بازدید 4245

آغاز برنامه‌های سفر حج در صورت حصول توافق

کد خبر: ۶۵۶۸۲۱
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۲ 14 January 2017
سرپرست حجاج ایرانی ضمن بیان اینکه جلسات زیادی در داخل با محوریت امنیت زائران و مسائل غرامت و دیه زائران در مسجدالحرام و منا برگزار شده است، از اجرای برنامه‌های ایران در زمینه سفر حج در صورت حصول توافق در مذاکرات پنجم اسفند خبر داد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر در حاشیه همایش قبل از سفر عتبات دانشگاهیان در جمع خبرنگاران در خصوص حضور و ارائه شروط هیات ایرانی برای مذاکره با طرف سعودی با محوریت مناسک حج در پنجم اسفند ماه اظهار کرد: ما نمی‌توانیم شرطی را قائل شویم چرا که موضوع مذاکرات است و باید دید چه مباحثی مطرح می‌شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: باید دید در این مذاکرات چه اتفاقاتی رخ می‌دهد و چه صحبت‌هایی رد و بدل می‌شود، اما با این حال حرف‌های زیادی برای طرح در این مذاکرات داریم.

وی ادامه داد: جلسات متعددی را در داخل با محوریت امنیت و امکانات زائران ایرانی و همچنین بحث مهم پیگیری حقوقی، غرامت و دیه زائران‌مان در مسجد الحرام و منا برگزار کرده‌ایم.

قاضی عسکر همچنین در رابطه با امور اجرایی حج با بیان اینکه برنامه‌های اجرایی زیادی داریم، گفت: مدتی است که امور حج و زیارت ما تعطیل شده بود، از این رو باید در حوزه‌هایی همچون مسکن، تغذیه و تدارکات، اقدامات و تمهیدات زیادی انجام شود.

به گفته سرپرست حجاج ایرانی، در صورت حصول توافق در مذاکرات پنجم اسفند، بلافاصله برنامه‌های ایران برای سفر حج آغاز خواهد شد.

وی همچنین در خصوص دعوت عربستان از ایران برای حضور در مناسک حج اظهار کرد: دعوت عربستان از ایران طبیعی است و دعوت ویژه ای نیست، زیرا عربستان در این ایام برای همه کشورها دعوت نامه ارسال می‌کند از این رو امسال کار ویژه‌ای صورت نگرفته است.

قاضی عسکر اظهار امیدواری کرد که شرایط به گونه ای رقم بخورد که راه برای زیارت مردم باز شود.

سرپرست حجاج ایرانی همچنین در خصوص استفاده از ارز دولتی با بیان اینکه در گذشته ارز مبادله ای پرداخت می‌شد که قیمت پایین‌تر بود گفت: اما در حال حاضر ارز با مبلغ 4000 تومان خریداری می‌شود که به دلیل نوسانات موجود این شرایط برای زائران مناسب نیست.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم