بازدید 12227
۱
پیمانه اقتصادی؛

از «آخرین قیمت‌ها از بازار طلا و ارز» تا «واکنش بورس های اروپا به نتایج دور اول انتخابات فرانسه»

این پیمانه موضوعاتی همچون رشد 35 واحدی شاخص بورس، ارزان شدن سکه، انتخابات فرانسه و بهای طلا در روزهای آینده، شروع خوب نفت در آغاز هفته، پاسخ وزیر به آمار تعطیلی واحدهای صنعتی، کاهش تعرفه واردات شکر، روز آرام دلار، همراه با رشد یورو و صادرات محصولات سوختی چین، آزمایش تویوتای هیدروژنی در چین را در بر دارد.
کد خبر: ۶۸۷۹۷۹
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۰ 25 April 2017
در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.


به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون رشد 35 واحدی شاخص بورس، ارزان شدن سکه، انتخابات فرانسه و بهای طلا در روزهای آینده، شروع خوب نفت در آغاز هفته، پاسخ وزیر به آمار تعطیلی واحدهای صنعتی، کاهش تعرفه واردات شکر، روز آرام دلار، همراه با رشد یورو و صادرات محصولات سوختی چین، آزمایش تویوتای هیدروژنی در چین را در بر دارد.


بورس تهران به رشد 35 واحدی شاخص رضایت داد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه، چهارم اردیبهشت ماه 96 با افزایش 35 واحدی به رقم 79 هزار و 425 واحد رسید. شاخص قیمت (وزنی ـ ارزشی) با افزایش 12 واحدی به رقم 27 هزار و 573 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن نیز با 75 واحد رشد عدد 17 هزار و 445 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) 59 واحد رشد داشت و به عدد 13 هزار و 716 واحد رسید. شاخص سهام آزاد شناور نیز همانند روز قبل با کاهش همراه بود و افت 40 واحدی به رقم 87 هزار و 518 واحد دست یافت. شاخص بازار اول با افت 70 واحدی به رقم  55 هزار و 70 واحد رسید. شاخص بازار دوم نیز همانند روز گذشته با رشد خوبی همراه بود و توانست در پایان روز کاری بورس، با افزایش 607 واحدی، عدد 176 هزار و 310 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص کل بورس بیشترین پیشروی را در ساعت 12:15 دقیقه در نقطه 79 هزار و 461 واحد رقم زد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) بر خلاف روز قبل، با افزایش 1.40 واحدی به عدد 913 واحد رسید.سکه ارزان شد

در جریان معاملات امروز (دوشنبه) بازار آزاد تهران، نرخ انواع سکه با کاهش مواجه بود؛ بر این اساس نرخ سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، نیم سکه و ربع سکه هر یک با ۴ هزار تومان کاهش به ترتیب به یک میلیون و ۲۲۱ هزار تومان، ۶۸۸ هزار تومان و ۳۷۸ هزار تومان رسید؛ ضمن اینکه نرخ سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم یک میلیون و ۱۸۸ هزار تومان و سکه یک گرمی نیز ۲۵۶ هزار تومان است.

انتخابات فرانسه و قیمت طلا در روزهای آینده

تحلیلگران بر این باورند که نگرانی های مربوط به افزایش احساسات ضد یورو موجب افزایش تقاضای طلا در بازارهای اروپایی شده است. نتایج اولیه انتخابات فرانسه نشان می دهد که امانوئل ماکرون نامزد مستقل و میانه رو در دور نخست پیشتاز بوده است. البته افزایش محبوبیت مارین لوپن رهبر جبهه ملی که دیدگاه های افراطی در زمینه مهاجرت و مخالفت با منطقه یورو و اتحادیه اروپا دارد، نگرانی های زیادی را ایجاد کرده است. وی قول داده است تا در صورت پیروزی در انتخابات، همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا را برگزار کند. اوله هانسن تخلیلگر ارشد ساکسو بانک تاکید کرد: بعید است که لوپن آرای لازم را برای ریاست جمهوری فرانسه کسب کند. اکثر فرانسوی ها نمی خواهند با حمایت از لوپن، اوضاع اقتصادی خود را به خطر بیندازند. وی افزود: در صورت وقوع هر اتفاق غیر منتظره ای در انتخابات فرانسه قیمت طلا تا 1300 دلار در هر اونس افزایش خواهد یافت. تحلیلگران موسسه آر ام بی نیز تاکید کردند: غیر از انتخابات فرانسه، نگرانی ها و نااطمینانی های زیادی در عرصه بین المللی وجود دارد که می تواند قیمت طلا را تا 1360 دلار در هر اونس افزایش دهد.

شروع خوب نفت در آغاز هفته

در روز دوشنبه، در حالی که بازار نفت از کاهش شدید قیمت در هفته گذشته در شوک به سر می برد، قیمت نفت با امید به این که تولیدکننده های عضو سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) قرار داد خود مبنی بر کاهش تولید نفت را برای ۶ ماهه دوم تمدید می کند، جان دوباره گرفت. این در حالی ست که افزایش قیمت نفت به دلیل افزایش تولید آمریکا نتوانست آن طور که باید جبران کاهش قیمت در هفته گذشته باشد. امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در هفته گذشته،  ۳۰ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۲.۲۶ دلار معامله شد، این در حالی است که معامله آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۶ سنت افزایش، بشکه‌ای ۴۹.۸۸ دلار صورت گرفت.

وزیر صنعت: جوان‌ها نگذارند کارخانه‌ها تعطیل شوند / آمار تعطیلی واحدهای صنعتی را نداریم!!

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما از جوان‌ها می‌خواهیم بیاید در میدان و نگذارند واحدهای صنعتی تعطیل شوند. به نقل از مهر، محمدرضا نعمت زاده در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال خبرنگاران پیرامون تعطیلی کارخانه ها در بروجرد اظهار داشت: ما همه داریم تلاش می کنیم واحدهایی که سال ها است خوابیده اند را راه اندازی کنیم. وی با بیان اینکه این طبیعت کار بوده و ممکن است واحدهای تولیدی هر زمان به خاطر بازار یا کیفیت محصول یا مستهلک شدن ماشین آلات متوقف شوند و باید این واحدها نو شوند، تصریح کرد: انسان ها هم به دنیا می آیند و جوان هستند و پیر می شوند و هیچ وقت صنعتی هزار سال کار نمی کند. وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال یک خبرنگار در رابطه با تعطیلی و نیمه تعطیلی ۵۰ درصد واحدهای صنعتی بروجرد نیز گفت: این آمار را شما دارید ما نداریم. نعمت زاده افزود: ما از شما جوان ها می خواهیم بیاید در میدان و نگذارید واحدهای تولیدی تعطیل شوند.

دولت تعرفه واردات شکر را به 20 درصد کاهش داد

دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران با اشاره به وضعیت واردات شکر به کشور در آستانه ماه مبارک رمضان،‌ اظهار داشت: از آنجایی که از پایان سال گذشته قیمت جهانی شکر در هر تن 510 دلار افزایش داشته است درخواست کاهش تعرفه واردات را به دولت داده بودیم. دانایی اضافه کرد: روز گذشته دولت در همین راستا تعرفه واردات شکر را از 26 درصد به 20 درصد تقلیل داده است که تقریبا افزایش قیمت جهانی جبران خواهد شد. معروفان معاون شرکت بازرگانی دولتی ایران‌ چند روز پیش به خبرنگار فارس گفته بود: «دولت مجوز واردات 550 هزار تن شکر را برای سال 96 صادر کرده است.»

روز آرام دلار، همراه با رشد یورو

در پایان معاملات بازار آزاد ارز تهران، هر دلار آمریکا با افزایش 2 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 37 هزار و 437 ریال فروخته شد. هر یورو نیز 23 ریال افزایش قیمت داشت و به رقم 40 هزار و 130 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات 10 هزار و 310 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز دوشنبه، 8 ریال گران تر بود. در بازار جهانی نیز، روز دوشنبه، بعد از دور اول انتخابات فرانسه، ارزش یورو اوج گرفت و ارزش ین سقوط کرد. این تغییرات بیشتر به دلیل نگرانی بازار ارز از شوک سیاسی برآمده از دور دوم اننتخابات در ماه آتی می باشد.صادرات محصولات سوختی چین رکورد زد

بر اساس آمار اداره گمرک چین حجم صادارت محصولات سوختی این کشور در ماه گذشته میلادی یعنی مارس به یک رکورد تبدیل شد. صادرات محصولات سوختی چین در ماه مارس با ۵۳ درصد رشد به یک میلیون و ۹۱۰ هزار تن رسید؛ این در حالی است که بیشترین رکورد صادرات محصولات سوختی این کشور به ماه دسامبر سال گذشته میلادی با یک میلیون و ۷۸۰ هزار تن بر می گردد. همچنین میزان صادرات بنزین چین در ماه مارس در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن از رشد ۲۵ درصدی برخوردار شد و به ۸۴۰ هزار تن رسید؛ ضمن اینکه میزان صادرات نفت سفید این کشور هم با ۲۱.۴ درصد افزایش به یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن رسید. بر همین اساس چین در اواخر سال ۲۰۱۶ در حوزه صادرات محصولات سوختی از پیشرفت قابل توجهی برخوردار شد. بر پایه این گزارش، واردات گاز مایع طبیعی چین هم در ماه مارس با ۱۸ درصد افزایش در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن به یک میلیون و ۹۹۰ هزار تن رسید.

آزمایش تویوتای هیدروژنی در چین

تویوتا موتور اعلام کرد آزمایش خودروی دارای پیل سوختی هیدروژنی خود را از ماه اکتبر در چین آغاز خواهد کرد. این اقدام، بخشی از برنامه تویوتا برای بررسی قابلیت فروش خودروی هیدروژنی میرای در بازار چین است. هیروجی اونیشی، رئیس تویوتا در چین، می‌گوید این خودروساز همچنین قصد دارد برای شروع این آزمایش در شهر چانگشو جایگاه سوخت هیدروژن بسازد. به گفته اونیشی، تویوتا قصد دارد عملکرد این خودرو را در چین آزمایش کند. خودروی میرای که در زبان ژاپنی به معنی «آینده» است یک سدان چهار نفره است و نخستین‌بار در سال 2014 عرضه شد. این خودرو که نخستین خودروی هیدروژنی تولید انبوه تویوتاست، دارای برد مسافتی 300 مایل است. تویوتا از اواخر سال 2014 فروش میرای را در ژاپن آغاز کرد. در حال حاضر این خودرو در ایالات متحده و برخی از بازارهای اروپایی به‌ فروش می‌رسد. از دسامبر 2014 تا فوریه سال جاری حدود 3 هزار دستگاه از این خودرو به‌ فروش رفته است.

واکنش بورس های اروپا به نتایج دور اول انتخابات فرانسه

بیشتر بازارهای بورس اروپایی به نتایج دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه واکنش مثبت نشان دادند. سرمایه گذاران بخت بیشتری به امانوئل مکرون برای پیروزی در این انتخابات می دهند. امری که موجب شد ارزش سهام تا اواسط کار روز دوشنبه بازار بورس پاریس به بالاترین حد خود از سال ۲۰۰۸ برسد. فرانسوا شوله، کارشناس بازار بورس می گوید: «صندوقهای رای به تنهایی حرف آخر را زدند. امانوئل مکرون کسی که طرفدار اروپا است، بالاتر از همه قرار گرفت. در زمان رقابت های انتخاباتی یک سری برنامه معرفی کرد که امروز با استقبال بازارها مواجه شده است.» شاخص سهام در بازار بورس لندن نیز با رشدی بیش از ۱.۵ درصد روبرو شده است. مایک اینگرام، تحلیلگر بازار بورس از لندن گفت: «اعتقاد دارم بازارها از سناریوی راهیابی مارین لوپن و ملانشون به دور دوم بیم زیادی داشتند. اما مسلما چنین اتفاقی نیفتاد و این یکی از دلایل رونق در بازارها در صبح امروز بود.» به گزارش یورونیوز، شاخص بخش بانکی نه تنها در بازار بورس پاریس، بلکه در اکثر بازارهای بورس اروپایی با رشد همراه شده است.


تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
واردات شکر تعرفه ش کم کردن تا کارخانه داران قند و شکر بدبخت بشن و پای دولت بذارن
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری