پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه موضوعاتی همچون رشد شاخص بورس، افزایش بهای دلار و درهم، کاهش یورو، تغییرات اندک در بازار سکه، رشد قیمت اونس طلا و نقره، زمانی برای افزایش بهره دلار، کاهش بهای نفت با تشکیک در پایبندی اوپک به توافق، افزایش سه برابری صادرات نفت ایران به هند، شکایت کره جنوبی از نیسان و خطر سقوط قیمت در کمین بازار نفت را در بر دارد.
کد خبر: ۶۶۷۹۱۷
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۰ 16 February 2017
از «منتفی شدن کاهش نرخ سود بانکی» تا «بازار گرم شایعات از رشد سودآوری شرکت‌ها»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت  و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی» این پیمانه موضوعاتی همچون رشد شاخص بورس، افزایش بهای دلار و درهم، کاهش یورو، تغییرات اندک در بازار سکه، رشد قیمت اونس طلا و نقره، زمانی برای افزایش بهره دلار، کاهش بهای نفت با تشکیک در پایبندی اوپک به توافق، افزایش سه برابری صادرات نفت ایران به هند، شکایت کره جنوبی از نیسان و خطر سقوط قیمت در کمین بازار نفت را در بر دارد.افزایش 189 واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه 27 بهمن ماه 95 با افزایش 189 واحدی به رقم 77 هزار و 189 واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با افزایش 39 واحدی عدد 15 هزار و 579 واحد را تجربه کرد. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افزایش 200 واحدی به رقم 84 هزار و 669 واحد دست یافت. شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش 154 واحدی به عدد 54 هزار و 956 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش 289 واحدی عدد 163 هزار و 352 واحد را به نمایش گذاشت. همچنین شاخص کل فرابورس (آی‌فکس) با افزایش 8 واحدی روی عدد 849 واحد ایستاد. به گزارش فارس، بازار سهام پایان هفته، بازاری متعادل و توام با افزایش تحرک خریداران سهام در برابر عرضه کنندگان سهام بود که همپای بازار گرانی سهام اندکی متمایل به بازار «شبه گاوی» بود. بازاری که بر اساس ادبیات مالی در این مواقع برای اغلب خریداران جذابیت خاصی در بر دارد.


افزایش قیمت دلار و درهم، کاهش یورو

در پایان معاملات روز چهارشنبه 27 بهمن ماه، میانگین قیمت فروش هر دلار آمریکا با رشد 20 ریالی به رقم 38 هزار و 43 ریال رسید. همچنین هر یورو کاهش 219 ریالی را رقم زد و به قیمت 40 هزار و 763 ریال فروخته شد. هر درهم امارات نیز در بازار آزاد ارز، با افت 8 ریال به افزایش 8 ریال به رقم 10 هزار و 430 ریال رسید.

منتفی شدن کاهش نرخ سود بانکی

پرونده تغییر در نرخ سود و حرکت در مسیر کاهش آن از سوی بانکداران چند هفته‌ای هست که مجدد باز شده است، اما آن گونه که خبر می‌رسد بانک مرکزی برنامه‌ای برای موافقت با کاهش نرخ سود بانکی ندارد و آنگونه که مقامات بانک مرکزی می‌گویند کاهش نرخ سود بانکی حداقل تا اوایل اردیبهشت ماه، روی میز شورای پول و اعتبار قرار نخواهد گرفت که در مورد آن تصمیم‌گیری صورت گیرد. در این میان یک مدیر بانکی در گفت وگو با خبرنگار مهر می‌گوید: پرونده کاهش نرخ سود بانکی در دولت یازدهم بسته شده و به نظر نمی‌رسد که تقاضای بانکداران برای کاهش نرخ سود بانکی، به فرجامی در دولت کنونی برسد. وی می‌افزاید: بانک مرکزی هیچ برنامه‌ای برای کاهش نرخ سود بانکی ندارد و با توجه به اینکه اوایل سال آینده، انتخابات ریاست جمهوری آغاز خواهد شد، به نظر نمی‌رسد که پرونده کاهش نرخ سود بانکی به عمر دولت یازدهم قد دهد.

تغییرات اندک در بازار سکه

در پایان معاملات بازار سکه روز چهارشنبه، هر سکه تمام طرح قدیم با رشد 3 هزار تومان به رقم یک میلیون و 169 هزار تومان رسید. هر سکه تمام بهار آزادی نیز با یک هزار و 300 تومان افزایش به قیمت 1 میلیون و 190 هزار تومان فروخته شد. هر نیم سکه بهار آزادی بدون تغییر با قیمت 639 هزار تومان معامله شد و هر ربع سکه بهار آزادی با رشد هزار تومانی به رقم 342 هزار تومان رسید.

رشد قیمت اونس طلا و نقره در بازار جهانی

در آخرین ساعات روز چهارشنبه، در بازارهای جهانی هر اونس طلا با رشد 5 دلار و 70 سنت به رقم 1231 دلار و 80 سنت رسید و هر اونس نقره نیز با افزایش 2 سنت به قیمت 18 دلار و 2 سنت معامله شد. ریسک سیاسی ناشی از انتخابات پیش رو در کشورهای اروپایی و نگرانی ها از سیاست های ترامپ موجب تقویت سرمایه گذاری های امن در بازار طلا شده است. قیمت طلا پس از رسیدن به بالاترین رقم 10 ماه گذشته در ماه دسامبر، یعنی زمانی که فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش داد، حدود 10 درصد افزایش داده است.

زمانی برای افزایش بهره دلار

جنت یلن رئیس کل بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد: هیأت مدیره این بانک موضوع افزایش نرخ بهره دلار را در نشست پیش روی خود بررسی می‌کند. جنت یلن که در برابر کمیته امور شهری، مسکن و بانکداری سنای آ‌مریکا سخن می‌گفت،‌ اعلام کرد: در نشست آینده بانک مرکزی آمریکا نرخ اشتغال و تورم در این کشور مورد بررسی قرار گرفته و انطباق آنها با میزان مورد انتظار بررسی می‌شود و در صورتی که انطباق نزدیکی بین انتظارات و نرخ واقعی آنها وجود داشته باشد افزایش نرخ بهره منطقی خواهد بود. وی اعلام کرد: انتظار داریم اتحادیه آمریکا رشد متوسطی را در آینده تجربه کند و نرخ تورم به میزان 2 درصد مطلوب بانک مرکزی نزدیک شده و روند ایجاد اشتغال نیز بهبود یابد.وی تاکید کرد: با ارزیابی شرایط اقتصادی کنونی به نظر می‌رسد افزایش تدریجی نرخ بهره دلار در آمریکا مناسب باشد.

کاهش قیمت نفت با تشکیک در پایبندی اوپک به توافق

در روز چهارشنبه با افزایش نگرانی ها مبنی بر اینکه آیا تولید کنندگان عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت به توافقشان برای کاهش تولید پایبند خواهند ماند یا خیر، و اینکه آیا بالاخره تعادل میان عرضه و تقاضای نفت ایجاد خواهد شد، قیمت نفت کاهش یافت. به نقل از رویترز، قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت تمام شده هفته گذشته، ۳۵ سنت کاهش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۵.۶۲ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با ۳۷ سنت کاهش، بشکه‌ای ۵۲.۸۳ دلار صورت گرفت.

افزایش 3 برابری صادرات نفت ایران به هند

بر اساس آمارهای رهیابی کشتی‌ها و مؤسسه اویل ریسرچ و فورکست تامسون رویترز، واردات نفت هند از ایران در ماه ژانویه به نسبت مدت مشابه پارسال بیش از 3 برابر شده و به روزانه 554 هزار و 600 بشکه رسیده است. هند در 10 ماه نخست سال مالی یعنی بازه آوریل تا ژانویه (فروردین تا دی ماه) روزانه 532 هزار و 800 بشکه نفت از ایران خریده است که در مقایسه با 228 هزار و 600 بشکه نفت در روز در مدت مشابه سال پیش از آن بیشتر است.

کره جنوبی از نیسان شکایت کرد

کره جنوبی از واحد کره‌ای نیسان موتور به دلیل دستکاری نتایج اقتصاد سوخت سدان Q۵۰ اینفینیتی شکایت کرد. به گزارش ایسنا، دفتر دادستانهای منطقه سئول مرکزی پس از شکایتی که از سوی وزارت حمل و نقل کره جنوبی تنظیم شد، تحقیقاتی را درباره نیسان آغاز کرد. این وزارتخانه از ب ام و و پورشه در همین زمینه تحقیق می کند. سازندگان خودروهای وارداتی که در سالهای اخیر محبوبیتشان در کره جنوبی افزایش یافته است، در پی رسوایی تقلب فولکس واگن در آلایندگی دیزلی با تحقیقات فزاینده‌ای روبه رو شده‌اند. وزارت محیط زیست کره جنوبی ماه گذشته فروش ۱۰ مدل نیسان، ب ام و و پورشه را به دلیل جعل مدارک درباره تست های آلایندگی و سطح صدا ممنوع کرد. مدل هایی که فروششان ممنوع شد، شامل X۵M ب ام و و مدل های کاین و ماکان پورشه بودند.

خطر سقوط قیمت در کمین بازار نفت است

پایگاه خبری «اویل پرایس» نوشت: بهای نفت از نوامبر گذشته (آذرماه) که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) با کاهش تولید موافقت کرد، به طور پایدار و قابل اتکایی در کانال 50 دلار در هر بشکه قرار گرفته است اما ناکامی در عبور از این کانال و رسیدن به سطوح بالاتر، بهای نفت را در معرض خطر کاهش دوباره قرار می دهد. بازار نفت پس از توافق اوپک و غیراوپک برای کاهش تولید یک میلیون و 800 هزار بشکه ای در روز (یک میلیون و 200 هزار بشکه از سوی اوپک و 600 هزار بشکه توسط غیراوپک)، به کاهش مازاد عرضه نفت خوشبین بود. 

بازار گرم شایعات از رشد سودآوری شرکت‌ها

در آستانه انتشار اولین پیش‌بینی شرکت‌ها بازار شایعات از رشدهای احتمالی سودآوری شرکت‌ها داغ است. در حالی‌که سال مالی بخش عمده‌ای از شرکت‌های بورسی منتهی به اسفند است، انتظار برای انتشار نخستین برآورد شرکت‌ها از سال آینده اوج گرفته است. به گزارش دنیای اقتصاد، در این میان تحلیل‌ها از کارشناسان مختلف مشاهده می‌شود که احتمال به حقیقت پیوستن این شایعات را افزایش می‌دهد. عواملی مانند رشد قیمت‌های جهانی به خصوص در بخش فلزات و تداوم رشد برخی از محصولات پتروشیمی به‌ عنوان گروه‌های بزرگ بورس تهران در رشد سود خالص بورس تهران اثرگذار خواهند بود. در این خصوص قیمت هر تن مس به بیش از 6 هزار دلار رسیده است. قیمت هر تن روی و سرب نیز به ترتیب به 2900 و 2350 دلار رسیده است. در بازار فولاد و سنگ آهن جهانی نیز اخبار به رشد قیمت این دو کالا اشاره دارد. در حالی‌که در ماه‌های ابتدایی سال 95 مدیران شرکت‌ها نسبت به رشد قیمتی محصولات خود چندان امیدوار نبودند، جهش‌های اخیر قیمت‌ کالا محرکی بنیادی برای رشد سودآوری این شرکت‌ها محسوب می‌شود. علاوه بر این برخی از شرکت‌ها نیز با توجه به پایان طرح‌های توسعه خود، انتظار برای افزایش سودآوری را میان فعالان بازار به وجود آورده‌اند. گرچه این طرح‌ها از بلوغ سودآوری خود فاصله دارند اما مدیران این شرکت‌ها برآیند خود را برای کل سال ارائه خواهند داد؛ بنابراین، احتمالا اثر بهره‌برداری این طرح‌ها در سال آینده در صورت‌های مالی این شرکت‌ها منعکس شود.


خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
شاخص کل بورس باهمه دستکاریهای انجام شده از دی 92 تاکنون 14 هزارواحد سقوط داشته وسهامدارانش رابازیان مواجه کرده است
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: