به نظر می رسد، تحلیل هایی که احتمال جنگ میان ایران و عربستان را بالا می دانند، یا ساده انگارانه است و یا جهت دهنده به جریان جنگ! قصد ما این نیست که به شرح ماجرای وابستگی حریری و جریان وابسته به او به عربستان بپردازیم، بلکه می خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که آیا ممکن است تحولات اخیر در لبنان منجر به برخورد ایران و عربستان شود؟ سناریوی جنگ تا چه اندازه می تواند درست باشد؟
کد خبر: ۷۴۶۸۱۳
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۱ 12 November 2017
شنبه هفته گذشته، ناگهان خاورمیانه دچار یک شوک و بحران جدید شد و بار دیگر این منطقه نشان داد، محیطی همواره کشکمش زا و بی ثبات است. نخست وزیر لبنان در سفری از پیش اعلام نشده به عربستان رفت و در اقدامی شگفت انگیز به بهانه دخالت ایران در لبنان از سمت خود استعفا کرد.

مصطفی نجفی ـ به گزارش «تابناک»؛ استعفایی که اکنون همه ناظران و تحلیلگران اتفاق نظر دارند که با فشار عربستان سعودی اتفاق افتاد؛ استعفایی که بیش از هر زمان دیگر میزان نفوذ ریاض بر جریان المستقبل و شخص حریری را نشان داد.

قصد ما این نیست که به شرح ماجرای وابستگی حریری و جریان وابسته به او به عربستان بپردازیم، بلکه می خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که آیا ممکن است تحولات اخیر در لبنان منجر به برخورد ایران و عربستان شود؟ سناریوی جنگ تا چه اندازه می تواند درست باشد؟

در همین زمینه، روزنامه نیویورک تایمز از احتمال وقوع جنگ بین دو قدرت منطقه، یعنی ایران و عربستان خبر داد؛ احتمالی که در جریان تحولات چند روز گذشته قوت گرفته است.

عادل جبیر، وزیر امور خارجه عربستان در مصاحبه‌ای که با شبکه خبری سی‌ان‌ان داشته است، درباره پرتاب موشک از سوی شورشیان حوثی به ریاض اظهارنظر کرده و آن را «یک اقدام جنگی» از سوی ایران ارزیابی کرده است.

وزیر امور خارجه عربستان گفته است که عربستان این «اقدام جنگی» را بی پاسخ نمی‌نهد و نسبت به آن واکنش نشان خواهد داد.

جبیر در مصاحبه خود با سی‌ان‌ان گفته بود: «ایران نمی‌تواند به سوی شهرهای عربستان موشک پرتاب کند و انتظار داشته باشد ما هیچ واکنشی نشان ندهیم.»

لذا برخی ناظران و تحلیلگران معتقدند که پایان کار داعش درمنطقه به معنی فرونشستن تنش در این منطقه بحران زده نیست. شکست داعش می‌تواند منجر به ترکیدن غدد چرکین ناشی از جنگ قدرت در منطقه گردد. دو قدرت منطقه‌ای در برابر هم صف کشیده‌اند: ایران و عربستان سعودی.

چرا جنگ اتفاق نمی افتد!؟

اما به نظر می رسد، تحلیل هایی که احتمال جنگ میان ایران و عربستان را بالا می دانند یا ساده انگارانه است و یا جهت دهنده به جریان جنگ!

تا آنجایی که به ایران مربوط می شود، هیچ جنگی به وقوع نخواهد پیوست. در واقع ایران اکنون شرایط ورود به یک جنگ محدود و یا نامحدود منطقه ای را ندارد و دلیلی نیز برای شروع جنگ وجود ندارد.

از جانب عربستان نیز باید گفت، به رغم اینکه بسیاری از ناظران بر آنند که محمد بن سلمان قصد دارد با ایران وارد نبرد شود و اجماعی را نیز در سطح منطقه ای و بین المللی برای ضربه به ایران به وجود آورد، به نظر نمی رسد این شاهزاده جوان و بلند پرواز چنین هدف مخاطره آمیزی را دنبال کند. به چند دلیل؛

نخست؛ بن سلمان فرایند انتقال از پدر به خود را در پیش دارد و در ادامه باید بر چالش های داخلی برای تثبیت قدرت اش غلبه کند؛ بنابراین، عاقلانه و منطقی به نظر نمی رسد که وی جنگی را آغاز کند که می تواند تمام رویاهایش برای رسیدن به قدرت را بر باد دهد. جنگی تفاوت های زیادی با راه اندازی جنگ در یمن دارد و می تواند عربستان را به مرز فروپاشی بکشاند.

سناریوی جنگ را جدی نگیرید؛ هدف چیز دیگریست!؟

دوم؛ بن سلمان اصلاحات اقتصادی و سیاسی بلندپروازانه ای را آغاز کرده که برای اجرای آن ها به آرامش و حمایت داخلی و بین المللی نیاز دارد تا جنگ! او به خوبی می داند که هرگونه ماجراجویی جنگی علیه ایران چگونه می تواند فرایند اصلاحات مورد نظرش را عقیم سازد؛ اصلاحاتی که پایه مشروعیت قدرت سلمان در عربستان تلقی می شود. همچنین، وقوع جنگ می تواند تمام شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی را از عربستان فراری دهد که خود ضربه بزرگی به اقتصاد این کشور وارد سازد.

از سوی دیگر، جامعه بین المللی از اقدام جنگی ریاض در مقابل ایران پشتیبانی نخواهد کرد؛ چرا که به خوبی از تبعات و ویرانی های چنین اقدامی آگاه است. کما اینکه، رویترز به نقل از تحلیلگران سیاسی نوشت که واشنگتن قصد دارد این پیام را به ریاض برساند که رویکردی محتاطانه‌تر در تقابل با ایران اتخاذ کند.

«پاول سالم» معاون اندیشکده خاورمیانه در واشنگتن تأکید کرد، «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه آمریکا با این موضع سعودی‌ها که دولت لبنان، از سوی حزب‌الله تصرف شده، همراهی نمی‌کند و این مهم است.

سالم معتقد است که تیلرسون همچنین به اسرائیلی‌ها نیز این پیام را فرستاده که اکنون زمان ماجراجویی در لبنان نیست.

«ری تکیه» تحلیلگر ارشد شورای روابط خارجی آمریکا می‌گوید دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» هنوز می‌خواهد منافع عربستان علیه ایران را پیش ببرد اما تمایل دارد این کار بدون بی‌ثبات کردن منطقه انجام شود.

از سوی دیگر مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز اعلام کرده که با هرگونه ماجراجویی جدید در خاورمیانه از سوی سعودی ها مخالف است. لذا می توان گفت عربستان اجماع بین المللی برای شروع جنگ با ایران را ندارد.
 
هدف چیست؟

با توجه به دلایلی که مطرح شد، هدف از ایجاد بحران در لبنان هر چه باشد، جنگ نیست. حداقل جنگ میان ایران و عربستان نیست! پس هدف چیست؟

به نظر می رسد، هدف پیگیری و تقویت یک استراتژی قدیمی است؛ استراتژی ایران هراسی و فشار منطقه ای و بین المللی بر ایران.

درواقع در شرایطی که بسیاری از شرکت های اروپایی برای سرمایه گذاری در ایران در دوران پسابرجام اعلام آمادگی کرده اند ایجاد یک جو جنگی در خاورمیانه که یک طرف آن ایران است می تواند باعث افزایش ریسک سرمایه گذاری و در ادامه فرار سرمایه های جذب شده از سوی ایران شود.

از سوی دیگر، ایجاد یک بحران در لبنان و استعفای حریری به بهانه دخالت ایران در لبنان بیش از هر چیز برای ایجاد حساسیت اروپایی ها و به ویژه فرانسه که لبنان را حوزه نفوذ خود می داند، نسبت به سیاست های منطقه ای ایران است. این مسئله می تواند کشورهای اروپایی را برای همراه شدن با آمریکا و عربستان برای مقابله با ایران در منطقه همراه کند. مهم ترین دستور کار پیش روی آن ها نیز فشار بر برنامه موشکی ایران خواهد بود که امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز بدان اشاره کرد و خواهان مذاکره ایران در مورد برنامه موشکی اش شد.

تمامی هشدارها نسبت به احتمال وقوع جنگ را اگر ساده لوحانه ندانیم، می توانیم جهت دهنده بدانیم؛ جهت دهنده به سیاست ایران هراسی و افزایش حساسیت بین المللی در مورد سیاست های ایران در منطقه. در واقع آن ها قصد دارند پرونده های متنوعی از ایران در منطقه را باز نگه دارند. پرونده هایی که می تواند ایران را برای همیشه درگیر کند، سرمایه ها و شرکت های خارجی را از ایران دور کند و بار دیگر اجماعی بین المللی برای مقابله با ایران را به وجود آورد.

حال هرچند برخی از روزنامه ها و رسانه های داخلی ممکن است، خواسته یا ناخواسته با زدن تیترها و مطالبی به این هدف سعودی ها کمک کنند؛ اما به نظر می رسد، دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان و سایر نهادهای متولی در این عرصه، باید با پیگیری سیاست ها و اقدامات تنش زدا، این هدف سعودی ها را خنثی کنند.

کارشناس مسائل خاورمیانه
برچسب ها
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۵۱
انتشار یافته: ۵۰
میثم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
اتفاقا خیلی هم جدی است منتها طرف ما واحد نیست بلکه اجماعی است که فقط تعداد آن مشخص نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
دلار امروز رکورد زد. ما رکورد زدیم.
siya
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
تو دنیا فقط یه کشور میتونه به عربستان حمله کنه اونم آمریکاس باقی کشورا نزدیک جنگم نمیشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
بنظرم میخوان یه موج درست کنن که حریری با اون موج برگرده لبنان
اسماعیل زاده
|
United States
|
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
هیچ جنگی در بین نیست. هدف سامان دادن اقتصاد امریکا و روسیه است و انگلیس هم سهم دلالی را خواهد گرفت. چون وضیعت موجود انسان ها با جنگ سازگاری ندارد. اینکه برخی ارتش ها در اطراف ایران خیمه زدن نمایش خیمه شب بازی است. تندرست و شاد و پر انرژی باشید هموطنان عزیزم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
حتما باید جدی گرفت. همه جنگها به همین شکل و با یک رفتار نسنجیده شروع می شوند. چند نفری نفع می برند‌و صدها هزار نفر خسارت می بینند و بعد از سی سال نمی توان خسارات را جبران کرد. جنگ برای ما مردم عادی اصلا شوخی نیست
بنگرو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
جنگ برای ما نعمت است ، جنگ جنگ تا پیروزی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
ایشالا از این نعمت فراوون فعلا به خونه ات و آشنایانت بباره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
البته شکی نیست که برخی کشورها از شعله ور شدن آتش جنگ میان ایران و عربستان خشنود خواهند شد. اول اینکه سوددهی این جنگ برای آمریکا از قبل فروش تسلیحات، فوق العاده خواهد بود. دوم اینکه هر دو کشور از تولیدکنندگان اصلی نفت هستند و قطعا این جنگ نوسانات شدیدی را در قیمت نفت ایجاد خواهد کرد که به نفع سودجویان این حوزه خواهد بود. سوم اینکه به هر حال این جنگ شوک شدیدی به منطقه استراتژیک خاورمیانه وارد خواهد کرد و بعد از جنگ، حال با پیروزی هر یک از طرفین، جای پای جدیدی برای برخی قدرتها، بخصوص آمریکا باز خواهد شد. و البته اگر به احتمال بسیار بسیار اندک طرف شکست خورده در این جنگ کشور ما باشد، یکی از اهداف اصلی آمریکا در قبال کشور ما محقق خواهد شد. به هر حال بروز جنگ هرچند بسیار بعید به نظر میرسد، اما غیرممکن نیست، بخصوص آنکه سکان رهبری ارباب عربستان، یعنی آمریکا، امروز در دستان یک شخصیت بسیار نامتعادل و غیر قابل پیشبینی به نام ترامپ است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
جنگ بري شما دلواپسا نعمت بوده ولي اين دفعه كمي فرق ميكنه خودتون و آقازاده هاتون كه مفتخور شدين ملتم ديگه بجز يه تعداد انگشت شمار حاضر به فداكاري براي شما ها نيستند پس بهتره براي بخور بخور خودتون هم كه شده كمي تامل كنيد
پاسخ ها
بختیاروند
| - |
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
چقدر وطن فروشی تو که به هموطنت بخاطر ابراز عقیده اش توهین میکنی
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
ضمن تشکر از تحلیل خوبتون. عربستان برای عبور از پیچ تاریخی بیداری اسلامی از طرفی نیازمند انجام اصلاحات سیاسی و اجتماعی در درون خود بوده و از طرفی نیازمند فشار بر عوامل خارجی بیداری اسلامی است. مقابله نظامی با انقلاب یمن و تخریب قدرت سوریه و تقابل با توسعه هژمونی انقلاب اسلامی از این قبیل می باشد. بنابراین حکام عربستان برای بقای خود دست به هر کاری می زنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
ضمن تشکر از این تحلیل که زاویه متفاوتی ارائه کرد حقیر فکر میکنم قدرتهای جهانی توانایی خوبی برای موج سواری از اتفاقات دارند وهم این سناریو میتواند درست باشد وهم سناریوی معتقدین به جنگ.در مصر اتفاقات بهار عربی بگونه ای مدیریت شد که دو چرخش ۱۸۰درجه ای اتفاق افتاد ودر واقع با ۳۶۰درجه چرخش انقلاب مصر از همانجا که اغاز شده بود یعنی مبارک به همانجا پایان یافت یعنی سیسی که خود مبارک دوم بود.در سوریه بنا بر ادامه جنگ ونابودی زیر ساختها وایجاد زمین سوخته وتجزیه دستور کار قرار گرفت ودر مورد ایران وعربستان قدرتهای جهانی چه جنگ سرد ادامه یابد چه رودر رویی مستقیم سناریوهای متفاوتی در نظر خواهند گرفت که البته با توجه به ماهیت استعماری انها براساس نفع مادی خواهد بود بعبارت ساده وعامیانه انها برای هر شرایطی اماده بهره برداری دلار بنفع استعمار مطبوع خود هستند وجنگ ایران وعربستان به تصمیم مستقیم حکومت این دو کشور بستگی دارد.ارادتمند شما خواننده همیشگی تابناک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
دوست عزیز اگر فقط ایران هراسی بود و از بین بردن امنیت اقتصادی برای سرمایه گذاری از طریق فقط رسانه ها ی جمعی عمل میکردند و ماهواره و شبکه های اجتماعی را مامور این کار میکردند. موشکی که اینها ادعا میکنند به لحاظ فیزیکی زمین خورده و عده ای رو کشته و تحرک ها کاملا هدف از یک برنامه مشخص دارد با این حرف ها ملت را خواب نکنید ... البته احتمال زدن موشکی مشابه به یک منطقه نظامی در ایران توسط عربستان وجود دارد ولی در این صورت نیز ایران باید خویشتن داری کند ولی در مسئولین ما این خویشتن داری را نمی بینم و این یعنی شروع یک جنگ واقعی ...
جالب است ایران هم روی پرچمش نوشته الله و عربستان هم نوشته الله ....
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
احتمال زیاد میخواد بترسونه و با وساطت خارجی ها منصرف بشه در نتیجه هم غرور لطمه خوردشونو مثلا جبران کنه و هم بگن اگه یکبار دیگه موشک بخوره به عربستان دیگه حمله می کنیم به ایران ..... حالا به نظرم ما باید با تمام قوا قدرت نمایی کنیم تا برعکس حساب دستشون بیاد ..... یه مانور نظامی آن چنانی در جنوب کشور و قدرت نمایی آن چنانی .....یه کار جدید .... عربستان خرفت تر از اونه که زبون دیپلماسی بفهمه فقط باید چنگ و دندان ببینه تا خوف کنه ....
یکم هزینه بیشتری کنیم .و... چند تا هواپیما بندازیم زمین توی مانورها ..... جوری فیلم برداری بشه که واضح باشه برای جهانیان ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
ما باید به هر قیمتی ، سلاح اتمی بسازیم .. کابوس ایران اتمی مسلط به تنگه ی هرمز و چاه های نفت خاورمیانه ، باعث میشه غرب و سگ های هار غرب در منطقه، فشار رو بر ما کمتر کنن ...
فشارها و تحریم ها وقتی شروع شد که غرب مطمین شد که ما قصد ساخت سلاح هسته ای نداریم
باید یک بار برای همیشه همانند کره شمالی ، خودمون رو در مقابل حمله ی خارجی بیمه کنیم چون ایران بخاطر موقعیت جغرافیایی خودش ، بارها مورد تاخت و تاز قرار گرفته و فقط و فقط ساخت سلاح هسته ای میتونه ما رو برای همیشه از این کابوس تاریخی نجات بده
ما میتونیم همانند کشوری مثل هند بشیم که سلاح اتمی ساخت و الان هم بخاطر داشتن امنیت پایدار در سایه ی سلاح های اتمی خودش ، داره پیشرفت میکنه
باید زود اقدام کنیم چون ایران دیگه تحمل حمله ی خارجی نداره و این بار دیگه برای همیشه از نقشه محو خواهد شد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
راههای دیگه ای هم هست که مورد تاخت و تاز قرار نگیریم.
مثلا سرمون تو کار خودمون باشه و دشمن تراشی نکنیم و از بعضی گروههای شبه نظامی حمایت نکنیم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
ناشناس 17:17 احسنت .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
در جنگ جهانی اول و دوم هم سرمون توی کار خودمون بود و اعلام بی طرفی کردیم و حتی حکومت های وقت هم دست نشانده ی خودشون بودن ولی دیدیم که ایران رو اشغال کردن و بلایی سرمون آوردن که میلیون ها نفر در ایران در اثر قحطی مصنوعی ایجاد شده توسط انگلیس خبیث ، قتل عام شدند و حتی کار مردم به آدمخوری رسید

وقتی میفهمی چی میگم که زیر پوتین خوک های آمریکایی یا داعشی های سعودی در حال له شدن باشی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
اگه دلیل دشمنی غرب با ما ، حمایت ما از گروه های شبه نظامی بود پس عربستان که سالهاست حامی القاعده و داعش و گروه های وهابی و سلفی تروریستی است باید بارها مورد هجوم و تحریم آمریکا و اروپا قرار می گرفت
اونها با تمدن ایران مشکل دارن .. با پتانسیل تمدنی ایران و ایرانی .. نمیخان ما پیشرفت کنیم
حالا یا از طریق تحریم یا جنگ یا حکومت های دست نشانده یا ایجاد ناامنی روانی
عارف
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
البته زمان جنگ با عراق هم سرمون به كار خودمون بود هم صدام از ما براي جنگ اجازه نگرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
سنگ بزرگ علتمت نزدن است . عربستان اگر عرضه جنگ داشت در یمن و عراق و سوریه و لبنان به ایران نمی باخت . هارت و پورتهایشان را جدی نگیرید . آنها اگر می توانستند جنگها نیابتی را می بردند . از ائتلافشان هم کاری بیشتر بر نمی آید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
جنگ بشه ایران از داخل منفجر میشه.
نارضایتی عمومی جامعه را فراگرفته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
برعکس تحلیل نویسنده مقاله باید بگویم نادیده گرفتن احتمال جنگ ساده انگارانه است. از آن تحلیلهایی است که برای خواب کردن مردم کاربرد دارد
پاسخ ها
بردیا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
این مقاله کمی ساده انگارانه نوشته شده ،اگر عربستان میخواهد با ایجاد جنگ روانی آغاز جنگ سرمایه گذاران خارجی را از ایران فراری دهد خودش هم قربانی این جو قرار میگیرد آنها بدشان نمی آید که با ایران بجنگند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
نویسنده محترم به قدرت بازدارندگی ایران اشاره ای نکرده اند. عربستان خوب می داند که در جنگ با ایران زیرساختی برایش باقی نمی ماند.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
خدا رو شکر در قسمت نظامی مدیران لایق و شایسته ای داریم که با بقیه مدیران کشوری قابل مقایسه نیستن و تمام تلاش هاشون رو معطوف این کردن که جنگ رو از کشور دور نگه دارن و خدا رو شکر به جایی رسیدیم که جنگ هامون رو بیرون مرزهامون انجام میدیم اونم در صورت نیاز
اللهم عجل لولیک الفرج
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
اتفاقا احتمال جنگ بسیار بالا است زیرا تاریخ نشان داده هرگاه دیکتاتوری می خواهد بر سرزمینش مسلط شود و همه مخالفان را سرکوب کند بهترین ذلیل برایش یک جنگ با دشمن خارجی است تا در سایه آن هرچه می خواهد در داخل انجام دهد و این وضعیت فعلی محمد بن سلمان است او امروز واقعا به یک جنگ نیاز دارد و از بد روزگار شرایط ترامپ و نتانیاهو هم همینطور است هر سه آنها برای کنترل اوضاع داخلیشان به یک جنگ نیاز دارند و چه دشمنی بهتر از ایران....؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
هدف چیز دیگریست!
فعلا ترامپ در قضیه تحریم قطر با یک سفر به عربستان 110 میلیارد دلار سلاح فروخت! و در ادامه نیز 12 میلیارد هم به قطر سلاح فروخت! سپس با تشدید بحران کره شمالی ظاهرا 400 میلیارد دلار نیز با کره جنوبی و ژاپن بابت سپر دفاع موشکی و... قرار داد بسته!
حال با سناریوی استعفای حریری و در ادامه توقیف اموال برخی شاهزادگان عربستان به ارزش تقریبی 880 میلیارد دلار به دنبال سهمی برای آن اموال و فروش بیشتر اسلحه میباشد!
از همه مهم تر قضیه شرکت آرامکو و تلاش برای سیطره کامل بر بازار نفت جهان است که مسئولین و کارشناسان محترم کشورمان بایستی توجه بیشتری داشته باشند.
تابناک منتشرکن!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
ما کوروش را داریم..به دادمان می رسد
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
عربستان دشمن همه کشورهای منطقه شده است و تروریسم را پرورش می دهد. ایران مشت محکمی بر دهان این بیابانگردها زد. امیدوارم ایران مثل همیشه سربلند باشه و از داخل اتحاد داشته باشند. گول امریکا شیطان بزرگ را نخورید که کشور ما افغانستان را نابود کرده است حتی با هاشون پیمان نامه اشتراتژیک هم بستیم. شهروند افغانستانی
علیزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
سیاستهای امریکا وعربستان در منطقه شکست خورده داعش نابود شده عراق تجزیه نشده وقدرت حشد الشعبی در عراق صد ها برابر شده جبهه مقاومت در سوریه از بین که نرفته بسیار قدرتمند هم شده در یمن سیاستهای جنگی وناجوانمردانه سعودی بعد از سه سال بجایی نرسیده وانها همه اینها را زیر سر ایرانیها می دانند.جایی که با آسیب کم انسانی ومالی مانع از به هدف رسیدن سیاستهای آنها شده ولذا شمشیر را از روبسته وحمله را مستقیما متوجه ایران کرده اند.بنابراین بعید نیست بخواهند ضربه بزنند پس باید بهانه دستشان نداد،تهدید منقابل هم کرد تا طرف حالیش بشه با کی طرفه وخریت نکنه
سپهر
|
United Arab Emirates
|
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
منطقی ترین تحلیل و نزدیکترین رأی به رأی 98درصد مردم عزیز و رنج کشیده ایران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
ما کورش را داریم ، منش و رفتار او به ما انگیزه و ایمان می دهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
برای حل مشکلات یا دیپلماسی باید باشد یا جنگ بین ایران و عربستان هیچ ارتباط دیپلماتیک نیست پس با هم می جنگند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
از نظر ژئوپلیتیکی عربستان نمی تواند جنگی با ایران را شروع کند مگه محدود و بصورت نیابتی که اونم جواب نداده...اما از نظر ژئوپلیتیکی عربستان با ایران مرز زمینی نداره و این موضوع که یکی از عوامل اصلی به هر حال باید نیروی زمینی باشد امکان پذیر نیست و اگر هم امکانش بود عربستان دارای همچین ظرفیتی نیست. دوم بین ایران و عربستان دریا است و عربستان داری نیروی دریایی قدرتمند و با ظرفیتی نیست و اگر هم باشد جنگ دریایی اصولا در محدوده زمانی بسیار کوتاه و تاکتیکی و برای حمایت از دیگر نیروها خواهد بود پس این هم بین ایران و عربستان رخ نخواهد داد..سوم نیروی هوایی است که اولا فاصله بین ایران و عربستان زیاد بوده و اگر عربستان بخواهد از این عامل استفاده کند باید از چند لایه دفاعی ایران عبور کند با توجه به سیستم دفاع هوایی ایران امکان پذیر نیست و اگر هم باشد به علت نیروی انسانی غیر ماهر عربستان هرینه های ان برای عربستان زیاد بوده و امکان پذیر نیست و عامل پنجم استفاده از موشک است که عربستان فاقد این توانایی است و اگر هم عربستان از این عامل استفاده کند کوتاه و بدون نتیجه مطلوب خواهد بود و اصولا جنگ موشکی در واقع برای تحت تاثیر قرار دادن جنگ اصلی است ..ایران هم نمیتواند در واقع از موشک به عنوان یک جنگ اصلی و تاثیر گذار استفاده کند...و اما موضوع اصلی ژئوپلیتیکی این جریانات بین ایران و عربستان در واقع سیاست تهاجمی عربستان نیست بلکه عربستان تحت فشار و در لاک دفاعی قرار دارد دلیل ان هم این است که از سه محور عراق و سوریه و یمن در محاصره قرار دارد و بسیار احساس خطر میکند و این رفتارهای وی نیز بسار طبیعی است.....بنابراین عربستان در اینده مشکلات بسیار و غیر قابل حلی خواهد داشت که برای این کشور هزینه زیاد خواهد داشت و در تاریخ این کشور بی سابقه است....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
ای بابا اینا همش هارت و پورت الکیه مگه جنگ با ایران به همین راحتی هاست اونم عربستان
غفور
|
-
|
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
ایران شرارت از امریکا را قبول نمی کند چه رسد به ادمهای بی ارزشی مثل عربستان سقوطی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
جنگ در هر کشور و هر جای دنیا که باشه محکومه و باید باهاش مقابله کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
عربستان حق دارد بابت یمن نگران باشد کما اینکه ایران از حکومت وابسته به دشمنان خود در کردستان نگران بود و انها را تحریم کرد و با حشد الشعبی و ترکیه و العبادی همه نوع همکاری جهت رفع نگرانی خود انجام داد در حالی که خواسته مردم کرد از طریق همه پرسی اعلام شد.ولی چرا نباید عربستان بابت دخالت دیگران در یمن که با انجا مرز زمینی دارد نگران نباشد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
یکی نیست که بپرسه اصلا چرا ما به اینجا رسیدیم...چرا طول این ۴ دهه هر کی رسید بجای دست دراز کردن و مصافحه با ایران دستاش رو مشت کرد علیه این مردم و این مملکت.
مسئولین عزیز برای یکبار هم که شده رفتار و گفتار خودتان در عرصه بین الملل رو بررسی کنید...این افتضاحی که به بار اومده فقط به خاطر دشمنان نیست....نادانی و نفهمی بعضی مسئولین هم هست..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
کاش روسیه هم نیروی هوایی ما که مال 50سال پیش است را نوسازی کند. همین دیروز خلبان رشید ایران با سوخو22سقوط و به شهادت رسید.در حالی که همسایه های ایران همه به جنگنده های نسل جدید مانند اف 16و اف18مجهزهستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
وقتی آنها با کشاندن جنگ به داخل ایران (حمایت گسترده از تروریستها و افزایش قابل تامل قربانیان این حملات) از طرف ما جواب قابل تامل دریافت نمی کنند خوب با خودشان فکر می کنند طرف مغلوب شده و ما بیشتر می توانیم به رفتار تهاجم خود ادامه دهیم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
درودبرجنگ ..اما عربستان به هیچ وجه وارد جنگ با ایران نمیشه محال است محال محال محال ..!!اینها همش برای پرت کردن حواسهااست از یه چیزی چه چیز؟ نمیدونم!یاحداقل الان معلوم نیست..ولی امریکاییها بسیار از این وضعیت سود میبرن..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
ایران وعربستان هیچوقت مستقیم واردجنگ نمیشن چرا؟چون امریکا اجازه نمیده حامی بلوک سنی یا بلوک شیعه ازبین بره همیشه کارامریکا ایجاد توازن بین این دوبلوک هست تامسلمانان بااین اختلافات ادامه بدن وضعیف بمانند پس جنگ پایان نیست فساد و دزدی ریشه ایران را خشک می کنه اگه حاکمیت می خواد ادامه بده باید بااین دوعامل مبارزه کنه نه عربستان وامریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
سرمون تو کار خودمون باشه ؟یعنی چی مگه اونها و در راسش امریکا اجازه می دهند یه کشور بی توجه به امریکا و دیگر قدرت ها سر به کار خودشون باشه, اتفا قا شعار اصلی انقلاب ایران عدم ظلم و تجاوز به دیگر ملت ها بوده و هست , قرار شد که هرجا ظلمی بود جمهوری اسلامی بر اساس وظیفه شرعی و دینی خودش بی تفاوت نباشه و عکس العمل نشون بده و این حمایت هم مادی است هم معنوی,
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
به نظر من این وضع نشان دهنده یک جهت دهی باشه تا یک جنگ توجه دارید که اخیرا ریاست جمهوری فرانسه به ایران خواهند امد وگفته می شه که ایشان قراره در مورد مسئله موشکی نیزبا تهران مذاکره خواهند کرد به نظرمی اید که همان طور که کارشناس محترم گفتند لبنان منطقه نفوذ فرانسه است.پس می شه نتیجه گرفت می خوان با استفاده از این موقعیت، فشاری به ایران بیاورندوازفرانسه وبه خصوص اروپادر این امر استفاده کنند
شناسا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
نارضایتی های داخلی هر قدر هم زیاد باشد، مردم در برابر دشمن عربی قطعا متحد خواهند بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
همش نقشه هایی برای کسب پول هست همش زیر سر این ترامپ پول پرست کثیف هست
پرویز سویس
|
Switzerland
|
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
خدایا نزدیک چهل ساله سایه جنگ‌رو کشورمون هست.بهتر نیست دست از سیاست های جنگ طلبانه برداریم و به فکر مردم و کشور باشیم.مشکل از سیاست های مسولین هست.ما مردم ایران با هیچ کشوری جنگ نداریم.ما جنگ طلب نیستیم.مسولین به فکر اقتصاد داغون کشور باشند.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: