بازدید 8340

مروری بر مهمترین رویدادهای بین المللی در سال 95

می توان به هشت رویداد مهم و قابل توجه اشاره کرد؛ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و ظهور ترامپ، کودتای ترکیه، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، آزادسازی حلب، عملیات آزادسازی موصل، عزل و برکنار شدن دو رئیس جمهور زن، توافق صلح دولت کلمبیا و رهبران فارک و تنش شدید در شرق آسیا میان ایالات متحده و کره شمالی
کد خبر: ۶۷۸۵۲۰
تاریخ انتشار: ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۰ 20 March 2017
جهان در سال 1395 حوادث و رویدادهای زیادی به خود دید و در این میان رخدادهایی به وقوع پیوست که بیش از رویدادهای دیگر مورد توجه قرار گرفت.
 
به گزارش «تابناک»، در این زمینه می توان به هشت رویداد مهم و قابل توجه اشاره کرد؛ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و ظهور ترامپ، کودتای ترکیه، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، آزادسازی حلب، عملیات آزادسازی موصل، عزل و برکنار شدن دو رئیس جمهور زن، توافق صلح دولت کلمبیا و رهبران فارک و تنش شدید در شرق آسیا میان ایالات متحده و کره شمالی

 
انتخابات ریاست جمهوری و پدیده ترامپ
 
پنجاه و هشتمین انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا بر اساس قانون اساسی روز سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ (۸ نوامبر ۲۰۱۶) برگزار شد.
 
دونالد ترامپ بازرگان و شخصیت برنامه‌های تلویزیونی، در پی پیروزی بر سناتور تد کروز، فرماندار جان کیسیک، سناتور مارکو روبیو و چندین کاندیدای دیگر در رقابت‌های مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ حزب جمهوریخواه در ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۶ نامزد حزب جمهوریخواه شد. وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده آمریکا و سناتور سابق نیویورک، هیلاری کلینتون پس از پیروزی بر سناتور ورمانت برنی سندرز در ۲۶ ژوئیه نامزد حزب دموکرات شد. در این انتخابات برای نخستین بار یک زن نامزدی یکی از احزاب اصلی را به دست آورده است. این انتخابات همچنین نخستین انتخابات از سال ۱۹۴۴ بود که هر دو نامزد از یک ایالت بودند. احزاب سوم و نامزدهای ریاست جمهوری مستقل دیگری نیز در این انتخابات شرکت کردند، که از آنها دو نفر دسترسی کافی به برگه رأی یافته‌ بودند.
 
 
 
سرانجام پس از یک رقابت تنگاتنگ و نفس گیر و در عین حال جنجالی، ساعت ۳ صبح به وقت استاندارد شرق آمریکا در نهم نوامبر ۲۰۱۶، دونالد ترامپ با کسب بیش از ۲۷۰ رأی از مجمع گزینندگان، بیشینه ۵۳۸ گزیننده این مجمع را به دست آورد که کافی بود او را رئیس جمهور منتخب آمریکا کند و پدیده «ترامپیسم» شکل بگیرد.
 
بسیاری از نظرسنجی‌ها و افکارسنجان به تندی این انتخابات را از جذاب‌ترین انتخابات در دوران معاصر و یکی از بزرگترین نتایج خلاف انتظار در تاریخ خواندند. ترامپ ۷۰ ساله، ثروتمندترین و مسن‌ترین کسی شد که ریاست جمهوری را شروع می‌کند. او تنها کسی است که بدون هر گونه سابقه تصدی مناصب سیاسی یا نظامی به ریاست جمهوری آمریکا برگزیده شده و پنجمین کسی است که با کسب آرای مردمی کمتر از رقیبش به ریاست جمهوری برگزیده شده است.

ترامپ با ۷۰ سال سن، پیرترین کسی شد که تا کنون در دور اول به ریاست جمهوری رسیده و از رونالد ریگان که هنگام پیروزی در انتخابات ۱۹۸۰، ۶۹ ساله بود نیز پیرتر است. ترامپ پس از ون بیورن، میلرد فیملمور، تیودور روزولت و فرنکلین دی روزولت پنجمین رئیس جمهور آمریکا شد که در ایالت نیویورک به دنیا آمده و پس از تیودور روزولت دومین رئیس جمهوری شد که در نیویورک به دنیا آمده است. ترامپ همچنین پس از جیمز پلک در سال ۱۸۴۴ و ریچارد نیکسون در سال ۱۹۶۸ سومین رئیس جمهوری شد که ایالت خانگی خود را باخته است.