بازدید 16102
پیمانه اقتصادی؛

از «واکنش نعمت‌زاده به رکود و تعطیلی ارج و داروگر» تا «سبقت نفتی عربستان از روسیه»

این پیمانه موضوعاتی همچون بورس در کانال ۷۹ هزار واحد، گران شدن سکه طرح جدید، بازار نفت در انتظار رشد دوباره قیمت‌ها، افزایش 0.1 درصدی قیمت جهانی طلا، ابراز تمایل روس‌ها برای توسعه میدان فرزاد، کاهش بهای دلار، رشد یورو و درهم، مصادره کارخانه جی‌ام توسط ونزوئلا، نبض بازار فلزات اساسی در روزهای اخیر را در بر دارد.
کد خبر: ۶۸۷۳۳۴
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰ 23 April 2017
از «واکنش نعمت زاده به رکود و تعطیلی ارج و داروگر» تا «سبقت نفتی عربستان از روسیه»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون بورس در کانال ۷۹ هزار واحد، گران شدن سکه طرح جدید، بازار نفت در انتظار رشد دوباره قیمت‌ها، افزایش 0.1 درصدی قیمت جهانی طلا، ابراز تمایل روس‌ها برای توسعه میدان فرزاد، کاهش بهای دلار، رشد یورو و درهم، مصادره کارخانه جی‌ام توسط ونزوئلا، نبض بازار فلزات اساسی در روزهای اخیر را در بر دارد.


بورس در کانال ۷۹ هزار واحدی پا گذاشت

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز شنبه 2 اردیبهشت ماه 96 با افزایش 651 واحدی به رقم 79 هزار و 302 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن نیز با 252 واحد رشد عدد 17 هزار و 344 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش 780 واحدی به رقم  87 هزار و 583 واحد دست یافت. شاخص بازار اول با رشد 301 واحدی به رقم  55 هزار و 231 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با رشد همراه بود و با افزایش 2277 واحدی، عدد 174 هزار و 670 واحد را به نمایش گذاشت. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با رشد 9.1916 واحدی به عدد 905 واحد رسید. 


سکه طرح جدید گران شد

در جریان معاملات روز شنبه بازار آزاد تهران، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۵۵۰۰ تومان افزایش به یک میلیون و ۲۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان رسید، همچنین سکه طرح قدیم یک میلیون و ۱۸۶ هزار تومان، نیم سکه ۶۹۱ هزار و ۵۰۰ تومان، ربع سکه ۳۸۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲۵۲ هزار تومان است که البته نیم سکه و ربع سکه به ترتیب ۲۵۰۰ و ۲۰۰۰ تومان کاهش دارد. هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۲۸۴ دلار و ۹۰ سنت و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۱۱۸ هزار و ۴۲ تومان است.

واکنش نعمت زاده به رکود و تعطیلی ارج و داروگر

محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری خود در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص رکود حاکم بر بخش تولید گفت: ما در رکود نیستیم. البته صنعت مشکل زیاد دارد که این هم مربوط به این دولت یا دولت قبل نیست. برخی مشکلات از دولتهای قبل ایجاد شده که در حال رفع است. وی در پاسخ به سوالی درباره  تعطیلی کارخانجات ارج و داروگر گفت: بی انصافی است و خبر نادرست مطرح می شود. تعدادی از این کارخانه ها در طول تاریخ فرسوده و تخریب شده است. وی ادامه داد: کارخانه داروگر که ۷۰ سال پیشینه فعالیت دارد، هم اکنون در حال فعالیت است. کارخانه روغن نباتی جهان هم فعال است. قند دزفول که نزدیک به ۱۰ سال است متوقف شده بود، با رایزنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با جهاد کشاورزی و قوه قضاییه در حال بازسازی است که تا دوماه آینده وارد چرخه تولید خواهد شد. نعمت زاده گفت: نصف واحدهای راکد متعلق به دولت های قبل است و این واحدها یا بازسازی و نوسازی نشدند یا ورثه و سهامداران آن ها متمایل به ادامه کار نبودند.

بازار نفت در انتظار رشد دوباره قیمت‌ها

گلدمن ساکس اعلام کرده است افت قیمت نفت در هفته گذشته، هیچ توجیه بنیادینی نداشته است. در گزارش هفته گذشته این بانک اعلام شده است که شتاب کاهش سطح ذخیره سازی نفت در آمریکا امیدوار کننده است و پیش بینی می شود که این روند در سه ماه دوم سال جاری میلادی، شتابی بیشتر پیدا کند. تحلیلگران گلدمن ساکس اعلام کردند: از دید ما، دلیل فنی معاملاتی دلیل اصلی افت قیمت نفت بوده اند، نه دلایل بنیادین. به گزارش بلومبرگ، این کارشناسان، با تأکید بر پیش بینی خود مبنی بر رسیدن میانگین قیمت شاخص نفت خام برنت به ٥٩ دلار در سه ماه دوم سال جاری میلادی، اعلام کردند گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا در هفته گذشته مبنی بر افت قیمت نفت، همسو با انتظارها بوده است.

افزایش 0.1 درصدی قیمت جهانی طلا در هفته ای که گذشت

نگرانی سرمایه گذاران بین المللی در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فرانسه تأثیر زیادی بر افزایش مجدد قیمت جهانی طلا داشته است. بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا در پایان مبادلات روز جمعه با 5.30 دلار افزایش معادل 0.4 درصد رشد به بیش از 1288 دلار رسیده است. به این ترتیب قیمت طلا در هفته ای که گذشت با رشد 0.1 درصدی روبه رو شده است. قیمت هر اونس نقره نیز با 16.2 سنت کاهش به کمتر از 17.85 دلار رسیده است. این برای نخستین بار در 3 هفته اخیر است که قیمت نقره به کمتر از 18 دلار رسیده است. قیمت نقره در هفته ای که گذشت بیش از 3.5 درصد کاهش داشته است. این برای ششمین هفته متوالی بوده است که قیمت طلا با افزایش روبرو شده است. به گزارش سایت طلا، قیمت طلا هفته قبل از آن نیز با رشد 2.5 درصدی همراه شده بود.

ابراز تمایل روس‌ها برای توسعه میدان فرزاد

وزیر نفت در مورد مذاکره با هندی‌ها برای توسعه میدان گازی فرزاد B گفت: برای مذاکره با هندی‌ها زمان زیادی صرف کردیم اما چیزی از مذاکره با هندی‌ها عاید کشور نمی‌شود. البته هنوز نمی‌گوییم مذاکرات شکست خورده و نتیجه مذاکرات بستگی به نظر طرف مقابل دارد. وی از اعلام تمایل گاز پروم روسیه برای مطالعه میدان فرزاد A و B خبر داد و گفت: این شرکت روسی هم برای توسعه میدان فرزاد اعلام آمادگی کرده است. همچنین ممکن است در این میدان یک چاه اکتشافی حفر کنیم یا به روشی غیرمتعارف این میدان را توسعه دهیم؛ از جمله روشی مانند EPCF. زنگنه در ادامه با تاکید بر اینکه توسعه همه میدان‌های مشترک در اولویت قرار دارد، گفت: هنوز مشکلات بانکی وجود دارند که بخشی از این مشکلات روانی هستند و بخشی دیگر به دلیل احتیاط خارجی‌هاست.

کاهش قیمت دلار، رشد یورو و درهم

در پایان معاملات روز شنبه دوم اردیبهشت بازار آزاد ارز، هر دلار آمریکا با کاهش 23 ریالی نسبت به پایان هفته گذشته، به طور میانگین به قیمت 37 هزار و 394 ریال فروخته شد. هر یورو نیز دوباره به کانال 4000 تومان برگشت. این ارز پرطرفدار، با رشد 204 ریال نسبت به بازار روز پنج شنبه، به رقم 40 هزار و 165 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات 10 هزار و 281 ریال قیمت گذاری شد که این رقم نسبت به آخرین قیمت بازار، 9 ریال گران تر بود.


ونزوئلا کارخانه جی‌ام را مصادره کرد

جنرال موتورز اعلام کرد مقامات ونزوئلا غیرقانونی کارخانه این خودروساز آمریکایی را مصادره کرده‌اند. جنرال موتورز اعلام کرد برای دفاع از حق خود اقدامات قانونی انجام خواهد داد. به گزارش رویترز، مقامات ونزوئلا درشرایطی این کارخانه را مصادره کرده‌اند که رکود شدید اقتصادی در این کشور به بسیاری از شرکت‌های آمریکایی لطمه زده است. جنرال موتورز در بیانیه‌ای اعلام کرد:«مقامات دولتی ونزوئلا به‌طور غیرمنتظره وارد کارخانه جنرال موتورز شدند و از فعالیت‌های عادی این کارخانه ممانعت کردند. علاوه براین، دیگر دارایی‌های این شرکت، مانند خودروها، به‌طور غیرقانونی مصادره شدند.» جنرال موتورز اعلام کرد این اقدام ونزوئلا صدمات جبران‌ناپذیری به این شرکت، به 2 هزار و 678 کارگر و به 79 نمایندگی و تامین کننده قطعات جنرال موتورز وارد می‌کند. صنعت خودروی ونزوئلا به‌دلیل فقدان مواد خام و همچنین رکود تولید داخلی به شدت آسیب دیده است.

نبض بازار فلزات اساسی در روزهای اخیر

کاهش گسترده قیمت ها در بازار فلزات اساسی به دلیل نگرانی ها نسبت به بی ثباتی سیاسی و تقاضای جهانی، موجب شد تا سرمایه گذاران روی قیمت های بالاتر خرید نکنند و بهای مس برای سومین هفته متوالی با افت نرخ رو به رو شود. به گزارش بورس کالای ایران، در مجموع تمام فلزات هفته اخیر با کاهش قیمت به کار خود پایان دادند. نوربرت راکر، رئیس تحقیقات کالا در Julius Baer می گوید: سرمایه گذران تاثیر اختلالات عرضه در معادن و رشد جهانی را دست بالا گرفته اند. او معتقد است، مس در فاصله زمانی سه ماهه می تواند به ۵۲۰۰ دلار در تن افت کند. همچنین ادوارد میر از شرکت INTL FCStone گفت: تکنیکال ها خیلی خوب به نظر نمی رسد و شیب افت برخی فلزات تند است. قیمت های نقدی دیروز در بورس فلزات لندن به این شرح رقم خورد:
آلومینیوم: ۱۹۳۲ دلار در تن/ مس: ۵۶۰۱ دلار/ نیکل: ۹۳۹۵ دلار/ قلع: ۱۹۹۰۰/ روی: ۲۵۸۲/ سرب: ۲۱۴۲ دلار

سبقت نفتی عربستان از روسیه

دفتر آمار فدرال دولت روسیه اعلام کرد در ماه فوریه عربستان توانست در تولید نفت از روسیه سبقت گرفته و مجددا عنوان بزرگ ترین تولید کننده نفت جهان را از آن خود کرده است. در این گزارش آمده در ماه های دسامبر سال 2016 و ژانویه سال 2017 روسیه برای دو ماه پیاپی بزرگترین تولید کننده نفت جهان بوده است. آمار این دفتر نشان می دهد هر دوی این کشورها در ماه فوریه تولید نفت خود را کاهش داده اند اما پس از این کاهش ها سطح تولید نفت عربستان بالاتر از روسیه قرار گرفت به گونه ای که روسیه در این ماه به طور متوسط روزانه 9.671 میلیون بشکه در روز و عربستان 9.797 میلیون بشکه روزانه نفت تولید کرده است. بر اساس آمار دفتر آمار روسیه، تولید نفت سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، نیز در این ماه از 32.097 میلیون بشکه روزانه در ماه ژانویه به  31.958 میلیون بشکه روزانه در ماه  فوریه رسیده است. به گزارش فارس، هر دو کشور روسیه و عربستان تولید نفت خود را بر مبنای توافق اوپک و کشورهای عمده تولید کننده نفت غیر عضو اوپک و با هدف حمایت از افزایش قیمت نفت، کاهش داده اند.


تور تابستان ۱۴۰۳
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۲
انتشار یافته: ۱۶
خدا قوت به آقای وزیر پر تلاش و با انرژی
خسته نباشی قهرمان،خدا قوت پهلوان
تعدادی از این کارخانه ها در طول تاریخ فرسوده و تخریب شده است !!!! مگه از عهد پارینه سنگی افتتاح شدن ؟!؟!؟!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۳
مرسدس بنز المان بالای صد سال عمر دارد!!!
شرکتی که اینجانب در آن مشغول به کار هستم از حدود سال 1380 تامین کننده رنگ پودری برای شرکت ارج بوده و لذا اطلاع کامل دارم که از اواسط دهه هشتاد این شرکت با مشکل مواجه شد . لذا نسبت دادن تعطیلی ارج به دولت مستقر یا از سر بی اطلاعی است یا بی انصافی. در خصوص داروگر اطلاعی ندارم.
وزیر محترم خود گویی و خود خندی....
کارخونه فعاله بعد کارگراش تو خونه اند؟؟؟؟
روحانی مچکریم
خیلی جالبه!!ایشان میفرمایند از دولت های قبل!!! خود ایشان تقریبا در تمام دولت ها حضور داشتند و اصلا روزگار فلاکت بار کارمندان شرکت های نفت با سوئ مدیریت مستقیم شخص ایشان آغاز شد!! واقعا که!!!!
متاسفانه صنعت کشور در وضعیت بسیار بد و نابسامانی بسر میبرد .بیشترین عامل این امر همان قطعنامه ایی است که اون آقا میگفت کاغذ پاره ایی بیش نیست !!! عدم ارتباط سازنده با صنایع روز کشورهای پیشرفته و عدم بروزسانی و نوسازی صنایع در سالهای اخیر و عدم سرمایه گذاری جدید در بیشتر صنایع و مهمتر از همه مدیریت های غلط و عوامل متعدد دیگر سبب ایجاد این وضعیت اسفبار شده اند .البته در این میان واردات تولیدات ارزان و بدون کیفیت از کشوری نظیر چین بواسطه بعضی ملاحظات سیاسی و همچنین استفاده از رانتهای حکومتی ضربه مهلک دیگری است که به صنایع کشور وارد شده و باز هم متاسفانه کسی بفکر درمان این دردها نیست .این مطلب مختصر را از روی تجربه بیست و شش ساله حضور در صنعت پایه کشور میگویم هر چند که دوستان عزیز تابناک منتشر نخواهند کرد .
برادر عزیز مگه سایپا و ایرانخودو خیلی مدرن بودن که شما با تخصیص اعتبارات خاص اونا رو از ورشکستگی نجات دادی؟
اونها که از همه شرکتهای ورشکسته، قدیمیتر کمبازده تر و منفورتر بودن!.
وزیر پرتلاش و انقلابی . خدا قوت
در صورت امکان اطلاع رسانی کنید که جریمه نقدی چند میلیاردی از شرکت کره ای سازنده لوازم خانگی اخذ گردید و یا این موضوع به تاریخ پیوسته است.
وزیر محترم شرکت ما با 200 مشاور بهمن 95 تعطیل شد الان خونه ایم اصلا هم قدیم و تخریب و این چیزها نبود
با روسيه براي ميدانهاي گازو نفت و پترو شيمي وارد معامله نشويد زيرا كه صنعت روسيه سنتي و فرسوده ادم عاقل صنعت اروپا يا امريكا را رهانميكند
الهی ایران خوردو و سایپا به سرنوشت ارج دچار شوند تا هم مردم نجات پیدا کنند از شر محصولاتشان و هم واکنش اقای نعمت زاده را در مورد نور چشمیهاشان ببینیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۳
الهی آمین
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۳
الهی امین
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری