خواهد شد؛ و دودی که از آن خارج میشود در حقیقت بخار آب به همراه نیکوتین است؛ و چراغ ته سیگار بعد از پک زدن خاموش میشود.

واقعیت این است که هنوز هیچگونه تحقیق علمی در رابطه با این موضوع انجام نشده است و سازمان جهانی بهداشت به دلیل آنکه سازندگان این سیگار برای مثبت جلوه دادن کار خود از لوگوی سازمان جهانی بهداشت در سایت، پاکت سیگار و تبلیغات خود استفاده کرده‌اند، به خشم آمده است.

اما مقامات بهداشتی در دنیا چه می‌گویند؟

هشدار سازمان جهانی بهداشت (WHO) درباره “سیگار الکترونیکی”

سازمان جهانی بهداشت (WHO) می‌گوید سیگار‌های الکترونیکی بدون دود که از چین به کشور‌های دیگر صادر شده است می‌تواند حاوی مواد سمی و برای سلامت مضر باشد.
مسوولان این سازمان معتقدند برخلاف آنچه برخی فروشگاه‌ها تبلیغ می‌کنند، استفاده از سیگار‌های الکترونیک روشی مناسب برای ترک سیگار نیست.

دکتر الا الوان از مقامات سازمان بهداشت جهانی (WHO) در بخش بهداشت روانی و بیماری‌های غیر واگیر دراین‌باره می‌گوید: سیگار‌های الکترونیک روشی تایید شده برای مقابله با نیکوتین نیستند.

وی ادامه می‌دهد: سازمان بهداشت جهانی هیچ‌مدرک معتبری برای تایید کیفیت محصولات و تاثیرگذاری سیگار‌های الکترونیک ندارد.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) با ابراز نگرانی از شیوع مصرف سیگار‌های الکترونیکی چینی این سیگار‌ها را بسیار سمی معرفی کرد.

نگرانی سازمان بهداشت جهانی (WHO) بیشتر از این بابت است که این محصول با آرم و لوگوی تبلیغاتی سازمان بهداشت جهانی توزیع می‌گردد. در حالی که سازمان بهداشت جهانی به هیچ عنوان خاصیت درمانی این محصول را تایید نکرده است.

سازمان بهداشت جهانی در همین خصوص از تمامی فروشگاه‌ها و شرکت‌های تولید سیگار خواسته تا هر چه سریع‌تر تمامی تبلیغات مربوط به سیگار‌های الکترونیکی را از روی وب‌سایت‌های خود حذف کنند.

قانون کشور ایران چه می‌گوید؟

بر اساس مواد ۲ و ۴ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات کشور ایران هر نوع تبلیغ، حمایت و تشویق مستقیم و غیر مستقیم و یا تحریک افراد به استعمال دخانیات اکیدا ممنوع است و سیاستگذاری، نظارت و مجوز واردات انواع مواد دخانی صرفا توسط دولت انجام می‌شود.

آیا می‌توان جایگزینی مناسب برای سیگار پیدا کرد؟
پدیده جایگزین کردن محصولاتی به جای سیگار به سال ۱۹۶۰ بر می‌گردد که یک پزشک سوئدی مجبور شد به حال دریانوردان سیگاری که می‌خواستند وارد زیردریایی شوند و مجبور به استفاده از سیگار هم بودند، فکری بکند.

این پزشک سوئدی موفق به ساخت قرص‌های جویدنی نیکوتین برای این دریانوردان شد و این دارو شاید نخستین داروی جایگزین سیگار بود که در دنیا شناخته شد.

ولی علاوه بر این در طول تاریخ اقدامات مختلفی برای تولید جایگزین‌های مختلف انجام شد؛ به طوری که اخیرا ما با پدیده‌هایی به نام سیگار الکترونیک، خمیر یا ژل نیکوتین و سیگار‌هایی به نام سیگار NOW که دود و بو ندارند، مواجه هستیم، ولی باید بدانیم که هیچ کدام از این محصولات به این خاطر که طبیعت و ماهیت سیگار را عوض نکردند، راهی برای درمان به شمار نمی‌آیند، چون اولا تمام حالات رفتاری برای سیگار کشیدن را دارند و دوما ماده اعتیادآور به نام نیکوتین در همه آن‌ها وجود دارد.

در این میان ادعایی وجود دارد که فقط خود فرد سیگاری متوجه دود بیرون آمده از سیگار می‌شود، ولی در عمل این اتفاق به هیچ وجه نمی‌افتد. نکته دیگری که مهم به نظر می‌رسد انست که سیگار‌های معمولی در دمای ۹۰۰ درجه سانتی گراد می‌سوزند، پس سوخت این سیگار‌ها بیشتر است. در شرایطی هم که سوخت بیشتر باشد، ماده سمی کمتر تولید می‌شود.

نتیجه بحث چیست؟ بخریم یا نخریم؟ بکشیم یا نکشیم؟
با وجود آنکه در تبلیغات این سیگار بیان می‌شود نیکوتین این محصول به مقدار اندازه گیری شده در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد، اما براساس بررسی‌های انجام گرفته مشخص شده مضرات و عوارض ناشی از سیگار‌های الکترونیکی بسیار بیشتر از سیگار معمولی است و در اصل وابستگی به نیکوتین با این روش از فرد گرفته نمی‌شود.

این درحالی است که چندی پیش، سازمان جهانی بهداشت به دنبال استفاده ابزاری از آرم سازمان روی بسته‌های یکی از شرکت‌های تولیدکننده سیگار الکترونیک در کشور چین، به دلیل فقدان شناخت و به منظور بررسی عوارض این محصول آن را تا بررسی کامل غیرقابل مصرف و سمی اعلام کرد.

هرچند این محصول به عنوان یک روش ترک سیگار تبلیغ می‌شود، اما این نوع سیگار روشی برای ترک سیگار نیست بلکه دستگاهی است که با مکانیسم حرارتی با موادی که به احتمال زیاد ممکن است بسیار سمی‌تر از سیگار باشد نیکوتین قابل توجهی را وارد بدن می‌کند.

در ایالات متحده نیز با توجه به تحقیقات انجام شده هنوز هیچ کدام از انواع این محصول مورد تایید سازمان غذا و دارو یعنی معتبرترین سازمان استاندارد سازی مواد غذایی و دارویی جهان قرار نگرفته است.

بنابر این این محصولات حتی در بهترین شرایط و به شرط سمی و غیراستاندارد نبودن باز هم حداقل ۱۸ تا ۱۹ ماده شیمیایی دارند که به صورت ریز ذرات استنشاقی وارد بدن می‌شوند. در عین حال مصرف این نوع جانشین ماهیت عادت به کشیدن سیگار را از بین نمی‌برد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا استان تهران جنوبی بودجه 99 پست پلاس عبدالمالک ریگی جشنواره سینماحقیقت لیلا واثقی پایتخت 6 پوکی استخوان