بازدید 5927

رونمایی از دو ماهوارۀ جدید ایرانی

کد خبر: ۶۶۲۴۸۱
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۹ 01 February 2017
رئیس‌جمهور ایران در مراسم روز ملی فناوری فضایی از ماهواره‌های پیام امیرکبیر و ناهید ١ و همچنین سامانه انتقال مداری سامان ١ رونمایی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی، صبح چهارشنبه همچنین از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشگاه فضایی ایران که در حاشیه مراسم روز ملی فناوری فضایی در سالن اجلاس سران برپا شده است، بازدید کرد و در جریان تازه‌ترین دستاوردها و پیشرفت‌ها در این بخش قرار گرفت.

ماهوارۀ ناهید ١ اولین ماهوارۀ مخابراتی در ایران است که در پژوهشکدۀ سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته شده است.

فناوری به کار گرفته‌شده در آن، پایه اصلی فناوری‌های موردنیاز ماهواره‌های عملیاتی کشور است.

باز کردن صفحات خورشیدی در مدار، ارتباط در باند مخابراتی KU در مدار، تصویربرداری و تخمین نرخ باز شدن صفحات خورشیدی ازجمله مأموریت‌های ماهواره مخابراتی ناهید ١ است.

ماهوارۀ پیام امیرکبیر که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و ساخته شده است، دارای مأموریت تصویربرداری پایشی با دقت بیش‌از ٤٠ متر در طیف‌های رنگی و پانکروماتیک و ذخیره و ارسال پیغام‌های کاربران و سنجش تشعشعات فضایی است که با پرتابگر بومی پرتاب خواهد شد.

فناوری‌های متعددی در این پروژه بومی‌شده و به سطح بلوغ نهایی برای استفاده در صنعت فضایی رسیده است.

سامانه انتقال مداری (سامان١) که در پژوهشکدۀ سامانه‌های حمل‌ونقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران برای اولین بار در کشور طراحی و ساخته شده است، برای انتقال ماهواره‌ها از مدارهای پایینی زمین به مدارهای بالاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اجزای این سامانه شامل سیستم ناوبری و کنترل کامل و مستقل  یک سیستم پیشرانش کامل (با بازدهی بالا برای کاهش وزن)، سیستم توان و سخت‌افزار و رایانه پرواز است.

روز ملی فناوری فضایی روزی است که در آن ایران با پرتاب موفقیت‌آمیز ماهوارۀ امید در ۱۴ بهمن سال ۱۳۸۷ به باشگاه کشورهای دارای توانایی پرتاب ماهواره پیوست.

تصاویری از رونمایی از ماهواره‌های جدید و مراسم روز ملی فناوری فضایی را در زیر ببینید.
 


اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی
وب گردی