بازدید 10536
پیمانه اقتصادی؛

از «آرامش حافظ در روز معرفی وزرای جدید و ابقا شده» تا «دلیل واقعی خداحافظی پراید از خط تولید چیست»

این پیمانه موضوعاتی همچون تقویت ۲۸ واحدی شاخص کل بورس، ثبات در بازار سکه تهران، افزایش قیمت نفت با کاهش عرضه عربستان، جلسه توجیهی اوپک در ابوظبی، هشدار نسبت به ترکیدن حباب اوراق قرضه، افت بهای دلار در مرز روانی 3 هزار و 800 تومان، کاهش ارزش دلار در بازارهای آسیایی، مهر تأیید بر انحلال سه مؤسسه، ۷۷ دلاری شدن سنگ آهن، پیش بینی بازار مرغ در روزهای آینده و ممنوع شدن واردات برنج درفصل برداشت را در بر دارد.
کد خبر: ۷۱۹۸۵۵
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۴ 09 August 2017
از «آرامش حافظ در روز معرفی وزرای جدید و ابقا شده» تا «دلیل واقعی خداحافظی پراید از خط تولید چیست»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون تقویت ۲۸ واحدی شاخص کل بورس، ثبات در بازار سکه تهران، افزایش قیمت نفت با کاهش عرضه عربستان، جلسه توجیهی اوپک در ابوظبی، هشدار نسبت به ترکیدن حباب اوراق قرضه، افت بهای دلار در مرز روانی 3 هزار و 800 تومان، کاهش ارزش دلار در بازارهای آسیایی، مهر تأیید بر انحلال سه مؤسسه، ۷۷ دلاری شدن سنگ آهن، پیش بینی بازار مرغ در روزهای آینده و ممنوع شدن واردات برنج درفصل برداشت را در بر دارد.


آرامش حافظ در روز معرفی وزرای جدید و ابقا شده/تقویت ۲۸ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه‌شنبه 17 مردادماه 96 با افزایش 28 واحدی (معادل 0.03 درصد) به رقم 81 هزار و 313 واحد رسید. تالار شیشه ای پس از افت 98 واحدی شاخص کل بورس در روز قبل، شاهد روند صعودی چهار شاخص منتخب بازار سرمایه بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش 9 واحدی به رقم 26 هزار و 348 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با افت 56 واحدی، عدد 17 هزار و 678 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) با کاهش 43 واحد به رقم 13 هزار و 392 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افت 0.03 درصدی، کاهش 25 واحدی را رقم زد و به سطح 89 هزار و 573 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با 25 واحد افزایش به رقم 56 هزار و 939 واحد رسید و شاخص بازار دوم در پایان هفدهمین روز مرداد با رشد 29 واحد معادل 0.02 درصد همراه بود و عدد 177 هزار و 435 واحد را به نمایش گذاشت. در بازار دیروز معامله‌گران در مهم‌ترین‌ تحول شاهد معرفی وزرای دولت بودند. مسعود کرباسیان در وزارت اقتصاد، آذری جهرمی در وزارت ارتباطات و محمد شریعتمداری برای وزارت صنایع بازیگران جدید صحنه اقتصادی کشور خواهند بود و وزرای نفت، کشاورزی، راه و شهرسازی و کار در لیست جدید ابقا شده‌اند. در این شرایط بازیگران بازار در انتظار برنامه‌های وزرای جدید به ویژه وزیر اقتصاد در حوزه‌های سه‌گانه بانک، بیمه و بازار سرمایه هستند.

از «آرامش حافظ در روز معرفی وزرای جدید و ابقا شده» تا «دلیل واقعی خداحافظی پراید از خط تولید چیست»

ثبات در بازار سکه تهران

در جریان معاملات روز سه شنبه بازار آزاد تهران، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید یک میلیون و ۲۱۸ هزار و ۳۵۰ تومان، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم یک میلیون و ۱۸۴ هزار تومان، نیم سکه ۶۳۴ هزار تومان، ربع سکه ۳۷۴ هزار و ۵۰۰ تومان و ربع سکه ۲۴۹ هزار تومان است.

افزایش قیمت نفت با کاهش عرضه عربستان در ماه سپتامبر

روز سه شنبه قیمت نفت، پس از کاهش قیمت روز دوشنبه اندکی افزایش یافت. علت این امر کاهش عرضه نفت عربستان سعودی علی رغم افزایش تولید اوپک و آمریکا اعلام شده است، افزایش تولید برخی از کشور ها موجب نگرانی تجار درباره تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار شده است. قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته، ۵ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۲.۴۲ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۰ سنت افزایش، بشکه‌ای ۴۹.۴۹ دلار صورت گرفت.

جلسه توجیهی اوپک برای تولیدکنندگانی که ضعیف عمل کرده اند

به گفته منابع آگاه، مقامات عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) برای دومین روز متوالی در ابوظبی دور هم جمع شدند تا در مورد راهکارهایی برای افزایش پایبندی به قرارداد کاهش تولید که در نوامبر سال گذشته تصویب شد، بحث و تبادل نظر نمایند. به نقل از رویترز، یکی از منابع گفته است که در ابوظبی، هیأتی متشکل از روسیه، کویت و عربستان سعودی و همچنین مقاماتی از مقر اوپک در وین، با مقامات عراقی، امارات متحده عربی، قزاقستان و مالزی جداگانه ملاقات کرده اند. 

هشدار رئیس سابق فدرال رزرو آمریکا نسبت به ترکیدن حباب اوراق قرضه

آلن گرینسپن، رئیس پیشین فدرال رزرو آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان بی سی گفت: حباب تشکیل شده در بازار اوراق قرضه طی ماه های گذشته در آستانه ترکیدن است و همین به شدت بازار سهام را نیز تهدید می کند. بر اساس این گزارش وی در ادامه تصریح کرد: پایین نگه داشتن نرخ بهره از سوی فدرال رزرو آمریکا آن هم برای یک مدت زمان طولانی تهدیدی جدی علیه اوراق قرضه به شمار می رود. نرخ بهره در اقتصاد آمریکا به طور غیر عادی پایین نگه داشته شده است و زمانی که حباب در بخش اوراق قرضه ترکیده شود، تبعات بسیار منفی را برای بازارهای مالی و سهام در پی خواهد داشت. نرخ بهره آمریکا در زمان وقوع بحران مالی 2008 میلادی نزدیک به صفر قرار گرفت و این نرخ بهره تا 7 سال بعد از بحران مالی از سوی فدرال رزرو حفظ شده است. از دسامبر 2015 تاکنون فدرال رزرو نرخ بهره را 4 بار افزایش داده ولی بهره اوراق قرضه دولت آمریکا همچنان نزدیک به سطوح خیلی پایین قرار گرفته است. گریسنپن به طور صریح سیاست های پولی فدرال رزرو کنونی را مورد انتقاد قرار نداده ولی گفت: پایین نگه داشتن نرخ بهره برای همیشه و ابد نمی تواند ادامه داشته باشد و زمانی که این سیاست پایان یابد، تبعات تلخ خود را نشان خواهد داد. به نقل از سایت طلا، وی در ادامه اظهار داشت: هر کسی می تواند پیش بینی کند که در صورت ترکیدن حباب در بازار اوراق قرضه چه تبعات فاجعه باری در انتظار بازارهای مالی بین المللی خواهد بود.

افت بهای دلار در مرز روانی 3 هزار و 800 تومان

در پایان معاملات بازار آزاد روز سه شنبه، هر دلار آمریکا با کاهش 24 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 38 هزار و 28 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با کاهش 50 ریال همراه بود و در پایان روز به رقم فروش 45 هزار و 170 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد، 10 هزار و 456 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز دوشنبه، به طور میانگین، یک ریال ارزان تر فروخته شد. به گفته شماری از بازیگران باتجربه بازار، کاهش شدت افت دلار و مقاومت آن در نقطه 3 هزار و 810 تومان می‌تواند نشان‌دهنده نقطه بازگشت این ارز به سوی قیمت‌های بالاتر باشد. البته گروه دیگری در بازار باور داشتند، نقطه حمایتی دیگر نرخ دلار مرز روانی 3 هزار و 800 تومان است. این دسته اذعان داشتند، وقتی دلار در محدوده 3 هزار و 810 تومان مقاومت سنگینی دارد، تصور افت آن به کانال پایین‌تر دور از ذهن خواهد بود.

ارزش دلار در بازارهای آسیایی کاهش یافت

ارزش دلار روز گذشته در بازارهای آسیایی اندکی کاهش یافت؛ اما مقدار زیادی از سودی که در هفته گذشته پس از انتشار داده‌های قوی اشتغال به دست آورده بود، حفظ کرد و این امید را زنده نگه داشت که بانک مرکزی آمریکا امسال می‌تواند نرخ بهره را دوباره افزایش دهد. روز گذشته شاخص دلار که ارزش این اسکناس سبز را در برابر شش پول مهم دیگر بررسی می‌کند، ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۹۳.۳۲۵ رسید. این مقدار به خوبی بالاتر از ۹۲.۵۴۸ هفته گذشته است که کمترین مقدار ۱۵ ماهه این شاخص بود و البته کمی پایین‌تر از مقدار روز جمعه ۹۳.۷۷۴ این شاخص است که پس از اعلام داده‌های اشتغال به دست آمده بود.

مهر تأیید بر انحلال سه مؤسسه

نشست شورای پول و اعتبار بعدازظهر روز گذشته سرانجام بعد از چند هفته با حضور رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد و به تصمیم گیری درباره مؤسسات غیرمجاز پرداخت. همان طور که بانک مرکزی قبلا اعلام کرده بود مسئولیت مدیریت دارایی ها و بدهی‌های مؤسسات «البرز ایرانیان» به بانک تجارت، «افضل توس» به بانک آینده و «وحدت (آرمان)» به مؤسسه اعتباری ملل محول شده و این موضوع به تصویب شورای پول و اعتبار رسید. به گزارش تسنیم، شورای پول و اعتبار پس از ارایه گزارش بانک مرکزی در مورد فعالیت های مربوط به واگذاری مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی‌های اعتبار غیرمجاز سه گانه به شبکه بانکی کشور از فعالیت های انجام شده تقدیر به عمل آورد.

سنگ آهن ۷۷ دلاری شد

آخرین شاخص قیمت مؤسسه پلاتس برای سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی ۲.۱۵ دلار نسبت به جمعه افزایش یافته و ۷۶ دلار و ۷۵ سنت هر تن خشک سی اف آر ثبت شده است. قیمت قرارداد سپتامبر در بورس سنگاپور هم ۲.۶ دلار رشد داشته و ۷۵.۸۰ دلار هر تن خشک ثبت شده است. روز دوشنبه بیلت در بازار داخلی چین در یک روز ۲۲ دلار بالا رفته حدود ۵۵۸ دلار هر تن درب انبار شد. تقاضای سنگ آهن نسبت به هفته قبل بهتر شده و بازار فولاد چین از این ماده اولیه حمایت می کند و به نظر می رسد روند صعودی ادامه یابد.

پیش بینی بازار مرغ در روزهای آینده
 
مهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، از کاهش 100 تومانی نرخ مرغ از ابتدای هفته در بازار خبر داد و گفت: روز گذشته نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 5 هزار و 500 تومان، مرغ آماده به طبخ در کشتارگاه 7 هزار و 550 تومان، توزیع درب واحد های صنفی 7 هزار و 700 و خرده فروشی 8 هزار و 450 تومان است. رئیس اتحادیه پرنده و ماهی با اشاره به اینکه نوسانات 100 تومانی قیمت مرغ امری عادی تلقی می شود، بیان کرد: البته با توجه به فضل گرما و کاهش جوجه ریزی  تا 15 شهریور ماه پیش بینی می شود که نرخ مرغ از 8 هزار و 200 تا 8 هزار و 600 تومان در نوسان باشد.

واردات برنج درفصل برداشت ممنوع شد

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: طی جلسه ای که با رئیس کارگروه تنظیم بازار (محمد شریعتمداری)، مسئولان وزارت کشاورزی روز هفدهم  مرداد ماه برگزار کردیم، مقرر شد، برای حمایت از  تولید داخلی واردات  برنج در فصل  برداشت ممنوع شود. شاعری با بیان اینکه ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت با هدف افزایش انگیزه کشاورز جهت تولید و حمایت از تولید داخلی عملیاتی شد، تصریح کرد: لازم به ذکر است درتیرماه  سال جاری گارگروه تنظیم  بازار طی مصوبه ای واردات برنج در فصل برداشت  را آزاد کرده بود که با پیگیری های اینجانب و طی برگزار جلسه ای با مسئولان ذی ربط، آزادی واردات برنج در فصل برداشت ممنوع شد.

دلیل واقعی خداحافظی پراید از خط تولید چیست

نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد در خصوص دلایل توقف تولید پراید، گفت:‌ «تولید این خودرو از سال آینده متوقف می‌شود. بنده اعلام کرده بودم این موضوع را اما اسم نیاورده بودم.» وی ادامه داد: «خودشان رسما اعلام کردند که تولید پراید متوقف می‌شود.» وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار تسنیم، که آیا به دلیل عدم پاس کردن استانداردهای مورد نظر سازمان ملی استاندارد تولید این خودرو متوقف می‌شود، تصریح کرد: این خودرو استانداردهای قدیمی را پاس کرده است، اما به صورت  کلی چون استانداردهای ما سختگیرانه‌تر شده این خودرو نمی‌تواند این استانداردها را پاس کند. مدیرعامل سایپا چندی پیش از توقف تولید پراید از اواخر سال آینده خبر داده و گفته بود:‌ پراید مطلوب قشر کم درآمد جامعه است.
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی