بازدید 22211
کیوسک بین‌المللی «تابناک»؛

جزئیاتی از شلیک کشتی روسی به قایق ترکیه‌ای/ بازتاب انتخاب زنان در انتخابات عربستان

درخواست رهبران جهان برای اجرایی شدن مفاد توافق آب و هوایی پاریس، بازدید اوباما از پنتاگون برای بازنگری استراتژی مبارزه با داعش، شلیک اخطار کشتی جنگی روسی به یک قایق ترکیه، تمایل عراق به حل و فصل سیاسی بحران با ترکیه، بازتاب انتخاب زنان در انتخابات شوراها در عربستان و شکست راستگرایان در انتخابات فرانسه، از جمله مهمترین موضوعاتی است که امروز مورد توجه مطبوعات و رسانه های بین المللی قرار گرفته است.
کد خبر: ۵۵۳۸۳۴
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۰ 14 December 2015
جزئیاتی از شلیک کشتی روسی به قایق ترکیه‌ای/ بازتاب انتخاب زنان در انتخابات عربستاندرخواست رهبران جهان برای اجرایی شدن مفاد توافق آب و هوایی پاریس، بازدید اوباما از پنتاگون برای بازنگری استراتژی مبارزه با داعش، شلیک اخطار کشتی جنگی روسی به یک قایق ترکیه، تمایل عراق به حل و فصل سیاسی بحران با ترکیه، بازتاب انتخاب زنان در انتخابات شوراها در عربستان و شکست راستگرایان در انتخابات فرانسه، از جمله مهمترین موضوعاتی است که امروز مورد توجه مطبوعات و رسانه های بین المللی قرار گرفته است. 

به گزارش «تابناک»، با وجود پایان یافتن کنفرانس تغییرات آب و هوایی پاریس و دستیابی کشورهای شرکت کننده در آن به یک توافق، همچنان بخشی از مطالب مطبوعات بین المللی به این موضوع اختصاص دارد. روزنامه «نیویورک تایمز» می نویسد پیش از آنکه حتی شادی نمایندگان شرکت کننده در کنفرانس پاریس به پایان برسد، رهبران کشورهای مختلف جهان هشدار دادند که نباید اجازه داد توافق تاریخی به دست آمده در این کنفرانس، دچار از هم گسیختگی شود. میگوئل آریاس کانِته، کمیسیونر اتحادیه اروپا در امور انرژی و مذاکره کننده ارشد این اتحادیه در مسائل اقلیمی، هشدار داده: «امروز، ما جشن می گیریم. فردا، باید دست به عمل بزنیم». نیویورک تایمز می افزاید، اکنون که تقریباً همه کشورهای جهان با توافق پاریس همراه شده اند، مسئولیت جلوگیری از افزایش گازهای گلخانه ای و عمل به وعده ها، با خود این کشورهاست.

*****

البته در کنار پرداختن به موضوع تغییرات اقلیمی به عنوان یک تهدید امنیتی نرم، مسائل مربوط به تهدیدات امنیتی سنتی و سخت نیز همچنان در مرکز توجه دولت هاست. در این زمینه، سایت شبکه خبری «سی ان ان» از بازدید رئیس جمهور آمریکا از وزارت دفاع این کشور به منظور بازنگری استراتژی این کشور برای مبارزه با گروه تروریستی داعش خبر داده است. به نوشته این سایت، باراک اوباما روز دوشنبه برای نخستین بار پس از حملات اخیر در سن برناردینو به همراه مشاوران امنیت ملی خود از پنتاگون بازدید می کند تا به مرور استراتژی ایالات متحده برای مبارزه با داعش بپردازد. با این حال، سخنگوی کاخ سفید گفته نباید از این دیدار، انتظار ایجاد تغییراتی مهم در استراتژی واشنگتن را داشت.

*****

اوج گیری تنش ها میان روسیه و ترکیه و سرایت آن به عرصه دریاها، از جمله دیگر موضوعاتی است که از روز گذشته تاکنون مورد توجه شمار زیادی از مطبوعات و رسانه ها قرار گرفته است. سایت شبکه خبری «بلومبرگ» می نویسد، یک کشتی جنگی روسیه اقدام به شلیک اخطار جهت جلوگیری از برخورد با یک قایق ماهیگیری در دریای اژه کرده است؛ اقدامی که نشانه ای از تشدید تنش ها میان دو کشور پس از واقعه سرنگونی جنگنده روسی توسط ترکیه است. وزارت دفاع روسیه اعلام کرده، یک فروند ناوشکن این کشور که لنگر انداخته بوده، پس از مشاهده قایق مذکور، اقدام به ارسال علایم هشدار برای آن کرده و همچنین سعی می کند از طریق ارتباط رادیویی جلوی نزدیک شدن این قایق را بگیرد؛ اما در پی ناموفق بودن این تلاش ها، ناوشکن مذکور از طریق شلیک اخطار، قایق ترکیه ای را به تغییر مسیر وادار می کند.

*****

این در حالی است که از سوی دیگر، تنش های به وجود آمده میان عراق و ترکیه بر سر حضور نیروهای نظامی ترک در خاک عراق نیز همچنان پابرجاست. در آخرین تحول در این زمینه، روزنامه «دیلی صباح» از تمایل دولت عراق به حل و فصل مسالمت آمیز این موضوع سخن گفته و می نویسد ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق، بر تمایل کشورش برای برقراری روابط خوب با ترکیه و حل و فصل مسأله دیپلماتیک کنونی ایجاد شده میان بغداد و آنکارا تأکید کرده است. جعفری در یک کنفرانس خبری در بغداد ضمن بیان این موضوع تأکید کرده که کشورش متعهد به یافت یک راه حل سیاسی برای این بحران است که به تازگی بر روابط دو کشور سایه انداخته است. در عین حال، وی تأکید کرده، حاکمیت عراق خط قرمزی است که نباید از آن عبور شود. 

*****

اعلام نتایج انتخابات شوراهای محلی در عربستان سعودی و انتخاب زنان برای نخستین بار در این انتخابات، از جمله دیگر موضوعات مهم امروز به شمار می ورد. به نوشته روزنامه «هافینگتون پست»، رأی دهندگان عربستانی 20 زن را برای تکیه زدن بر کرسی های شوراهای محلی انتخاب کرده اند. زنانی که در این انتخابات برگزیده شده اند، در مناطق مختلف این کشور، از بزرگترین شهر عربستان سعودی گرفته تا کوچکترین روستاهای این کشور، مورد استقبال قرار گرفته اند. هرچند از نظر نسبت، این 20 زن تنها یک درصد از مجموع 2100 عضو شوراهای محلی را تشکیل می دهند، همین دستاورد نیز به عنوان گامی رو به جلو برای زنانی در نظر گرفته می شود که تا پیش از این، اصولاً حق شرکت در انتخابات را نداشتند. 

*****

در نهایت، نتایج انتخابات مناطق در فرانسه و شکست حزب راستگرای این کشور نیز از جمله دیگر موضوعات مورد توجه امروز است. روزنامه «واشنگتن پست» می نویسد، رأی دهندگان فرانسوی با حضور گسترده در پای صندوق های رأی، مانع انتخاب شدن حزبی شدند که هم مخالف دولت بوده و هم با سیاست های مهاجرتی این کشور مخالف است. این در حالی است که همین یک هفته قبل، پیشتازی این حزب راستگرا در دور نخست انتخابات، سبب شوکه شدن افراد بسیاری در فرانسه شد. بر این اساس، بر اساس نتایج مقدماتی شمارش آرا، حزب «جبهه ملی» فرانسه از دستیابی به قدرت بازمانده است. این حزب که اصولاً محور فعالیت های خود را بر توقف مهاجرت، قطع خدمات رسانی به غیرشهروندان و محدود کردن روابط فرانسه با اتحادیه اروپا قرار داده، اکنون بیش از هر چیز بحث های خود را بر اتخاذ رویکردی سخت تر در مقابل پناهجویان متمرکز کرده است. 
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # دهه کرامت # اسدالله اسدی # موشک خیبر # حقآبه هیرمند # حج 1402
آخرین اخبار
وب گردی