بازدید 13659
۱
پیمانه اقتصادی؛

از «افزایش بهای سکه در بازارهای داخلی» تا «آرامش بورس های اروپایی در آستانه انتخابات فرانسه»

این پیمانه موضوعاتی همچون احتمال افزایش اونس به ۱۳۰۰ دلار، روایت آقای وزیر از رابطه قیمت نفت و تورم، احتمال تمدید توافق اوپک، افزایش بهای دلار، ورود دوباره یورو به کانال 3900، ارزیابی صندوق بین المللی پول در آخرین گزارش، قاچاق رسمی از مناطق آزاد با شناسنامه‌های اجاره‌ای، جهش فروش خودرو در اروپا، زعفران ایرانی چاشنی غذای آمریکایی‌ها و کاهش شمار بیکاران در روسیه را در بر دارد.
کد خبر: ۶۸۶۷۲۶
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۱ 21 April 2017
از «افزایش قیمت سکه در بازارهای داخلی» تا «آرامش بورس های اروپایی در آستانه انتخابات فرانسه»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون احتمال افزایش اونس به ۱۳۰۰ دلار، روایت آقای وزیر از رابطه قیمت نفت و تورم، احتمال تمدید توافق اوپک، افزایش بهای دلار، ورود دوباره یورو به کانال 3900، ارزیابی صندوق بین المللی پول در آخرین گزارش، قاچاق رسمی از مناطق آزاد با شناسنامه‌های اجاره‌ای، جهش فروش خودرو در اروپا، زعفران ایرانی چاشنی غذای آمریکایی‌ها و کاهش شمار بیکاران در روسیه را در بر دارد.


افزایش بهای سکه در بازارهای داخلی

رئیس اتحادیه طلا گفت: با توجه به اعیاد پیش رو افزایش تقاضا در بازارهای داخلی سبب افزایش بهای سکه شده است. وی در گفت وگو با خبرگزاری صدا و سیما، افزود: در بازارهای داخلی قیمت طلا تابعی از قیمت های جهانی و نرخ ارز است و هر تأثیری که تحولات سیاسی داخلی روی نرخ ارز داشته باشد قیمت طلا را در بازارهای داخلی تغییر می دهد اما در مجموع قیمت طلا در بازارهای داخلی متاثر از قیمت های جهانی است. کشتی آرای درباره افزایش قیمت طلا و سکه در بازارهای داخلی طی چند هفته اخیر افزود: در دو سه هفته اخیر، قیمت های جهانی رو به افزایش است و به بالاترین سطح قیمتی خود در پنج ماه اخیر رسیده است. وی گفت: تحولات سیاسی خاورمیانه بر روی تضعیف ارزش دلار و افزایش تقاضا برای خرید طلا اثر گذاشته و باعث شده قیمت جهانی طلا رو به افزایش برود. کشتی آرای افزود: طلا در هفته گذشته بالاترین رشد هفتگی خود را داشته که در یکسال گذشته بی سابقه بوده است و این نرخ 34 دلار برای هر اونس در یک هفته بوده است. وی ادامه داد: این اتفاق باعث افزایش قیمت طلا در بازارهای داخلی شده و قیمت هر سکه 12 هزار تومان و هر گرم طلا حدود 2 هزار تومان رشد داشته است.

احتمال افزایش اونس به ۱۳۰۰ دلار تا آخر هفته

روز گذشته در بازارهای جهانی قیمت طلا 2.1 دلار کاهش یافت و هر اونس از این فلز گرانبها به قیمت 1278 دلار و 20 سنت معامله شد. قیمت فلز زرد امروز در کمترین زمان به قیمت 1277 دلار و 10 سنت و در بیشترین زمان به قیمت 1283 دلار و 10 سنت خرید و فروش شد. قیمت این فلز گرانبها نسبت به یک ماه گذشته 34 دلار و نسبت به یک سال گذشته نیز با 34 دلار افزایش همراه بود.  به گزارش رویترز قیمت طلا در اوایل صبح روز گذشته، اونسی 1279 دلار به فروش رفت و روند افزایشی خود را تا رسیدن به مرز 1283 دلار حفظ کرد، اما در ادامه به دلیل افزایش ارزش دلار، روند کاهشی داشت. رویترز نوشت: بازار طلا تحت تأثیر تنش‌های منطقه تمایل به افزایش دارد، اما افزایش ارزش دلار مانع از روند صعودی قیمت طلا در بازارهای جهانی شده است. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در صورت ادامه روند فعلی تنش‌های کره شمالی و آمریکا، قیمت اونس جهانی تا آخر این هفته به 1300 دلار خواهد رسید. 

روایت آقای وزیر از رابطه قیمت نفت و تورم

روز پنجشنبه، علی طیب نیا در دومین کنفرانس بین المللی سرمایه گذاری در دانشگاه لرستان گفت: شما یک مقطع را در تاریخ ایران پیدا کنید که قیمت نفت ارزان شده اما تورم افزایش پیدا نکرده باشد و رکود افزایش نیافته باشد. باید گفت این تنها مقطعی است که با وجود تکانه شدید نفت و تحریم ها هم تورم نزولی است و هم رشد اقتصادی مثبت است و این یعنی اینکه ضریب تاب آوری اقتصاد افزایش یافته است. به گفته وی در سال 95 کل درآمد نفت 73 هزار میلیارد تومان و درآمد مالیات 113 هزار میلیارد تومان بود که این نسبت نشان از فزونی 50 درصدی درآمد مالیات است. وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: مالیات مضر است اما کم نیازترین محل تأمین دولت است و آن را باید به فال نیک بگیریم اما مالیاتی که عادلانه باشد و بر اساس شاخصه های فعلی در نظر گرفته و اعمال شود. 

افزایش قیمت نفت با امید به تمدید قرارداد اوپک

در روز پنجشنبه، قیمت نفت به رغم اینکه در چند روز گذشته با کاهش رو به رو بود، توانست افزایش یابد. این افزایش قیمت بیشتر به دلیل نشانه هایی است که حاکی از تمایل سران اوپک به تمدید قرارداد کاهش تولید برای نیمه دوم سال جاری می باشد. قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته  ۵۰ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۳.۴۳ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۴۳ سنت افزایش نسبت به روز قبل، بشکه‌ای ۵۰.۸۷ دلار صورت گرفت.

احتمال تمدید توافق اوپک برای نیمه دوم سال تقویت شد

عربستان سعودی و کویت به عنوان تولیکنندگان عمده نفت در خلیج فارس تلویحا به قصد اوپک برای تمدید توافق خود با تولید کنندگان خارج از اوپک برای کاهش عرضه نفت تا بعد از نیمه اول امسال اشاره کردند. این روشن ترین پیامی است که تاکنون از اعضای اوپک و خارج از آن درباره مسئله تمدید داده شده است. خالد الفالح وزیر انرژی عربستان سعودی در روز پنجشنبه بیان داشت که اجماعی در حال شکل گیری بین تولید کنندگان نفت است که توافق کاهش عرضه آن ها باید تا بعد از نیمه اول امسال ادامه پیدا کند با این حال هنوز هیچ توافقی بدست نیامده است.
عصام المرزوق وزیر نفت کویت که در این کنفرانس شرکت داشت گفت انتظار این را دارد که شاهد تمدید توافق باشد. المرزوق گفت "ما شاهد میزان قابل توجهی از پایبندی و همکاری از تولید کنندگان خارج از اوپک هستیم که نشان می دهد چقدر مسأله تمدید توافق موجود با اهمیت است. روسیه از همان ابتدا همراه بوده است... میزان پایبندی روسیه به توافق خیلی خوب است. همه در یک سطح ادامه خواهند داد"

افزایش بهای دلار همراه با ورود دوباره یورو به کانال 3900

در پایان معاملات بازار آزاد ارز آخرین روز هفته، هر دلار آمریکا با رشد 8 ریالی نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 37 هزار و 417 ریال فروخته شد. هر یورو نیز 80 ریال کاهش قیمت داشت و به رقم 39 هزار و 961 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات 10 هزار و 272 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز چهارشنبه، 9 ریال ارزان تر شده بود.

ارزیابی صندوق بین المللی پول در آخرین گزارش

صندوق بین المللی پول در آخرین گزارش خود از چشم انداز اقتصادی جهان، تولید ناخالص داخلی، قیمت مصرف کننده، تزاز فعلی حساب و نرخ بیکاری اقتصاد ایران را در آینده نزدیک پیش بینی کرده است. بر اساس گزارش این صندوق، رشد اقتصادی ایران در سال 2017 به 3.3 درصد و در سال 2018 به 4.3 درصد خواهد رسید. این صندوق رشد اقتصادی ایران در سال 2016 را 6.5 درصد اعلام کرده بود. صندوق بین المللی پول قیمت مصرف کننده را نیز با توجه به نرخ تورم 11.2 و 11 درصد در سال های 2017 و 2018، پیش بینی کرده است. این در حالی است که صندوق بین المللی پول رسیدن ایران به تورم تک رقمی 8.9 درصد در سال 2016 را برای نخست بار در 26 سال گذشته تأیید کرده است. بر اساس اعلام صندوق بین المللی پول، نرخ بیکاری در ایران در سال 2016، 12.5 درصد بوده که در سال های 2017 و 2018 نیز بدون تغییر باقی خواهد ماند.

قاچاق رسمی از مناطق آزاد با شناسنامه‌های اجاره‌ای

برخی سودجویان برای دور زدن تعرفه واردات و قاچاق رسمی به شگرد شناسنامه‌های اجاره‌ای روی آورده‌اند.

تعداد بازدید : 178


کاهش ۱۵ میلیون لیتری واردات بنزین تا یک ماه دیگر

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت: با بهره برداری از ۲ طرح بزرگ بنزین سازی تا کمتر از یک ماه آینده، ۱۵ میلیون لیتر به تولید روزانه بنزین کشور اضافه می شود و به همین میزان از حجم واردات بنزین کاسته می شود. عباس کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: خوشبختانه سال گذشته موفق شدیم تمامی تجهیزاتی که مورد نیاز پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس بود را وارد کنیم و با نصب این تجهیزات، تکمیل فاز نخست این پالایشگاه سرعت گرفت. وی افزود: در روزهای اخیر تزریق خوراک به واحد بنزین سازی شروع شده و تا کمتر از یک ماه آینده با تکمیل فاز نخست، تولید بنزین یورو 4 در فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس آغاز می شود.

جهش فروش خودرو در اروپا

جدیدترین آمار منتشره نشان می‌دهد، در پی بهبود شرایط اقتصادی، فروش خودروهای جدید در اروپا در ماه مارس 11 درصد جهش کرده است. به نقل از دنیای اقتصاد، در ماه مارس فروش خودرو در اتحادیه اروپا و انجمن تجارت آزاد اروپا به 94/ 1 میلیون دستگاه افزایش یافت. فروش گروه خودروسازی فولکس‌واگن در اروپا در ماه مارس 2/ 6 درصد رشد کرد. به این ترتیب سهم بازار این خودروساز از 4/ 22 درصد در مارس سال گذشته به 4/ 21 درصد در مارس سال جاری تنزل یافت. فروش پژو-سیتروئن 7/ 6 درصد رشد کرد. سهم بازار این خودروساز نیز اندکی کاهش یافت و از 9/ 16 درصد به 1/ 16 درصد رسید. فورد اما جهش خوبی را تجربه کرد و فروش این خودروساز آمریکایی با رشد 17 درصدی رو به رو شد. سهم بازار این خودرو ساز از 8/ 7 درصد به 2/ 8 درصد افزایش یافت. فروش گروه خودروسازی رنو نیز 14 درصد رشد کردو سهم بازار این گروه خودروسازی از 2/ 9 درصد به 5/ 9 درصد افزایش یافت.

زعفران ایرانی چاشنی غذای آمریکایی‌ها

بنا بر آمار گمرک در یازده ماهه نخست سال 95، حدود 174 تن زعفران در بسته بندی‌های 10 تا 30 گرم برای خرده‌فروشی‌ها و به صورت پودر به کشورهای مختلف جهان صادر شده است. گفتنی است، بر پایه صادرات این حجم زعفران، درآمد 243 میلیون و 406 هزار و 250 دلاری نصیب کشور شده است. همچنین ارزش ریالی این میزان صادرات، بالغ بر 767 میلیارد و 704 میلیون و 423 هزار و 76 تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.

بر اساس این گزارش در یازده ماهه نخست سال 95،حدود 53 کشور جهان پذیرای زعفران ایرانی بوده اند که از جمله آنها می‌توان کشورهای اسپانیا، ایالات متحده آمریکا، آلمان، امارات متحده عربی، استرالیا، برزیل، دانمارک، نروژ، هلند، انگلستان و ترکیه را نام برد.

کاهش شمار بیکاران در روسیه

وزارت کار روسیه از کاهش شمار جویندگان کار در این کشور خبر داد. به گزارش ایسنا از «آر ان اس»، از پنجم تا دوازدهم آوریل امسال ۸۹۱ هزار نفر متقاضی کار در این کشور ثبت نام کرده اند که ۱.۲ درصد کمتر از متقاضیان جویای کار در سال گذشته میلادی است. براین اساس بیشترین میزان بیکاری در مناطق جمهوری آلتای، تیبا، ساخا و داغستان روسیه ثبت شده است. روسیه سالانه هزاران نفر مهاجر خارجی را عمدتا از کشورهای آسیای میانه برای انجام کارهای خدماتی جذب می کند. با این حال این کشور همچنان نیازمند نیروی کار متخصص است. حداقل دستمزد کارگران در مسکو پایتخت این کشور در حدود ۵۰۰ دلار است.

آرامش بورس های اروپایی در آستانه انتخابات فرانسه

سه روز مانده به برگزاری دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نگرانی و آشفتگی در بازارهای بورس اروپایی به چشم نمی خورد. ارزش سهام در بازار بورس پاریس با رشدی معادل ۱.۶۸ درصد روبه رو بوده و بدین ترتیب به بالاترین میزان رشد خود طی دو ماه اخیر رسیده است. این افزایش ارزش سهام در بازار بورس لندن ۰.۰۶ درصد و در تالار بورس فرانکفورت ۰.۰۹ درصد گزارش شده است. به گزارش یورونیوز، اکثر نظرسنجی ها نشان می دهند امانوئل مکرون نامزد مستقل این انتخابات بخت زیادی برای پیروزی دارد. با توجه به برنامه های اقتصادی، مالی و مالیاتی مکرون سرمایه گذاران بیمی از انتخاب وی به عنوان رئیس جمهوری فرانسه ندارد.


اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
عزیزم دلیلش اعیاد نیست. دلیلش اینه که بانک ها دارند پول مردم را با سود بالای 20 درصد می گیرند و طلا می خرند.
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو