مرکز استان آذربایجان شرقی به عنوان «جهانشهر» از سوی سازمان ملل انتخاب شد.
کد خبر: ۶۱۸۵۸۹
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰ 29 August 2016
تبریز شهر نخستین‌هاست؛ نخستین مدرسه امروزی، نخستین مدرسه کودکان استثنایی ویژه دانش‌آموزان ناشنوا، نخستین چاپخانه، نخستین تراموا، نخستین شهرداری، نخستین آتش‌نشانی، نخستین کتابخانه به سبک جدید و ده‌ها نخستین دیگر.

به گزارش روزنامه ایران، اما این همه داشته‌های تبریز نیست. این شهر با یک میلیون و 700 هزار نفر جمعیت نه گدا دارد، نه معتاد کارتن خواب و به قول خیلی‌ها نه بیکار. بیکاری در تبریز عار است و دست هر شهروندی هم که از کار دور باشد، لااقل با دار قالی زندگی‌اش را پیش می‌برد. زمانی بایزید بسطامی به مرید خود شیخ ابواسحاق ابراهیم جوینانی که به تبریز می‌رفت، گفته بود: «تبریز سردسیر است. مردم سردسیر را عقل معاش می‌باشد.» اگرچه در این حرف بایزید، نقد به عقل معاش دیده می‌شود اما واقعیت این است که همین عقل معاش تبریز را به یکی از 100 جهانشهر زیبای دنیا تبدیل کرده است؛ شهری با کوچه‌ها و خیابان‌های تمیز، شهری پر از جنب و جوش، شهری امن.

چندی پیش سازمان ملل تبریز را به عنوان یکی از 100 جهانشهر دنیا و به عنوان بهترین شهر ایران معرفی کرد. معیارهای سازمان ملل برای ارزیابی شهرها عبارتند از: ساختمان‌های مدرن و زیبای فراوان، خطوط هواپیمایی پیشرفته، طبیعت زیبا و بکر، غذاهای لذیذ، مساجد زیبا، بناهای تاریخی، پاکیزگی، تناسب حاشیه و مرکز و...
 
 

تبریـز در سال 94 نیز به عنوان بهترین «شهر هوشمند» کشور و برای سومین سال متوالی به عنوان پاکیزه‌ترین شهر ایران معرفی شد. البته پیشتر نیز سازمان بهداشت جهانی تبریز را به عنوان بهداشتی‌ترین شهر ایران معرفی کرده بود. برای پی بردن به درستی این عناوین نیازی به آمار و ارقام نیست؛ کافی است گشتی کوتاه در خیابان‌های این شهر بزرگ بزنید؛ اگر زباله‌ای دیدید جایزه دارید. همه جا از تمیزی برق می‌زند و این حس خوشایند را به شما منتقل می‌کند که شما در شهری زنده هستید. زنده‌ترین شهر ایران. این گفته فرد ریچاردز انگلیسی است که زمان پهلوی اول از همه شهرهای ایران بازدید کرد. ریچاردز که عضو انجمن حکاکان و نقاشان سلطنتی نیز بود وقتی به تبریز رسید، گفت: «اینجا زنده‌ترین بخش ایران است.» ریچاردز نوشت که در همه شهرهای ایران دیوارها ترک دارند و پل‌های روی جوی‌ها را می‌شود با یک لگد خراب کرد. اما دیوارهای تبریز، تنها دیوارهای کشور بودند که ترک نداشتند. همان دیوارهایی که پیش از آن شهر را از حمله مغول در امان نگاه داشته بودند:

«باربرها و قاطرچی‌ها وقتی از رودخانه عبور می‌کنند و بارشان را تحویل می‌دهند، هنگام برگشت گل و لای رود را در خورجین‌ها می‌ریزند و جای دیگری می‌برند که بستر رود همیشه تمیز باشد.»

چرا تبریز شهر نخستین‌هاست؟


از تعریف‌ و تمجیدها که بگذریم، به نظر شما چرا تبریز معتاد و گدا ندارد؟ رحیم شهرتی‌فر، فرماندار تبریز در گفت‌و‌گو با «ایران» پاسخ این سؤالات را این گونه می‌دهد: «تبریز موقعیت جغرافیایی ویژه‌ای در شمال‌غرب کشور دارد و به ‌نوعی دروازه تمدن شمال کشور به‌ حساب می‌آید. قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی قفقاز و عثمانی‌ها به اروپا، این شهر را با تحولات جدیدی روبه‌رو کرد و خیلی زود تمدن اروپا از تبریز وارد کشور شد.

در تجارت نیز بازار تبریز به ‌عنوان بارانداز کالای وارداتی و صادراتی از رونق بسیار خوبی برخوردار بود و هست. رفت و آمد خارجی‌ها به سبب تحولات سیاسی و اقتصادی موجب پیشرفت‌های شگرفی در این شهر شد؛ مثل تأسیس نخستین شهرداری و آتش‌نشانی و مدرسه و چاپخانه و کتابخانه و دیگر پیشرفت‌ها.»

اما چرا تبریز گدا ندارد؟ مگر می‌شود شهری با این جمعیت میلیونی گدا نداشته ‌باشد؟ همین تهران با این همه دبدبه و کبکبه بیش از 5 هزار گدا دارد. البته آمارهای رسمی این را می‌گوید و همه می‌دانیم که گدایی در پایتخت چه شغل رو به رشدی است.

شهرتی‌فر در این باره می‌گوید: «مشارکت اجتماعی و فرهنگی مردم تبریز از دیرباز زبانزد بوده و هست. از 50 – 60 سال پیش، سازمان‌های مردم‌نهادی در این شهر به وجود آمد که وظیفه‌ آنها شناسایی آدم‌های فقیر بود. این سازمان با کمک خیرین و جمع‌آوری کمک‌های مردمی و صدقات و نذورات به‌ صورت سازمان یافته به فقرا کمک می‌کردند و می‌کنند و به همین سبب است که شما در این شهر گدایی نمی‌بینید. فرهنگ غالب مردم تبریز، تلاشگری و کار است و تبریزی‌ها عار می‌دانند که دست‌شان را جلو کسی دراز کنند.

 مردم به خیریه‌ها اعتماد کامل دارند و خیریه‌ها با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان تأمین اجتماعی کمک‌هایشان را چراغ خاموش به نیازمندان می‌رسانند. اگر گدایی هم در شهر رؤیت شود، گدایی است که گذرش به تبریز افتاده و بومی این شهر نیست که آن را هم با گزارش مردم در کمترین زمان از سطح شهر جمع‌آوری‌ می‌کنیم چون مردم تبریز به این موضوع حساسیت دارند. مردم هم به هیچ وجه به کسانی که در معابر و کوچه و خیابان‌ گدایی کنند کمک نمی‌کنند و در واقع در فرهنگ‌شان نیست به کسی که نمی‌دانند آیا نیازمند است یا نه کمک کنند. از طرفی کمک‌های خود را به همین خاطر به خیریه‌ها می‌دهند تا به دست نیازمند واقعی برسد.»

یکی از دوستان تبریزی که می‌خواهد اسمی از او در این گزارش برده نشود و از اهالی اصیل این شهر است و به قول خودش جد اندر جدشان تبریزی است در باب گدا نداشتن شهرشان می‌گوید: «گدایی در تبریز معنایی ندارد. جماعت اینجا از این کار نفرت دارند. اهالی این شهر در هر مراسمی به صندوق‌های خیریه کمک می‌کنند تا پول‌ها به افراد نیازمند برسد. در شب‌های محرم یا ماه رمضان وقتی برق‌ها را برای عزاداری خاموش می‌کنند آخر مراسم و در آن تاریکی یکی از ریش سفیدها صندوقی را به دست می‌گیرد و در بین جمعیت می‌چرخاند. برخی داخلش پول می‌ریزند و اگر کسی هم نیاز داشته ‌باشد از آن برمی‌دارد بدون آنکه کسی ببیند.

جماعت شهرمان با این کار دست همدیگر را می‌گیرند تا کسی از سر فقر دستش را جلو این و آن دراز نکند. مثال دیگری بزنم؛ چند شرکت بزرگ و سرشناس تبریز، از سال‌ها پیش نهادی تأسیس کرده‌اند که هر ماه به نیازمندان کمک کنند. خیلی از کارخانه‌های این شهر بین خودشان سهمیه‌بندی کرده‌اند که معلولان را در کارخانه‌شان استخدام کنند. به هرحال همه جا فقر و بیکاری هست اما اینجا به خاطر روحیه و فرهنگ مردم کمتر.»

تبریز شهر بدون معتاد


محال است در تبریز معتادی ببینید که از شدت خماری روی زمین ولو شده‌ باشد. تردد معتاد متجاهر در تبریز معنایی ندارد. اگر معتادی رؤیت شود در کمتر از چند دقیقه بازداشت می‌شود. بر همین اساس در طول این سال‌ها از جمع‌آوری معتاد‌های تابلو از همه شهرها شنیده‌ایم جز تبریز. یادم می‌آید 3 سال پیش که به تبریز رفته بودم در حاشیه شهر معتادی را دیدم که نشسته بود و گدایی می‌کرد. جوانکی بلند گفت:«پلیس، پلیس» مرد معتاد از ترس و بدون اینکه نگاه کند که آیا پلیسی در کار هست یا نه، با آن حال نزار چنان می‌دوید که اگر مسابقه دو سرعت بود، حتماً مقام اول تا سوم را کسب می‌کرد.
 
فرماندار تبریز درباره شهر بدون معتاد تابلو یا معتاد متجاهر می‌گوید: «مردم و مسئولان از گذشته‌های دور اجازه رفت و آمد معتادان کارتن خواب را نمی‌دادند و مرکز کوچکی برای آنها تدارک دیده شده‌ بود. در دولت سابق تلاشی برای ایجاد کمپ ماده 16 صورت نگرفت ولی در این دولت و با تلاش استاندار آذربایجان شرقی کمپی در یکی از مناطق مناسب با بهترین امکانات ساخته شد و هم‌اکنون هم 320 معتاد در آنجا در حال درمان هستند. با اطمینان می‌گویم در تبریز حتی یک معتاد تابلو در سطح شهر وجود ندارد.»

تبریز شهری با آمار کمترین بیکاری


تنها شهری که هیچ تبعه خارجی حق کار در آن را ندارد تبریز است. مردم این شهر، آب‌شان تنها با خارجی‌هایی که برای گردش یا درمان آمده‌اند، به یک جوی می‌ریزد نه غیر آن. شاید به این دلیل است که نرخ بیکاری در تبریز بر خلاف استان‌های دیگر که اغلب بیش از 10 درصد است، پایین‌تر است؛ یعنی چیزی نزدیک به 7 /7. همچنین تبریز در جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی، رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

وب سایت معماری و شهرسازی skyscrapercity که به دنبال معرفی زیباترین شهرهای دنیاست، حالا تصویری زیبا از تبریز در صفحه نخست خود، گذاشته‌. شهری که با امتیاز 4.14 از مجموع 5 امتیاز در جایگاه خوبی در میان شهرهای زیبای دنیا قرار گرفته ‌است. شهری پاکیزه، زیبا، امن، بدون معتاد خیابان خواب با کمترین میزان بیکاری و بالاترین میزان جذب سرمایه، کمترین اتکا به بودجه‌های دولتی و بیشترین و طولانی‌ترین تجربه در زمینه سازمان‌های مردم نهاد. شهری که زنده‌ترین شهر ایران است.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۱۳۲
انتشار یافته: ۱۲۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
الان از بهشت بیرون افتادیم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
خودتو خسته نكن هيچ كجا تهرون نميشه
همه شهر اصفهون دروازه شمرون نميشه
مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
یاشاسین گوزل ایرانیم یاشاسین گوزل آذربایجانیم و یشاسین گوزل تبریزم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
هر چند از بعضی اخلاق و افکار آذری های عزیز خوشم نمیاد ولی چند چیز پسندیده دارن از جمله اینکه از تنبلی و تن پروری بیزارن و از جون و دل کار میکنن. دوم اینکه بیخیال اوضاع و احوال هم شهری و هم ولایتی خودشون نیستن و تا جایی که بشه کمکش میکنن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
من مشهدی هستم و خواهش میکنم قسمت (چرا در تبریز گدا نداریم ) را برای دستگاه عظیم استان قدس رضوی ارسال کننین
زنده باد ایران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
تبریز قطعا شهر زیبایی است.بد نیست به شیراز شهر گل و بلبل هم سری بزنید حتما نظرتون رو بیشتر جلب میکنه.
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
شیراز هم شهر بسیار زیبا و تاریخی هست و هیچ کس منکر زیبایی شیراز نیست
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
حتما هموطن عزیز، من خودم اهل تبریزم و قدر زیبایی های کشورم بخصوص شهر حافظ لسان غیب که شهریار ایران وام دار او بود
هر بژی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
هرکس یه دفه تبریز رفته باشه میدونه که متن پر از اغراق بود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
هنوز برخورد مردم این شهر رو با غیر آذری ها ندید که حساب کار دستتون بیاد .ضمن اینکه نوشته پراز اغراق های همیشگی بود که تبریزی ها عاشق شنیدنش اند
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
یاشاسین تبریز.امیدوارم که بقیه استانها هم از تبریز الگو برداری کنن.
پاسخ ها
بژی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
شما هنوز خودت باید از بقیه الگو بگیری عزیز
ناشناس
|
-
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
تابناک چند گرفتی اینارو نوشتی .بگو راستش ر بگو.زود باش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
امیدوارم همه ایران اینجوری بشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
از این بهترم هست اگه ببینی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
یاشاسن
ناشناس
|
-
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
اره جون خودت
پویا گرگان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
تعطیلات عید فطر تبریز رفتم فقط احسنت به مردم و مسولانش بدون هیچ تردیدی تمیزترین امن ترین مدرن ترین شیک ترین و باکلاس ترین شهر ایرانه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
کمترین نرخ بیکارری چون تمام جوانان در سن و سال کار به شهرهای دیگر مهاجرت کرده اند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
من که برای پول مهاجرت نمیکنم بودن در وطنم رو به ماهی دو میلیون درامد بیشتر نمیفروشم همین جا هم عرضه کار کردن داشته باشی پیشرفت میکنی
پسر زمین
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
دوست مهاجرت از هر شهری هست ولی شما برو ببین برای مثال تو پایتخت چقدر از تبریز کسایی هستن که مهاجرت کردن و یه شغل رده پایین دارن؟ به جرات بیشتر از 70 درصد مهاجران ترک زبان تهران موفق شدن، پس خوب شده که مهاجرت کردن ولی شما برو ببین رده پایینی ها از کدوم شهر ها هستن!
فقط برای اطلاع شما عرض می کنم که تنها مجموعه شیرین عسل 16000 کارمند داره
کارخونه های فولاد هر کدوم میانگین 600 نفر پرسنل دارن
و خیلی واحد های بزرگ که همین الانم کلی نیروی انسانی کم دارن پس مهاجرت دلیلی نداره اونایی که مهاجرت کردن حتما لیاقت پیشرفت بیشتر رو داشتن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
اری تبریز تبریز است. من 6 سال انجا بودم ورودی 71. چیزهای بدی هم دیدم ولی مطمئنا تبریز فرق می کند
پاسخ ها
ناصر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
دوست خوبم. بد و خوب نسبی است همه جا بد هم دارند و خوب هم هم دارند تبریزیها هم از این امر مستثنی نمی باشند و خوب و بد را باهم دارند ولی برای خوب بودن بیشتر تلاش میکنند فرهنگ خوب در جامعه تبریزی ها به سرعت رشد میکند و کلا اعتقادشان بر این است که خود را برتر از هیچ کس نمی دانند و اجازه نمی دن کسی آنها را خوار کند یا کوچک بشمارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
منبع موثق؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
در خور تحسین میباشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
متاسفانه اخیرا عده ای گدا در شهر پیدا شده اند زن های سیاه پوست که فارسی حرف میزنند و جلوی ماشینها را میگیرند و صدقه می خواهند چون مردم عادت دارند هر روز صبح که سوار ماشینشان می شوند مبلغی را به عنوان صدقه در داشبورد ماشین می گذارند . فرماندار محترم لطفا جلوی این افراد غیر بومی را هم بگیرند
ایرانی 00
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
برای خودشون خوبن و با هم اتحاد دارن که باعث میشه شهرشون پیشرفت کنه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
همش از صدقه سر پول و امنیت همین مملکتیه که چپ و راست بهش بد وبیراه میگن
ایرانی 00
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
با اینکه اصلاً از حس نژادپرستی تبریزی ها خوشم نمیاد، و به نوعی غریبه کش هستند، ولی برای خودشون خوبن و با هم اتحاد دارن که باعث میشه شهرشون پیشرفت کنه.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
skyscrapercity یک فروم ساده است و ضمنا عکسی هم از تبریز در آن به چشم نمی خورد
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
برادر چرا دروغ می نویسی اولین هایی که نوشتی بیشتر شون تو شهر رشت بوده داداش این حرفا رو از کجات در آوردی نکنه نویسنده از اون ناسیونالهای جدایی طلبه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
جانم فدای تبریزم
زینال بندری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
یه سری به مارالان و دامنه های کوه عینال زینال در تبریز بزنید قطعا تمامی تعاریف فوق رنگ می بازد
سارا زندی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
ای کاش همه شهرهای ما مثل تبریز استاندارد و بدون گدا و معتاد بود. من واقعا نمی‌دونستم تبریز مهد خیلی از پیشرفت‌ها بوده و با خواندن این گزارش مصمم شدم سری به این شهر افسانه‌ای بزنم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
نکتش اینه که مهاجر نمیپذیرن و به اشکال مختلف اذیت میکنن تا بره اگر تهرانیها هم بخوان از تبریزیها الگو برداری کنن باید تمام مهاجران آذری رو بیرون بریزن به همین سادگی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
4 سال تو تبریز زندگی کردم به جد از خیلی ابعاد از تهران بهتره، اولین فاکتور امنیت، مخصوصا امنیت زنان. کمتر مشاهده کردم ماشین های سواری مزاحم زنان و دختران شوند. به نظرم شهر های قدیمی ایران که سنت و اصالت خود را حفظ کرده اند تمیز و امن می باشند.
ناش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
امیداوارم واقعاً این شهر با همین شیوه باقی بماند و مردم از زیبایی و محیط زیست تبریز محافظت کنند و هیچگاه دستخوش حوادث نگردد انشاءاله
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
اینا رو ننویسید که الان داد مشهدیها و تهرانیها در میاد، بهشون بر میخوره!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
نه عزيز . ما تهراني ها ديگه سر شديم از بس حرف شنيديم.
برو خوش باش با اين مطالب
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
بقیه رو مث خودت فرض نکن
ناصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
چند روز پیش ماشین مدل بالایی مقابل پارک معروفی در غرب تهران ایساده بود و خانواده در حال خوردن ساندویچ بودن و در آخر همه آشغالاشون را داخل جوب ریختند و رفتند در حالی که سطل زباله 10 متر با آنها فاصله داشت اگر هم شروع به صحبت بکنی کلی از مشکلات را تقصیر دولت میدانند و ادعای فرهیختگی هم دارند در تبریز کار خوب همه گیر میشود و همه در آن اجرای کار خوب رقابت می کنند اگر در تبریز گدا دیده شود به خیریه مستمندان تلفن میکنند و این موسسه خیریه با همکاری پلیس آن گدا را جمع کرده و اگر واقعا نیازمند باشد تحت پوشش خود میگیرد و اکثر نیروهای این موسسه افراد سرشناس و تحصیلکرده تبریز هستند که بصورت افتخاری و دوره ای یک روز از هفته یا ماه را به رایگان در این موسسه کار میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
ياشاسين آذربايجان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
یاد بگیرن یک عده و تمام بودجه مملکت را تو حلقوم تهران نریزن
یک عده هم آدم بشن برای اعتلای کشور کارکنن
مردم هم یاد بگیرن فرهنگ کمک کردن و عار دانستن بیکاری را
احسان.ح
|
Netherlands
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
علت تفاوت تبریز با سایر شهرهای ایران, عرق شدید اهالی آن به شهر خوشان هست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
مگه گداهای تهران تهرانی الاصل هستن ؟ ضمناً علت اصلی نبودن گدا در تبریز عدم کمک تبریزیها به گدایان است .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
تهرانی الاصل کی باشد؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
تبریزیها به گدا کمک نمی کنند ولی همیشه در کمک به موسسات خیریه مقام اول را دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
خوبی؟
تبریز جایی برای گشتن نداره حوصله مون سر رفت تو تبریز
مردمش همه افسرده ان
گدا نداره چون به گدا پول نمیدن مردم نه این که نیازمند نداشته باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
تبریز از مردمان خوب و با فرهنگ و با اصالترین شهر اذریها است تبریز در اذزبایجان حرف اول را می زند و بسیار مردمان خون گرم به حساب می ایند یاشاسین تبریز
تبریزی اصیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
برای این انتخاب های ادعا شده هیچ رفرنس و مرجع معتبری ارائه نشده
پاسخ ها
شاهین
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
دوست عزیز:چرا در همه چیز دنبال سند و مدرک می گردید.آیا بهترین سند این نیست که هر کسی به تبریز می آید فقط از تبریز و مردمان آن به نیکی یاد می کند.به قول شاعر،تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها
راست گو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
ببخشید یک سوال داشتم امار مهاجرت به تبریز از شهرهای دیگر چقدر است؟مگه شهر خوبی نیست و نبوده؟ مگه تبریزهای محترم به همه جای ایران مهاجرت نمیکنن و کسب و کار راه نمیاندازن؟ خوب حالا بفرمایید میزان مهاجر پذیری تبریزیها چقدر است؟ بعید میدونم بتونید رقم قابل ذکری رو بیان کنید تبریز شهریست بشدت نژاد پرست که ضرب و شتم افغانیها در آن رایج و احتمال قتل انها بالاست انها مشکل مهاجرت به شهر و حاشیه نشینی و بدنبال اون گدایی و اعتیاد رو با فرهنگ نژاد پرستی و بیگانه ستیزی حل کردن نه با مدیریت انسانی و صحیح اگر شهرهایی مثل تهران و کرج هم با مهاجران آذری که طبق امار در حاشیه نشینی و معضلات مربوط به اون رتبه اول رو دارن مثل تبریزیها برخورد میکردن الان خیلی از معضلات نبود همه چیز رو زیر فرش نکنید این چهره به ظاهر زیبا روی زشت دیگری هم داره نژاد پرستی و عدم پذیرش مهاجر تابناک نظر من رو بذار حرف بدی نزدم حرف حق زدم
mis
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
شرمنده ولی شهر اولین ها مسجد سلیمان در استان خوزستان هست اکثر نمادهای مدرنیته توسط انگلیسیها اولین بار در این شهر ایجاد شد
حسن آقا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
از یک مشهدی به مردم خوب تبریز:
یاشاسین آذربایجان
پاسخ ها
نکته بین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
. ممنون هموطن مشهدی عزیز. درود بر شما
آراز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
یاشاسین آذربایجان بالا و شهرسنان شهرلری مراعه،مرند،سراب،شبستر...
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
آذری نیستم، ولی عاشق تبریزم! یک بار اومدم، ولی بازم میام، چون خیلی خیلی شهر دوست داشتنی و مهمان نوازی هست!
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
سلام .ممنون از مطلب زیبایتان.کیف کردیم از تبریز.
یاشاسین ایران یاشاسین آذربایجان یاشاسین تبربز
paiam
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
من 4 سال در تبریز دانشجو بودم واقعا شهر زیبا و دوست داشتنی هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
عزیز دل برادر دلیل اینکه تبریز گدا ندارد آنست که کلا تبریزی ها بسیار خسیس هستند و گدایی در تبریز کار و کاسبی ندارند. و میایند تهرون و چون تهرونی ها خوش قلب و دست و دلباز هستند ، کار و کاسبی خوبی دارند.
نادر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
لازم شد یادی هم ازموسسه خیریه نوبر بکنیم که واقعا دستشان درد نکند بدون ادعا دراین ضمینه کارمی کنندوخانواده های زیادی رو تحت پوشش دارند حتی ازکمیته امداد وبهزیستی نیز فعال ترند درود وسپاس برشرفشان وآفرین به افرادی که به این موسسه کمک می کنند قابل توجه افراد خیر - که اگر باورندارند ساعت 7/30 صبح درورودی این موسسه 10دقیقه ای به مراجعین نگاه کنند و......
مرتضی میرزایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
گزارش بسیار خوبی از تبریز است. چه عجب یک خبرنگار پیدا شد و از کلانشهر منحصربفردی گزارش تهیه کرد.
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
خوب زير بغل تبريزيها هندونه ميدين!
دومان تبریزلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
یاشاسین گوزل آذربایجانیم یاشاسین تبریزیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
آفریییین به تبریزیهای متمدن و پرکار
طاها
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
زنده باد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
یاشاسین تبریز .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
تبريز هر چي داره از صدقه سر سرمايه گزاران خصوصي داره و گرنه دولت هيچ وقت به اندازه شهرهاي مركزي به تبريز رسيدگه نكرده !
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
این را هم در نظر بگیرید که همیشه جلوی پای بخش خصوصی سنگ اندازی می کنند و آنها را به مناطق مرکزی کشور سوق می دهند.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
دقیقا 99 درصد کارخانجات تبریز خصوصی هستند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
خدا هرچی دروغ گوئه لعنت کنه
جاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
من سال 89 رفتم تبریز نه خارجی بودم و نه جویای کار .برای ایرانگردی رفته بودم ولی برخورد تبریزیها البته نه همه با ما خوب نبود عملا آدم رو بایکوت می کردن حتی مغازه ها هم اگه به فارسی باهاشون صحبت می کردی چیزی بهت نمی فروختن .توقع داشتن با ترکی باهاشون حرف بزنی. وقعا که!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
دمشون گرم همینه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
از تبریز متنفرم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
منم شنیدم واسه همین هر بار میگم بریم تبریز همسرم میگه تبریز نه!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
دقیقا همین جوره
زیبا از تبریز
|
United States
|
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
البته مسبوق به سابقه است این تعاریف و آواز دهل شنیدن از دور خودش است. هوشمندترین و پاکیزه ترین و اولین و نبود گدا و معتاد و بیکار! واقعا این فردی که مقاله رو نوشته سری به شهر ما زده؟ نبود گدا دلایل متعددی دارد از جمله اینکه رونق این شغل کاذب در شهرهای دیگر است. در ضمن آمار روز افزون نرخ بیکاری و اعتیاد در آذربایجان شرقی را باید از مراجع مربوطه دربیاورید ضمن آنکه برای هوشمندترین و تمیزترین منبعی و مرجعی اشاره نشده و به صرف چند ادعا نمی توان آنرا دلیل بر صحتش دانست. از این اخبار کمی غیرواقعی و اغراق شده در سالهای گذشته سبب شده بسیاری از ضعفها و اهمالهای شهر نادیده گرفته شده و تلاشی برای رفعشان نشود. چگونه شهر ما هوشمندترینه وقتی حتی یک بلیت اتوبوس با زحمت میشه تهیه کرد یا سینماهاش تعطیله؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
احتمالا اينهمه تعريف براي اينه كه مسئولين استان آذربايجان شرقي بودجه استان رو تقديم كنند به استانهاي ديگه مثل اصفهان!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
اینجور ها هم نیست. من خودم 2 سال قبل به تبریز سفرکردم. در مورد این شهر خیلی اغذاق میشه. مثلاً میگن گدا نداره ولی من تو سه روز 4 تا گدا دیدم. معماری شهری خوبی هم نداره. مشهد خیلی شهر بهتریه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
مشهد بهتره؟؟!!!! نخندون ما رووووو!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
اين است فرهنگ بالاي تبريز
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
مردم تبریز به گدا های خیابانی پول نمی دهند 95% مردم از طریق سازمانهای
مردم نهاد به فقرا کمک می کنند و به شاغلین بیگانه اجازه فعالیت نمی دهند
و ذاتآ و اخلاقآ پاکیزگی را دوست داشته و رعایت می کنند البته این از نیاکانشانبه ارث برده اند زنان خانه از قدیم ها عادت دارند که صبح زود و عصر ها حیاط و کوچه جلو درب شان را جارو کرده و آ ب بپاشندو این کارها یه نوع از نظر رو حیو روانی در مردم اثر گذار بود و ضمنآ خیلی خوش خوراک هستند حتی کم درآمد ها هم اگه لازم شد کم می خورند ولی ازمواد غذائی با کیفیت
استفاده می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
جانیم تبریز .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
اصفهان هم همین طور یود. ولی همه چیزش به باد رفت.
ناشناس
|
Germany
|
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
ایکاش تبریز مثل تهران اصفهان از نفت بودجه ای داشت
حيدر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
تبريز واقعا زياد جاي تعريف وتمجيد دارد ولي متاسفانه بايد بگم كه به آخر جمله يه كلمه "بود" بايد اضافه كنيم: "تبريز شهر بدون گدايي بود "ويا "تبريز شهر بدون معتادي بود"
متاسفانه اخيرا هم گدا زياد شده و هم معتاد!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
تسریف بیارید تهران صد تا گدای تبریزی ببینید !!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
میگویند شخصی جلوی آیینه ایستاده بود به خودش نگاه میکرد و میگفت:" الحمدلله الذی احسن خلقی و خلقی" یعنی حمد خدایی را که صورت و سیرت مرا نکو کرد در این هنگام صدای در آمد پسرش رفت در را باز کرد دوست پدرش بود و از او پرسید:" پدرت در خانه هست و چکار میکند؟" پسر گفت جلوی آینه به خدا افترا میگوید. العاقل یکفی بالاشاره
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
تبریز قشنگه ولی شیراز یه چیز دیگه هست هم قشنگه هم مردمان مهربان ودوست داشتنی داره خیلی هم غریب نوازند
من چندبار شیراز رفتم واقعا مردم مهربان وبا حوصله ای داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
در تبریز یک پارک مدرن هست به نام لاله پارک که اون رو رضا ضراب ساخته ضمنا امثال رضا ضراب و بابک زنجانی و صادق محصولی و آقای نعمت زاده خیلی در تبریز سرمایه گذاری کردند دستشون درد نکنه
بچه مشهد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
تبريزيها كلا مردماني مهمان نواز و مهربان هستند چند روزي در تبريز مهمان بودم و از شهر و شهروندان دوست داشتني اش بسيار لذت بردم
خدا به همتون توفيق بدهد
تينا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
من عروس تبريزيها هستم خيلي هم خانواده مهم تبريز خيلي ادمهاي بدي هستن خسيس و غىبت كن
ناشناس
|
Australia
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
توهم در حد لاليگا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
تبریز باید افتخار کل ایران باشه و همه این تعاریف رو به عینه میشه در شهر مشاهده کرد ،ولی نمیدونم چرا بعضی از هموطنان راجع به زیبایی ها الگو شدن تبریز میونه خوبی ندارن!
بهترین بودن تبریز افتخاری برای همه ماهاست،والبته همین بهترینهای تبریز باعث شده که از طرف کشورهای اسلامی پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱٨ انتخاب بشه
sonia
|
Iraq
|
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
خیلی سپاسگزارم از این گزارش عالی.جاش بود ک مردم بیشتر با شهر ما آشنا بشن.تاکید میکنم ک تبریز واقن پاکیزه ترین شهر ایرانه بسیار تمیز و زیبا..منتظر قدوم هم وطنانمان هستیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
همه آذربایجان مثل تبریزن مگه اردبیل و زنجان و ارومیه و خوی چی از تبریز کم دارند ارومیه و خوی و شهرهای اطرافشون به جهت مهاجرت تروریست ها از پیشرفتشون کاسته شد اما بازم مردم اصیل ارومیه و ترک هم دقیقا همانند تبریز هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
تنها بدیش اینه که مردم ناسونالیستی داره .. کافیه ترکی بلد نباشی ازشون جواب نشنوی!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
شيراز هم معتاد نداره البته به جز توبعضي ازمحله هاوكوچه ها وخيابوناش كه موقع راه رفتن بايد مواظب باشي بهشون نخوري وبيفتي
rashid
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
در عوض تهران شهر مهربان این همه از شهر های مختلف میان توش روزانه اینهمه غیر تهرانی توش کار میکنن یه نفر ازشون نمیپرسه شما اهل کجا هستی؟ چرا ؟ >>>> تهران شهر مهربان :)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
بهترین شهر ایران بی شک تبریز هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
تبریزی قدر پول خود را میداند زیاد اصراف کار نیستند اگر نیازمند واقعی هم باشی حتی یک ریال به هیچ شخصی کمک نمیکنند پول اضافی خرج نمیکنند به افراد غیر تبریزی اصلا آدرس درستی نمیدهند راهنمای درستی به افراد نابلد نمیکنند گدا میداند که اگر گدایی کند دیناری نمیتواند جمع کند چون دست هیچ کس به جیبش نخواهد رفت بنابر این گدا نیست بخاطر 5 تومن امکان درگیری زیاد است هیچ گذشتی نخواهند کرد من خودم در تاکسی دیدم خانمی بخاطر 5 تومن تا نگرفته بود از تاکسی پیاده نمیشد لذا کمی اغراق است که اینها به نهادهای خیریه کمک میکنند تا گدا اصلا نمیتوانی یک ریال از اینها بگیری وای .....
تبريزلي سعيد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
اوميد وار نباشيد يك دونه بود اونم ماله تبريزي ها و ترك هاست تبريز شهر اقا و خانوم هاي خاص
مازندرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
از یک مازندرانی به مردم تبریز یاشاسین تبریز -یاشاسین اذربایجان-حتما و صد البته تبریز همبن گونه هست که گزارش شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
من چند وقت پیش تبریز رفتم واقعا حای تحسین داره یه سرو گردن ازشهرهای ایران مدرن و تمیز اروپای هستش
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
Yashaaaaaaaaaasin
گردشگر
|
France
|
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
متاسفانه با مسافران غیر ترک زبان برخورد خوبی ندارند از من میشنوید هیچ وقت به این شهر سفر نکنید
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
اهل تبریزم و البته که دوست دارم شهرم آباد و زیبا باشه اما این مقاله با واقعیتها خیلی فاصله داره. تبریز پر از بیکار و معتاد و فقیره. محله های فقیر نشین اینقدر محروم هستن که حتی مسئولین در قسمتهایی از شهر مانند کنار اتوبان پاسداران اقدام به گذاشتن بلوکهای بتنی و مخفی کردن منظره بد شهر نموده اند. شهرکهای جدید هم که با استانداردهای معمول خیلی فاصله دارند. اکثرا فاقد هرگونه امکانات سرگرمی و تفریحی هستند. کوچه ها و خیابانها تنگ ساخته میشن. برج 170 واحدی چسبیده به هم ساخته میشه بدون محوطه و امکانات. خدا نکنه اگه روزی زلزله بیاد در این شهر زلزله خیز چه اتفاقی می افتد. وضعیت اشتغال خیلی بده و بیشتر مهاجرتها از قسمتهای مختلف آذربایجان به تهرانه و نه تبریز و اینهم گویای واقعیتی تلخ دیگر هست. شهری به این بزرگی غیر از خط واحد هیچ امکان حمل و نقل عمومی نداره و مترو هم که گویا قرار نیست به جایی برسه.اکثر شهرک نشینان مجبورند وسیله نقلیه شخصی داشته باشن و حتی بعضی خانواده ها به تعداد اعضا وسیله نقلیه دارند...........
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
اگه اومدین تبریز یه سریم به شهر باسمنج بزنید...
ارشد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
تبریز مردمان بی تفاوت نداره برای تربیت نسل جدید نمی ذارند محیطشون الوده بشه تبریز می تونه ایران رو بسازه وبه پیشرفت وتوسعه برسونه اگه اجازه بدن
کاراگول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
دوستان من خودم بچه تبریزهستم ممنون ازنظرات خوبتون که درموردتبریزگفتین.من یه مدت خدمتم توقم بود یه مدت هم تهران بودم وتوهردوش واقعا مردمشون عاشق شهرتبریز بودن.توتبریزعلاوه براهالی خودتبریز ازجای دیگه بخصوص ترکیه هم سرمایه گذاری میکنن.من خودم تولاله پارک تبریز کارمیکردم بادوستای استانبولی الان هم باهم همکاری میکنیم
یاسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
البته به نظر می رسد پان ترکیسم متاسفانه در حال رواج در تبریز است دولتمردان توجه کنند تا عده ای وطن فروش جوانان غیور آذربایجان را فریب ندهند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
شهر بدون گدا ، شهر بدون معتاد ! برادر زیاد فیلم هندی می بینی تخیل زدی زدر حد لالیگا! قبول دارم نسبت به خیلی شهرهای در به داغون ایران پیشرفته تره ، اما نه به برکت توانمندی ذاتی اش ،بلکه به علت سرریز کردن کل بودجه کشور به تهران ،مشهد و اصفهان و تبریز ، البته چرا تبریز مثل تهران و مشهذ اصفهان مشکل کمتری داره ، چون آذری ها به خصوص تبریزی تعصبات عجیب و خشکی دارند و جز خودشون کسی دیگر نمی پذیرند واسه همین به نسبت جمعیت خودش بودجه آن حتی نسبت به تهران و اصفهان و مشهد بیشتر ، در تهران و مشهد و اصفهان مهاجر زیاده چو تعصب ندارند اما فقی و فقرا نمی تونند برند به تبریز واسه کار چون می دونند خبری برای غیر بومی نیست !
ناشناس
|
Australia
|
۰۶:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
چند سال پیش دانشجویانم را برای اردوی علمی تبریز برده بودم. به ما به چشم خارجی نگاه میکردن. بهتره تا قبل از اینکه دیر بشه طرحهایی اجرا بشه تا اختلاط فرهنگی اقوام ایرانی بیشتر بشه . به عنوان مثال کارمندای دولتی در چند سال اول استخدامشون توی یه منطقه یا قومیتی غیر از قومیت خودشون کار کنند. طرح بومی گرایی سازمان سنجش برای پذیرش دانشجو سریعا لغو بشه تا دانشجوهای مناطق مختلف کشور بیشتر باهم ادغام بشن. در کل باید روش هایی پیاده بشه که اختلاط اقوام بیشتر و بیشتر بشه نه اینکه هرمنطقه جزیره ای بشه واسش. ضمنا طرحهای مثل اولویت دادن زبان مادری بر زبان رسمی مخرب وحدت اقوام هست که هم اکنون نمایندگان غرب کشور پیگیر هستند که باید متوقف شود. یادتون میاد چند هزار شهید دادیم تا کردستان به کشور بازگشت. لطفا بس کنید طرحههای روشنفکر مابانه ضد وحدت اقوام . من اینجا توی استرالیا زندگی میکنم. بهیچ وجه مدارسی با اولویت زبان مهاجرین وجود ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
یاشاشین ذربایجان
آراز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
تبریز گدا نداره چون خیلی مردم خسیسی داره این واقعیته داداش
مسعود از تبریز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
دلیل اینکه تبریز شهر تمیزی هست اینه که پدرامون به ما یاد دادن برای هر اشغالی که زمین میندازیم یک پدر زحمتکش باید خم بشه
غزل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
بعضی تعریف ها به جا بود ولی متاسفانه سری به پارک محله ما بزنید تا جولان معتادین را که خوش و خرم در حال چری... هستند را ببینید.
تبریزی اصل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
دوستان من خودم سالهاس تو تبریز زندگی میکنم راستش رو بخواید خوشم میاد اینجوری از شهرم تعریف بشه و لی این اغراقها باعث غرور کاذب و سهل انگاری مسئولین شهرمون میشه. واقعا به هیچ وجه تبریز در حد تعاریف فوق نیست. معتاد زیاده، گدا مخصوصا دو سه سال اخیر خیلی زیاد شده ،مردم بسیار عصبی و و با همدیگه پرخاشگرن، پاکیزگی چه عرض کنم و ..... چرا دوست داریم مثل کبک سرمون رو زیر برف کنیم؟
رحیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
برادر من به قطع یقین نمیشه گفت تبریز مدینه فاضله است ولی در مقایسه باسایر شهرها از نظر تمیزی شهر وکیفیت غذا ،نبود گدا وتعدادمعتادین به علت فرهنگ وموقعیت جغرافیایی در صدر می باشد ولی خوب رکود وبیکاری در همه جای ایران که سرای ماست تا دلت بخواهد هست یکمی برای سرمایه گذاران باید ازخدا غیرت وانصاف بخواهیم که سرمایه شان رادرجهت تولید بکار بگیرند نه در کار دلالی وایجاد فروشگاه برای عرضه جنس ترک وچینی .
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
نمی دونم آمار بیکاری درسته یا نه ولی اگه درست باشه بیشتر ناشی از مهاجرت بی رویه از این استان هست و ربطی به اشتغال عالی در تبریز ندارد. مهاجرت خود نشانه عدم سرمایه گذاری در تبریز است
بانو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
اگه واقعا تبریز انقد خوبه پس چرا تهران و قم مشهد اینقد تبریزی مهاجرت کردن و مشغول به کار شدن
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
هادی رضوی مهلا مومن زاده جواد نکونام مسعود شجاعی حسین هدایتی فرودگاه نجران احمد عراقچی خودروهای هیبریدی