بازدید 12005
پیمانه اقتصادی؛

از «کمک هنگفت گردشگران ایرانی به اقتصاد ترکیه با هدررفت ارز» تا «رابطه جالب بورس نیویورک با خورشیدگرفتگی»

این پیمانه موضوعاتی همچون شاخص‌های بورس متأثر از نشست سالانه فدرال رزرو، شکست مذاکرات تجاری آمریکا و کره جنوبی، افزایش بهای نفت با احتمال شنیدن خبر خوش، طلا بر سر دوراهی سخت، رشد 79 ریالی دلار در کنار افت یورو در کانال 4400 تومان، پیش فروش خودرو کلاهبرداری محسوب می‌شود، اخذ آبونمان از مشترکان گاز خلاف قانون است، لغو محدودیت زمانی وام جعاله ۲۰ میلیون تومانی و ابلاغ بخشنامه نرخ جدید سود بانکی را در بر دارد.
کد خبر: ۷۲۴۰۵۵
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۱ 23 August 2017
از «کمک هنگفت گردشگران ایرانی به اقتصاد ترکیه با هدررفت دلار» تا «رابطه جالب بورس نیویورک با خورشیدگرفتگی»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و رویدادهای جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون شاخص‌های بورس متأثر از نشست سالانه فدرال رزرو، شکست مذاکرات تجاری آمریکا و کره جنوبی، افزایش بهای نفت با احتمال شنیدن خبر خوش، طلا بر سر دوراهی سخت، رشد 79 ریالی دلار در کنار افت یورو در کانال 4400 تومان، پیش فروش خودرو کلاهبرداری محسوب می‌شود، اخذ آبونمان از مشترکان گاز خلاف قانون است، لغو محدودیت زمانی وام جعاله ۲۰ میلیون تومانی و ابلاغ بخشنامه نرخ جدید سود بانکی را در بر دارد.


سبزپوشی شاخص‌های منتخب در ایستگاه پایانی مرداد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه‌شنبه 31 مردادماه 96 با افزایش 297 واحدی به رقم 82 هزار و 372 واحد رسید. تالار شیشه ای در چهارمین روز کاری هفته جاری شاهد روند رو به رشد شاخص های منتخب در ادامه سه روز گذشته بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش 96 واحدی به رقم 26 هزار و 691 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با رشد 14 واحدی، عدد 17 هزار و 703 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) با افزایش 11 واحد به رقم 13 هزار و 410 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد 0.37 درصدی، افزایش 331 واحدی را رقم زد و به سطح 90 هزار و 490 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با 300 واحد افزایش به رقم 57 هزار و 745 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با رشد 148 واحد معادل 0.08 درصد همراه بود و عدد 179 هزار و 391 واحد را به نمایش گذاشت.

از «کمک هنگفت گردشگران ایرانی به اقتصاد ترکیه با هدررفت دلار» تا «رابطه جالب بورس نیویورک با خورشیدگرفتگی»

شاخص‌های بورس متأثر از نشست سالانه فدرال رزرو

روز گذشته در حالی‌ که چشم‌ها به تحولات کره معطوف شد، بازارهای آسیا به هم پیچید و دلار تثبیت شد؛ این در حالی است که وقتی که توجه سرمایه‌گذاران به نشست سالانه فدرال رزرو در جکسون هول در آخر هفته چرخید، شاخص‌های سهام آسیا به هم پیچیده شد. نیکی ژاپن افت ۴ روزه خود را ادامه داد و ۰.۱۱ درصد دیگر پایین‌تر آمد. در کره اما کوسپی ۰.۳۷ درصد افزایش داشت و ترس‌های ایجاد شده سرمایه‌گذارارن پس از شروع مانور نظامی آمریکا ـ کره جنوبی در روز دوشنبه را کنار زد. در چین هم شاخص‌های بزرگ بازار بالا و پایین شدند؛ در هنگ‌کنگ شاخص هنگ‌سنگ  ۱.۰۴ درصد رشد کرد، در حالی‌ که شاخص ترکیبی شانگ‌های تنها ۰.۱۵ درصد رشد داشت و و شاخص ترکیبی شنزن هم ۰.۰۸۵ درصد کاهش داشت تا دقیقا چسبیده به خط صاف مبادله شود. شاخص دلار پس از این که در جلسه تبادل شبانه کاهش یافت و در رقم ۹۲.۹۹۷ بسته شد، امروز با اندکی افزایش در ۹۳.۱۷۳ تثبیت شد. دلار اندکی هم در برابر ین افزایش یافت و پس از این که شب قبل در رقم ۱۰۸.۸۶ ین بسته شد، روز گذشته در به نرخ ۱۰۹.۲۶ ین رسید. /مهر

شکست مذاکرات تجاری آمریکا و کره جنوبی

وزیر بازرگانی کره جنوبی در پایان مذاکرات روز گذشته با مقامات آمریکایی اعلام نمود: این مذاکرات که برای توافق در راستای تجارت آزاد بین کره و آمریکا انجام شد، شکست خورد. کیم هیون چونگ وزیر کره‌ای تأکید کرد: ما به این نتیجه رسیده‌ایم که دو طرف در زمینه توافق تجارت آزاد نظرات متفاوتی دارند و ما به توافقی در این زمینه دست نیافتیم. کیم ادامه داد: به اعتقاد کره جنوبی کسری تراز تجاری آمریکا با کره در نتیجه قراردادهای تجاری دوجانبه نیست و پیشنهاد می‌کنیم یک مطالعه مشترک در زمینه تأثیر قراردادهای تجاری بین دو کشور بر کسری تراز تجاری آمریکا شکل بگیرد.

با احتمال شنیدن خبر خوش کاهش موجودی نفت آمریکا، قیمت نفت افزایش یافت

روز سه شنبه قیمت نفت، افزایش یافت. افزایش قیمت نفت در روز سه شنبه بیشتر به دلیل نشانه های مثبتی مبنی بر تعادل یافتن تدریجی بازار بوده است. در چند سال اخیر بازار از عرضه بیش از تقاضا ضرر بسیار کرده است، اما اکنون نشانه هایی از کمتر شدن موجودی نفت، به خصوص در آمریکا، نوید تعادل دوباره میان عرضه و تقاضا را می دهد. قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته، ۴۰ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۲.۰۶ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۳۵۲ سنت افزایش، بشکه‌ای ۴۷.۷۲ دلار صورت گرفت. فواد رزقزاده، تحلیلگر بازار آتی forex.com گفته است: «موجودی نفت آمریکا برای چندین هفته متوالی کاهش یافته است. اگر کاهش موجودی های نفت ادامه پیدا کند، شاهد رشد قیمت نفت خواهیم بود، به خصوص با کاهش تولید اعضای اوپک و روسیه.» موجودی نفت تجاری آمریکا نسبت به ماه مارچ که به اوج خود، یعنی ۴۶۶.۵ میلیون بشکه رسیده بود، تقریبا ۱۳ درصد کاهش یافته است.

طلا بر سر دوراهی سخت

برخی تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که طلا می تواند به روند صعودی خود ادامه دهد، ولی از سوی دیگر، گروه دیگری از کارشناسان معتقدند که برخی عوامل می تواند، مانع از ادامه روند صعودی قیمت طلا شود. طلا برای ادامه روند افزایشی خود طی ماه های آینده باید سطح مقاومتی 1330 دلاری را بشکند، اگر این سطح مقاومتی شکسته شود قیمت طلا به زودی تا 1400 دلار افزایش خواهد یافت. به نظر می رسد طلا برای شکستن سطح مقاومتی 1300 دلاری در کوتاه مدت با چالش های زیادی روبه روست. قیمت طلا روز جمعه تحت تأثیر تشدید تنش های سیاسی بین المللی و کاهش ارزش دلار برای نخستین بار در 9 ماه اخیر به بیش از 1300 دلار رسید ولی در پایان مبادلات روز جمعه بار دیگر با کاهش روبه رو شد و به کانال 1200 دلاری بازگشت. به باور تحلیلگران اقتصادی، قیمت طلا در ماه های آینده به شدت تحت تأثیر سیاست های پولی و نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا قرار خواهد داشت. از سوی دیگر، وضعیت تنش های سیاسی بین المللی به خصوص اوضاع داخلی آمریکا و بحران در شبه جزیره کره نیز می تواند عامل مهمی برای نوسانات قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی باشد.

کمک هنگفت گردشگران ایرانی به اقتصاد ترکیه با هدررفت ارز

چندی پیش، مراکز آماری ترکیه در گزارش‌های خود اعلام کردند که یک میلیون ایرانی در مدت شش ماه نخست سال 2017 از این کشور دیدن کرده‌اند. این میزان که نوعی رکوردشکنی در سال‌های اخیر در میزان ورود گردشگران ایرانی محسوب می‌شود، کشور ما را در فهرست چهارمین مبدا برتر گردشگرفرست ترکیه در نیمه نخست سال 2017 قرار داده است. به نقل از دنیای اقتصاد، براساس اطلاعات مندرج در گزارش مجمع جهانی اقتصاد، هر گردشگر که در سال 2013 وارد ترکیه شده، به‌طور میانگین مبلغی در حدود 741 دلار در آن کشور خرج کرده و این میزان به ازای هر گردشگر خارجی در سال 2015 به 674 دلار رسیده است. به این ترتیب و با فرض اینکه گردشگران ایرانی همانند میانگین گردشگران جهانی ورودی به ترکیه رفتار کنند، با یک تخمین می‌توان فرض کرد، در سال‌های 2013 و 2015 مجموع گردشگران ایرانی که از ترکیه بازدید کرده‌اند، در سال 2013 مبلغی در حدود 6/ 886 میلیون دلار و در سال 2015 مبلغی حدود یک میلیارد و 146 میلیون دلار به این کشور ارز فرستاده‌اند. این رقم هرچند قطعی نیست و تنها یک تخمین محسوب می‌شود اما چندان هم از واقعیت دور نیست و بسیار هنگفت است. اصلاح نرخ برابری ریال در برابر دلار می‌تواند تا حدودی از نشت این منابع ارزی جلوگیری کند و با افزایش بهای سفر به ترکیه بر تقاضای سفر ایرانیان به این کشور اثر بگذارد. این رقم کلان نشان می‌دهد که باید روی سیاست‌های کشور در خصوص نرخ ارز حساسیت بیشتری اعمال شود، زیرا با سیاست‌های کنونی که موجب شده نرخ برابری دلار و ریال حتی در بازار آزاد ایران با قیمتی غیر واقعی تعیین شود، نوعی یارانه‌دهی دولت به بخش سفر و گردشگری ایجاد شده است که توجیهی ندارد.

رشد 79 ریالی دلار در کنار افت یورو در کانال 4400 تومان

در پایان معاملات بازار آزاد روز سه شنبه، هر دلار آمریکا با رشد 79 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 38 هزار و 331 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با کاهش قیمت 14 ریال همراه بود و در پایان روز به رقم فروش 44 هزار و 945 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد، 10 هزار و 461 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز دوشنبه 3 ریال ارزان تر فروخته شد.


پیش فروش خودرو، کلاهبرداری محسوب می‌شود

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل با بیان اینکه نام هشت شرکت متخلف در فروش و پیش‌فروش خودرو را به مراکز ذی‌صلاح ارائه کرده‌ایم، گفت: ضمانتی در مورد پیش‌فروش‌ها وجود ندارد، مردم گول فروش خودرو زیر قیمت را نخورند. سعید مؤتمنی در گفت‌ و گو با فارس با بیان اینکه اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با پیش‌فروش خودرو (چه داخلی و چه خارجی) مخالف است، گفت: این اقدام حقیقتاً کلاهبرداری محسوب می‌شود، زیرا قانون شفافی در مورد پیش‌فروش خودرو نداریم و قانون فعلی باید اصلاح شود. مؤتمنی با اشاره به توقف ثبت‌ سفارش واردات خودرو گفت: در این شرایط برخی شرکت‌ها نسبت به پیش‌فروش خودرو اقدام می‌کنند که کلاهبرداری است و مردم نباید برای خرید از آنها اقدام کنند.

اخذ آبونمان از مشترکان گاز خلاف قانون است

به نقل از روابط عمومی دیوان عدالت اداری، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، بخشنامه شماره 3/م/84203 مورخ 91/6/26 ستاد هدفمند کردن یارانه‌ها و شرکت گاز ملی در خصوص اخذ آبونمان از مشترکین را خلاف قانون تشخیص داده شد و ابطال شد. در این بخشنامه اشاره شده که وزارت نفت (شرکت ملی گاز ایران) مجاز است از ابتدای مهر ماه سال 1391 نسبت به اخذ آبونمان ثابت ماهیانه از مشترکین گاز طبیعی (به استثنای جایگاه های CNG) بر اساس رابطه ثابت ماهیانه اقدام نمایند. موضوع با اعلام نظر هیأت تخصصی اقتصادی، مالی و اصناف دیوان عدالت اداری مبنی بر اینکه بر مبنای بند ب و تبصره یک ماده 1 قانون هدفمند کردن یارانه‌ها قیمت‌گذاری گاز طبیعی با رعایت شرایط مندرج در مقررات مزبور بر عهده دولت بوده و مجوزی برای اخذ آبونمان گاز طبیعی پیش‌بینی نشده است، در دستور کار هیأت عمومی قرار گرفت و در هیأت عمومی بخشنامه مورد شکایت بر اساس ماده 4 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده 60 قانون الحاق موادی به قانون یاد شده که دریافت هر گونه وجهی را توسط دستگاه‌های اجرایی منوط به رعایت مقررات قانونی نموده است، خلاف قانون تشخیص داده شد و ابطال شد.

لغو محدودیت زمانی وام جعاله ۲۰ میلیون تومانی

یک مقام مسئول در گفت وگو با مهر درباره لغو محدودیت زمانی وام جعاله ۲۰ میلیون تومانی که تا انتهای شهریور ماه بود گفت: ابلاغیه بانک مرکزی درباره افزایش مبلغ وام جعاله تعمیرات مسکن از ۱۰ به ۲۰ میلیون تومان محدودیت زمانی ندارد و پرداخت این مبلغ به عهده بانک ها واگذار شده که در صورت داشتن منابع، می توانند وام جعاله تعمیرات مسکن را با سود ۱۸ درصد و تا سقف ۲۰ میلیون تومان پرداخت کنند و در صورتی که منابع آنها محدود باشد، می توانند با همان سقف قبلی که ۱۰ میلیون تومان است، این تسهیلات را ارائه دهند.

بخشنامه نرخ جدید سود بانکی ابلاغ شد

بانک مرکزی در بخشنامه ای به شبکه بانکی، تدابیر هشت گانه ای را با تاکید بر اجتناب از رقابت های ناموجه بین بانک ها و مؤسسات اعتباری در جذب سپرده ها به شبکه بانکی ابلاغ کرد. بر اساس این بخشنامه که از ۱۱ شهریورماه لازم الاجراست بانک ها و مؤسسات اعتباری موظفند نرخ سودعلی الحساب سپرده های سرمایه گذاری مدت دار یک ساله حداکثر ۱۵ درصد و سپرده های کوتاه مدت را حداکثر ۱۰ درصد محاسبه و رعایت کنند.

رابطه جالب بورس نیویورک با خورشیدگرفتگی

در حالی‌ که میلیون ها آمریکایی بعد از ۹۹ سال به اولین خورشید گرفتگی، که کل قاره آمریکا را طی کرد چشم دوخته‌ بودند، تحلیل‌گران بازار گفتند که سهام این کشور در گذشته پس از رویدادهایی مشابه عملکرد خیلی خوبی داشته‌اند. پر رایان دتریک، یک استراتژیست ارشد بازار در شرکت خدمات مالی ال‌پی‌ال فایننشال، اخیرا در گزارشی گفت: تاریخ به ما نشان می‌دهد پس از ۱۹۰۰ هر بار که یک خورشید گرفتگی کامل در آمریکا رویت شده است قیمت‌های سهام تا سال بعد ۱۷.۲ درصد افزایش یافته‌اند. طبق داده‌های ارائه شده توسط ال‌پی‌ال فایننشال، پس از آخرین خورشید گرفتگی جولای ۱۹۹۱ که در یکی از ۵۰ ایالت آمریکا قابل رویت بود، سهام امریکا ۹.۹ درصد افزایش یافت. در آن زمان بیش از ۸ سال بود که اس اند پی ۵۰۰ به بازار سودآور وارد شده بود و به دومین رکورد سودآوری طولانی مدت بازار دست یافته بود. تحلیل‌گران اشاره کرده‌اند که نباید این تحقیق را بیش از حد جدی گرفت، چون بازار سهام بیشتر تحت تأثیر عواملی مانند شرایط سیاسی و اقتصادی قرار دارند. دتریک می‌گوید: آیا اصلا شما می‌توانید بر اساس سیستم خورشیدی سرمایه‌گذاری کنید؟ نه این‌ طور نیست. او ادامه می‌دهد: مسائل اصلی مالی، ارزیابی‌ها و گزارش های فنی همچنان محرک اصلی بازارها هستند.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳۴
انتشار یافته: ۲۳
این کمک هنگفت گردشگران ایرانی به خاطر نبودن تفریح در این مملکته . . . فکر کردین ترکیه حلوا خیر میکنن ؟
بیشتر کسانی که میرن ترکیه پوشاک میارن
بقیه هم واسه خوش گذارند
تو ایران میشه آزاد بود و خوش گذروند؟
گردشگری داخلی رو درست کنید تا ارز هدر نره
توی کشور خودمون یه سفر میریم کلی نیروی امنیتی بهت گیر میدن و کلی برات داستان درست میکنن که چرا ال کردی چرا این تیپی هستی
. سفر توی ترکیه ارزون تر از ایرانه
در خصوص سفر ایرانیها به ترکیه نتیجه گیری کاملا اشتباهی رو شما ارائه داده بودید برای حل مسئله نباید صورت مسئله رو پاک کرد
بهتره شما از کسایی که برای گردش به ترکیه سفر می کنند سوال کنید که چرا برای سفر به ترکیه میرید و با رسیدگی به درخواست شهروندهای ایرانی بهترین راه جلو گیری از هدر رفت ارز خواهد شد
چراهمیشه فکر میکنندکه با گران کردن میتوان جلوخواست مردم را گرفت باهمین تفکربنزین از لیتری 80 تومان به 1000 رسیدآیامصرف کمترشدیابیشتر؟مردم ترکیه مهمان نوازی را خوب میدانند به توریست احترام میگذارندمن حتی احترامی که در فرودگاه استانبول دیدم در فرودگاه امام ندیدم وقتی یک هفته در استانبول هستی واقعااستراحت میکنی ازسفرت لذت میبری واز لحاظ روحی و روانی تازه میشی و دوباره انرژی میگیری این هنرکشورهای توریست پذیره ولی درایران هم باید پول زیاد هزینه کنی هم بی احترامی ببینی وآخرش با اعصاب داغون از سفربرگردی اگرهزینه سفربه ترکیه 10برابرهزینه سفردرایران هم بشه نتیجه اش اینکه من تمام سفرهای داخلی درطول سال را کنسل میکنم و فقط سالی یکبار به ترکیه میروم .
چرا راه کج میرید تو کیش وقتی می بینند مسافر میشه هزینه های هتل و .... چند برابر میشه و همچنین مشهد . تو ایران مدیران چون سیاسی انتخاب میشوند و چاره ای نیست باید برایشان کلاس آموزش گردشگری بزارند شاید یک قسمتی بهبود یابد
از "کمک هنگفت گردشگران ایرانی به اقتصاد ترکیه با هدررفت ارز" تا " حضور آقازاده ها با ماشينهاي آنچناني در غرب"
خب اگه به ترکیه سفر نکنیم پس به کجا سفر کنیم؟نکنه میخوای افغانستان یا پاکستان یا سوریه سفر کنیم؟
یک مقایسه بین قیمت تور کیش و ترکیه و کیفیت خدماتشون بکنید متوجه میشید
کمک هنگفت گردشگران ایرانی به اقتصاد ترکیه با هدررفت ارز زیادی به قهوه خانه میری نه قلیون چی میزنی برادر
من کاری با قیمت دلار ندارم.ولی وقتی برای تفریح میری شمال و برای هر چیزی چند بربر با هات حساب میکنن خوب به نظرم سفر خارج رفتن بهتره.
مگه برای گردشگری داخلی چه برنامه ای چیدید که همش نصیحت میکنید خارج نرن و ارز هدر ندن. بله ارز هدر دادن خوب نیست ولی جایگزین داخلی هست؟
باید دید چرا گردشگران ایران به ترکیه می روند.مسائلی مانند گرانی هتل های داخلی نسبت به ترکیه . نبود آزادی و عدم ارایه سرویس های مناسب راه را برای گردشگری خارجی باز می کند. وقتی 2 نفر با حداکثر 7 میلیون تومان یک هفته از امکانات هتلی Uall در ترکیه استفاده می کنند چرا باید بین 4.5 تا 5 میلیون پول بدهند تا نصف این امکانات را در هتلی در کیش داشته باشند
جای دوری نمی رود
تورکیه کشور دوست و برادر ماست...
باز دم ترکیه گرم ویزا نمیخواد
اگه مسئولین دلشون به حال خروج ارز می سوزد که هرگز و هرگز و هرگز اینطور نیست، همان امکانات و آزادیهایی که در ترکیه یا کشورهای دیگر هست اینجا هم مجاز بدانند. مردم دوست دارند آزاد باشند
ترکیه نرن کجا برن؟
به نظر من تنها استفاده صحیح که از ارز میشه استفاده مردم از آون واسه تفریح تو ترکیه است. مگه نه دولت یا میخاد خودرو بنجل وارد کنه یا استفاده های دیگر ای که منفعتی برای مردم نداره
از کی هزینه های که مردم به خواست خودشان میکنند شده هدر رفت.
این نوع نگاه شما یعنی طبقاتی کردن سفر، یعنی پولدارها به اروپا و ینگه دنیا و چه می دانم کجا بروند چون مشکل پولی و مالی اثلا ندارند، اما مزدم طبقه غیر پولدار ایران حتی نتوانند به ترکیه بروند.این در حالیه که هزینه سفر داخل ایران گرون تر از ترکیه و گرجستانه (لطفا این نظر رو اتعکاس بدید و مثل دفعات قبل حذف نکنید).
با بهانه های سفر به ترکیه در تله طرفداران افزایش نرخ دلار نیفتید سابقه در طی چهل سال گذشته نشان داده که هر بار نرخ ارز گران شده هزینه های خدمات و کالاها هم گران شده و عملأ تنها عده خاصی سود کردند و کل ملت متضرر شده است و تورم گریبانگیر جامعه شده
به نظر من اعتماد ، احترام و ارامش و مهمانوازي و امكانات رفاهي اصل هاي مهمي هستند كه ترك ها به خوبي از آن بهره ميبرند و موفق هستند و نظر همه هموطنان هم اشاره به اين اصل ها هستند كه متاسفانه تو كشور ما بها داده نمي شود به همين دليل اكثرا براي سفر تفريحي و چند روز ارامش به كشور تركيه سفر ميكنن
کاشکی یه خورده تعصب ملی داشته باشند و به اقتصاد کشور کمک کنند
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی