بازدید 12106
پیمانه اقتصادی؛

از «گرانی و ارزانی کالاها در هفته منتهی به انتخابات» تا «انتقاد شدید ترامپ از خودروسازان آلمانی»

این پیمانه موضوعاتی همچون ادامه نزول شاخص سهام در کانال 80 هزار واحد، نوسان جزئی در بهای انواع سکه، بازار اوراق مسکن، دلار، یورو و درهم در مسیر کاهشی قرار گرفتند، آخرین تحولات بازار میوه و صیفی، جزئیات تورم تولیدکننده در اردیبهشت‌ماه و گرانی ۳۰۰ هزار تا ۱.۵ میلیون تومان خودروها را در بر دارد.
کد خبر: ۶۹۸۵۵۸
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۲ 29 May 2017
از «گرانی و ارزانی کالاها در هفته منتهی به انتخابات» تا «انتقاد شدید ترامپ از خودروسازان آلمانی»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.


به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون ادامه نزول شاخص سهام در کانال 80 هزار واحد، نوسان جزئی در بهای انواع سکه، بازار اوراق مسکن، دلار، یورو و درهم در مسیر کاهشی قرار گرفتند، آخرین تحولات بازار میوه و صیفی، جزئیات تورم تولیدکننده در اردیبهشت‌ماه و گرانی ۳۰۰ هزار تا ۱.۵ میلیون تومان خودروها را در بر دارد.


ادامه نزول شاخص سهام در کانال 80 هزار واحد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه 7 خرداد ماه 96 با افت 207 واحدی به رقم 80 هزار و 713 واحد رسید. دیگر شاخص های منتخب بازار نیز همانند روز گذشته، روندی نزولی را ثیت کردند؛ بنابراین، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با کاهش 70 واحدی به رقم 27 هزار و 348 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن نیز با 97 واحد افت، عدد 17 هزار و 511 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) 75 واحد کاهش داشت و به عدد 13 هزار و 636 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با کاهش 312 واحدی به رقم 88 هزار و 47 واحد دست یافت. شاخص بازار اول نیز همانند روز شنبه، با کاهش 127 واحدی به رقم 55 هزار و 755 واحد رسید و شاخص بازار دوم در پایان روز کاری بورس، با افت 553 واحدی، عدد 180 هزار و 356 واحد را به نمایش گذاشت.

از «گرانی و ارزانی کالاها در هفته منتهی به انتخابات» تا «انتقاد شدید ترامپ از خودروسازان آلمانی»

نوسان جزئی در قیمت انواع سکه

در جریان معاملات امروز (یکشنبه) بازار آزاد تهران، بهای انواع سکه با نوسانات جزئی روبه رو شد، به نحوی که سکه طرح جدید و قدیم گران و ربع سکه و سکه یک گرمی ارزان شدند. به گزارش مهر، در جریان معاملات امروز (یکشنبه) بازار آزاد تهران، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید یک میلیون و ۲۰۵ هزار و ۷۰۰ تومان، طرح قدیم یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان، نیم سکه ۶۴۹ هزار تومان، ربع سکه ۳۶۹ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲۵۴ هزار تومان است. هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۲۶۷ دلار و ۷۰ سنت و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۱۴ هزار و ۷۱۷ تومان است.

گرانی و ارزانی کالاها در هفته منتهی به انتخابات

تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده فروشی ۱۱ گروه از مواد خوراکی در تهران، از افزایش قیمت در ۴ گروه کالایی، کاهش در سه گروه و ثبات قیمتها در ۴ گروه کالایی حکایت دارد. گزارش بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده فروشی در هفته منتهی به ۲۹ اردیبهشت ماه، نشانگر آن است که قیمت ۴ گروه کالایی تخم‌مرغ ۱۱.۷ درصد، حبوب ۰.۲ درصد، گوشت مرغ ۴.۷ درصد و چای ۱.۳ درصد افزایش یافته است. در این هفته، قیمت ۴ گروه لبنیات، برنج، قند و شکر و روغن نباتی بدون تغییر بوده و قیمت در سه گروه میوه‌ها و سبزی‌های تازه و گوشت قرمز روند کاهشی داشته است. برای اطلاع از جزئیات تغییرات قیمت لبنیات و تخم‌مرغ، برنج و حبوب، میوه‌ها و سبزی‌های تازه، گوشت قرمز و گوشت مرغ، قند، شکر، چای و روغن نباتی به این قسمت مراجعه کنید.

بازار اوراق مسکن؛ نوسان آرام «تسه»ها

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با رشد اندک 6/ 1 درصدی به قیمت 74 هزار و 438 تومان معامله شدند. با وجود رشد قیمت «تسه»ها تا سطح 76 هزار تومانی، اما با آغاز ماه رمضان افت دسته‌جمعی اوراق رقم خورد؛ اوراق جدیدتر در سطح 74 هزار تومانی نوسان دارند. بررسی روند اوراق، افت تا 5 درصدی قیمت «تسه»ها در سال گذشته را نشان می‌دهد. با این وجود، نزدیک شدن به فصل رونق مسکن، تابستان در کنار چشم‌انداز رشد تقاضا با افزایش سقف مانع از افت قابل توجه «تسه»ها است. به گزارش دنیای اقتصاد، در شرایط کنونی نشانه‌های پیش رونق مسکن از جمله توقف روند نزولی صدور پروانه‌های ساخت مسکن، تعدیل رشد منفی بخش مسکن پس از 3 سال و رسیدن به منفی 17 درصد در کنار روند سینوسی معاملات مسکن در نیمه دوم سال 94، خوش‌بینی‌ها به خروج مسکن از رکود را تقویت کرده است.

دلار، یورو و درهم در مسیر کاهشی قرار گرفتند 

در پایان معاملات بازار آزاد ارز روز یکشنبه، هر دلار آمریکا با افت 56 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 37 هزار و 291 ریال فروخته شد. هر یورو نیز کاهش 17 ریال را ثبت کرد و به رقم فروش 41 هزار و 736 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات 10 هزار و 211 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز شنبه، 18 ریال ارزان تر فروخته شد.

از «گرانی و ارزانی کالاها در هفته منتهی به انتخابات» تا «انتقاد شدید ترامپ از خودروسازان آلمانی»

آخرین تحولات بازار میوه و صیفی

حسین مهاجران، رئیس اتحادیه میوه و سبزی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به آخرین وضعیت بازار میوه و سبزی اظهار داشت: بر خلاف روال سال‌های گذشته، نرخ هندوانه و سبزی در ماه رمضان ۱۵ درصد کاهش یافته است. وی نرخ هر کیلو هندوانه را ۴۰۰ تا هزار تومان اعلام کرد و افزود: همچنین نرخ هر کیلو طالبی ۲ تا ۴ هزار تومان و ملون هزار تا ۲ هزار تومان است. به گفته مهاجران نرخ هر کیلو سبزی جور (پلو، آش، قورمه) هزار تا هزار و ۵۰۰ تومان و سبزی خوردن هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار تومان است. رئیس اتحادیه میوه و سبزی ادامه داد: در شرایط کنونی دزفول تنها تأمین کننده پیاز است. از این روی، هر کیلو پیاز با نرخ ۳ هزار تومان در میدان به فروش می‌رسد که طی ۱۵ روز آینده با عرضه پیاز اصفهان قیمت‌ها کاهش خواهد یافت. وی نرخ هر کیلو خیار گلخانه‌ای را هزار تا ۲ هزار تومان اعلام کرد و افزود: نرخ هر کیلو گوجه فرنگی ۸۰۰ تا هزار و ۸۰۰ تومان، سیب زمینی ۸۰۰ تا هزار و ۶۰۰ تومان است. مهاجران با اشاره به نرخ سایر میوه‌ها در بازار بیان کرد: قیمت هر کیلو سیب سفید ۶ هزار تومان، سیب قرمز ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار تومان، زردآلو ۴ تا ۱۰ هزار تومان و گوچه سبز ۲ تا ۸ هزار تومان است. جزئیات بیشتر

جزئیات تورم تولیدکننده در اردیبهشت‌ماه

بانک مرکزی شاخص بهای تولید کننده اردیبهشت ماه را منتشر کرد. بر این اساس شاخص بهای تولیدکننده در ایران در دوازده ماه منتهی به اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ نسبت به دوازده ماه منتهی به اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ به‌میزان ۵.۹ درصد افزایش یافته است. خلاصه نتایج به‌ دست آمده از شاخص بهای تولیدکننده در ایران براساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۰ به شرح زیر است؛

ـ شاخص بهای تولیدکننده در ‌ایران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ به عدد ۲۳۶.۲ رسید که نسبت به ماه قبل تقریبا ثابت بود.

ـ شاخص مذکور در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۸.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

خودروها ۳۰۰ هزار تا ۱.۵ میلیون تومان گران شدند

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با اشاره به افزایش قیمت برخی خودروها از ۳۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان گفت: قیمت خودروهای تولید داخل واقعی نیست و بسیار بیشتر از قیمت واقعی آن تعیین می شود. به گزارش تسنیم، سعید موتمنی با اشاره به رکود در بازار خودرو ایران گفت: افزایش قیمت هم رکود در این بازار را افزایش می دهد. موتمنی افزود: خودروسازان علت این افزایش قیمت را ناشی از افزایش 50 تا 70 هزار تومانی نرخ بیمه خودرو اعلام می کنند. وی با بیان اینکه عملکرد خودروسازان امروز به  بانکدارای شبیه است تا تولید خودرو  گفت: پرداخت سود مشارکت 22 تا 33 درصدی مانع از نصب قطعات با کیفیت در خودروها می شود. رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با اشاره به تفاوت قیمت خودروها در کارخانه و بازار افزود: سمند LX در کارخانه 39 میلیون و 800 هزار تومان و در بازار 41 میلیون تومان ، ساندرو اتوماتیک در کارخانه 49 میلیون و 60 هزار تومان و در بازار 53 میلیون و 800 هزار تومان، استپ وی در کارخانه 54 میلیون و 500 هزار تومان و در بازار 62 میلیون و 500 هزار تومان معامله می شود. وی با بیان اینک برخی از خودروهای تولید داخل کشور امروز در بازار بین المللی از رده خارج محسوب می شوند گفت:  مصرف کنندگان خواهان کاهش قیمت و افزایش کیفیت خودروهای تولیدی هستند و هیچ گونه افزایش کیفیتی در خودروهای داخلی دیده نمی شود.

انتقاد شدید ترامپ از خودروسازان آلمانی

خودروسازان آلمانی بار دیگر مورد انتقاد شدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا قرار گرفتند. ترامپ مکررا از خودروسازان آلمانی به دلیل فروش گسترده در آمریکا انتقاد کرده و آنها را مقصر مازاد تجاری آلمان با آمریکا دانسته است. به گزارش آتوموتیو نیوز، نشریه آلمانی اشپیگل اعلام کرد ترامپ در جلسه با مقامات اتحادیه اروپا گفته است: «آلمان‌ها بد هستند، خیلی بد. آنها میلیون‌ها دستگاه خودرو در آمریکا می‌فروشند و این وحشتناک است. ما باید این مسأله را متوقف کنیم.» مشاور ارشد اقتصادی ترامپ تصدیق کرد که رئیس‌جمهوری آمریکا آلمان را به لحاظ فروش خودرو به آمریکا «خیلی بد» خطاب کرده است، اما تأکید کرد این سخن برای ضربه زدن به یکی از مهم‌ترین متحدان آمریکا بیان نشده است. به نقل از دنیای اقتصاد، ترامپ پیش‌تر نیز در مصاحبه با روزنامه آلمانی بیلد از مازاد تجاری آلمان با آمریکا انتقاد و شرکت ب‌ام‌و را به وضع تعرفعه وارداتی 35 درصدی تهدید کرده بود.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی