بازدید 12873
۲
پیمانه اقتصادی؛

از «ریزش قیمت‌ها در بازار ارز و سکه» تا «حمایت مجلس از تک‌نرخی شدن ارز»

این پیمانه موضوعاتی همچون موقتی بودن کاهش قیمت طلا در کوتاه مدت، افت قیمت دلار آمریکا در پایان هفته بازار آزاد ارز، کاهش قیمت در بازار سکه پایان هفته، افزایش قیمت نفت با رشد تقاضا برای آن، کاهش ۴ درصدی قیمت مسکن در شهریور، چین دنیا را به حمایت از جهانی شدن اقتصاد فراخواند و انقلاب در جاده‌ها با خودروهای برقی را در بر دارد.
کد خبر: ۷۳۰۲۷۱
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۹ 15 September 2017
در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و رویدادهای جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون موقتی بودن کاهش قیمت طلا در کوتاه مدت، افت قیمت دلار آمریکا در پایان هفته بازار آزاد ارز، کاهش قیمت در بازار سکه پایان هفته، افزایش قیمت نفت با رشد تقاضا برای آن، کاهش ۴ درصدی قیمت مسکن در شهریور، چین دنیا را به حمایت از جهانی شدن اقتصاد فراخواند و انقلاب در جاده‌ها با خودروهای برقی را در بر دارد.


هرگونه کاهش قیمت طلا در کوتاه مدت محدود و موقتی خواهد بود

تحلیلگران اقتصادی معتقدند که علت اصلی کاهش قیمت طلا نسبت به روزهای گذشته کاهش نسبی تنش های مربوط به شبه جزیره کره و توافق دولت ترامپ و دموکرات های سنا بر سر تمدید سه ماهه سقف بدهی های فدرال بوده است. بر اساس این گزارش دولت ترامپ در اقدامی عجیب که مورد شگفتی جمهوریخواهان شده با سناتورهای دموکرات به توافق رسیده است تا سقف بدهی های دولت را تا 8 دسامبر تمدید کنند. این مساله گرچه موجب کاهش نسبی قیمت طلا در روزهای اخیر نسبت به رکوردهای هفته گذشته شده ولی تحلیلگران موسسه تی دی اس بر این باورند که بعید است روند نزولی قیمت طلا بیشتر از این ادامه یابد. با توجه به تصویب تحریم های جدید شورای امنیت علیه کره شمالی به نظر می رسد تنش ها بر سر مساله هسته ای و موشکی این کشور تشدید خواهد شد. تاثیرات طوفان ایرما و هاروی نیز می تواند موجب شود تا فدرال رزرو طی ماه های آینده تصمیمی برای افزایش نرخ بهره نداشته باشد. به نقل از سایت طلا، تحلیلگران موسسه تی دی اس بر این باورند که سطح مقاومتی قیمت طلا در کوتاه مدت 1350 دلار است و در صورت شکسته شدن این سطح قیمت طلا به زودی تا 1375 دلار افزایش خواهد یافت. چین می گوید نزدیک به 54 درصد از کل رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری میلادی مدیون صنعت خدمات و بیش از 63 درصد رشد اقتصادی در نیمه اول سال 2017 میلادی هم از ناحیه مصرف بوده است. تارنمای یی سی چین نوشته است که نزدیک به 30 درصد از رشد اقتصادی جهان مدیون چین است و این کشور هنوز موتور مهم محرک اقتصادی دنیا به حساب می آید.

افت قیمت دلار آمریکا در پایان هفته بازار آزاد ارز

در پایان معاملات بازار آزاد روز پنج شنبه، هر دلار آمریکا با افت 48 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 39 هزار و 60 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش قیمت 106 ریال همراه بود و در پایان روز به رقم فروش 46 هزار و 931 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد، 10 هزار و 700 ریال قیمت گاری شد که نسبت به روز چهارشنبه، 2 ریال گران تر فروخته شد.

کاهش قیمت در بازار سکه پایان هفته

در بازار سکه روز گشته، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش 4 هزار و 800 تومان به رقم یک میلیون و 259 هزار تومان رسید. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با 6 هزار و 200 تومان کاهش، یک میلیون و 237 هزار تومان بود. هر قطعه نیم سکه بهار آزادی نیز با 1 هزار تومان افت، 655 هزار تومان داد و ستد شد؛ در عین حال، هر قطعه ربع سکه بهار آزادی نیز با 1 هزار تومان کاهش نسبت به روز قبل، 363 هزار تومان قیمت خورد.

افزایش قیمت نفت با رشد تقاضا برای آن

روز پنجشنبه قیمت نفت افزایش یافت. علت این امر پیشبینی های اخیر آژانس بین المللی انرژی مبنی بر تقویت رشد تقاضا بوده است که نوید بخش خارج شدن بازار از حالت اشباع شده، است. آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده است که افزایش تقاضا و کاهش تولید کشور های عضو اوپک موجب شده است که بازار حالت متعادل تری بیابد. به نقل از رویترز، قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز قبل، ۲۰ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۵.۳۶ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۵ سنت افزایش، بشکه‌ای ۴۹.۵۵ دلار صورت گرفت.

کاهش ۴ درصدی قیمت مسکن در شهریور

محسن رفعت‌نژاد در حاشیه برگزاری گردهمایی علمی مشاوران املاک اظهار کرد: مهم‌ترین تاثیر دانش تخصصی در حوزه املاک و مستغلات، ایجاد زیرساخت‌های ارائه اطلاعات شفاف است. در واقع یکی از المان‌های اصلی تصمیم‌گیری در بازار مسکن کاهش ریسک است که با شفافیت اطلاعات حاصل می‌شود. وی با تاکید بر این‌که ریسک در بازار مسکن کاهش نمی‌یابد مگر این‌که داده‌های درستی در اختیار کاربران قرار گیرد، تصریح کرد: کاربران تا زمانیکه ندانند روند صعودی ملک چگونه است وارد بازار نمی‌شوند، مثلا این‌که نیاز حال حاضر مردم در بازار مسکن چیست؛ این‌که مردم متقاضی واحدهای مسکونی هستند یا اداری یا تجاری. وی با یادآوری این‌که وب‌سایت‌های مسکن به اطلاعات بسیاری در حوزه مسکن دسترسی دارند، افزود: امسال در سه ماه خرداد، تیر و مرداد در بازار مسکن افزایش قیمت داشتیم که البته این رشد قیمتی جزئی و در حد 2 درصد بود. کارشناس مسکن ادامه داد: این افزایش قیمت در شهریور ماه متوقف شده و حتی قیمت‌ها حدود 4 درصد کاهش یافته است. /تسنیم

نقدینگی به ۱۳۳۴ هزار میلیارد تومان نزدیک شد

حجم نقدینگی در پایان تیر ماه با 6.4 درصد رشد نسبت به اسفند 95 (رشد 23.3 درصدی در یک سال) 1333 هزار و 740 میلیارد تومان شد. به گزارش فارس، طبق آخرین آمارها حجم نقدینگی در پایان تیرماه امسال با 6.4 درصد نسبت به اسفندماه 95 به 1333 هزار و 740 میلیارد تومان رسیده است. طبق محاسبات بانک مرکزی، میزان رشد حجم نقدینگی در 12 ماه منتهی به تیرماه 96، 23.3 درصد رشد داشته است. سهم شبه پول از کل نقدینگی 1174 هزار و 230 میلیارد تومان و سهم پول 159 هزار و 510 میلیارد تومان است. رشد شبه‌پول در 12 ماهه منتهی به تیرماه 24.6 درصد، رشد پول 14.4 درصد بوده است.  میزان اسکناس مسکوک در دست اشخاص 34 هزار و 350 میلیارد تومان محاسبه شده که در چهار ماهه اول امسال 13.2 درصد کاهش و در یکسال منتهی به تیرماه 5.1 درصد افزایش داشته است. 

انقلاب در جاده‌ها با خودروهای برقی

فروش خودروهای برقی ظرف مدت 20 سال آینده از خودروهای درون‌سوز پیشی خواهد گرفت. این الگو به سرعت در حال گسترش است زیرا خودروسازان بزرگ، بخش عمده‌ای از بودجه تحقیق و توسعه و البته اعتبارات و لابی‌های خود را صرف جایگزین ساختن خودروهای برقی می‌کنند. 9 سال پیش، تعداد مدل خودروهای برقی از انگشتان یک دست تجاوز نمی‌کرد. اما امروز هریک از خودروسازان مطرح، تولید لااقل یک مدل خودروی برقی باتری‌دار با برد مسافتی طولانی را در برنامه دارند. هر هفته اطلاعاتی تازه از مدل‌های برقی جدید با قابلیت‌های بیشتر منتشر می‌شود و به مصرف‌کنندگان این نوید را می‌دهد که در انتخاب خودروهای برقی ناگزیر نخواهند بود از خواسته‌هایشان صرف نظر کنند. انواع خودروهای برقی کم‌هزینه یا لوکس، کوچک یا بزرگ، پر زرق و برق یا ساده، ارائه شده‌اند یا در آینده نزدیک برای فروش در سراسر جهان عرضه خواهند شد. البته با تمام تمهیدات قانونی اندیشیده شده، به‌نظر نمی‌رسد فروش خودروهایی با موتور درون‌سوز حتی تا 2050 و پس از آن نیز کاملا ممنوع شود. به نقل از دنیای اقتصاد، اما نکته تعیین‌کننده این است که با افزایش هزینه‌های نگهداری و مشکلات زیرساختی نظیر برچیده شدن پمپ‌های بنزین، تنها علاقه‌مندان و کلکسیونرها خودروهای درون‌سوز را خواهند خرید. نظیر آنچه امروزه در مورد خودروهای اسپورت و قدیمی رایج است.

چین دنیا را به حمایت از جهانی شدن اقتصاد فراخواند

چین در راستای به چالش کشیدن سیاست های تجاری یکجانبه حمایتی آمریکا، از دنیا خواست از جهانی شدن اقتصاد حمایت کنند. به گزارش ایرنا «لی که چیانگ» نخست وزیر چین روز پنجشنبه در اجلاس موسوم به «شش به علاوه یک» که با حضور سران موسسات بزرگ اقتصادی جهان در پکن برگزار شد، افزود: مقررات چند جانبه تجاری جهان برای پیشبرد فرایند جهانی شدن باید مورد حمایت همه کشورها قرار گیرد تا بتوان در سایه این پشتیبانی، رشد اقتصادی جهان را تحقق بخشید. این در شرایطی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دستور داده است کشورش از پیمان «ترانس پاسیفیک» که 11 کشور دیگر را شامل می شود خارج شود. وی افزود: آمریکا بجای اینکه به دنبال پیمان های چند جانبه تجاری و اقتصادی باشد تلاش می کند تا با کشورها، قراردادهای دوجانبه امضا کند. نخست وزیر چین در اظهارات خود هشدار داد که اقتصاد جهان همچنان شکننده است و متغیرهای نامشخص زیادی آن را تهدید می کند و حیات اقتصادی جهان به همکاری همه کشورها و سازمان های مهم اقتصادی وابسته است. وی گفت، برای رسیدن به این اهداف کشورها باید به دنبال توسعه اقتصادی مشترک، ایجاد فرصت های شغلی، بهبود شرایط کارگران و نیروهای کار و توسعه نظام تامین اجتماعی باشند. وی افزود، کشورهای دنیا دیگر نباید به دنبال بستن درهای خود باشند درهای همکاری باید بازتر شده و مسیرها نیز به طور کامل شفاف شود. چین می گوید نزدیک به 54 درصد از کل رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری میلادی مدیون صنعت خدمات و بیش از 63 درصد رشد اقتصادی در نیمه اول سال 2017 میلادی هم از ناحیه مصرف بوده است. تارنمای یی سی چین نوشته است که نزدیک به 30 درصد از رشد اقتصادی جهان مدیون چین است و این کشور هنوز موتور مهم محرک اقتصادی دنیا به حساب می آید.

حمایت مجلس از تک‌نرخی شدن ارز

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت و بانک مرکزی باید در تک‌نرخی شدن ارز مصمم باشند و مجلس نیز، در این راستا از این سیاست حمایت خواهد کرد. به نقل از صدا و سیما، محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: در حوزه اقتصادی، یکی از ساز و کارها این است که باید به سمت ایجاد شفافیت و جلوگیری از رانت و فساد برویم و ساز و کار نرخ ارز بر اساس عرضه و تقاضای واقعی شکل بگیرد؛ به نحوی که روندی را که موجب شده امروز میلیاردها دلار از منابع کشور به هدر رود و به یک رانت تبدیل شده است، متوقف کنیم. وی افزود: در حوزه اجرا، خیلی از مولفه ها باید در این زمینه اثرگذار باشد که بتوانیم سیاست تک نرخی شدن ارز را به سرعت اجرایی و عملیاتی کنیم. بر این اساس، در جلسات مستمری که با رئیس کل بانک مرکزی و مسئولان اقتصادی کشور داشتیم، مخصوصا بعد از برجام که شرایط مبادلات ارزی فراهم شده، این امکان را فراهم می کند که به سمت تک نرخی شدن ارز برویم. پورابراهیمی خاطرنشان کرد: سال های قبل پیشنهاد تک نرخی شدن ارز داده شد و تا امروز عملیاتی نشده که جای گله دارد. دغدغه های سفته بازی در بازار نیز با مکانیزم ها قابل حل است؛ چون بخشی از سفته بازی و سوداگری ها از طریق سیاست تک نرخی شدن ارز قابل حل خواهد بود. بر این اساس، از طریق ابزارهای مالی و مکانیزم جهانی می توان این کار را عملیاتی کرد.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۲
اوه، اوه، اوه چه ریزش قیمتی کرده دلار، ۴۸ ریال از ۳۹٫۱۰۸ ریال شده ۳۹٫۰۶۰ ریال!
بی ارزش تر شدن روز افزون پول ملی را به دولت روحانی و دولت قبل هر دو تبریک میگوییم!
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی