بازدید 7976

درخواست از نچیروان بارزانی برای استعفا

کد خبر: ۷۴۷۹۵۸
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۲ 16 November 2017
شخصیت‌های سیاسی،‌ پارلمانی و آکادمیک اقلیم کردستان از نخست وزیر این اقلیم و معاونش خواستند که از پست‌های خود استعفا کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، در بیانیه‌ای که از سوی ۱۰۹ شخصیت سیاسی،‌ پارلمانی،‌ آکادمیک و رسانه‌ای کرد امضاء شده،‌ آمده است: همه‌پرسی که در ۲۵ سپتامبر گذشته در اقلیم کردستان برگزار شد فاجعه بزرگی را برای مردم ما رقم زد و در پی آن مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان مسئولیت این اقدام را بر عهده گرفت و از منصبش استعفا کرد.

افرادی که این بیانیه را امضا کرده‌اند از نیچروان بارزانی و قباد طالبانی معاون وی نیز خواستند تا مسئولیت خود را در همه‌پرسی بر عهده گرفته و از پست‌هایشان استعفا دهند.

آن‌ها اعلام کردند که نخست وزیر اقلیم کردستان و معاونش مسئول نابسامانی اوضاع و بحران‌ها در اقلیم کردستان پیش از اجرای همه‌پرسی بودند که از جمله این بحران‌ها مشکل حقوق‌ها و توقف فعالیت پارلمان و فروپاشی وضعیت اقتصادی و کم بودن خدمات ارائه برق و سوخت طی ۲۶ سال گذشته است.

آن‌ها همچنین خواهان تشکیل دولت تکنوکرات مستقل موقت برای اداره اقلیم کردستان طی دوره زمانی شش تا هشت ماه شدند.

 کسانی که این بیانیه را امضا کرده‌اند، گفتند، ماموریت‌های دولت موقت در نظارت بر انجام گفت‌وگو با بغداد و عادی سازی اوضاع و آمادگی برای برگزاری انتخابات سالم در اقلیم کردستان خلاصه می‌شود.

همچنین احترام دولت اقلیم کردستان عراق به رای دادگاه عالی فدرال مبنی بر ممنوعیت جدایی اقلیم از عراق زمینه را برای حل بحران میان اربیل و بغداد باز کرد و و بار دیگر بر بازگشت به مذاکرات تاکید شد.

در این راستا کامل الزیدی، نماینده عضو ائتلاف دولت قانون روز چهارشنبه از مذاکرات محرمانه‌ای بین بغداد و اربیل برای حل بحران همه‌پرسی در جهت پرده برداشت و گفت: این مذاکرات به مرحله پیشرفته‌ای رسیده است.

الزیدی افزود: حیدر العبادی نخست وزیر عراق کمیته‌ای محرمانه را به ریاست شخصیت‌های عالی رتبه برای مذاکره با کردها مامور کرده و این مذاکرات به مرحله‌ خوبی رسیده است.

وی یکی از اعضای کمیته پارلمانی است که برای مذاکره با اقلیم تشکیل شده است.
 
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم