کد خبر: ۷۸۶۰۰۵
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۹ 29 March 2018
استاندار اصفهان گفت: با توجه به کاهش شدید بارش‌ها در سال ۹۶ سهم آب آشامیدنی استان‌های اصفهان و یزد از حوضه آبریز زاینده رود ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.
 
به گزارش ایرنا محسن مهرعلیزاده روز پنجشنبه در جریان سفر به شرق اصفهان در جمع مردم ورزنه (در ۱۱۰ کیلومتری شهر اصفهان) اظهار کرد: مقرر است که امسال، سهم صنعت از آب حوضه آبریز زاینده رود نیز به میزان ۲۵ درصد کاهش یابد.

وی با بیان اینکه میزان بارش‌ها در سال گذشته افزون بر ۶۵ درصد در حوضه آبریز زاینده رود کاهش داشته است، افزود: بنابراین تخصیص آب برای کشاورزان شرق اصفهان میسر نشد و همین موضوع می‌طلبد که تمهید‌های ویژه‌ای برای مردم و کشاورزان این منطقه اندیشیده شود.

استاندار اصفهان ادامه داد: فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان به علت استفاده از منابع آبی مکلف شدند که شبکه فاضلاب شهر‌های اطراف را با هزینه خود احداث کنند تا آب مورد نیاز این صنایع از طریق پساب فاضلاب این شهر‌ها تامین شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه برای احداث تصفیه خانه‌ای مجهز در شرق اصفهان برنامه ریزی شده است، گفت: با استفاده از پساب این تصفیه خانه می‌توان بخشی از آب مورد نیاز کشاورزی منطقه را تامین کرد.

مهرعلیزاده اضافه کرد: جهاد کشاورزی استان اصفهان نیز مکلف شده است تا امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری در شرق اصفهان را تامین کند.

وی ادامه داد: با استفاده از این امکانات و تجهیزات، بهره وری در کشاورزی منطقه افزایش و مصرف آب نیز کاهش خواهد یافت.

استاندار اصفهان در ادامه با اشاره به اینکه صنعت نقش مهمی در این استان و کشور ایفا و اشتغال هزاران نفر را تامین می‌کند، تاکید کرد: نمی‌توان از صنعت چشم پوشی کرد، اما این حوزه می‌تواند با پرداخت بخشی از درآمد خود، خسارت ناشی از کم آبی و کم کردن مصرف آب در بخش کشاورزی را جبران کند.

مهرعلیزاده گفت: در زمان کم آبی و پیدایش این معضل باید آسیب پذیرترین قشر جامعه شناسایی و برای معیشت آنان برنامه ریزی می‌شد.

وی اظهار کرد: اکنون نیز اولویت برنامه ریزی ها، معطوف به حل مساله آب این قشر شده است.

استاندار اصفهان ادامه داد: وظیفه حاکمیت و دولت خوب این نیست که به مردم مبلغی را بپردازند تا امرار معاش کنند، مردم ما مستحق نیستند که پولی به آن‌ها پرداخت شود، زیرا آن‌ها مناعت طبع دارند و حتی مردم اصفهان با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌دارند.

مهرعلیزاده با اشاره به اینکه در استان اصفهان سالانه ۳۰۰ هزار متر مکعب آب به صورت غرقابی صرف تولید گندم می‌شود، گفت: حتی اگر گندم با بهترین کیفیت تولید شود، نباید در شرایط کم آبی، آن را با شیوه غرقابی تولید کنیم.

وی افزود: این در حالی است که می‌توانیم از این میزان آب برای تولید‌های کشاورزی دیگر که حداقل میزان مصرف آب را دارد مانند گیاهان دارویی و گلخانه ای، استفاده کنیم.

استاندار اصفهان در ادامه خواستار توجه ویژه مدیران مربوطه به این مساله شد و افزود: ایجاد گلخانه ها، لوله کشی‌های جدید، ساماندهی مسیر زاینده رود، آبیاری با روش‌های نوین و ... از جمله اقدام‌هایی است که باید انجام شود.

وی افزود:۲۰ سال است که مساله کمبود آب، محیط زیست و اشتغال در استان اصفهان مطرح می‌شود، اما حل این مشکل به مرحله عمل نرسیده است.

مهرعلیزاده اضافه کرد: اکنون زمان آن رسیده که یک نفر محور تبدیل این گفتار‌ها به عمل شود و با تمام وجود پای این کار بایستد.

وی اعلام کرد: همه تلاش مدیریت استان اصفهان این است که قول‌ها را جامه عمل بپوشاند و برای برطرف شدن معضلات کم آبی و زیست محیطی، اشتغال و خانه دار شدن جوانان گام بردارد.

استاندار اصفهان افزود: برش بندی و توزیع آب، ایجاد و احداث گلخانه ها، نصب دستگاه‌های تصفیه خانه‌های آب و ... در دستور کار مدیریت این استان قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: اولویت اول ما این است که بتوانیم حداقل ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب را برای جریان دائمی آب در زاینده رود داشته باشیم که با اینکار علاوه بر حفظ نشاط شهری، از خسارات زیست محیطی تالاب بین المللی گاوخونی و خشک شدن آن نیز جلوگیری می‌کنیم.

مهرعلیزاده گفت: این موضوع البته یک ایده است که حاصل سه ماه تلاش و تحقیق شبانه روزی است.

وی به پروژه سد سوم کوهرنگ نیز اشاره کرد و گفت: این پروژه نیمه تمام مانده و از ۱۰ ماه گذشته هیچ اقدامی برای از سرگیری اجرای عملیات تکمیلی آن انجام نشده است، اما مدیریت جدید استان بطور جدی پیگیر از سرگیری اجرای این پروژه و تکمیل آن است.

محسن مهرعلیزاده استاندار اصفهان صبح پنجشنبه به منظور بررسی خسارت‌های ناشی از خشکسالی به بخش‌ها و شهر‌های منطقه شرق اصفهان از جمله بن رود، جلگه، ورزنه، هرند، اژیه و زیار سفر کرد و با مردم و کشاورزان این خطه گفت: وگو کرد.

زاینده رود بزرگترین رودخانه دائمی منطقه میانی ایران محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر بدلیل کاهش نزولات جوی و برداشت‌های بی رویه در منطقه پائین دست خشک شده است.

خشکی زاینده رود در سال‌های اخیر سبب شده تا کشاورزان منطقه شرق اصفهان که متکی به منابع آبی این رودخانه هستند با مشکلات معیشتی و اقتصادی روبرو شوند.

کشاورزان شرق اصفهان در روز‌های پایانی سال گذشته با حضور و اجتماع در نقاط مختلف اصفهان خواهان بازگرداندن حقابه خود از زاینده رود شده و مسئولان را به حل مشکلات خود فراخوانده بودند.

در همین حال استاندار اصفهان ۲۹ اسفند سال گذشته در کمیته پیگیری امور کشاورزان این استان از پرداخت ۳۷.۶ میلیارد ریال به ۲۶ هزار و ۷۰۰ خانوار کشاورز آسیب دیده از خشکسالی در این منطقه خبر داد.

محسن مهرعلیزاده افزود: با پرداخت مبالغی به کشاورزان در روز‌های پایانی سال توانستیم در جهت کاهش آسیب‌ها و مشکلات معیشتی کشاورزان قدم کوچکی برداریم و امیدواریم که در سال جدید با کمک طرح‌هایی که از بروز این آسیب‌ها جلوگیری می‌کند اجازه ندهیم کم آبی آثار مخربی را بر زندگی کشاورزان بگذارد.

وی تاکید کرد: در ماه‌های اخیر فعالیت‌های فوق العاده‌ای برای احیای بخش کشاورزی استان انجام شده است که امیدواریم نشانه‌های آن را در سال آینده شاهد باشیم. 
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۰
این همه میگن کم ابی مردم چه گناهی کردن بابت این مدیرا تصمیمای دقیقه نودی فقط بلدن بگیرن
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۰
جناب استاندار، یه فکری به حال برداشتهای غیرمجاز بالا دست رودخانه زاینده رود که با آن برنج کاری میکنند،بکنید.البته منظور این نیست که در آن منطقه(لنجان) برنج کاری نشود بلکه منظور اینستکه روش آبیاری و کاشت برنج باید تغییر کند. مثلا آیا می دانید که عمده دلیل غرق آب کردن مزرعه برنج در ابتدای نشاء کاری چیست؟ برای جلوگیری از رشد علفهای هرز!!!! آیا راه دیگری به جز فدا نمودن آب برای حل این مشکل وجود ندارد؟ البته که وجود دارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۰
"وی اضافه کرد: اولویت اول ما این است که بتوانیم حداقل ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب را برای جریان دائمی آب در زاینده رود داشته باشیم که با اینکار علاوه بر حفظ نشاط شهری، از خسارات زیست محیطی تالاب بین المللی گاوخونی و خشک شدن آن نیز جلوگیری می‌کنیم.

مهرعلیزاده گفت: این موضوع البته یک ایده است که حاصل سه ماه تلاش و تحقیق شبانه روزی است.
معلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۰
جناب مهرعلیزاده این فرامایش صحیح شمارا سالها قبل کارشناسان گفتند که ایران باید بیشتر صنعتی باشد تا کشاورزی برنامه های کشاورزی را محدود به نی شکر وگندم در خوزستان کردند اما انقدر برای سود عده ای روی کارون سد زدند که شده رودخانه خشکه
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: