بازدید 8247
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه موضوعاتی همچون استراتژی نوسان‌گیری در بازار سهام، روز خوب بورس‌های جهانی، وضعیت مس، روی، فولاد و سنگ آهن در بازار جهانی، افت قیمت دلار آمریکا، یورو و درهم، سقوط قیمت نفت به رغم تلاش اوپک، بهترین فرصت برای ورود به بازار طلا، نرخ بیکاری بیش از 20 درصدی زنان، میدان‌داری پرتقال‌ مصری در بازار، تغییر سال پایه مرکز آمار ایران، نظر وزیر صنعت درباره تبلیغ کالای خارجی در کشور را در بر دارد.
کد خبر: ۶۷۷۰۱۷
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۱ 14 March 2017
از «حمله سفته‌بازان به بازار سکه» تا «تجارت با آمریکا یا تجارت با چین؟»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون استراتژی نوسان‌گیری در بازار سهام، روز خوب بورس‌های جهانی، وضعیت مس، روی، فولاد و سنگ آهن در بازار جهانی، افت قیمت دلار آمریکا، یورو و درهم، سقوط قیمت نفت به رغم تلاش اوپک، بهترین فرصت برای ورود به بازار طلا، نرخ بیکاری بیش از 20 درصدی زنان، میدان‌داری پرتقال‌ مصری در بازار، تغییر سال پایه مرکز آمار ایران، نظر وزیر صنعت درباره تبلیغ کالای خارجی در کشور را در بر دارد.میان‌داری معدنی‌ها در بازار سهام تهران

بازار سهام در سومین روز کاری خود، نظاره‌گر معاملاتی کم حجم همزمان با پیشرو شدن گروه معدنی‌ها و فلزات اساسی بود، بازاری که همچنان نوسان‌گیری استراتژی آن است. روز گذشته شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات با افزایش دو واحدی به رقم 76 هزار و 332 واحد رسید. شاخص کل هموزن اما با افزایش 73 واحدی عدد 15 هزار و 428 واحد را تجربه کرد. شاخص سهام آزاد شناور اما با افزایش 39 واحدی به عدد 83 هزار و 570 واحد دست یافت شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش 12 واحدی به عدد 53 هزار و 792 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش 52 واحدی روی رقم 164 هزار و 625 واحد متوقف شد. بر اساس گزارش فارس، شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش 6 واحدی روی عدد 853 واحد ایستاد. 

روز خوب بورس های جهانی

روز گذشته، یکی از بهترین روزهای ماه مارس برای بازارهای کالایی به شمار رفت، به طوری که شاخص های بازارهای کالا و سرمایه روندی رو به رشد را تجربه کردند. به گزارش بورس کالای ایران، به این ترتیب در بازارهای شرق آسیا همچون بورس شانگهای ۰.۴درصد، توکیو ۰.۱۱درصد، کره جنوبی ۱.۱۲ درصد افزایش را تجربه کردند که البته عملکرد مثبت شاخص بورس آمریکا طی جمعه گذشته نیز (داجونز ۰.۲۱درصد) نوید یک هفته خوب را برای سرمایه گذاران داشته است.

آخرین وضعیت مس، روی، فولاد و سنگ آهن در بازار جهانی

مس روز گذشته شاهد رشد قیمت بود و ۴۲دلار گران شد (۰.۷۳درصد رشد). بر اساس آمارهای موجود نگرانی از عرضه جهانی مس در بخش معدن رو به افزایش است. جمعه گذشته معدنکاران بزرگترین معدن مس پرو بنام CerroVerde در اعتراض به شرایط بد حقوق اعتصاب کردند و عرضه ماهانه ۴۰ هزار تن مس دنیا را با خطر توقف مواجه ساختند که عامل تقویت بازار روز گذشته شد. همچنین روی با نوسانات رو به بالا مشخصا برنده بازار روز گذشته بود و از رشد ۳۰ دلاری قیمت برخوردار بود. همچنین فولاد نیز رو به بالا بوده و رشد ۲.۸درصدی را تا کنون به ثبت رساند. سنگآهن نیز که چسبندگی خوبی به قیمت فولاد دارد، شاهد رشد ۱.۲۹درصدی قیمت در بورس دالیان بوده و اندکی از فشار موجودی بالا در بنادر چین رها شده است.

افت بهای دلار آمریکا، یورو و درهم در بازار آزاد

در پایان معاملات بازار آزاد ارز روز دوشنبه، هر دلار آمریکا با کاهش 39 ریال نسبت به روز یکشنبه، به طور میانگین به قیمت 37 هزار و 423 ریال فروخته شد. هر یورو نیز 39 ریال ارزان تر به قیمت 40 هزار و 377 ریال فروخته شد. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد سومین روز هفته، با کاهش قیمت 38 ریال همراه بود و در پایان روز به میانگین فروش 10 هزار و 222 ریال دست یافت.

حمله سفته‌بازان به بازار سکه

در سومین روز هفته، سکه یکی از پرنوسان‌ترین روزهای زمستانی را پشت سر گذاشت. روز دوشنبه، سکه تمام بهار آزادی 27 هزار تومان رشد را تجربه کرد و به قیمت یک میلیون و 220 هزار تومان رسید. این بیشترین میزان افزایش از تاریخ 8 دی ماه 95 بود و فلز گرانبهای داخلی را به بالاترین قیمت از اواسط سال 92 رساند. رشد حدود 3 درصدی سکه در این شرایط نامتناسب با عوامل بنیادی بود و موجب شد که حباب آن به حدود 145 هزار تومان برسد. به گفته فعالان، حمله سفته‌بازان به بازار و جمع‌آوری سکه نقدی مهم‌ترین عاملی بود که به رشد قیمت و افزایش حباب منجر شد. به باور یکی از بازیگران باتجربه بازار، سکه‌بازان از حدود ساعت 7 عصر روز یکشنبه سعی کردند در معاملات پشت خطی قیمت را دچار نوسان کنند. تحرکات آنها موجب شد روز دوشنبه سکه معاملات خود را در کانال یک میلیون و 210 هزار تومان و با قیمت یک میلیون و 211 هزار تومان آغاز کند. این قیمت 18 هزار تومان بالاتر از روز یکشنبه بود. به گفته شماری از فعالان، در ادامه روز به‌دلیل کمبود سکه موجود در بازار، قیمت تا یک میلیون و 230 هزار تومان نیز بالا رفت، ولی در نهایت از سقف قیمتی پایین آمده و در کانال یک میلیون و 220 هزار تومان آرام گرفت. به نقل از دنیای اقتصاد، به گفته فعالان، تصوری که در حال حاضر ازسوی برخی معامله‌گران به بازار تزریق می‌شود، این است که تقاضا در انتهای سال برای فلز گرانبهای داخلی بالا می‌رود. با این حال، با توجه به آنکه فاصله کمی تا پایان سال باقی مانده است، به‌نظر می‌رسد این ادعا چندان دقیق نباشد و به احتمال زیاد تعداد زیادی از افراد تا این مقطع از سال سکه مورد نیاز خود را تهیه کرده باشند.

بهای نفت به کمترین حد خود در سه ماه گذشته رسید

روز دوشنبه قیمت های نفت به کمترین حد خود در سه ماه گذشته رسید. این سقوط قیمت نفت به رغم تلاش اوپک برای کاهش تولید نفت و بخاطر ادامه حفاری های ایالات متحده آمریکا و افزایش سکوهای نفتی این کشور صورت می گیرد. به نقل از رویترز، نفت خام برنت تا 39 سنت معادل 0.8 درصد کاهش قیمت داشته است و 50.98 دلار به ازای هر بشکه معامله شد که از 30 نوامبر به بعد کمترین قیمت می باشد. نفت برنت در دوره قبل با 1.6 درصد کاهش 51.37 دلار معامله شد. نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با 45 سنت (معادل 0.9 درصد) کاهش، 48.04 دلار به ازای هر بشکه معامله شد که این نیز از 30 نوامبر به بعد کمترین قیمت این نفت می باشد.

بهترین فرصت برای ورود به بازار طلا

تحلیلگران موسسه سرمایه گذاری آر بی سی کاپیتال تأکید دارند که روند نزولی قیمت طلا در روزهای اخیر فرصت خوبی را برای ورود سرمایه گذاران به این بازار فراهم کرده است. کریستوفر لونی تحلیلگر ارشد مؤسسه آر بی سی در این باره تأکید کرد: من فکر می کنم اکنون بهترین فرصت برای ورود و سرمایه گذاری در بازار طلا است. قیمت جهانی طلا در ماه های اخیر با نوسانات زیادی روبرو شده و از ۱۳۳۵ دلار در هر اونس در جولای ۲۰۱۶ به حدود ۱۲۰۰ دلار رسیده است.

نرخ بیکاری بیش از 20 درصدی زنان در سال ۱۳۹۵

رئیس مرکز آمار ایران در نشست خبری روز گذشته گفت: نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۵ معادل ۱۲.۴ درصد بوده است که نسبت به سال ۱۳۹۴ (۱۱ درصد)، معادل ۱.۴ درصد افزایش یافته است. پارسا جمعیت فعال در سال ۱۳۹۵ را معادل ۲۵ میلیون و ۷۹۱ هزار و ۴۵۰ نفر دانست که نسبت به سال گذشته یک میلیون و ۹۰ هزار و ۲۷۳ نفر افزایش داشته است. همچنین جمعیت شاغل معادل ۲۲ میلیون و ۵۸۸ هزار و ۵۲ نفر بوده‌اند که نسبت به سال گذشته ۶۱۵ هزار و ۹۶۸ نفر کاهش یافته است. وی همچنین جمعیت بیکار کشور را در سال ۱۳۹۵ معادل سه میلیون و ۲۰۳ هزار و ۳۹۸ نفر اعلام کرد که این میزان نسبت به سال گذشته ۴۷۴ هزار و ۳۰۶ نفر افزایش یافته است. نرخ بیکاری مردان در سال ۱۳۹۵ معادل ۱۰.۵ بوده است که نسبت به سال گذشته ۱.۲ درصد افزایش است. نرخ بیکاری زنان در سال ۱۳۹۵ نیز معادل ۲۰.۷ درصد است که نسبت به سال قبل ۱.۳ درصد افزایش یافته است. به گفته پارسا، جمعیت شاغل مردان در سال ۱۳۹۵ معادل ۱۸ میلیون و ۷۰۷ هزار و ۲۴۷ نفر بوده است که نسبت به سال قبل ۱۹۵ هزار و ۹۸۳ نفر افزایش یافته است. جمعیت شاغل زنان در سال ۱۳۹۵ سه میلیون و ۸۸۰ هزار و ۸۰۴ نفر بوده است که نسبت به سال قبل ۴۱۹ هزار و ۹۸۴ نفر افزایش یافته است.

میدان‌داری پرتقال‌ مصری در بازار شب عید

در شرایطی که با سرمازدگی بخشی از پرتقال‌های شمال کشور، قیمت و کیفیت این محصول افت زیادی دارد؛ هر کیلوگرم پرتقال تنظیم بازار مصری با داشتن قیمتی دو برابر مشابه ایرانی خود در بازار شب عید میدان‌داری می‌کند و عرضه کم پرتقال جنوب نیز پاسخگو نیست. بازار شب عید میوه از آرامش نسبی برخوردار است و قیمت انواع میوه حتی در مقایسه با یک ماه گذشته  وضعیت بهتری داشته  و به مبالغ کمتری به فروش می‌رسد اما نکته‌ای که از آن نمی‌توان گذشت رکود کلی حاکم بر بازار است که تا حدودی در بازار میوه نیز مشاهده می‌شود. در میان پرتقال‌هایی که در میادین میوه و تره‌بار به فروش می‌رسد پرتقال‌های شمال کشور  از مشتری زیادی برخوردار نیستند و هر کیلوگرم از این محصول هزار و 500 تومان تا هزارو 700 تومان در میادین میوه به فروش می‌رسد؛ هرچند که بسیاری از این محصولات از کیفیت لازم برخوردار نیستند. باید توجه داشت که پرتقال‌های شمال عرضه‌ شده در بازار نیز دو دسته هستند و پرتقال‌های که توسط دولت برای تنظیم بازار عرضه‌شده است به‌مراتب کیفیت بهتری دارند. به گزارش تسنیم، هر کیلوگرم پرتقال جنوب ریز اما آبدار 3 هزار و 200 تومان، نارنگی جنوب 3 هزار و 700 تومان ،نارنگی کینو  4 هزار و 200 تومان، کیوی 3 هزار تومان، لیموشیرین 3 هزار و 400 تومان و پرتقال مصری 3 هزار و 500 تومان به فروش می‌رسد.

سال پایه مرکز آمار ایران تغییر می کند

معاون اقتصادی مرکز آمار ایران از تغییر سال پایه حساب های ملی این مرکز به سال 1390 تا خردادماه سال 1396خبر داد و گفت: هم اکنون سال پایه مرکز آمار ایران برای محاسبه حساب های ملی 1376 است. به گزارش ایرنا، 'جواد حسین زاده' روز دوشنبه در حاشیه نشست اعلام نتایج سرشماری سال 1395 در جمع خبرنگاران، علت متفاوت بودن شاخص های اقتصادی از سوی دو نهاد مرکز آمار ایران و بانک مرکزی جمهوری اسلامی را متفاوت بودن سال پایه عنوان کرد و گفت: بر مبنای همین تفاوت نرخ رشد اقتصادی دو نهاد متفاوت است.

تبلیغ کالای خارجی در کشور شرم آور است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از تبلیغ اجناس خارجی روی اتوبوس های درون شهری گفت: شرم آور است که از طرفی خواهان کار و ایجاد اشتغال برای جوانان هستیم و از طرف دیگر اتوبوس های ما تبلیغ کالای خارجی را انجام می دهند. وی ادامه داد: البته این مساله در تلویزیون ما که ملی است قطع شد، چراکه طی چندین جلسه این مساله را مطرح کردیم و آنها هم رعایت می کنند. نعمت زاده اضافه کرد: تقریبا می توان گفت مشابه همه کالاهای مصرفی را در داخل کشور تولید می کنیم و دراین حال چرا باید کالای خارجی را در دستگاههای دولتی و نیمه دولتی و عمومی تبلیغ کنیم؟ این نشان می دهد که هنوز مشکلات فرهنگی در کشور وجود دارد. به گزارش ایلنا وی با بیان اینکه در اروپا نمی بینیم که کالای ما را روی اتوبوسها تبلیغ کنند، چون آنها تعصب دارند افزود: اما ما در کشورمان با افتخار این تبلیغات را انجام می دهیم.

تخم‌مرغ، میوه‌، گوشت‌قرمز و چای در آستانه نوروز گران شدند

بانک مرکزی گزارش هفتگی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به 20/ 12/ 1395 را منتشر کرد. بر این اساس قیمت خرده فروشی 42 قلم کالا در قالب 11 گروه مواد خوراکی اعلام شد. نرخ گروه تخم‌مرغ، میوه‌های تازه، گوشت‌قرمز، چای افزایش و نرخ گروه حبوب، سبزی‌های تازه، گوشت مرغ کاهش یافت و نرخ گروه لبنیات، برنج، قند و شکر، روغن نباتی ثابت ماند. در هفته مورد گزارش، قیمت تخم مرغ معادل 3.4 درصد افزایش یافت و شانه ای 119000 الی 135000 ریال فروش رفت. همچنین بهای گوشت گوسفند معادل 0.2 درصد و گوشت تازه گاو و گوساله 0.3 درصد افزایش ولی قیمت گوشت مرغ 2.5 درصد کاهش داشت.

تجارت با آمریکا یا تجارت با چین؟

به گزارش گاردین با انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا به زودی جهان به بلوک‌های تجاری جداگانه‌ای تقسیم خواهد شد که با ارزهای متفاوتی با یکدیگر تجارت خواهند کرد. در این صورت کشورهایی همچون استرالیا در بین یک دوراهی قرار می‌گیرند و باید بین تجارت با آمریکا و تجارت با چین یکی را انتخاب نمایند. این تصور که کشورهای جهان میتوانند چند سال ریاست جمهوری ترامپ را تحمل نمایند تا دوره‌ی او تمام شود، یک تصور ساده انگارانه است. جایگاه آمریکا در حال حاضر جایگاهی است که هر تصمیم ترامپ میتواند عواقب وخیمی برای دنیا داشته باشد. درحال حاضر «تجارت آزاد» تحت فشار قرار گرفته و مخالفان آن قدرت را در بسیاری از کشورها در دست گرفته‌اند. این مسئله نتیجه روند کنونی جهانی است که موجب کاهش تقاضا و افزایش نابرابری شده است. در حال حاضر کشور استرالیا روابط فرهنگی مناسبی با آمریکا دارد. از طرف دیگر این کشور روابط اقتصادی گسترده‌ای با کشورهای آسیایی برقرار کرده است. بنابراین در صورت وقوع یک جنگ تجاری، این کشور باید بین آمریکا و آسیا یکی را انتخاب نماید. گرچه هنوز دلار آمریکا در بین کشورهای آسیایی نیز بی رقیب است اما چنانچه کشورهای آسیایی به محوریت چین یک بلوک تجاری بر پایه استفاده از یوآن چین را شکل دهند و استرالیا بخواهد در این بلوک تجاری مشارکت نماید، این تصمیم میتواند عواقب سیاسی زیادی برای این کشور داشته باشد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
محمد باقر قالیباف مجلس یازدهم دریای کارائیب منطقه حفاظت شده خاییز سیروس مشفقی