بلیط پرواز عیدت رو با کمترین قیمت بخر
      
همزمان با همین قرعه کشی به لیونل مسی نیز حمله شد؛ حمله‌ای که گسترده‌ترین حمله تا آن زمان بود. برخی گزارش‌ها حکایت از 200 هزار کامنت توهین آمیز خطاب به مسی داشت تا بزرگ‌ترین حمله اینچنینی به نام ایرانی‌ها ثبت شود و روزنامه‌های انگلیسی، آلمانی و اسپانیایی، در گزارش‌هایی به این حمله بپردازند و حسابی اسباب افتخار فراهم شود.
کد خبر: ۶۰۴۸۷۸
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۵ - ۰۳:۲۹ 11 July 2016
اوج‌گیری «وندالیسم مجازی» با حمله گروهی از کاربران ایرانی به صفحه فوتبالیست فرانسه!
پس از آنکه با ضربه «دیمیتری پایت» بازیکن تیم ملی فرانسه، «کریستیانو رونالدو» بازیکن تیم ملی پرتغال مصدوم شد، گروهی از کاربران ایرانی در فضای مجازی به صفحه «پایت» در اینستاگرام حمله کردند و ده‌ها هزار پیام توهین آمیز به زبان‌های فارسی، انگلیسی و حتی فرانسه نثار این بازیکن کردند تا بدین ترتیب «وندالیسم مجازی» به نقطه اوج خود برسد.

به گزارش «تابناک»؛ همه چیز از نزدیک به یک دهه پیش و حمله به صفحه برخی مقام‌های سیاسی سایر کشورها شروع شد؛ مقام‌هایی که علیه ایران مواضع خصمانه‌ای گرفته بودند و به همین دلیل هر نوع حمله‌ای به آنها با تکیه بر هر نوع ادبیات، با دیده اغماض مورد ارزیابی قرار گرفته می‌شود و حتی با لبخندهایی از این ادبیات استقبال شد. این لبخند با چنین گمانی بود که حملات مجازی نشانه وطن پرستی و حس دفاع از ایران است و بی‌شک بخش اندکی از آن بود.

زمان هرچه سپری می‌شد، ادبیات کاربرانی که در چنین حملات مجازی مشارکت می‌جستند تندتر، هتاکانه‌تر و تهی از هرگونه استدلال قابل دفاعی می‌شد. آنهایی که در ابتدا با هدف رساندن پیام اعتراض به اشخاصی که خطایی انجام می‌دهند، به این جمع وارد شده بودند، متوجه بدنام شدن این حملات شدند و از مشارکت در این حملات مجازی کنار کشیدند تا جو یکدست‌ شود و در هر حمله، غالب پیام‌ها هتاکی با ادبیاتی عمدتاً جنسی و نژادپرستانه گره خورد.

وقتی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری قصد انتخاب وزنه‌بردار جهان در قرن اخیر را داشت، تقریباً همه رسانه‌های جمعی بسیج شدند تا نماینده ایران انتخاب شود و همه مردم پای کار بیایند اما هیچ کس تصور نمی‌کرد این همه هجوم -آن هم در سال 1383 که هنوز اینترنت گستردگی کنونی را نیافته بود- متوجه سایت برگزاری نظرسنجی شود و در میان ایرانی‌ها، هکرها نیز دست به کار شوند و اساساً وب‌سایت میزبان این نظرسنجی از دسترس خارج شود. این اتفاق یک عیار خوب که اگر این گروه وسیع بخواهند، می‌توانند چنان حمله بزرگی را به صورت طبیعی بر روی وب‌سایت‌های مختلف پیاده‌سازی کنند که این رسانه‌ها با محدودیت باند مواجه شده و از دسترس خارج شوند!

جنس تازه حملات از 21 فروردن 1391 نمود عینی‌تری یافت و پس از آنکه گروهی بر اساس شایعه افتادن لوگوی پپسی بر روی کره ماه، به قمر خیره شدند اما خبری از لوگوی پپسی نشد. بدین ترتیب کاربران ایرانی که تصور کردند با آنها بازی شده، به صفحه پپسی در فیس بوک حمله کردند که اگرچه باعث نشد پپسی روی ماه بیافتد اما در عوض این حمله در رسانه‌های بین‌المللی انعکاس یافت.

وقتی در جریان المپیک 2012 لندن در مرداد همان سال، حق سعید عبدلی تضییع شد، ابتدا ایهار برل داور بلاروس مورد توهین قرار گرفت که باعث شد صفحه‌اش را برای مدتی ببندد و بلافاصله این جماعت سراغ رافائل مارتینتی رئیس فیلا رفتند و صفحه مجازی او را مورد هدف قرار دادند. حتی در ان مقطع گفته شده ایمیل‌های به شدت تهدیدآمیزی به فیلا ارسال شده که مارتینتی را خشمگین کرده بود و در نهایت پس از آنکه رسول خادم از مردم خواست تا کاری نکنند که بای کشتی ایران هزینه ساز شود، جنگ متوقف شد!

اوج‌گیری «وندالیسم مجازی» با حمله گروهی از کاربران ایرانی به صفحه فوتبالیست فرانسه!

لوران فابیوس وزیرامورخارجه وقت فرانسه در آبان 1392 نقش پلیس بد را در مذاکرات هسته‌ای بازی کرد و مذاکرات ژنو یک دور به خاطر او تمدید شد و همین کافی بود تا فابیوس مورد شدیدترین حملات قرار گیرد تا حتی ظاهر او نیز از این هتاکی‌ها در امان نمانده بود. برخی نشریات فرانسوی به این حمله پرداختند اما خوشبختانه عمدتاً معدود انتقادهای متکی بر استدلال را لابلای گزارش‌هایشان آورده بودند و اشاره به سیل هتاکی‌ها نشده بود.

اندکی بعدتر در آذرماه 1392 همزمان با قرعه کشی جام‌جهانی 2014، دو حمله تازه و بسیار وسیع رخ داد؛ نخست به فرناندا لیما مجری مراسم قرعه کشی جام جهانی که به واسطه فرهنگ و مذهبش پوشش برهنه‌ای داشت و به همین دلیل بخش قابل توجهی از قرعه کشی از تلویزیون پخش نشد. ایرانی‌ها به او با قبیح‌ترین تعابیر قابل تصور به انواع زبان‌ها اعم از فارسی، عربی، انگلیسی و پرتغالی حمله کردند تا این مجری و بازیگر برزیلی بالاخره معنای گروهی از کامنت‌ها را بفهمد و دفعه بعد لباس پوشیده‌ای بر تن کند که خاطر تماشاگران ایرانی مکدر نشود!

همزمان با همین قرعه کشی به لیونل مسی نیز حمله شد. برخی گزارش‌ها حکایت از 200 هزار کامنت توهین آمیز خطاب به مسی داشت تا بزرگ‌ترین حمله اینچنینی به نام ایرانی‌ها ثبت شود و روزنامه‌های انگلیسی، آلمانی و اسپانیایی، در گزارش‌هایی به این حمله بپردازند و حسابی اسباب افتخار فراهم شود. گروهی در مقابل به صفحه این فوتبالیست هجوم بردند و این بار از مسی عذرخواهی کردند تا به شیوه خودشان جبران هتاکی گروه اول را کرده باشند و در این میان جمشید مشایخی بازیگر سینما شال و کلاه کرده بود تا به اسپانیا سفر کند و به نمایندگی از ایرانیان فرهیخته از او عذرخواهی نماید!

مسی یک بار دیگر پس از زدن گل به ایران در دقیقه 91 و شکست ایران برابر آرژانتین نیز مورد حمله قرار گرفت اما پس از آنکه شایعاتی منتشر شد که ممکن است فیفا با ایران به دلیل این حملات برخورد کند، مجدداً حمله فروکش کرد اما در روزهای ابتدایی اردیبهشت 1395، انتشار یک عکس شادی گل از خودش و دی ماریا که خاطره گلش به ایران در بازی معروف جام جهانی را دوباره زنده کرد، سبب شد تا جبران کم‌کاری حمله‌کنندگان در جام جهانی صورت پذیرد و حمله‌ای تمام و کمال با ادبیات هتاکانه‌تر از قبل به حساب‌های کاربری او در فضای مجازی شود.

در بازیهای لیگ جهانی والیبال در خرداد 1393، تیم ملی والیبال ایران از سد ایتالیای قدرتمند گذشت اما ایوان زایتسف ستاره تیم میزبان که ایران را با کسب 19 امتیاز در دو ست به زحمت انداخته بود به دلیل اینکه برای کشورش با نهایت توان بازی کرده و خیلی راحت اجازه نداده ایتالیا ببازد، به شدت مورد حمله قرار گرفت. در این حملات حتی اعضای خانواده این والیبالیست نیز مورد توهین‌های جنسی قرار گرفته بودند که باعث شد این شخص جزو معدود قربانیان حملات ایرانی باشد که رسماً واکنش نشان می‌دهد و در این ارتباط گفت: «متاسفم که بزرگ‌ترین تفریح ایرانیان، توهین به دیگران است!»

در آبان همان سال، با مرگ مرتضی پاشایی بسیاری از هنرمندان با «جو» همراهی کردند و درگذشت این خواننده را تسلیت گفتند اما آنهایی که با این جو همراهی نکردند، به شدت مورد بازخواست قرار گرفتند. به صفحه مجازی تک تک آنها هجوم برده شد و برای هرکدام سیلی از کامنت‌های همراه با تهدید و توهین درباره چرایی عدم تسلیت گذاشته شد. بسیاری از هنرمندان برای توقع این موج، پیام تسلیت را گذاشتند اما هانیه توسلی رفتار متفاوتی در پیش گرفت و در پیامی ضمن ابراز تاسف از درگذشت پاشایی، تاکید کرد او را نمی‌شناخته تا هر آنچه به عنوان توهین در عمرتان شنیده باشید، از سوی ایران گروه نثار توسلی شود!

اتفاق بعدی در دی 1394 رخ داد. رعنا حربی، خواننده زن لبنانی در واکنش به پایین کشیده شدن پرچم کنسول‌گری عربستان در مشهد در پیامی در توییتر به شوخی گفته بود که با مردی که این کار را کرده ازدواج می‌کند اما این شوخی حسابی جدی گرفته شد. بدین تریب فاجعه‌ای عجیب در حساب کاربری این حربی به راه افتاد که باعث شد این خواننده با جدیت تاکید کند که شوخی کرده است.

پس از شکست تیم امید ایران مقابل امید ژاپن در مسابقات انتخابی المپیک در بهمن 1394، این بار حمله بزرگی به ژاپن، اعضای تیم ملی این کشور و همه زیرساخت‌های مجازی‌اش انجام شد؛ حملاتی که به لحاظ پراکندگی و تعدد اهداف بی‌نظیر بود و شاید شمار مجموع پیام‌ها، از شمار پیام‌های توهین آمیز به مسی نیز بیشتر بود.

حالا همان گروه در تیرماه 1395، این بار «دیمیتری پایت» بازیکن تیم ملی فرانسه، «کریستیانو رونالدو» بازیکن تیم ملی پرتغال را در فینال یورو 2016 را هدف قرار دادند. این حمله اما با تمام حملات پیشین تفاوت دارد. این بار به هیچ عنوان نام ایران در میان نبوده و ده‌ها هزار پیامی که در صفحه این فرانسوی به زبان‌های فارسی، فرانسه و انگلیسی نوشته شده، تنها نشانه «وندالیسم مجازی» بود. عادل فردوسی پور در میانه گزارش فینال یورو 2016 به این موضوع اشاره کرد و گفت: ««بعد از اون‌ که رونالدو توسط پایت مصدوم شد، مردم به پیج «پایت» رفته و از خجالت اون دراومدن. این چه‌کاریه آخه؟!» و بدین ترتیب همه هتاکان پای کار آمدند و سهمی از فحش‌ها را نیز به فردوسی‌پور اختصاص دادند!

این هتاکی‌های بی‌هزینه در طول سال متوقف نمی‌شود و از بازیگران فیلم‌های غیراخلاقی تا بازیگران داخلی مکرراً با حجم بالایی از کامنت‌های توهین آمیز همراه می‌شود اما فقط گاهی همچون موارد فوق الاشاره، همه هتاکان بسیج می‌شوند. برای حمله‌کنندگان هیچ هزینه‌ای ندارد و منجر به تخلیه روحی‌شان می‌شود اما «وندالیسم مجازی» چهره‌ ایرانی‌ها را به عنوان جماعتی هتاک به شدت در سطح بین‌المللی مخدوش خواهد کرد.

در این زمینه دو راه وجود دارد که باید هر دو راه پیگیری شود تا برای این گروه که بعید است از راه تربیت و فرهنگ‌سازی دست از هتاکی بردارند، هر نوع توهینی هزینه‌ساز باشد و این عده کاهش یابند؛ نخست اینکه هریک کدام از این هتاکان توسط سایر کاربران در شبکه‌های مختلف مجازی گزارش شوند تا این شبکه‌های اجتماعی به واسطه کثرت هتاکی‌ها، آنها را مسدود نمایند و تکرار این مسدود شدن‌ها، منجر به تغییر رفتار این گروه شود. راه دوم نیز نظارت سازمان‌های مسئول در کشور و تذکر به این اشخاص است تا دست از این رفتارها بردارند.
اشتراک گذاری
خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۷۴
انتشار یافته: ۳۴
ناشناس
|
New Zealand
|
۰۵:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
جالب اینکه وزیر نفت ما از کاربران عربستانی بابت ابراز خوشحالی در فضای مجازی، از اتش سوزی مجتمع پتروشیمی ایراد می گیرد، کلا تفاوت های رفتاری اندکی داریم فقط محیط های بروز این رفتار متفاوت است
ناشناس
|
New Zealand
|
۰۵:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
خون پاک اریایی رو یادم رفت یاداوری کنم اینهم مهم است(اونطرف هم نژاد اصیل ع ر ب)
ناشناس
|
United States
|
۰۶:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
يك ملتي كه فرهنگش قلدري رو تحسين كنه همين ميشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
مزدور آمريكايي
سربازرس ژاور
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
دقیقا!! اصل حرفو گفتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
ما ایرانی ها همه جوره باید بی فرهنگیمون را جار برنیم؟حتی در عرصه بین المللی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
مودب باش
ناشناس
|
Canada
|
۰۷:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
اینا همش مشکل پیکاری
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
احسنت بر تو اي دوست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
نه عزیزم. اینا تماما مشکل بی فرهنگیه. اگر با فرهنگ باشیم هیچگاه اجازه توهین کردن به کسی را به خودمون نمیدیم چون دوست نداریم به خودون هم توهین بشه. اما وقتی به کسی توهین کنیم یعنی به دیگری مجوز میدیم به ما هم توهین کنند.
مسافر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
چقدر جالبه که خود پرتغالیها که اون همه سابقه درخشان در عرصه فوتبال اروپا و جهان دارن به پایت توهین نکردن ولی ایرانیا که مدتیه تو این عرصه حتی تو آسیا هم عددی نیستن ابراز وجود کردن که یعنی همشون کارشناس فوتبال هستن.
اشکان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
اون بنده خدائی را هم که اشتباهی به جای داور استرالیائی بازی ایران-عراق در جام ملت های آسیا مورد حمله قرار دادند را هم باید به این موارد اضافه کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
جالب اینجا بود که فردوسی پور گفت : توهین در فرهنگ ما هیچ جایی نداره
مسلمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
وطنم پاره ی تنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
یکی یا دو نفرشون محاکمه شوند و جرایم سنگین برای آنها بریده شود دست به این کار نمی زنند. این گروه موجب هتاکی دیگران به فرهنگ ایران و ایرانی می شوند. اصلا معلوم نیست با چه نیتی این کار را انجام می دهند. امیدوارم هر چه زودتر قانونا رسیدگی شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
همه ی ما دلیل اینگونه رفتارها رو خیلی خوب هم میدونیم اما ترس از......
بیخیال
ناشناس
|
United States
|
۰۸:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
نویسنده محترم بهتر بود یک نیم نگاهی به رفتار مدیران و مسئولان مملکت میانداخت تا متوجه شود که این همه تشطت از کجاست
ناشناس
|
United States
|
۰۸:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
مشکل اینه که اکثر ما ایرانیا دچار توهم هستیم که می تونیم در همه مسائل دنیا صاحب حق و اظهار نظر باشیم فرانسه با پرتقال بازی کرده چه ربطی به ایرانیا داشته؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
یکی بایدبه شما رسانه وسئولین گوش زدنه که اینه غنی فرهنگ مردم ایران!!!!! انقدر از این مردم و فرهنگ غنیشون تعریف نکنند. !!! فکر کنم باید بلاخره این زشتی رفتارهامئن را به رخمون بکشند. در رانندکی در خرید و فروش در کار کردن در خوردن و خوابیدن در همه عرصه ها!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
احمدی نژاد نقش زیادی در بوجود آمدن این ادبیات زشت در فرهنگ ما داره- مستنداتش هم در ادبیات خود احمدی نژاد هست، از تهمت های ناروا و بگم بگم ها بگیر تا آب بریز اونجات و لولو و...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
به نظرم باید برای این بیماران محیط مجازی ، مجازات تعیین شده و مجازات بشن تا آبروی ایران و ایرانی بیشتر از این نره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
یکی از دلایل مشکل فرهنگی جامعه ، واگذاری امور فرهنگی به برخی نهادها وسازمانهای غیر پاسخگو است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
وقتی این همه جوان بیکار در جامعه وجود دارند ایاا نتظاردیگری میتوان داشت!!!
یحیی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
با فرهنگ سازی هیچی درست نمیشه ، همش شعار هست ، خودمونیم هم میدونیم کسی با فرهنگ سازی اخلاق و تربیتش درست نمیشه ....

تنها راهش راه زور هست ... یا بزنین اینستاگرام فیلتر کنین که ایرانیها فحش ندن ...

یا اینکه پلیس فتا پیگیری کنه و هر کسی که سر منشا فحش و حرفهای زشت هست به مراجع قضایی معرفی کنه ...

ما ایرانیها فقط باید زور بالا سرمون باشه تا کار اشتباه انجام ندیم...
سینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
به نظر من باید برخورد قهری شدید با یک سری از اینها شود. تنها راه فرهنگ سازی در این کشور این گونه می باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
کلا فرهنگ هتاکی بین ایرانیا زیاده. شما هر چت رومی بری میبینی ابرانیا فقط در این حد همدیگه رو و دیگران رو هتک میکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
بابا بی خیال، خیلی وقته ما جزو کشورهای درب و داغون جهان سوم رده بندی می شیم. فرهنگ و هنر اصیل ایرانی مال قرنها پیش بود. هر وقت تونستید به اقشار تحصیل کرده جامعه یاد بدید تو رانندگی فرهنگ داشته باشن، اونوقت نگران این مسائل هم بشید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
معلوم نیست ما سر پیازیم یا تهش !!!!

دلیل این مسائل رو میشه در یک حس خشونت و خشم نهفته در جامعه یافت که از هر فرصتی برای تخلیه شدن استفاده میکنه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
همیشه مردم مقصرند
ولی دلیل این به قول شما وندالیسم
فشار اجتماعی سهمگین بر ملت است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
فرهنگ به ارث نمیره فرهنگ ساخته میشه چه بسا بی فرهنگ هایی بودند که صاحب فرهنگ شدند و با فرهنگ هایی بودند که بی فرهنگ شدند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
رونالدو رو برانکارد بود اینستاگرام ایرنا شایک غوغای فارسی زبانان شد
ناشناس
|
-
|
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
پدران ومادران عزیز :بچه همیشه احتیاج به نصیحت داره وباید خوب وبد را به آن فهماند تا باعث ابروریزی نشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
پلیش فتا اگه بخواد میتونه این موضوع رو با شناسایی افراد جمع کنه
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
با سلام
به نظر می رسد فرهنگ و توجه به مسایل فرهنگی و اجتماعی در این کشور مورد غفلت جدی قرار گرفته است. البته مشکل جدی تر در تعریف این حوزه هاست؛ جایی که شاهد سیاست و جناح بازی ها در تمامی عرصه ها بوده و هستیم.

متولیان فرهنگی و فعالیت آنان مورد نظارت قرار نگرفته و آسیب شناسی نمیشود.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: