بازدید 2737
اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان؛
خبرهایی از مصوبات اتاق تجارت و وضعیت اقتصادی شوروی مورد توجه جراید هشتاد سال پیش قرار گرفته است. همچنین امروز اموال و دارایی های سینما رویال تهران به مزاید گذاشته می شود.
کد خبر: ۶۸۶۳۸۰
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۶ 19 April 2017
خبرهایی از مصوبات اتاق تجارت و وضعیت اقتصادی شوروی مورد توجه جراید هشتاد سال پیش قرار گرفته است. همچنین امروز اموال و دارایی های سینما رویال تهران به مزاید گذاشته می شود. 

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی سی ام فروردین ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است. 

مصوبه اتاق تجارت تهران در خصوص مبارزه با قاچاق و چند خبر اقتصادی دیگر
30 فروردین 1311: اتاق تجارت تهران از جمله منابعی است که روزنامه ‌های 80 سال پیش به آن توجه خاص نشان داده و تقریبا هر روز خبری را از آن منتشر کرده اند. در همین رابطه روزنامه اطلاعات 30  فروردین ماه 1311 در خبری آورده است: «پس از تکمیل انتخاب هیات رییسه که همان هیات سابق مجددا انتخاب شدند؛ راجع به موضوع اجناس ممنوع الورود و جلوگیری از ورود آنها به طور قاچاق مذاکرات مفصلی به عمل آمد و ماده قانونی که سابقا ضمن لایحه قانونی راجع به جلوگیری از اجناس قاچاق پیش‌ بینی و به هیات دولت پیشنهاد شده بود، مورد مشورت قرار گرفته و ماده مزبور اصلاح شد که به هیات دولت مجددا پیشنهاد شود تا در صورت تصویب به مجلس شورای ملی تقدیم شود.» معرفی رییس جدید شعبه بانک ملی خرم آباد، ساختن پل و جاده در سبزوار، ورود حکمران جدید شاهرود و تهیه صورت صادرات از طرف اداره کل تجارت از دیگر اخباری هستند که مستقیم یا غیرمستقیم به مسائل اقتصادی مرتبط هستند. 
فروغی، وزیر امورخارجه آن زمان 80 سال پیش در چنین روزی در تدارک استقبال از ملک فیصل، پادشاه عراق است. در همین رابطه فروغی به همراه چند تن از مقامات تشریفات عازم قصرشیرین شده است. اما لوایحی که از طرف وزیر عدلیه به مجلس تقدیم شده، بیشترین حجم اخبار این روز را دارد. دراین لایحه مطالبی درباره اختلافات صنفی، دعاوی اشخاص به دولت و دولت بر اشخاص آورده شده است. 
خبرهای خارجی در 30 فروردین 1311 مانند روزهای گذشته به خبرهایی از شوروی، ژاپن و چین مربوط می شود. بر اساس اخباری که در همین رابطه منتشر شده، مذاکرات شانگهای برای یافتن راهی مسالمت آمیز میان دو کشور چین و ژاپن بی ‌نتیجه بوده، برخی این امر را به حمایت‌ های بی‌ چون و چرای انگلیسی ‌ها از ژاپن مرتبط می ‌دانند، در حالی‌که آمریکا نیز اصرار دارد که چینی ‌ها تسلیم نشوند و تا وهله آخر مقاومت کنند. کوبکین، عضو آکادمی علوم شوروی در کنفرانسی که درباره قوه تولید این کشور تشکیل شده است، شوروی را کشوری می خواند که با در اختیار داشتن دو میلیارد تن آهن و 690 میلیارد تن زغال سنگ در یکی از جایگاه ‌های برتر دنیا قرار دارد.

مزایده ی فروش سینما رویال
30 فروردین 1314: د‌‌ر جراید‌‌ کشور مزاید‌‌ه مربوط به فروش سینما رویال به چاپ رسید‌‌ و طی آن گفته شد‌‌: اثاثیه و اشیای موجود‌‌ د‌‌ر سینما رویال سابق که تبد‌‌یل به سینمای ملی گرد‌‌ید‌‌ه و متعلق به آقای «سامسون مایکال» است متوقف شد‌‌ه و به مد‌‌ت یک ماه به مزاید‌‌ه گذاشته می‌شود‌‌ (با شرایط زیر): 1- سینمای مذکور تا تاریخ 23 خرد‌‌اد‌‌ 1314 د‌‌ر اجاره آقای «د‌‌اوود‌‌ شوحیط» است که اجاره سینما د‌‌ر مد‌‌ت مذکور د‌‌ریافت شد‌‌ه و خرید‌‌ار حق مال ‌الاجاره ند‌‌ارد‌‌. 2- سیزد‌‌ه ماه و هفت روز که منتهی می ‌شود‌‌ به اول مرد‌‌اد‌‌ 1315 از مد‌‌ت اجاره سینما باقی است، مال‌الاجاره تا 22 خرد‌‌اد‌‌ 1314 توسط هیات تصفیه پرد‌‌اخته می ‌شود‌‌ و نسبت به بقیه مد‌‌ت باید‌‌ پیشنهاد ‌‌د‌‌هند‌‌ه به موجب اجاره‌ نامه مال‌ الاجاره سینما را موافق تصویب مد‌‌یر تصفیه بپرد‌‌ازد‌‌. 3- مزاید‌‌‌ه این سینما از مبلغ نوزد‌‌ه هزار و نهصد‌‌ تومان که عبارت است از 1.990.000 ریال شروع می‌شود‌‌. 4- طالبین نصف از وجه مزاید‌‌ه را نقد‌‌ا و بقیه آن را ظرف 2 ماه د‌‌ر د‌‌و قسط تأد‌‌یه نمایند‌‌. 5- چون د‌‌ر مزاید‌‌ه به نام فیلم «ویکتوریا» که فیلم بزرگی است، یک‌هزار تومان قیمت شد‌‌ه باید‌‌ پنج هزار فرانک فرانسه به صاحب (وارد‌‌کنند‌‌ه فیلم) د‌‌ر پاریس تاد‌‌یه شود‌‌. 6- اشیای مورد‌‌ اعلان د‌‌ر سینمای ملی موجود‌‌ است، طالبین می‌توانند‌‌ برای معاینه اشیا و برای صورت جزء تقویم، به اتاق هیات تصفیه مراجعه نمایند‌‌.

منبع: آرشیو دنیای اقتصاد


اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری مایکل وایت مجید طاهری مینیاپولیس اعتراض به کشته شدن جورج فلوید