بازدید 13566
۴
پیمانه اقتصادی؛

از «علاقه فرانسوی ها به استفاده از تولیدات ملی» تا «بروز اختلال دو روزه در تولید خودرو»

این پیمانه موضوعاتی همچون شاخص کل بورس در هفته منتهی به ۲۳ فروردین، تصمیم ترامپ درباره دلار، ثبت بهترین عملکرد هفتگی قیمت طلا از اواخر آوریل تاکنون، تمایل برخی برای واردات پالم، کاهش تولید نفت ایران، واردات دو هزار تن دارچین از چین و اندونزی، افزایش 30 درصدی تجارت روسیه و چین، قیمت نوبرانه ها در بازار را در بر دارد.
کد خبر: ۶۸۴۸۰۹
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۳ 15 April 2017
از «علاقه فرانسوی ها به استفاده از تولیدات ملی» تا «بروز اختلال ۲ روزه در تولید خودرو کشور»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون شاخص کل بورس در هفته منتهی به ۲۳ فروردین، تصمیم ترامپ درباره دلار، ثبت بهترین عملکرد هفتگی قیمت طلا از اواخر آوریل تاکنون، تمایل برخی برای واردات پالم، کاهش تولید نفت ایران، واردات دو هزار تن دارچین از چین و اندونزی، افزایش 30 درصدی تجارت روسیه و چین، قیمت نوبرانه ها در بازار را در بر دارد.رشد ۴۴۳ واحدی شاخص کل بورس در هفته منتهی به ۲۳ فروردین

در ۱۶ فروردین ۱۳۹۶ شاخص کل بازده نقدی و قیمتی در تراز ۷۷ هزار و ۶۸۹ واحدی قرار داشت اما در آخرین روز کاری بورس تهران در هفته‌ای که گذشت این رقم به ۷۸ هزار و ۱۳۲ واحدی رسید و با این حساب دماسنج بازار سرمایه با رشد ۴۴۳ واحدی همراه شد. همچنین شاخص آزاد شناور که در تاریخ مذکور به رقم ۸۵ هزار و ۴۸۷ واحدی رسیده بود در مدت مشابه تا رقم ۸۶ هزار و ۲۷۳ واحدی بالا رفت و رشد ۷۸۶ واحدی را تجربه کرد. علاوه بر این شاخص بازار اول که در هشت روز پیش در تراز ۵۴ هزار و ۵۲۶ واحدی قرار داشت، پس از گذشت یک هفته به رقم ۵۴ هزار و ۸۵۹ واحدی رسید و با ۳۳۳ واحد رشد همراه شد. شاخص بازار دوم نیز در این مدت تا رقم ۱۶۹ هزار و ۶۳۰ واحدی بالا رفت.

از «علاقه فرانسوی ها به استفاده از تولیدات ملی» تا «بروز اختلال ۲ روزه در تولید خودرو کشور»

تداوم روزهای کم نوسان دلار در بازار تهران

هر دلار آمریکا با افت 1/ 0 درصدی برای دومین هفته متوالی نزولی و به نرخ 3762 تومان معامله شد. تداوم فشار عرضه در کنار شرایط احتیاطی میان معامله‌گران، کم‌نوسانی دلار را تقویت کرده است. به این ترتیب از 14 فروردین شاهد نوسان دلار در بازه 3760 تا 3775 تومانی هستیم. تقویت احتمال مداخله دولت در بازار ارز و فشار عرضه از سوی صرافی بانک‌ها به ویژه با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، با کاهش تقاضای سفته بازی، فشار را بر نرخ دلار حفظ کرده است. به گزارش دنیای اقتصاد، این عامل در اسفند نیز مقاومت سطح 3800 تومانی را تقویت کرد. با این وجود، همچنان عوامل روانی از جمله ریسک‌های سیاسی مانع از افت قابل توجه نرخ دلار است. امری که حمایت کف 3760 تومانی را در روزهای اخیر تقویت کرده است. همچنان نوسان ارزش جهانی دلار نیز می‌تواند محرکی در بازار ارز تهران باشد. همچنین در بازار سکه، هر سکه طرح جدید با رشد 1/ 0 درصدی قیمت، برای دومین هفته متوالی صعودی بود و با قیمت یک میلیون و 211 هزار تومان معامله شد.

تصمیم ترامپ درباره دلار

رئیس جمهور امریکا در گفت گویی با  روزنامه وال استریت اعلام کرد، "من فکر می کنم دلار امریکا  بیش از حد قوی شده است، و این امر تا حدی تقصیر من می باشد، چرا که مردم به ریاست جمهوری من اعتماد کامل دارند. اما این حجم قدرت، در نهایت باعث صدمه به دولت خواهد شد". دونالد ترامپ، با انتقاد از افزایش قدرت دلار به دلیل افزایش اعتماد مردم به کابینه و تلاش های ریاست جمهوری، تصمیم خود را مبنی بر کاهش ارزش دلار اعلام کرد. ترامپ تاکید کرد، "افزایش قدرت دلار نکات مثبت بسیاری دارد اما مشکل اساسی ما قدرت بیش از حد دلار می باشد. هنگامی که پول کشور شما قدرت بسیاری دارد و ارزش پول سایر کشورها در حال کاهش می باشد، رقابت برای شما بسیار سخت می شود".

ثبت بهترین عملکرد هفتگی قیمت طلا از اواخر آوریل تاکنون

در حالی که میزان مبادلات بین المللی طلا در کشورهای مختلف به علت تعطیلات سراسری، کاهش یافته است، قیمت جهانی طلا روز جمعه نزدیک به بالاترین سطح خود در 5 ماه اخیر ثابت مانده است. بر اساس این گزارش کاهش ارزش دلار آمریکا و نگرانی های سیاسی بین المللی به خصوص در خاورمیانه و شبه جزیره کره تاثیر زیادی بر رشد تقاضای مکان امن سرمایه گذاری برای طلا داشته است. این گزارش افزود: قیمت هر اونس طلا در بازارهای بین المللی امروز به بیش از 1287 دلار رسیده که نسبت به روز گذشته تغییر چندانی نداشته است. قیمت طلا اکنون به بالاترین سطح خود از اوایل نوامبر رسیده است. به گزارش سایت طلا، قیمت طلا در هفته جاری تاکنون بیش از 2.7 درصد رشد داشته است که این عملکرد درخشان از اواخر آوریل بی سابقه بوده است.

تمایل برخی برای واردات پالم!

به گزارش نترال‌ نیوز، معاونت آسیای مرکزی و جنوبی وزارت امور خارجه اندونزی اعلام کرد: در یک کنفرانس ویدئویی بین شرکت‌های ایرانی و طرف‌های اندونزیایی طرف ایرانی از تمایل خود برای واردات روغن پالم خام از ایران خبر داده‌اند و این کنفرانس ویدئویی از سوی وزارت امور خارجه این کشور و سفارت اندونزی در ایران با حضور شرکت‌های ایرانی و اعضای اتحادیه تولیدکنندگان پالم اندونزی برگزار شده است. طرف‌های ایرانی در این مذاکرات ابراز امیدواری کردند، با توجه به افزایش تقاضا روغن پالم در ایران به ویژه در حوزه صنعت می‌توانند واردات این محصول از اندونزی را افزایش دهند. دو طرف در این کنفرانس ویدئویی توافق کردند، تا به مذاکرات درباره ابعاد فنی صادرات و واردات روغن از اندونزی به ایران ادامه دهند.

علاقه فرانسوی ها به استفاده از تولیدات ملی

پس از بحران مالی سال 2008 در اروپا، مردم و دولتمردان فرانسه به سمت استفاده هر چه بیشتر از محصولات تولید داخل روی آوردند.

تعداد بازدید : 408

تولید نفت ایران کاهش یافت

سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در گزارش ماهیانه خود اعلام کرد، میزان تولید نفت ایران در ماه مارس با 28 هزار و 700 بشکه کاهش از 3 میلیون و 819 هزار بشکه در ماه فوریه به 3 میلیون و 790 هزار بشکه در این ماه رسیده است. بر اساس این گزارش، آمارهای منابع ثانویه نشان می دهد که میزان کل تولید نفت اوپک در ماه مارس 153 هزار بشکه در روز نسبت به ماه پیش از آن کاهش داشته و به 31.93 میلیون بشکه در روز رسیده است. این گزارش حاکی است، متوسط قیمت نفت سنگین ایران در ماه مارس با 5.4 درصد کاهش نسبت به ماه قبل از 53 دلار و 16 سنت در ماه فوریه به 50 دلار و 27 سنت در ماه مارس رسیده است. قیمت متوسط نفت سنگین ایران از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون 51 دلار و 71 سنت بوده است.

واردات 2 هزار تن دارچین از چین و اندونزی

بر اساس آمار گمرک در 11 ماه منتهی به بهمن ماه سال جاری قریب به 2 هزار و 229 تن دارچين خرد نشده و آسياب نشده ، به ارزش دلاری   4405422 و ارزش ریالی  135328845144  وارد کشور شده است. به نقل از باشگاه خبرنگاران، کشور چین  با صادرات بیش از   هزار تن  دارچين خرد نشده و آسياب نشده  با ارزش دلاری  1991906  و ارزش ریالی  61444391552   و همچنین  کشور اندونزی  با صادر کردن بیش از 203 تن دارچين خرد نشده و آسياب نشده ، به ارزش دلاری 403027  و ارزش ریالی  12354427600 جزو کشورهایی هستند که این محصول را به ایران صادر می کنند.

افزایش 30 درصدی تجارت روسیه و چین

با توجه به اطلاعات گمرکی چین و به نقل از ریا نووستی(RIA Novosti)، در سه ماهه اول سال جاری تجارت بین دو کشور روسیه و چین حدود 30 درصد افزایش داشته است. در سه ماهه اول سال 2017، تجارت دوجانبه بین این دو کشور به 18.1 میلیارد دلار رسیده است. صادرات چین به روسیه  حدود 22.4 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته و به 8.43 میلیارد دلار رسیده و بالعکس صادرات روسیه به چین نیز با 36.1 درصد افزایش به 9.66 میلیارد دلار رسیده است. در سال 2016 تجارت بین روسیه و چین با افزایش 2.2 درصد به 69.5 میلیارد دلار رسید و این در حالی بود که در همان سال صادرات چین با افزایش 7.3 درصدی به 37.3 میلیارد رسیده بود و  واردات از روسیه با کاهش 3.1 درصدی به 32.3 میلیارد دلار کاهش یافته بود.

تب قیمت نوبرانه ها بالا گرفت

رئیس اتحادیه میوه و سبزی گفت: گرچه عرضه میوه‌های قاچاق نسبت به ایام قبل از عید در میدان کاهش یافته، اما همچنان شاهد عرضه انواع مختلفی از میوه‌های فرنگی در ظرف‌های ایرانی هستیم. حسین مهاجران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: با توجه به استقبال مردم برای خرید میوه‌های نوبرانه رونق خاصی بر بازار حاکم است. وی قیمت هر کیلو گوجه سبز نوبرانه را ۹۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: همچنین قیمت هر کیلو گوجه سبز قاچاق ۵۰ هزارتومان، چاقاله بادام ریز از ۲۵ تا ۳۵، توت فرنگی کرجی ۱۵، توت فرنگی گلخانه‌ای ۴ تا ۶ هزار تومان، ملون هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰، هندوانه ۷۰۰ تا هزار تومان است.

بروز اختلال ۲ روزه در تولید خودرو کشور

رئیس انجمن قطعه‌سازان در رابطه با حادثه پنج شنبه شب آتش سوزی یک شرکت بزرگ قطعه سازی خودرو به ارائه توضیحاتی پرداخت و اظهار داشت: شب گذشته انبار 5 هزار متری یکی از شرکت‌های قطعه سازی بزرگ کشور دچار حریق شد و خسارتی را به این شرکت وارد کرد. وی با اعلام اینکه این انبار سه طبقه بوده و مواد پلاستیکی اولیه را نگهداری می‌کرد، افزود: هنوز میزان خسارت وارده مشخص نشده و قرار است در کمیته‌ای با حضور مسئولان مربوطه این موضوع ارزیابی و اعلام شود اما در مجموع انجمن قطعه سازان برای کمک به این شرکت جهت تأمین مواد اولیه شرکت‌های خودروسازی اعلام آمادگی کرده است. وی در رابطه با اینکه آتش سوزی این انبار تا چه میزان خط تولید شرکت‌های خودروسازی را با مشکل روبرو خواهد ساخت، گفت: به نظر می‌رسد شرکت‌های خودروسازی یکی دو روز در تأمین مواد اولیه خود با مشکل روبرو شوند اما این شرکت با توجه به توانمندی خود این موضوع را به زودی برطرف خواهد کرد تا خط تولید خودروسازان با مشکل روبرو نشود. به گزارش تسنیم، پیش از این سید جلال ملکی به عنوان سخنگوی سازمان آتش نشانی در مورد آتش سوزی شرکت قطعه سازی کروز گفته بود ساعت ١٩ و ٢٦ دقیقه حریق گسترده در  انبار کالا واقع در جاده مخصوص کرج به نیروهای سازمان آتش نشانی اطلاع داده شد.


اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۴
بخدای واحد
باور کنید

این آتش سوزی در انبار قظعات یدکی، آه مردم و خریداران خودروهای بی کیفیت و گران شما هست

یادتون میاد در دهه 60_70 بخاطر اختلاف رنگ متالیک با رنگ روغنی چیزی حدود یک میلیون الی یک میلیون و دویست هزار از مشتری نگون بخت میگرفتید... نتیجه اش چی شده ، نتیجه اش این شد خط رنگ کارخونتون آتیش گرفت
آنها کم کاری نمی کنند سعی میکنند هرچیزی را که تولید میکنند با بهتین کیفیت با خدمات خوب تحویل مشتری بدهند
ما هم به تولیدات فرانسوی علاقه داریم چون استاندارد را رعایت می کنند .
تولید ملی با کیفیت بله ،نه اشالهای فرانسوی با کیفیت عهد بوق!کجای اینا ملیه؟ملی اینه که خودت بسازی اونم با کیفیت،مثل کره و ژاپن و چین و .. نه اشغال تولید ..
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی