بازدید 6559

صالحی: منتظر دستور اجرای برجام هستیم

رئیس سازمان انرژی اتمی با اعلام آمادگی کامل این سازمان برای اجرای تعهدات ایران در قبال برجام گفت: ما زمانی اقدامات علی‌الارض را در چارچوب برجام آغاز می‌کنیم که رئیس‌جمهور دستور لازم را صادر کند.
کد خبر: ۵۴۰۳۵۸
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۹ 18 October 2015
رئیس سازمان انرژی اتمی با اعلام آمادگی کامل این سازمان برای اجرای تعهدات ایران در قبال برجام گفت: ما زمانی اقدامات علی‌الارض را در چارچوب برجام آغاز می‌کنیم که رئیس‌جمهور دستور لازم را صادر کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با اعلام آمادگی کامل این سازمان برای اجرای تعهدات ایران در قبال برجام گفت: ما زمانی اقدامات علی‌الارض را در چارچوب برجام آغاز می‌کنیم که رئیس جمهور دستور لازم را صادر کند.

وی افزود: امروز یا فردا اتحادیه اروپا هم بر اساس اعلامیه رسمی، تحریم‌ها علیه ایران را برمی‌دارد و آمریکا هم اعلام خواهد کرد برخی از تحریم‌ها را لغو و برخی دیگر را هم تعلیق می‌کند البته زمان اجرا را می‌گذارند به وقت عملیاتی کردن برجام که در این باره ما هم باید قدمهایی را برداریم.

صالحی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران طبق برجام باید اقداماتی را در نطنز، فردو و اراک انجام دهد که در این باره سازمان انرژی اتمی از آمادگی لازم برخوردار است.

وی درباره برنامه‌های پیش روی ایران و 1+5 برای اجرای برجام گفت: با توجه به اینکه روال قانونی در ایران طی شده و روال قانونی در کشورهای 1+5 هم پیش از این طی شده بود، روز یکشنبه رأس موعد 90 روز را روز تصویب یا ــ Adoption Day ــ اعلام خواهیم کرد که در قالب "بیانیه مشترک" خواهد بود.

صالحی افزود: ارزیابی نهایی آژانس بین المللی انرژی اتمی زمانی انجام می‌شود که ایران تعهدات خود را انجام داده باشد و طی یک گزارش رسمی، آن را به 1+5 اعلام می‌کند.

این کشورها نیز رسماً اعلام می‌کنند که تحریم‌ها لغو است اما تاریخ اجرای خود را به روز ارائه گزارش آژانس موکول می‌کنند که عملیاتی شدن آن یکی دو ماه طول می‌کشد و خوشبختانه مشکلات زیادی باقی نمانده و ان‌شاءالله در اواخر آذر یا اوایل دی‌ماه شاهد به نتیجه رسیدن برجام خواهیم بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت:‌ اجرای برجام با صدور بیانیه مشترک جمهوری اسلامی ایران و 1+5 امروز یا فردا آغاز می شود.
صالحی با تبیین روند توافق هسته ای تا اجرای آن افزود: این روند پنج مرحله داشت که نخستین مرحله توافق در وین، بعد مرحله شورای امنیت بود که چند قطعنامه لغو و قطعنامه 2231 صادر شد.

وی گفت:‌ مراحل متعدد دیگری در پیش داشتیم تا به مرحله کنونی رسیدیم که امروز یا فردا مرحله تصویب برجام خواهد بود به این مفهوم که اعلام خواهند کرد آن را تصویب می کنند و از این پس باید اقدامات عملیاتی برای اجرای آن را طی کنیم.

معاون رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد:‌ امروز یا فردا اتحادیه اروپا اعلام کند که تحریم ها علیه کشورمان را لغو خواهد کرد.

صالحی افزود:‌ امریکا نیز اعلام خواهد کرد که برخی از تحریم ها را لغو و برخی را نیز تعلیق می کند و این رسما اعلام می شود البته زمان اجرا را به وقت عملیاتی شدن برجام موکول می کنند که براساس آن ما باید قدم هایی در این باره برداریم.

وی گفت:‌ طبق مفاد برجام ما باید اقداماتی در نطنز انجام دهیم از جمله تعدادی از سانتریفیوژها را کاهش دهیم همین طور در فردو و پس از آن در اراک باید مخزن مدنظر را در آوریم‌ این سه اقدام عمده ای است که علی الارض باید انجام دهیم.

صالحی افزود: موضوع دیگر تبادل سوخت با روس ها ست که انجام خواهیم داد البته تقریبا عمده مراحلش را پشت سر گذاشته ایم و در ازای سوخت غنی شده ، مواد اولیه اورانیوم طبیعی خواهیم گرفت که این گام و امتیاز بسیار بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد:‌ با این اقدامات عملا وارد عرصه کلوپ هسته ای شده ایم از این منظر که می توانیم فرآورده غنی شده اورانیوم را صادر و مابه ازای آن، مواد اولیه دریافت کنیم.

وی گفت: البته ابتدا حساب و کتاب ارزی اش مطرح بود اما ترجیح دادیم که مواد اولیه بگیریم .

صالحی افزود:‌ پس از این مراحل، موارد دیگری هم هست که برای آن اکنون الزامی نیست تا وقتی که برجام اجرا شود مانند صدور آب سنگین که یکی از موارد مدنظر برای برجام نیست و به پس از اجرای برجام موکول می شود.

معاون رئیس جمهور در پاسخ به اینکه آیا اجرای تعهدات ما در چارچوب برجام ترتیبات زمانی دارد گفت: اینطور نیست که ابتدا نطنز، بعد فردو و دیگر اقدامات باشد اینها می تواند همزمان انجام شود.

وی افزود:‌ ما زمانی اقدامات علی الارض خود را آغاز می کنیم که رئیس جمهور دستور لازم را صادر کند البته یکی دو روز پیش کتبا به ما اعلام شد که آمادگی لازم را داشته باشیم گرچه ما خودمان را از قبل آماده و مقدمات لازم را فراهم کرده بودیم.

صالحی گفت: به عنوان نمونه انبارهای لازم ایجاد شده است تا وقتی سانتریفیوژها را جابجا می کنیم در جایی محافظت شوند که مشکلی برای آنها ایجاد نشود.
وی افزود: روز اقدام ما بستگی به دستور دکتر روحانی دارد و ایشان نیز باید از برخی موضوعات اطمینان لازم را کسب کند و بعد دستور لازم را بدهد به عنوان نمونه یکی از موضوعات مطرح این است که سندی میان ایران و 1+5 درباره رآکتور اراک به صورت رسمی امضا شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: رئیس جمهور منتظر است که این سند میان دو طرف امضا شود و اکنون اقدامات لازم انجام و صحبت های لازم شده است ؛ دو سند اولیه در این باره صادر شده و سند سوم مانده است که کارشناسان ما در وین به این منظور حضور دارند.

صالحی ابراز امیدواری کرد:‌ در زمانی که کارشناسان در وین حضور دارند این سند را امضا کنند که اگر این مرحله طی شود شرایط لازم برای اقدامات ما فراهم خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به نقش آژانس در اجرای تعهدات مرتبط با برجام گفت: آژانس اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران طبق نقشه راه به همه تعهداتش عمل کرده است و ما منتظریم که نظر نهایی آژانس 15 دسامبر امسال اعلام شود.

صالحی ابراز امیدواری کرد:‌ که پرونده مربوط به مطالعات ادعایی یا فعالیت های گذشته و حال ایران برای همیشه بسته شود.

وی گفت:‌ تاکنون قدمهای خوبی برداشته شده است و فکر می کنم در طول این هفته رئیس جمهور دستور اقدامات علی الارض در ایران را صادر کند البته این برداشت من است و نمی خواهم پیشگویی کنم زیرا در نهایت رئیس جمهور باید دستور دهد.

معاون رئیس جمهور افزود:‌ به هر حال سازمان انرژی اتمی آماده است اما تشخیص با رئیس جمهور است.

صالحی در پاسخ به پرسش دیگری درباره پایان دوره 90 روزه برای اجرای برجام گفت:‌ امروز این دوره از این منظر تمام می شود که دو طرف برجام را تایید می کنند و روز تصویب نامیده شده است.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا اجرای برجام با تشریفات خاصی آغاز خواهد شد اظهار داشت:‌برجام با صدور بیانیه مشترک از دو طرف از امروز یا فردا آغاز می شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری درباره نقش آژانس در اجرای تعهدات کشورمان گفت:‌ آژانس در برخی امور به طور مستمر باید حضور داشته باشد مانند نقل و انتقال سانتریفیوژها که باید حساب و کتابش ثبت شود.

صالحی افزود: در نهایت ارزیابی نهایی آژانس زمانی انجام می شود که ما همه اقداماتمان را انجام داده باشیم و به 1+5 اعلام می کند که ایران طبق برجام اقداماتش را انجام داده است.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه روند اجرای تعهدات ما چقدر طول می کشد گفت:‌ امروز گزارشی در رسانه ها خواندم مبنی بر اینکه متخصصان امریکایی برآورد کردند که این اقدام حداقل پنج شش ماه طول می کشد و دیگران هم چنین برآوردی دارند.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود:‌ این در حالی است که همکارانم به نحوی جهادگونه عمل می کنند تا این فرآیند را دو ماهه پایان دهیم.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان نیز دیروز در حاشیه نشست اجلاس امنیتی مونیخ گفت: هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که امروز (یکشنبه) اتحادیه اروپا تحریم‌های علیه ایران را لغو می‌کند و مصوبه‌ای را برای لغو تحریم‌های مالی و اقتصادی علیه ایران اعلام خواهد کرد. جمهوری اسلامی ایران نیز بعد از این که از لغو این تحریم‌ها اطمینان حاصل پیدا کرد اقدامات خود را شروع می‌کند.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه