بازدید 8801
۴
پیمانه اقتصادی؛
رشد شاخص بورس، افزایش بهای سکه، عوامل مؤثر بر قیمت طلا در کوتاه مدت، نفت اوپک دوباره جان گرفت، کناره‌گیری خاندان پورشه ـ پیچ از مدیریت فولکس، کشف بزرگ ترین ذخایر منگنز آسیا در چین، نرخ‌های جدید خرید تضمینی چای، سرمای بهاری میوه‌ را گران نمی‌کند، ممنوعیت واردات کالاهای مشابه تولید داخل، زمان ورود نخستین بوئینگ مرجوعی، افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی را در بر دارد.
کد خبر: ۶۸۳۵۸۲
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۰ 10 April 2017
از «دنده عقب یورو به کانال 3900 تومان» تا «چالش عیال‌ واری دولت با طعم نفت»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون رشد شاخص بورس، افزایش بهای سکه، عوامل مؤثر بر قیمت طلا در کوتاه مدت، نفت اوپک دوباره جان گرفت، کناره‌گیری خاندان پورشه ـ پیچ از مدیریت فولکس، کشف بزرگ ترین ذخایر منگنز آسیا در چین، نرخ‌های جدید خرید تضمینی چای، سرمای بهاری میوه‌ را گران نمی‌کند، ممنوعیت واردات کالاهای مشابه تولید داخل، زمان ورود نخستین بوئینگ مرجوعی، افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی را در بر دارد.



رشد 55 واحدی شاخص بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز گذشته با افزایش 55 واحدی به رقم  77 هزار و 860 واحد دست یافت. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش 138 واحدی عدد 16 هزار و 701 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش  131  واحدی به رقم  85 هزار و 881  واحد دست یافت. شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش 118 واحدی به رقم  54 هزار و 720  واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش 318  واحدی عدد  168 هزار و 749  واحد را به نمایش گذاشت. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) بدون تغییر محسوسی به عدد 890  واحد رسید.

دنده عقب یورو به کانال 3900 تومان

در پایان معاملات بازار آزاد ارز روز گذشته، بر اساس اطلاعات سامانه نظارت ارز، هر دلار آمریکا با افزایش 18 ریالی نسبت به روز شنبه، به طور میانگین به قیمت 37 هزار و 530 ریال فروخته شد. هر یورو نیز 445 ریال عقب نشینی به کانال 39 هزار ریال سقوط کرد و با قیمت 39 هزار و 791 ریال فروخته شد. همچنین هر درهم امارات در بازار ارز روز یکشنبه، 10 هزار و 299 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل، تغییری نداشت. نکته مهم در بازار آزاد ارز روز گذشته، ورود یورو به کانال 3 هزار و 900 تومان بود. اتفاقی که پس از رشد یورو تا 4 هزار و 100 تومان در بازار عیدانه 96، قابل توجه می باشد. 

افزایش بهای سکه

در جریان معاملات روز گذشته بازار آزاد تهران، قیمت انواع سکه از افزایش هزار تا ۵ هزار تومانی برخوردار بود. بر این اساس قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۲۰۵۰ تومان افزایش به یک میلیون و ۲۰۴ هزار و ۵۵۰ تومان، طرح قدیم با ۵ هزار تومان افزایش به یک میلیون و ۱۸۶ هزار تومان، نیم سکه به ۶۸۳ هزار و ۵۰۰ تومان، ربع سکه با افزایش ۲۵۰۰ تومانی به ۳۸۱ هزار و ۵۰۰ تومان و سکه یک گرمی با افزایش هزار تومانی به ۲۴۶ هزار تومان رسید.

عوامل موثر بر قیمت طلا در کوتاه مدت

تام کندال رئیس بخش فلزات گرانبهای مؤسسه سرمایه گذاری آی سی بی سی گفت: 3 عامل مهمی که همواره به ضرر قیمت طلا بوده اند اکنون به نفع قیمت طلا کار می کنند. بر اساس این گزارش وی در ادامه تصریح کرد: حمله موشکی آمریکا به سوریه تاثیر زیادی بر افزایش قیمت طلا داشته است. به نظر می رسد قیمت طلا در روزهای آینده برای شکستن سطح مقاومتی 1260 دلاری تلاش زیادی خواهد کرد. وی افزود: این عامل و قطب سوم برای تقویت قیمت جهانی طلا به شمار می رود. گمانه زنی های مربوط به سیاست های پولی فدرال رزرو آمریکا و سیاست های مالی دولت ترامپ و رشد تقاضای فیزیکی نیز 2 عامل مهم دیگری است که می تواند بر رشد قیمت جهانی طلا موثر باشد.

نفت اوپک دوباره جان گرفت

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی این سازمان، پنج‌شنبه گذشته 17 فروردین 1396 ماه با 13 سنت کاهش نسبت به قیمت روز پیش از آن 51.82 دلار در هر بشکه فروخته شد. سبد نفتی اوپک روز چهارشنبه گذشته (16 فروردین) بشکه‌ای 51.95 دلار فروخته شده بود. به گزارش فارس، قیمت نفت اوپک که پس از توافق این سازمان برای کاهش تولید به منظور کاهش از میزان عرضه در جهان و حمایت از قیمت‌ها افزایش یافته بود، در سوم فوریه به رکورد 54.25 دلار رسید. این نوع نفت طی 25 روز یعنی دهم فوریه تا 7 مارس (22 بهمن تا 17 اسفند 95) بالای 53 دلار معامله شد.

کناره‌گیری خاندان پورشه-پیچ از مدیریت فولکس

به گزارش رویترز، ولفگانگ پورشه مدیرعامل شرکت هلدینگ پورشه اس‌ای در مصاحبه با روزنامه فرانکفورتر آلگماینه زایتونگ گفت: «آن دسته از اعضای خانواده که در کسب‌وکارهای اجرایی فعال هستند نباید برای سمت مدیرعاملی پورشه و کل گروه خودروسازی فولکس‌واگن درخواست دهند.» این سخنان پس از آن مطرح شده است که فردیناند پیچ، یکی از اعضای خاندان پورشه-بخش عمده سهام خود در شرکت هلدینگ پورشه اس‌ای را به هانس مایکل پیچ، برادر کوچک‌ترش فروخت. این شرکت هلدینگ 2/ 52 درصد از سهام دارای حق رای شرکت فولکس‌واگن را در اختیار دارد. از سوی دیگر، هانس مایکل پورشه به این روزنامه آلمانی گفته است راز موفقیت پورشه این است که به‌جای انتصاب اعضای خانواده به پست‌های مدیریتی، مدیرعامل این خودروساز را بیرون از خانواده انتخاب کرده است.

کشف بزرگترین ذخایر منگنز آسیا در چین

چین ذخایری را کشف کرده که تصور می رود، حاوی ۲۰۳ میلیون تن سنگ منگز است. خبرگزاری دولتی شینهوا به نقل از مقامات محلی گزارش کرد ذخایر مذکور بزرگترین ذخایر کشف شده در آسیا هستند. این ذخایر در استان گوییژو واقع در جنوب غربی چین توسط اداره زمین شناسی و اکتشاف مواد معدنی کشف شده اند. ارزش این ذخایر بیش از ۱۰۰ میلیارد یوان برآورد شده است. بر اساس گزارش رویترز، منگنز در تولید فولاد و برای باطری سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

نرخ‌های جدید خرید تضمینی چای

رئیس سازمان چای کشور گفت: بر اساس تصمیم شورای اقتصاد قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک امسال ۲۶ هزار و ۲۴۲ ریال و درجه دو ۱۴ هزار و ۶۹۵ ریال تعیین شد که در مقایسه با پارسال 7 درصد بیشتر است. وی افزود: قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک پارسال ۲۴ هزار و ۵۲۵ ریال و درجه ۲ نیز ۱۳ هزارو ۷۳۴ ریال بود. وی گفت: شورای اقتصاد همچنین قدر سهم کارخانه‌های چایسازی را بابت خرید برگ سبز چای با ۲ درصد افزایش به ۴۰ درصد رساند و ۶۰ درصد بقیه را به صورت یارانه دولت پرداخت می‌کند. رییس سازمان چای کشور با اشاره به اینکه چایکاران گیلانی و مازندرانی پارسال ۱۳۹ هزار تن برگ سبز چای برداشت کردند که نسبت به سال ۹۴، ۶۰ درصد بیشتر بود افزود: از این مقدار برگ سبز چای ۳۱ هزار تن چای خشک تولید شد که ۱۲ هزار تن بیشتر از سال ۹۴ بود. روزبهان اضافه کرد: همت چایکاران در افزایش تولید باعث شد تا پارسال با کاهش ۱۲ هزار تنی واردات چای به کشور ۵۵ میلیون دلار صرفه جویی ارزی شود.

سرمای بهاری میوه‌ را گران نمی‌کند

به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار خساراتی که به دلیل شرایط آب و هوایی تاکنون به محصولات کشاورزی وارد شده در حدی نیست که روی قیمت یا تأمین بازار تأثیر بگذارد. حسین مهاجران در گفت‌وگو با ایسنا، در توضیح بیشتر این موضوع عنوان کرد: وسعت تولیدات ما در کشور به اندازه‌ای است که اگر یک یا دو منطقه هم به دلیل سرما دچار آسیب‌دیدگی شود، از طریق مناطق دیگر می‌توان آن محصول را جایگزین کرد. وی ادامه داد: در خصوص سرمازدگی نیز امسال تنها محصولات یک یا دو منطقه دچار مشکل شده است. مهاجران افزود: با توجه به حجم این اتفاق می‌توان گفت که اگر پس از این شاهد اتفاق خاص دیگری نباشیم، بهار و تابستان امسال در تامین میوه و سبزی مشکلی وجود نخواهد داشت. وی در خصوص قیمت میوه‌های بهار و تابستان امسال نیز تاکید کرد: تا زمانی که محصول به بازار عرضه نشود، نمی‌توان در مورد قیمت‌ها پیش‌بینی خاصی داشت.

ممنوعیت واردات کالاهای مشابه تولید داخل از طریق ملوانی

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در بخشنامه‌ای به ناظرین، مدیران کل و مدیران گمرکات اجرایی کشور اعلام کرد: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری و سیاست‌های راهبردی دولت مبنی بر لزوم حمایت از تولید داخلی و اشتغال مولد و پایدار، از ورود کالاهای مشابه تولید داخل مانند پوشاک، کیف، کفش، میوه، خشکبار و اقلامی از این قبیل به صورت ملوانی و گذرمرزی ممانعت شود. فرود عسگری تصریح کرد: وزارت کشور نیز این بخشنامه را به استانداران خود ابلاغ کرده و واردات کالاهای مذکور چه به صورت تجمیعی و چه به صورت خرد به صورت ملوانی و بخش‌های فاقد تعرفه ممنوع است. در ادامه این بخشنامه آمده است: اقلام فوق‌الذکر باید صرفاً براساس مصوبات هیأت وزیران و در چارچوب مقررات صادرات و واردات انجام ‌پذیرد.

زمان ورود نخستین بوئینگ مرجوعی!

وزارت خزانه داری آمریکا (اوفک) مجوز فروش ۱۸۰ فروند هواپیمای ایرباس و بوئینگ به ایران را تائید کرد و بر این اساس نخستین فروند هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ از هواپیماهای خریداری شده از سوی ایران ایر تا یک ماه آینده وارد ناوگان هواپیمایی شرکت هما خواهد شد. قرارداد خرید هواپیما از بوئینگ، شامل ۸۰ فروند انواع هواپیماهای مسافری کوتاه برد، میان برد و بلندبرد است که این هواپیما (۷۷۷) جزء هواپیماهای بلندبرد محسوب می شود. نخستین فروند بوئینگ ۷۷۷ که قرار است بزودی به ایران تحویل داده شود، مرجوعی از شرکت ترکیش ایرلاین (شرکت هواپیمایی دولتی ترکیه) است که پس از انصراف این شرکت از خرید آن، شرکت بوئینگ آن را به ایران تحویل خواهد داد. در همین ارتباط، اصغر فخریه کاشان، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در گفت وگو با خبرنگار مهر ضمن تائید این خبر، گفت: این هواپیما که دارای مجوز فروش از اوفک (OFAC) ـ دفتر دارایی های خارجی خزانه داری کل آمریکا ـ است، تا یک ماه آینده وارد ناوگان هوایی ایران ایر می شود.

قیمت محصولات ایران خودرو افزایش یافت

طبق اعلام این شرکت این افزایش قیمت به دنبال افزایش نرخ بیمه شخص ثالث خودرو در سال ۱۳۹۶ و افزایش هزینه‌های شماره‌گذاری صورت گرفته و برخی تخفیف‌های اعلامی در سال گذشته نیز حذف شده است. نرخ جدید محصولات ایران خودرو در این قسمت قابل مشاهده است.

افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی

جداول گزیده آمارهای بانک مرکزی در بهمن ماه نشانگر این است که مجموع دارایی‌ خارجی بانک مرکزی در پایان بهمن ماه سال ۹۵ به ۵۷۰.۷ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به اسفندماه سال قبل از آن، دو درصد کاهش داشته است. همچنین بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی حدود ۲۱۰ هزار میلیارد تومان محاسبه شده که سهم دولت حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان و سهم شرکت‌ها و مؤسسات دولتی حدود ۲۹ هزار میلیارد تومان است. بدهی دولت به بانک مرکزی در ۱۱ماهه سال گذشته ۲۵.۸ درصد نسبت به اسفند سال ۹۴ افزایش و بدهی شرکت‌ها و موسسات دولتی در این مدت، ۲.۹ درصد کاهش یافته است. بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی از مرز ۱۱۵ هزار میلیارد تومان گذشته که رشدی ۳۸.۱ درصدی نسبت به اسفندماه ۹۴ نشان داشته است.

چالش عیال‌واری دولت با طعم نفت

غلامحسین شافعی، رئیس پارلمان بخش خصوصی در نخستین نشست هیأت نمایندگان اتاق ایران در سال 96 گفت:‌ تجربه توسعه نمایانگر آن است که توسعه اقتصادی بر عامل تصادفی بودن قابل وصول نیست و باید برای آن استراتژی مناسب در نظر گرفته شود. موانع فقط با لیست کردن حل نمی‌شوند. برنامه‌ریزی هم تنها ردیف کردن تعدادی پروژه نیست. دولت باید قبل از هر چیز دیدگاه جدیدی مطرح کند که بر نوآوری و تخصصی شدن امور استوار باشد. شافعی گفت:‌ ابزارهای اقتصادی به هدف نهایی تبدیل شده‌اند و هدف اصلی کمی ناپیداست. و متأسفانه به جای تعریف اهداف در برنامه‌ها به ابزار توجه می‌شود و مدام با این ابزارها بازی می‌کنیم. او در بخشی از سخنان خود از اقدام دولت تقدیر کرد: «دولت در زمینه‌های مختلفی کارهای خوبی انجام داده که قابل‌تقدیر است اما در رابطه با مسأله عیال بار بودن خود اقدامی انجام نداده است. این چالش ناشی از درآمدهای نفتی است که موجب شد در اقصی نقاط کشور سازمان‌هایی با ضرورت و بی ضرورت به وجود آید. در این شرایط هیچ‌کس وظیفه اصلی خود را انجام نمی‌دهد. امیدوارم در سال جدید برای حل این موضوع فکری شود.»


اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۴
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۱
واقعاً مایه تاسف و شرمساریست. شک ندارم که نگارنده این اخبار، سعی میکنه ماشین ده سال کارکرد از رده خارجش را (البته اگر داشته باشد و لوکس سوار مرفه بی درد نباشد) به بالاترین قیمت و به اسم اکازیون بفروشد، وقتی بحث به کوبیدن جناح مقابلش برسه، هواپیمای بویینگ رو میگه مرجوعی!

این قضیه برای مردمی که دلال وار ماشین ثبت نام میکنند و فیش خودرو را خرید و فروش میکنند، نباید پیچیده باشه. راحت توی نمایندگی مجاز صلح میکنیم!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۱
روزی که یک مشت اشغال از روسیه اورده بودید هر هفته سقوط میکرد و مشکل درست میکرد یادتون رفته حالا هر هواپیمایی که میاد میگید مرجوعی دیگه سفره درو زدن تحریمها بسته شده که مدام قطعات رو با پرسانت و دلالی بخرید و چند برابر بزنید تو‌جیبتون
ناشناس
|
Germany
|
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۱
مرجوعی? ﻫﻮاﭘﻴﻤﺎ ﻫﻨﻮﺯ ﺗﺤﻮﻳﻞ ﻛﺴﻲ ﺩاﺩﻩ ﻧﺸﺪﻩ, ﺷﻤﺎ ﻣﻴﮕﻮﻳﻴﺪ مرجوعی!!!!
اﻭﻥ ﺯﻣﺎﻧﻫﺎ ﻛﻪ ﺁﻏﺎﺯاﺩﻫﺎ ﻫﻮاﭘﻴﻤﺎﻫﺎﻱ ﻛﻪ ﺻﺪﻫﺎ ﻫﺰاﺭ ﻛﻴﻠﻮﻣﺘﺮ ﭘﺮﻭاﺯ ﻛﺮﺩﻩ ﺑﺎ ﺩﻩ ﺑﺮاﺑﺮ ﻗﻴﻤﺖ ﺗﻬﻴﻪ ﻣﻴﻜﺮﺩﻥ ﭼﻴﺰﻱ ﻧﻤﻲ ﻧﻮﺷﺘﻴﺪ!
محمد
|
Germany
|
۰۳:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۲
لیاقت ما همون توپولف های روسی 45 ساله هستش. بعد از 40 سال یه نفر عرضه داشته هواپیماب صفر اورده اسم مرجوعی میگزارند روش. بدبختیمون اینجاس که همونایی که دارند میسوزند ازهمه جلوتر سوارش میشند.به قران اگه دست وپای روحانی وظریف رو نگیرین صد هزار مرتبه ازبقایی وفالگیر مشایی بهترن.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
قیام مردم تبریز کرونا در ایران انتخابات افغانستان سپندارمذگان آزادراه تهران شمال رامین پرچمی انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب
آخرین اخبار