بازدید 5355
روز چهارشنبه، بیژن زنگه وزیر نفت ایران اعلام می کند که اعضای سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) در نظر دارند که تولید خود را بیشتر کاهش دهد، اما برای انجام این امر لازم است منتظر مشاهده تاثیر کاهش تولید کنونی باشیم.
کد خبر: ۷۰۵۷۹۷
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۹ 21 June 2017
روز چهارشنبه، بیژن زنگه وزیر نفت ایران اعلام می کند که اعضای سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) در نظر دارند که تولید خود را بیشتر کاهش دهد، اما برای انجام این امر لازم است منتظر مشاهده تاثیر کاهش تولید کنونی باشیم. 

به گزارش تابناک اقتصادی، زنگنه در پایان جلسه ی روز چهارشنبه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفته است: «در حال رایزنی با اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) هستیم، اما برای این‌که اعضا آماده تصمیم گیری شوند، کار دشوار است.»

آیا زنگنه می تواند اوضاع بد نفت را بهبود ببخشد؟

وی افزود: «با توجه به این‌که مدت زیادی از کاهش تولید نفت اوپک نمی‌گذرد تا در بازار نفت تاثیرگذار باشد، بنابراین باید صبر کرد تا آثار آن ارزیابی شود.»

زنگنه گفته است: «همیشه کاهش تولید در اوپک کار سختی است، یعنی توافق و اجماع برای کاهش تولید سخت است.»

همچنین زنگه مهمترین عاملی را که منجر به رایزنی میان اعضای اوپک می شود، افزایش تولید نفت آمریکا دانسته و گفته است: «آمریکا حدود 900 هزار بشکه تولید نفت خود را افزایش داد که بسیار بیشتر از برآورد اوپک است.»

این در حالی ست که روز دوشنبه یکی از خبرگزاری های انگلیسی گزارش داد که وزیر انرژی عربستان سعودی، خالد الفلیح گفته است که بازار نفت در مسیر درستی گام برداشته هرچند که هنوز نیاز به زمان بیشتری برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا می باشد.

فلیح با اشاره به قرارداد کاهش تولید گفته است: «به نظر من، اساس بازار نفت در مسیر درستی قرار دارد، اما به دلیل اشباع بازار به خاطر تولید بیش از حد در چند سال گذشته، نیاز به زمان بیشتری داریم تا شاهد تاثیر توافق کاهش تولید باشیم.»

وی افزود:«با در نظر گرفتن افزایش تولید نفت شیل، انتظار می رود که در سه ماهه چهارم امسال شاهد ایجاد تعادل میان عرضه تقاضای نفت باشیم.»

در پاسخ به سوالی که در مورد کاهش های اخیر قیمت نفت شده بود، وی پاسخ داد:« بازار ها قیمت ها را تعیین می کنند اما خود بازار ها تحت تاثیر عوامل غیر قابل پیش بینی ای هستند که خارج از کنترل کشور های تولید کننده نفت می باشد.»

دیروز قیمت نفت به کمترین حد خود در ۷ ماه گذشته رسید. علت این امر افزایش تولید برخی از تولید کنندگان گزارش شد . این افزایش تولید ها به رغم تلاش اوپک برای کاهش تولید نفت و ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا است و موجب شده که تجار به توانایی اوپک برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا و در پی آن افزایش قیمت نفت شک کنند.

از ابتدای امسال قیمت نفت ۲۰ درصد کاهش یافته و این بدترین عملکرد بازار در نیمسال اول سال های ۱۹۹۷ تا کنون (یعنی در نیمسال اول ۲۰ سال گذشته) بوده است.

افزایش تولید ها به رغم تلاش اوپک برای کاهش تولید نفت و ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا است و موجب شده که تجار به توانایی اوپک برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا و در پی آن افزایش قیمت نفت شک کنند.

از تاریخ ۱۵ نوامبر تا کنون، بعنی درست دو هفته پیش از اینکه سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و ۱۱ کشور دیگر برای اولین بار توافق به کاهش تولید کردند، این دو شاخص به این نرخ نرسیده بود و این کمترین قیمت در ۷ ماهه گذشته می باشد.

از تاریخ ۲۵ می تا کنون که سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و ۱۱ کشور دیگر توافق کردند تولید خود را برای ۹ ماه دیگر کاهش دهند، قیمت هردو شاخص نفتی برنت و وست تگزاس اینترمدیت بیش از ۱۵ درصد کاهش یافته است.

کاهش تقاضا برای نفت خام نیز از عواملی بوده که در کاهش قیمت ها نقش داشته است. البته مهمترین عامل در کاهش قیمت نفت افزایش تولید برخی از تولید کنندگان اصلی بوده است.

تحلیلگران می گویند که افزایش مستمر تولید نفت توسط آمریکا و همچنین افزایش تولید کشور هایی که از توافق کاهش تولید نفت معاف شده اند، یعنی لیبی و نیجریه، موجب شده است که تلاش اوپک برای تعادل میان عرضه و تقاضا و در پی آن افزایش قیمت نفت، دست کم تا این لحظه، با شکست روبه رو باشد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا شهاب باران محسن پورسیدآقایی پست پلاس طرح ملی مسکن مجید بهرامی بوریس جانسون محمد شیاع زهرا امیرابراهیمی
آخرین اخبار