کد خبر: ۷۷۵۲۸۴
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۱ 18 February 2018

نارنجک انداز ۴۰ میلیمتری نصیر می‌تواند در یک دقیقه ۲۵۰ تا ۳۰۰ نارنجک را به سمت هدف شلیک کند.

به گزارش تسنیم، نارنجک‌ها یکی از تسلیحاتی هستند که علی رغم حجم و  وزن کم می‌توانند به خوبی حجم آتش نیروهای پیاده را افزایش دهند. در یک نگاه کلی نارنجک‌ها بمب‌های کوچک دستی هستند که توسط نفر قابل حمل بوده و از مواد منفجره و ترکش‌شونده تشکیل شده‌اند که در مسافت‌های کوتاه و به خصوص جنگ های شهری کاربرد وسیعی دارند.

در ابتدا نارنجک باهدف استفاده علیه نفرات پیاده دشمن ساخته شد اما با گذر زمان و پیشرفت‌ علوم نظامی انواع مختلفی از نارنجک‌ها با کاربردهای ضدزره، ضد استحکامات، دودزا و ... تولید شد.


صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران هم در راستای رفع نیاز نیروهای مسلح به چنین سلاحی موفق به طراحی و تولید نارنجک‌انداز 40 میلیمتری اتوماتیک نصیر شده است.

این نارنجک انداز دارای نرخ آتش 250 تا 300 نارنجک در دقیقه است و می تواند نارنجک‌های 40 میلیمتری را تا فاصله 2200 متری شلیک کند. این نارنجک انداز با نوارهای 30 تایی تغذیه شده و وزن آن حداکثر 44 کیلوگرم است.

نارنجک انداز 40 میلیمتری نصیر را هم می‌توان با نصب روی سه پایه و هم با نصب روی انواع خودرو‌ها، شناورهای دریایی و یا بالگردها اسفاده کرد.

پس از ساخت نمونه  اولیه از این نارنجک‌انداز، صنایع دفاعی کشورمان دست به ارتقاهایی برای کارایی بهتر نارنجک‌انداز 40 میلیمتری زد.

از جمله‌ این ارتقاها نصب نارنجک‌انداز 40 میلیمتری نصیر روی سکوی مراقبتی سداد 402 است. سداد 402 ازجمله سکوهای مراقبتی ساخت صنایع دفاعی کشورمان است که قابلیت لینک با سلاح را هم دارد. سداد 402 به دوربین‌های حرارتی، دید در روز و مسافت سنج لیزری مجهز است.

نصب نارنجک‌انداز 40 میلیمتری نصیر بر روی سامانه سداد 402 علاوه بر امکان کنترل از راه دور این نارنجک‌انداز دقت در هدفگیری و اقزایش کارایی این سلاح در تاریکی شب و هوای نامساعد را موجب می‌شود.

از دیگر ارتقاهای صورت گرفته روی نارنجک‌انداز 40 میلیمتری نصیر، تلفیق آن باسکوی هوشمند راصد است. سکوی هوشمند راصد از دو دوربین مرئی دید در روز، یک دوربین حرارتی و یک مسافت سنج لیزری بهره می‌برد. سکوی هوشمند راصد قابل کنترل از راه دور و به صورت بیسیم بوده و قابلیت آشکارسازی، تشخیص، ردیابی، شلیک و تصحیح خطای اصابت به هدف صورت هوشمند را دارد.

نمونه اولیه نارنجک انداز نصیر
نمونه اولیه نارنجک انداز نصیر
نارنجک‌انداز نصیر نصب سده روی سامانه سداد 402
نارنجک‌انداز نصیر نصب سده روی سامانه سداد 402
نوار و جعبه نوار نارنجک 40 میلمتری
نوار و جعبه نوار نارنجک 40 میلمتری
نارنجک‌انداز نصیر نصب شده روی سامانه راصد
نارنجک‌انداز نصیر نصب شده روی سامانه راصد
نارنجک انداز نصیر نصب شده روی سامانه راصد
نارنجک انداز نصیر نصب شده روی سامانه راصد
نارنجک 40 میلمتری
نارنجک 40 میلمتری
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
قیمت بنزین اعتراضات آبان 98 استعلام یارانه حمایتی سرباز کارت عبدالرضا داوری یارانه حمایتی سید شریف حسینی قطعی سراسری اینترنت