دادستان زنجان دست به کار شد؛
می‌ توان امیدوار بود که جمعه این هفته شاهد لت و پار شدن سگ‌ها در یکی از میادین مسابقه در حومه زنجان نباشیم؛ هرچند وجود چنین سطحی از خشونت در جامعه که تنها برای سرگرمی حاضر به دیدن دریده شدن جاندار دیگری باشد، موضع مهم‌تری است که شاید باید اندیشمندان حوزه جامعه شناسی به آن پاسخ دهند.
کد خبر: ۵۶۳۸۲۲
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۲ 27 January 2016
پس از انتشار تصاویر گسترده‌ای از مسابقات مهوع و منزجرکننده مبارزه خونین سگ‌ها ـ که در حوالی زنجان برگزار می‌شد و پیگیری‌های رسانه‌ها ـ سرانجام دادستان عمومی و انقلاب زنجان دست به کار شد و در نامه‌ای خطاب به نیروری انتظامی زنجان، خواستار پایان دادن به این مسابقات وحشیانه داد.

به گزارش «تابناک»، اوایل این هفته بود، تصاویر مسابقات جمعه بعدازظهری سگ‌ها از استان زنجان دست به دست گشت و همه دیدند که خیلی خوب و سازماندهی شده پنج هفته است که لیگ مبارزه خونین سگ‌ها در این استان در حال برگزاری است؛ مسابقاتی که در مقابل دیدگان تماشاگران بسیار چندین و چند سگ لت و پار می‌شوند تا تنها اسباب سرگرمی عده‌ای فراهم آید و در این میان گویا نهادهای مسئول اصلا از وقوع چنین ماجرایی خبر نداشتند و ندارند.

پایان بعدازظهر سگی در زنجان!

با این حال اما پیگیری رسانه‌ها در هفته جاری واکنش مسئولان را در پی داشت تا اینکه سرانجام نامه دادستان زنجان به نیروی انتظامی استان را باید خط پایانی برای سرگرمی زشت و خونبار برخی از افراد در این استان دانست.

در نامه دادستان آمده است:
سردار صالحی
فرماندهی محترم انتظامی استان زنجان
با سلام

احتراماً؛ همان گونه که مستحضرید برابر مقررات کشتن، تلف و ناقص نمودن حیوانات و نیز جریحه دار کردن عفت عمومی، جرم محسوب می‌شود. در همین راستا حسب اخبار و اطلاعات واصله عده‌ای در اطراف شهر زنجان و برخی شهرستانهای استان با برگزاری مسابقه و با اهداف سوء اقدام به حیوان آزاری و به جان هم انداختن سگ‌ها می‌نمایند.

نظر به اینکه این گونه حرکات نظم و عفت عمومی را خدشه دار می‌نماید و با توجه به اینکه از منظر شرعی و اخلاقی نیز آزار و اذیت حیوانات امری مذموم و ناپسند می‌باشد. لذا در جهت حفظ حقوق حیوانات و نیز جلوگیری از جریحه دار شدن عفت عمومی، مقرر است دستور فرمایید ضمن پیگیری موضوع با شناسایی افراد و یا گروه‌های تشکیل دهنده چنین مسابقاتی، بدواً نسبت به ممانعت از هرگونه حیوان آزاری و تشکیل این تجمعات اقدام و افراد خاطی ارشاد گردند.

داداستان زنجان در این نامه تصریح می‌کند: در همین راستا چنانچه افراد و گروههای شناسایی شده مجدّد اقدام به برگزاری مسابقه و آزار هر گونه حیوانات به ویژه ســگ نماینــد، اقدامــات قانونی لازم معمول و با همکاری عوامل محترم ادارهٔ محیط زیست، حیوانات مربوطه جمع آوری و خاطیان جهت پیگیری قضایی به این مرجع معرفی گردند.

مظفری
دادستان عمومی و انقلاب زنجان

با این حساب می‌ توان امیدوار بود که جمعه این هفته شاهد لت و پار شدن سگ‌ها در یکی از میادین مسابقه در حومه زنجان نباشیم؛ هرچند وجود چنین سطحی از خشونت در جامعه که تنها برای سرگرمی حاضر به دیدن دریده شدن جاندار دیگری باشد، موضع مهم‌تری است که شاید باید اندیشمندان حوزه جامعه‌شناسی به آن پاسخ دهند.
برچسب ها
خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: