بازدید 13527
۲
پیمانه اقتصادی؛

از «عقب نشینی دلار در مقابل صرافی بانک‌ها» تا «ثروت یک درصد جمعیت جهان بیش از نصف دنیا»

این پیمانه تیترهایی همچون شاخص کل بورس با حمایت فولاد در کانال 88 هزار واحد جای گرفت، مردم ترکیه با کنار گذاشتن دلار به خرید طلا روی آوردند، بازگشت اسکناس ۵۰۰ دلاری به سبد پولی آمریکا بعد از ۵۰ سال، کاهش قیمت نفت پس از پیش بینی کاهش تقاضا، ایرباس بزرگترین قرارداد تاریخ خود را رقم زد، سایه برگزیت بر خودروسازی انگلستان، درآمد دولت از فروش سیگار و واکنش به واردات کیوی از نیوزیلند به ایران را در بر دارد.
کد خبر: ۷۴۷۸۷۱
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۴ 16 November 2017
از «عقب نشینی دلار در مقابل صرافی بانک‌ها» تا «ثروت یک درصد جمعیت جهان بیش از نصف دنیا»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبر‌ها و رویدادهای جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیترهایی همچون شاخص کل بورس با حمایت فولاد در کانال 88 هزار واحد جای گرفت، مردم ترکیه با کنار گذاشتن دلار به خرید طلا روی آوردند، بازگشت اسکناس ۵۰۰ دلاری به سبد پولی آمریکا بعد از ۵۰ سال، کاهش قیمت نفت پس از پیش بینی کاهش تقاضا، ایرباس بزرگترین قرارداد تاریخ خود را رقم زد، سایه برگزیت بر خودروسازی انگلستان، درآمد دولت از فروش سیگار و واکنش به واردات کیوی از نیوزیلند به ایران  را در بر دارد.


شاخص کل بورس با حمایت فولاد در کانال 88 هزار واحد جای گرفت

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه بیست و چهارهم آبان‌ماه 96 با افزایش 56 واحدی معادل 0.06 درصد به رقم 88 هزار و 5 واحد رسید. تالار شیشه ای در آخرین روز کاری هفته شاهد روند صعودی اکثر شاخص های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش 18 واحدی به رقم 28 هزار و 241 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با رشد 7 واحدی، عدد 17 هزار و 547 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش 5 واحدی به رقم 13 هزار و 253 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد 0.11 درصد، 103 واحد افزایش را رقم زد به سطح 94 هزار و 789 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با 96 واحد افزایش به رقم 61 هزار و 565 واحد رسید و شاخص بازار دوم بر خلاف روز قبل با 178 کاهش واحد معادل 0.09 درصد همراه بود و عدد 192 هزار و 418 واحد را به نمایش گذاشت. نماد فولاد متعلق به فولاد مباركه اصفهان، نماد فملی متعلق به ملي‌ صنايع‌ مس‌ ايران‌، نماد کگل متعلق به معدني و صنعتي گل گهر، نماد فخوز متعلق به فولاد خوزستان، نماد وامید متعلق به گروه مديريت سرمايه گذاري اميد و نماد همراه متعلق به شركت ارتباطات سيار ايران بیشترین تاثیر مثبت را در رشد شاخص کل بورس داشتند.

از «» تا «»

مردم ترکیه با کنار گذاشتن دلار به خرید طلا روی آوردند

بنا به گزارش شورای جهانی طلا بانک مرکزی و مردم ترکیه از ابتدای سال 2017 تاکنون 47 تن طلا خریده‌اند که افزایش چند برابری را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است. از ابتدای سال 2016 تا 15 نوامبر مجموع 14.8 شمش و سکه طلا توسط دولت و مردم ترکیه خریداری شده است. طی سال جاری بانک مرکزی ترکیه تاکنون 30.4 تن طلا خریداری کرده است. این اقدام مقامات و مردم ترکیه در پی اتخاذ سیاست‌هایی از سوی سران این کشور برای تنوع‌بخشی به ذخایر و دارایی‌های ترکیه در سایه تشدید بحران سیاسی بین این کشور و غرب است. یک سال پیش اردوغان از مردم این کشور خواست به جای دلار، دارایی‌های خود را به طلا ذخیره کنند. وی از بانک مرکزی این کشور نیز خواست تا اقدامات حمایتی از این سیاست را اجرایی کند. علت روی آوردن ترک‌ها به خرید طلا تا حدودی کاهش 15 درصدی ارزش لیر از ماه اکتبر تاکنون بوده است که نگه داشتن لیر را برای مردم این کشور غیرجذاب کرده است. جزئیات بیشتر
 
عقب نشینی دلار در مقابل صرافی بانک‌ها

در پایان معاملات بازار آزاد روز چهارشنبه، هر دلار آمریکا در پایان روز به طور میانگین 280 ریال نسبت به روز سه شنبه، ارزان تر شد و به طور میانگین به قیمت 40 هزار و 820 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش 329 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم 48 هزار و 341 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد پنجمین روز هفته، 11 هزار و 153 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل، 68 ریال ارزان تر فروخته شد. روز گذشته در ادامه افزایش عرضه دلار از سوی صرافی بانک‌ها با نرخ زیر 4100 تومان، با تقویت احتیاط میان معامله‌گران روند نزولی نرخ دلار را تشدید کرد و حمایت سطح 4 هزار و 100 تومانی از نرخ دلار را شکست.

از «عقب نشینی دلار در مقابل صرافی بانک‌ها» تا «سایه برگزیت بر خودروسازی انگلستان»


بازگشت اسکناس ۵۰۰ دلاری به سبد پولی آمریکا بعد از ۵۰ سال

در حالی که اسکناس های ۵۰۰ دلاری آمریکا در سال ۱۹۶۹ میلادی از سبد پولی این کشور جمع آوری شد و تقریبا ٥٠ سال از آن زمان می گذرد، گروهی از کارشناسان اقتصادی ایالات متحده بر این باورند اکنون زمان بازگشت دوباره آنها به سبد پولی آمریکاست. این اسکناس به عنوان با ارزش ترین اسکناس در آمریکا و جهان شناخته می شود و علت جمع آوری آن استفاده بسیار کم از آن بود و بنابراین چاپ کردن آن دیگر ارزش نداشت. بر همین اساس گفته می شود آمریکا مانند برخی از کشورها به سمت جامعه بدون پول نقد حرکت می کند؛ اما در بسیاری از موارد زمانی که قطعی برق به وجود می آید و یا سرقت اطلاعات بانکی اتفاق می افتاد، عدم دسترسی مردم به پول نقد به عنوان یک معضل جدی تبدیل می شود. برای مثال در زمان وقوع توفان های سهمگین اخیر در ایالات متحده مشخص شد که زیرساخت سیستم مالی این کشور آسیب پذیر است. به گفته کارشناسان اقتصادی، پول نقد می تواند این اطمینان را برای اقتصاد مهیا کند که در زمان وقوع بحران فرو نمی ریزد و مادامی که افراد پول نقد با خود حمل می کنند قادر به خرید و فروش هستند و دولت ها نیازمند بازگرداندن اسکناس هایی با ارزش بیشتر مانند اسکناس ۵۰۰ دلاری هستند؛ اگرچه وجود اسکناس هایی با ارزش بالا می تواند انجام جرم و فساد مالی را تسهیل ببخشد؛ اما در مجموع مزایای آن قسمت نامطلوب را تحت الشعاع خود قرار می دهد و وجود آنها را می توان به ویژه در زمان وقوع بالایای طبیعی حس کرد. بر روی اسکناس ۵۰۰ دلاری آمریکا آمریکا، تصویر «ویلیام مکینلی» بیست و پنجمین رئیس جمهور آمریکا دیده می شود. /ایبنا

کاهش بهای نفت پس از پیش بینی کاهش تقاضا توسط آژانس بین المللی انرژی

روز چهارشنبه قیمت نفت کاهش یافت. این در حالی است که در اواخر روز سه شنبه، قیمت نفت کاهشی یافته بود و به بشکه ای ۶۲.۶۱ دلار رسید. دلیل کاهش قیمت نفت، واکنش بازار به پیش بینی های آژانس بین المللی انرژی در خصوص کاهش چشمگیر تقاضا برای نفت در ماه های آتی عنوان شده است. به نقل از رویترز، قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز سه شنبه ۶۰ سنت (۱ درصد) کاهش یافت و این نفت در بازار بشکه ای ۶۱.۶۱ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت با ۵۶ سنت (۱ درصد) کاهش، بشکه ای ۵۵.۱۴ دلار صورت گرفت. در هفته های گذشته، قیمت نفت برنت با رسیدن به ۶۴.۶۵ دلار در هر بشکه به بالاترین میزان خود از ماه ژوئن ۲۰۱۵ رسید. تا کنون میانگین قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۷، بشکه ای ۵۴.۵ دلار بوده است. همچنین، در هفته های گذشته، قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت با رسیدن به بالاترین حد خود در دو سال گذشته به بشکه ای ۵۷.۹۲ دلار رسیده بود. لازم به ذکر است که قیمت نفت در حال حاضر ۵ درصد از بالاترین حد خود در هفته ی های گذشته کاهش یافته است. 

ایرباس بزرگترین قرارداد تاریخ خود را رقم زد

ایرباس روز گذشته و در حاشیه نمایشگاه هوایی دوبی از نهایی شدن بزرگترین قرارداد فروش تاریخ این شرکت به ارزش 49.5 میلیارد دلار خبرداد. بنا به اعلام این شرکت قرار است 430 فروند از هواپیماهای ایرباس به ارزش 49.5 میلیارد دلار به شرکت سرمایه‌گذاری ایندیگوی آمریکا واگذار شود. ایرباس اعلام کرده است که این قرارداد شامل فروش 273 فروند هواپیمای ایرباس 320 نئو و 157 فروند ایرباس 321 نئو می‌شوند. قرار است، شرکت‌هایی نظیر سرانتیر ایرلاینز، جت اسمارت شیلی، مولاریس مکزیک و ویز ایر مجارستان از این هواپیماها استفاده کنند. هر فروند ایرباس 320 نئو 108.4 میلیون دلار و هر فروند ایرباس 321 نئو 327 میلیون دلار قیمت دارد که البته در زمان عقد قرارداد همواره ایرباس به مشتریان خود تخفیف ارائه می‌دهد. شرکت ایندیگو که در شهر فونیکس آمریکا قرار دارد مالک شرکت سرانتیرز ایرلاینز کاناداست و بخشی از سهام مولاریس مکزیک را نیز در اختیار دارد. تا پیش از این بزرگترین قرارداد فروش ایرباس مربوط به 250 فروند هواپیمای ایرباس 320 نئو به یک شرکت هندی به ارزش اسمی 26 میلیارد دلار بوده است.

سایه برگزیت بر خودروسازی انگلستان

هوندا تلویحا اعلام کرده که اتحادیه اروپا خواهان توقف تاییدیه تولید خودروهایی است که در انگلستان تولید می‌شوند. تحلیلگران بر این باورند که در این صورت، خودروسازان فعال در انگلستان با وقفه‌ای فاجعه‌بار در تولید خود مواجه خواهند شد. به گزارش بلومبرگ، مدیران شرکت‌های خودروسازی فعال در انگلستان به قانون‌گذاران این کشور هشدار داده‌اند که اگر اتحادیه اروپا به‌محض اجرایی شدن برگزیت، طرح صدور تاییدیه‌ خودرو‌های انگلستان را به‌طور خودکار متوقف کند، فاجعه رخ خواهد داد. مفاد جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا همه توافق‌ها بین انگلستان و این اتحادیه را شامل می‌شود. براساس یکی از این توافق‌ها تاکنون خودروهای ساخت انگلستان ازجمله خودروهای شرکت خودروسازی هوندا موتور قابلیت فروش در همه کشورهای این حوزه را داشتند. به نقل از دنیای اقتصاد، در صورتی که تاییدیه‌های تولید انگلستان ازسوی اتحادیه اروپا صادر نشود، این به معنای تعطیلی احتمالی کارخانه‌ها  خواهد بود. 

درآمد دولت از فروش سیگار

دریافت مالیات‌های مستقیم و غیرمستقیم یکی از محل‌های کسب درآمد از سوی دولت محسوب می‌شود و در این بین مالیات بر فروش سیگار یکی از منابع مالیات غیرمستقیم دولت به شمار می‌رود. براساس آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی دولت از محل دریافت مالیات بر فروش سیگار در ۶ ماهه نخست سال ۹۶، بالغ بر ۱۹۰ میلیارد تومان درآمد داشته است. قابل یادآوری است که از مالیات بر فروش سیگار در سال ۹۶ باید بالغ بر ۴۶۰ میلیارد تومان درآمد کسب شود که در ۶ ماهه نخست سال جاری بالغ بر ۱۹۰ میلیارد تومان آن کسب شده و با پیش بینی ۲۴۰ میلیارد تومان درآمد در شش ماهه نخست سال هنوز ۵۰ میلیارد آن وصول نشده است. براساس آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی، مالیات بر فروش سیگار در شش ماهه نخست سال حدود ۰.۵ درصد از مجموع مالیات‌های غیرمستقیم دولت را تشکیل داده و این رقم در سال ۹۵ حدود ۰.۴ درصد بوده است. همچنین مجموع رقم مصوب درآمدهای دولت از محل مالیات‌های غیرمستقیم در سال جاری، باید ۵۹ هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان باشد که در شش ماهه ابتدایی سال با توجه به رقم مصوب باید ۳۰ هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان کسب شود که درحال حاضر بالغ بر ۱۹ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان از این رقم وصول شده است. /میزان

در واکنش به واردات کیوی از نیوزیلند به ایران؛ نیازی به واردات میوه نداریم

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی بابیان اینکه اگر قرار است کیوی وارد شود، دیگر نباید تولید انجام شود، گفت: وقتی برای صادرات میوه کاری انجام نشده، چرا باید توافق نامه واردات امضا شود. سید رضا نورانی در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به مباحث مطرح شده مبنی بر واردات کیوی از نیوزیلند به ایران، اظهار داشت: ایران یکی از قطب های تولید کیوی درجهان است، وقتی کشوری تولیدکننده بزرگ یک محصول است نمی تواند واردکننده آن هم باشد. وی اضافه کرد: چون نیوزیلند در نیم کره جنوبی قرار گرفته، فصل تولید کیوی آن با ایران شش ماه فاصله دارد و  در شش ماه از سال تولید کیوی ندارد، آنان قصد داشتند مراوداتی انجام دهند که بتوانند کیوی ایران را وارد و  با برند نیوزلند به کشورهای دیگر صادر کنند. رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران ادامه داد: درحال حاضر نیز چندین هیات ایتالیایی به ایران  آمده اند، کیوی می خرند،  به ایتالیا می برند و با برند خودشان صادر می کنند چون امسال وضعیت تولید این کشور در بحث کیوی مناسب نیست بنابراین این بحث فقط در مورد نیوزیلند مطرح نبوده است و شاید  این اتفاق رخ دهد که نیوزیلند هم بیاید و از ایران کیوی بخرد. نورانی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: وقتی در پیک تولید قرار داریم و تولید در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد، واردات یک دهن کجی است.

بانک سوئیس اعلام کرد ثروت یک درصد جمعیت جهان بیش از نصف دنیاست

کردیت بانک سوئیس، در تازه ترین گزارش خود در مورد میزان توزیع ثروت در جهان اعلام کرد، مجموع دارایی بیش از نیمی از افراد جهان کمتر از یک درصد دارایی ثروتمندترین افراد جهان است و فاصله میزان دارایی میان افراد بسیار ثروتمند جهان و فقیر از سال ۲۰۰۸ میلادی به بعد یعنی همزمان با شروع وقوع بحران مالی جهان بطرز معناداری افزایش پیدا کرده است. در همین حال یک درصد از دارایی متمکن ترین افراد جهان در سال ۲۰۰۸ میلادی معادل ۴۲.۵ درصد از ثروت جهانی گزارش شده است. همچنین از سال ۲۰۰۸ میلادی میزان دارایی متمکن ترین افراد جهان روند صعودی به خود گرفته؛ در حالیکه دارایی افراد فقیر در جهان روز به روز سیر نزولی به داشته است. بر اساس تازه ترین برآورد انجام گرفته از سوی این بانک سوئیسی، درحال دارایی یک درصد از افراد بسیار ثروتمند جهان در مجموع معادل دارایی ۵۰.۱ درصد از ثروت کل خانوارهای جهان را در اختیار دارند. کردیت بانک سوئیس اعلام کرد از بعداز دوره بحران مالی جهان، نابرابری در توزیع ثروت در سطح جهان به طرز فاحشی افزایش پیدا کرده است. در این گزارش آمده، ۱۰ درصد از دارایی ثروتمندترین افراد جهان معادل ۸۸ درصد از دارایی جهانی است. در سال گذشته میلادی ۲.۳ میلیون نفر به جمع میلیونرهای جهان اضافه شدند و در حال حاضر جمعیت میلیونرهای جهان (بر پایه دلار) به ۳۶ میلیون نفر رسیده است؛ این در حالی است که جمعیت میلیونرهای جهان در سال ۲۰۰۸ میلادی با کاهش روبرو ؛ اما بعداز آن از رشد قابل توجهی برخوردار شد. ۳.۵ میلیارد نفر در جهان بعنوان فقیرترین افراد دنیا شناخته می شوند و ۷۰ درصد از جمعیت سن کار را به خود اختصاص داده اند که هر یک از آنها کمتر از ۱۰ هزار دلار در سال درآمد دارند و مجموع دارایی آنها معادل ۲.۷ درصد از ثروت جهانی است. /ایبنا
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۲
هرکارکننددلارتاآخرامسال ۵۰۰۰ تومان خواهدبود
بزودی شاهد سقوط تاریخی بورس خواهیم بود
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم