بازدید 9347
پیمانه اقتصادی؛

از «تنبیه مالیاتی برای بانک‌های نرخ‌شکن» تا «تکرار تراژدی خام‌فروشی؛ این بار پسته ایرانی»

این پیمانه موضوعاتی همچون میزان افزایش حقوق کارکنان دولت برای سال آینده، آمار جهانی از وضعیت گردشگری در ایران، قرمزپوشی حافظ در بازاری کم‌حجم و بی‌رمق، دلار آمریکا و درهم گرانتر شدند، طی بیست سال قیمت مسکن نود برابر شد، ساز مخالف سکه جدید و قدیم در بازار تهران، ادامه روند نزولی قیمت جهانی طلا، کاهش قیمت نفت و افزایش تولید نفت جمهوری آذربایجان، وعده‌های فولکس‌واگن برای بازار آمریکا و فرار مالیاتی ۸ هزار میلیارد تومانی کارت‌های بازرگانی را در بر دارد.
کد خبر: ۷۳۵۳۷۰
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۵ 04 October 2017
از «تنبیه مالیاتی برای بانک های نرخ‌شکن» تا «تکرار تراژدی خام‌فروشی؛ این بار پسته ایرانی»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبر‌ها و رویدادهای جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون میزان افزایش حقوق کارکنان دولت برای سال آینده، آمار جهانی از وضعیت گردشگری در ایران، قرمزپوشی حافظ در بازاری کم‌حجم و بی‌رمق، دلار آمریکا و درهم گرانتر شدند، طی بیست سال قیمت مسکن نود برابر شد، ساز مخالف سکه جدید و قدیم در بازار تهران، ادامه روند نزولی قیمت جهانی طلا، کاهش قیمت نفت و افزایش تولید نفت جمهوری آذربایجان، وعده‌های فولکس‌واگن برای بازار آمریکا و فرار مالیاتی ۸ هزار میلیارد تومانی کارت‌های بازرگانی  را در بر دارد.


میزان افزایش حقوق کارکنان دولت برای سال آینده اعلام شد

سخنگوی دولت گفت: با توجه به اینکه پیش بینی نرخ تورم برای سال آینده 9 درصد است افزایش حقوق کارکنان دولت و شرکت هایی که از بودجه دولتی تبعیت می کنند در سال 1397 بیش از نرخ تورم و 10 درصد خواهد بود. محمدباقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران افزود: البته برای بازنشستگان به غیر از این رقم، افزایش در جهت همسان سازی حقوق بخش دیگری هم اختصاص می یابد.

آمار جهانی از وضعیت گردشگری در ایران

انجمن جهانی اقتصاد در جدیدترین گزارش خود در مورد وضعیت صنعت گردشگری ۱۳۶ کشور جهان، رتبه صنعت گردشگری ایران از نظر ایمنی و امنیت در جهان رتبه ۸۷، بهداشت رتبه ۷۹، منابع انسانی و بازار کار رتبه ۱۰۵،  زیرساخت‌های فناوری اطلاعات رتبه ۹۴ و میزان مناسب بودن محیط تجاری رتبه ۷۹ را بدست آورده است و ایران فقط ۰.۸ درصد درآمد جهانی در این صنعت را داراست. این آمار با توجه به ظرفیت های موجود نظیر مکانهای تاریخی، استعداد طبیعی، ویژگی های مرم شناختی، فرهنگی و جغرافیایی توانمندی زیادی برای توسعه توریسم دارد، قابل تامل است.

تنبیه مالیاتی برای بانک های نرخ‌شکن

مسعود کرباسیان در حاشیه جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران در خصوص دور زدن بخشنامه بانک مرکزی از سوی برخی از بانکها گفت: بانکها دور زدن نرخ سود بانکی را به حساب زرنگی خود نگذارند، از دو جنبه البته می توان این موضوع را مورد بررسی قرار داد، به این معنا که آنها بخشنامه دولت را دور زده اند که حتما در هیات انتظامی بانک مرکزی مورد پیگیری واقع خواهد شد؛ چراکه این اقدامات مورد تائید دولت، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نیست. به نقل از مهر، وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: بانک مرکزی از سیستم نظارتی خود بهره‌برداری می کند؛ ضمن اینکه بانک مرکزی در شعب دارد بازرسی می کند و پیگیری می شود، ضمن اینکه در حوزه وزارت اقتصاد نیز مردم را مقصر نمی داند، ما حتما بانک هایی را که بالاتر از نرخ مقرر سود می دهند، مشمول مالیات می کنیم تا نقره داغ شوند، چون اینها جزو هزینه های قابل قبول بانکی نیست و بانک ها باید مالیات آن را بدهند.

قرمزپوشی حافظ در بازاری کم‌حجم و بی‌رمق

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه‌شنبه یازدهم مهرماه 96 با کاهش 160 واحدی به رقم 85 هزار و 355 واحد رسید. تالار شیشه ای در دومین روز کاری هفته جاری پس از افت 0.35 درصدی شاخص کل بورس در اولین روز کاری هفته، بازهم به روند نزولی خود ادامه داد و شاهد قرمزپوشی تمامی شاخص های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با کاهش 51 واحدی به رقم 27 هزار و 578 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با افت 113 واحدی، عدد 17 هزار و 762 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با کاهش 86 واحدی به رقم 13 هزار و 437 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افت 0.31 درصد، 290 واحد کاهش را رقم زد و به سطح 92 هزار و 587 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با 113 واحد کاهش به رقم 59 هزار و 93 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با افت 342 واحد معادل 0.18 درصد همراه بود و عدد 189 هزار و 862 واحد را به نمایش گذاشت. معامله‌گران بورس امروز، 553 میلیون و 548 هزار برگه بهادار و سهام در قالب 68 هزار و 668 نوبت معامله و به ارزش 145 میلیارد و 670 میلیون تومان داد و ستد کردند. روند بازار نسبت به روز دوشنبه نشان داد که حجم معاملات با کاهش 31 درصد، تعداد معاملات نیز با افت 43 درصد و همچنین ارزش معاملات با 57 درصد کاهش مواجه شده اند.

از «» تا «»

دلار آمریکا و درهم گرانتر شدند؛ یورو ارزانتر

در پایان معاملات بازار آزاد روز سه شنبه، هر دلار آمریکا با رشد 50 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 39 هزار و 195 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با کاهش قیمت 95 ریال همراه بود و در پایان روز به رقم فروش 46 هزار و 230 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد، 10 هزار و 743 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز دوشنبه، 5 ریال گران تر فروخته شد. این سومین روز پیاپی است که دلار آمریکا و درهم امارات روند صعودی و یورو روند نزولی را در پیش گرفتند.

طی ۲۰ سال قیمت مسکن ۹۰ برابر شد

یک کارشناس بازار مسکن گفت: سوداگری زمین طی سال‌های ۷۰ تا ۹۰ آسیب های بسیاری به صنعت ساختمان وارد کرد؛ به طوری که طی این ۲۰ سال قیمت مسکن بیش از ۹۰ برابر شد و این در حالی اتفاق افتاد که کیفیت رشد قابل توجهی را تجربه نکرد. عباس شوکتی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: نبود مدیریت در صنعت ساختمان باعث شد هر که سرمایه ای داشته باشد، وارد عرصه ساخت و ساز شود و یک شبه راه صد ساله را در آشفته بازار مسکن طی کند. وی با بیان اینکه ما از نظر تعداد فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی در دنیا جایگاه دوم را در اختیار داریم، ادامه داد: در حال حاضر حدود ۴۰۰ هزار مهندس عضو سازمان نظام مهندسی هستند که قطعا این تعداد سه برابر بیشتر از نیاز تمام ساخت و سازهای کشور است. با وجود این، شاهدیم که ساختمان‌ها توسط افراد فاقد صلاحیت ساخته می‌شود و نظارت قابل قبولی هم بر آنها اعمال نمی‌شود.

ساز مخالف سکه جدید و قدیم در بازار تهران

دیروز هر سکه طرح جدید با رشد 2 هزار و 500 تومانی به قیمت یک میلیون و 246 هزار و 600 تومان معامله شد. ولی در مقابل، سکه تمام طرح قدیم با کاهش 5 هزار تومانی به رقم فروش یک میلیون و 207 هزار تومان رسید. همچنین هر نیم سکه بهار آزادی 644 هزار تومان و ربع سکه بهار آزادی نیز بدون تغییر، 366 هزار تومان قیمت گذاری شد. هر سکه یک گرمی نیز بدون تغییر به رقم 248 هزار تومان معامله شد.

ادامه روند نزولی قیمت جهانی طلا در برابر افزایش ارزش دلار

روز گذشته قیمت طلا بار دیگر تحت تأثیر افزایش ارزش دلار آمریکا با کاهش روبرو شد و به پایین ترین سطح خود در 7 هفته اخیر رسید. به گزارش رویترز، قیمت هر اونس طلا در بازارهای بین المللی روز سه شنبه با 0.1 درصد کاهش به کمتر از 1269 دلار رسید که این پایین ترین قیمت طلا از اواسط اوت به شمار می رود. ارزش دلار آمریکا در برابر سبدی از ارزهای معتبر بین المللی با افزایش 0.3 درصدی روبرو شد. ارزش دلار در برابر ین ژاپن نیز بیش از 0.2 درصد رشد داشت. همچنین ادوارد میر، تحلیلگر بازار طلا در این باره گفت: «با توجه به 3 عاملی که در حال حاضر به ضرر طلا وجود دارد، قیمت ها رو به کاهش است. از جمله این عوامل می توان به تقویت ارزش دلار، احتمال افزایش نرخ بهره در آمریکا و کاهش احتمالی تنش ها در شبه جزیره کره اشاره کرد.»

کاهش قیمت نفت به دلیل طمع سفته‌بازان

روز سه شنبه قیمت نفت کاهش یافت. دلیل کاهش قیمت نفت فرصت طلبی و انتظار سفته بازها برای به دست آوردن سود بیشتر از وضعیت خوب نفت در هفته گذشته بوده است که بیشترین رشد در سه ماهه سوم را داشته. این در حالی ست که پیش رفتن بازار نفت به سوی کاهش مازاد عرضه جهانی موجب شده است که قیمت ها کاهش چندانی پیدا نکنند. به نقل از رویترز، قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته، ۴ سنت کاهش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۵.۹۰ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۳ سنت کاهش، بشکه‌ای ۵۰.۳۴ دلار صورت گرفت. جزئیات بیشتر

تولید نفت جمهوری آذربایجان افزایش یافت

مجموع تولید نفت و میعانات گازی جمهوری آذربایجان از ۷۳۴ هزار و ۸۰۰ بشکه در ماه اوت به ۷۸۵ هزار و ۷۰۰ بشکه در ماه سپتامبر امسال افزایش یافت. طبق اعلام روز سه شنبه ۱۱ مهرماه وزارت انرژی جمهوری آذربایجان، تولید نفت خام این کشور در ماه سپتامبر امسال ۷۳۳ هزار در روز و تولید میعانات گازی آن ۵۲ هزار و ۷۰۰ بشکه در روز بود. زامینا الیوا، سخنگوی وزارت انرژی جمهوری آذربایجان، گفت: این افزایش دلایل فنی دارد؛ مسئله مهم این است که ما از محدوده تولید تعیین شده از سوی اوپک فراتر نرفتیم. میانگین تولید نفت جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۶ میلادی ۸۲۹ هزار و ۱۰۰ بشکه در روز بود. طبق توافق جهانی کاهش تولید نفت، آذربایجان باید تولید روزانه خود را ۳۵ هزار بشکه کاهش دهد. /شانا

وعده‌های فولکس‌واگن برای بازار آمریکا
 
فولکس‌واگن هر سال دو مدل جدید به بازار آمریکا ارائه خواهد کرد. این خودروساز همچنین طول دوره ضمانت محصولاتش در آمریکا را دو برابر خواهد کرد. به نقل از دنیای اقتصاد، اتوموتیو نیوز گزارش داد هینریش ووبکن، مدیر ارشد فولکس‌واگن در آمریکا، برنامه‌های فولکس‌واگن برای بازگشت به بازار آمریکا را در رویدادی در میشیگان اعلام کرده است. فولکس‌واگن هنوز با عواقب رسوایی دیزل گیت دست به گریبان است و تلاش می‌کند با ارائه امکانات ویژه، سهم بازار از دست رفته خود را باز یابد. به این ترتیب، در سال‌جاری به رغم افت 7/ 2 درصدی فروش خودروهای سواری در آمریکا، فولکس‌واگن موفق شد رشد فروش 4/ 6درصدی را تجربه کند. ووبکن گفت: «معرفی شاسی‌بلند اطلس و تیگوان واکنش مثبت بازار آمریکا را در پی داشته است.» او افزود: «تمامی مدل‌ها، جز گلف برقی، مشمول ضمانت کامل 6 ساله هستند.» فولکس‌واگن در نظر دارد سال آینده یک خودروی کوچک جتا و نیز یک خودروی لوکس سایز متوسط را به بازار آمریکا عرضه کند.

فرار مالیاتی ۸ هزار میلیارد تومانی کارت‌های بازرگانی

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه یکی از پدیده‌هایی که به قاچاق کمک می‌کند و موجب کاهش تولید داخلی کشور و از بین رفتن حقوق بیت‌المال خواهد شد، صدور «کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف» است، عنوان کرد: این کارت‌ها اخیراً به پدیده ناصوابی تبدیل شده تا از افراد مستضعف و بی‌اطلاع سوء استفاده شود، چون برخی افراد به نام این افراد ضعیف کارت بازرگانی گرفته و به واسطه این کارت‌ها، کالاهای خاصی را به کشور وارد می‌کنند، در حالی که حقوق مالیاتی نمی‌پردازند. به گفته وی، بر اساس اطلاعات و مستندات موجود و نیز بر پایه گفته‌های مسئولین سازمان امور مالیاتی و گمرک، تا انتهای فروردین‌ماه سال گذشته رقمی حدود 8 هزار و 100 میلیارد تومان فرار مالیاتی از بابت سوء استفاده کارت‌های بازرگانی وجود داشته است. وی اظهار داشت: حجم بدهی قطعی شده مالیات ناشی از این کارت‌های بازرگانی که قابل وصول نیست 1200 میلیارد تومان است زیرا افرادی که به نام آنها کارت بازرگانی صادر می‌شود، عموماً افرادی هستند که از نام و هویتشان سوء استفاده می‌شود و از این مسائل آگاهی ندارند و تنها با پرداخت مبلغ ناچیز مثلاً 50 یا 100 هزار تومان، شناسنامه و کارت ملی آنها را گرفته و به نام آنها کارت صادر و میلیاردها تومان از قبل هر کدام سوء استفاده می‌کنند. /فارس

رئیس مرکز آمار ایران: بخش مسکن به آرامی در حال خروج از رکود است

رئیس مرکز آمار کشور با بیان اینکه نرخ مشارکت در کشور افزایش و به دنبال آن نرخ بیکاری در تابستان امسال کاهش یافته است، گفت: بخش ساختمان و مسکن کشور به آرامی در حال خروج از رکود است. /ایرنا

تکرار تراژدی خام‌فروشی؛ این بار پسته ایرانی

به گفته نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس، در سال جاری بیش از 200 هزار تن پسته در کشور تولید شده که درصد بسیار کمی تبدیل به مشتقات دیگر می‌شود. عمده تولید ما در گونی‌های 70 کیلویی از کشور حتی خام صادر می‌شود. احمد انارکی محمدی‌ افزود: در این روش سود و استفاده کافی را واسطه‌ها و دلال‌ها می‌برند، با توجه به اینکه ایران دومین تولیدکننده پسته در جهان است صادرات پسته ترکیه بیشتر از ایران پیشی گرفته، چون پسته خام را از ایران خریداری و با بسته بندی‌های مختلف آن را صادر می‌کند. /خانه ملت


اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو