بازدید 12668
۴
پیمانه اقتصادی؛

از «واکنش مثبت بورس، سکه و دلار به انتخاب روحانی» تا «تغییر سال پایه تورم به ۱۳۹۵»

این پیمانه موضوعاتی همچون سبز پوشی شاخص کل بورس، ارزان شدن سکه طرح جدید، افزایش 2.1 درصدی قیمت جهانی طلا در هفته گذشته و پیش بینی قیمت جهانی طلا طی هفته آینده، ارزانی دلار در کانال 3700، واردات سیگار مشروط شد، بازار اوراق مسکن و معاملاتی به ارزش ۵۰ میلیارد دلار میان عربستان و آمریکا را در بر دارد.
کد خبر: ۶۹۵۹۲۸
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۹ 21 May 2017
در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.


به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون سبز پوشی شاخص کل بورس، ارزان شدن سکه طرح جدید، افزایش 2.1 درصدی قیمت جهانی طلا در هفته گذشته و پیش بینی قیمت جهانی طلا طی هفته آینده، ارزانی دلار در کانال 3700، واردات سیگار مشروط شد، بازار اوراق مسکن و معاملاتی به ارزش ۵۰ میلیارد دلار میان عربستان و آمریکا را در بر دارد.


سبز پوشی حافظ به انتخاب دوباره روحانی

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز شنبه 30 اردیبهشت ماه 96 با افزایش 733 واحدی به رقم 81 هزار و 77 واحد رسید. همچنین تمامی شاخص های منتخب بورس تهران با رشد همراه بودند. بر اساس این گزارش، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش 251 واحدی به رقم 27 هزار و 781 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن نیز با 251 واحد رشد، عدد 17 هزار و 673 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) 197 واحد افزایش داشت و به عدد 13 هزار و 841 واحد رسید. شاخص سهام آزاد شناور نیز با رشد همراه بود و با افزایش 968 واحدی به رقم 88 هزار و 593 واحد دست یافت. شاخص بازار اول نیز با افزایش 373 واحدی به رقم 56 هزار و 158 واحد رسید و شاخص بازار دوم در پایان روز کاری بورس، با رشد 2401 واحدی، عدد 180 هزار و 309 واحد را به نمایش گذاشت.

از «واکنش مثبت بازار سرمایه، سکه و دلار به انتخاب روحانی» تا «تغییر سال پایه تورم به سال ۱۳۹۵»

سکه طرح جدید ارزان شد

در جریان معاملات امروز(شنبه) بازار آزاد تهران، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۳۳۰۰ تومان کاهش به یک میلیون و ۲۱۷ هزار و ۷۵۰ تومان رسید. همچنین قیمت سکه طرح قدیم یک میلیون و ۱۹۱ هزار تومان، نیم سکه ۶۶۱ هزار تومان، ربع سکه ۳۷۴ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲۵۸ هزار تومان است.

افزایش 2.1 درصدی قیمت جهانی طلا در هفته گذشته

تنش های سیاسی در آمریکا تأثیر زیادی بر افت ارزش دلار و افزایش تقاضای مکان امن سرمایه گذاری برای طلا داشته است. قیمت هر اونس طلا در بازارهای بین المللی در پایان معاملات روز جمعه با 0.6 درصد افزایش به 1255 دلار رسیده است. قیمت طلا در هفته گذشته با رشد 2.1 درصدی روبرو شد. به گزارش سایت طلا، ینس پدرسن تحلیلگر ارشد دانسکه بانک در این باره تأکید کرد: ما با تنش های سیاسی در آمریکا روبرو هستیم که موجب کاهش ارزش دلار شده است. این مسأله موجب تقویت قیمت جهانی طلا شده است. البته هنوز معلوم نیست که طلا بتواند روند صعودی قیمت را طی هفته آینده نیز ادامه دهد. طلا معمولا یک سرمایه گذاری جایگزین برای شرایطی است که تنش های سیاسی و نگرانی های مالی در بازارهای بین المللی تشدید می شود.

پیش بینی بهای جهانی طلا طی هفته آینده

طی هفته گذشته شرکت کنندگان در نظرسنجی پلاتز پیش بینی کردند، قیمت طلا در هفته پیش رو بین ۱۲۳۰ تا ۱۲۵۵ دلار در نوسان خواهد بود. این نظرسنجی نشان می دهد که قیمت طلا در روزهای آینده نیز بین ۱۲۴۰ تا ۱۲۹۰ دلار در نوسان خواهد بود. نظرسنجی مؤسسه سی ام ئی نشان می دهد که احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در نشست ژوئن به بیش از ۷۸ درصد رسیده است. این رقم در نظرسنجی هفته گذشته به ۷۳ درصد رسیده است. به نظر می رسد، افزایش نرخ بهره فدرال رزرو می تواند تاثیر زیادی بر افزایش ارزش دلار و کاهش قیمت طلا داشته باشد. تحلیلگران کامرز بانک بر این باورند که قیمت طلا طی روزهای آینده به بیش از ۱۲۶۵ دلار خواهد رسید. سطح حمایتی قیمت طلا در روزهای آینده ۱۲۵۰ دلار خواهد بود و اگر این سطح شکسته شود قیمت این فلز زرد با افت بیشتری روبرو خواهد شد. به نظر می رسد وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای آسیایی و نوظهور تأثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا خواهد داشت. تازه ترین آمارهای شورای جهانی طلا نشان می دهد که تقاضای طلای هند در سه ماه نخست امسال با افزایش روبرو شده ولی تقاضای طلا در شش ماه دوم با کاهش روبرو می شود. بانک ای ان زد استرالیا نیز اعلام کرد که افزایش تنش های سیاسی در آمریکا و سایر کشورهای جهان احتمالا موجب افزایش بیشتر قیمت طلا خواهد شد. به نظر می رسد قیمت طلا طی روزهای آینده بالاتر از ۱۲۵۰ دلار باقی خواهد ماند و اگر تنش های سیاسی در آمریکا تشدید  شود، قیمت طلا تا ۱۳۰۰ دلار افزایش خواهد یافت.

ارزانی دلار در کانال 3700 پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات

در پایان معاملات بازار آزاد ارز، هر دلار آمریکا با کاهش 192 ریال نسبت به روز پنجشنبه به طور میانگین به قیمت 37 هزار و 414 ریال فروخته شد. یورو نیز روندی صعودی داشت و با افزایش 82 ریال به رقم 42 هزار و 100 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات 10 هزار و 286 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به پایان هفته قبل، 40 ریال ارزان تر فروخته شد.

از «واکنش مثبت بازار سرمایه، سکه و دلار به انتخاب روحانی» تا «تغییر سال پایه تورم به سال ۱۳۹۵»

معاملاتی به ارزش ۵۰ میلیارد دلار میان عربستان و آمریکا

امین نصر، مدیر اجرایی شرکت آرامکو بیان کرد، انتظار می‌رود، شرکت عظیم ملی آرامکو عربستان قراردادهایی به ارزش ۵۰ میلیارد دلار با شرکت‌های امریکایی در روز شنبه امضا کند، این اقدام بخشی از مجموع عملیات مربوط به تنوع بخشی اقتصاد عربستان فرای صادرات نفت می‌باشد. امین نصر در حالی با خبرنگاران در یک کنفرانس عالی رتبه متشکل از مدیران ارشد کسب و کار عربستان و امریکا صحبت می‌کرد که هزمان رئیس جمهور امریکا در حال بازدید از ریاض عربستان بود. وی بیان کرد ۱۶ قرارداد با ۱۱ شرکت امضا خواهد شد که شامل موافقتنامه هایی برای سرمایه گذاری‌های مشترک می‌باشد. مقامات پیش از این اعلام کرده بودند که بسیاری از توافقات که قبلا کلیاتشان بیان شد، در حال بررسی و آماده سازی می‌باشند. امین نصر اظهار داشت، ما انتظار داریم معاملاتی که امروز امضا خواهد شد موجبات تجارت دو جانبه بین دو کشور را به طور چشمگیری افزایش دهد، وی همچنین خاطرنشان کرد، شرکت آرامکو در حال حاضر سالیانه ۶. ۵ میلیارد دلار از کالا‌ها و خدمات خود را از تأمین کنندگان آمریکایی تهیه می‌نماید.

واردات سیگار مشروط شد

رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور شرایط جدید واردات سیگار از تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه امسال را اعلام کرد. به گزارش مهر به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت علی اصغر رمزی با اشاره به الزامی شدن اظهار شناسه کالا در پیش فاکتور برای ثبت در سامانه ثبتارش و سامانه جامع تجارت تصریح کرد: این اقدام در راستای مراحل اجرای شناسه رهگیری برای محصولات دخانی انجام گرفته است. رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور افزود: بر اساس این تصمیم، واردکنندگان  سیگار با شماره تعرفه گمرکی ۲۴۰۲۲۰۰۰ ملزم به درج شناسه کالا در سامانه ثبتارش و سامانه جامع تجارت شده اند.

بازار اوراق مسکن؛ تداوم حرکت کم‌نوسان اوراق

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند 94 (تسه9412) با رشد 9/ 0 درصدی به قیمت 75 هزار و 493 تومان معامله شدند. همچنان شاهد حرکت «تسه»ها در سطح 75 هزار تومانی هستیم. اما اوراق پیشین که به زمان سررسید نزدیک می‌شوند در بازه 73 هزار تومانی معامله شدند؛ با توجه به امکان ترکیب اوراق جدیدتر با اوراق پیشین و با توجه به رابطه مستقیم قیمت و نرخ سود، نرخ سود واقعی «تسه»ها در سطح 7/ 21 درصد قرار گرفته است. به نقل از دنیای اقتصاد، در هفته‌های اخیر تصویب افزایش سقف وام اوراق تا 140 میلیون تومان برای زوج‌ها و 90 میلیون تومان برای وام انفرادی در کنار رشد تدریجی تقاضا با نزدیک شدن به تابستان، فصل رونق مسکن، عامل حمایت از «تسه»هاست. اما پایین بودن قدرت خرید متقاضیان و نزدیک شدن به ماه رمضان با کاهش معاملات مسکن مانع از رشد قابل توجه اوراق است.

تغییر سال پایه تورم به سال ۱۳۹۵

مدیرکل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی گفت: گزارش های متعددی از سوی بانک مرکزی در حوزه شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی (تورم) تهیه و منتشر می شود. در این خصوص، نهادهای مهمی چون ستاد تنظیم بازار و هیأت تعیین و تثبیت قیمت ها از این آمارها استفاده می کنند. همچنین شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی از مردادماه سال جاری بر اساس سال پایه ۱۳۹۵ منتشر خواهد شد. مقتدایی با بیان اینکه بانک مرکزی در سه گروه صنعت، خدمات و کشاورزی، گزارش شاخص بهای تولید کننده تهیه می کند گفت: در بررسی های صورت گرفته برای تغییر سال پایه ۱۳۹۵، مقرر شد گروه ساختمان و گروه واسطه گری نیز به شاخص بهای تولید کننده افزوده شود که پیش بینی می شود این مهم در سال ۱۳۹۷ به اجرا برسد.
 
وی بانک مرکزی و حوزه آمارهای اقتصادی آن را تنها تولید کننده آمارهای حوزه سرمایه گذاری بخش ساختمان در کشور عنوان کرد و افزود: در سال گذشته دو بررسی موازی در این زمینه که یکی بر اساس سال پایه ۹۰ و دیگری بر اساس سال پایه ۹۵ بود، انجام گرفت که نتایج آن به زودی تقدیم خواهد شد. مدیرکل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به اینکه قدمت تهیه آمارهای اقتصادی برای مقایسه عملکرد کشورها به بعد از جنگ جهانی دوم برمی گردد، افزود: نگاه به شاخص های اقتصادی در سطح اگریگیت و تجمیع داده ها و تولید شاخص هایی چون نرخ تورم، نرخ رشد بیشتر کاربرد مقایسه عملکرد اقتصاد را دارد. اما در نگاه جدید به آمارهای اقتصادی، از دید سیاستگذار توجه به داده های خرد رو به افزایش است که البته این رویکرد پس از بحران سال ۲۰۰۸ در دنیا تشدید شده است. به عبارت دیگر سیاستگذار اقتصادی با استفاده از تحلیل داده های خرد می تواند ابزار بسیار مناسبی را در جهت نیل به اهداف خود در اختیار بگیرد.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۴
رشدچندروزاخیربورس کاملا هیجانی گذراوموقتی بوده وبزودی بابازگشایی نمادبانکهاواردفازسقوط خواهدشد
همون روز اول بود. امروز روز دوم کل سهام بورس منفیه ولی شاخص قلابی با شاخص سازی طبق معمول مثبته.
برید امروز ببینید!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۳۱
امروز هم رشد کرد. برو ببین
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو