نمایندگان دو جریان اصولگرایی و اصلاح طلب با شرکت در برنامه زنده شبکه سوم سیما به بحث در مورد راه حلهای مبارزه با فساد و بروز فساد در دولت دهم پرداختند.
کد خبر: ۴۷۰۲۳۵
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۶:۲۸ 27 January 2015
نمایندگان دو جریان اصولگرایی و اصلاح طلب با شرکت در برنامه زنده شبکه سوم سیما به بحث در مورد راه حلهای مبارزه با فساد و بروز فساد در دولت دهم پرداختند.

به گزارش ایرنا، «سید نظام موسوی» مدیرعامل خبرگزاری فارس به عنوان نماینده اصولگرایان در این برنامه گفت: نخستین بار فساد معاون اول دولت احمدی نژاد را نمایندگان اصولگرای مجلس اعلام کردند در حالی که اصلاح طلبان در این مورد واکنشی نشان ندادند.

وی گفت: جریان خانه فاطمی برای نخستین بار سال 89 توسط اصولگرایان و نیروهای انقلابی مطرح شد و افرادی از طیف اصلاح طلب که اکنون زبانشان باز شده دم فرو بسته بودند و صحبتی نمی کردند.

مدیرعامل خبرگزاری فارس با بیان اینکه مبارزه با فساد باید با دید فرا جناحی برخورد شود، گفت: شاهد بودیم در مساله آقای کرباسچی جریان اصلاح طلب منفعل عمل کرد اما اصولگرایان بدون ملاحظات درون گروهی نسبت به افشاگری فسادها اقدام کردند.

وی به شکایت «محمدرضا رحیمی» از خبرگزاری فارس و احضار به دادگاه در ارتباط با افشاگریهای انجام شده توسط این خبرگزاری اشاره کرد و گفت: خبرگزاری فارس در سال 86 و به دستور احمدی نژاد به مدت سه روز توقیف شد.

موسوی گفت: ما نسبت به سیاست خارجی و سیاست داخلی در دولت آقای خاتمی انتقاد داشتیم اما بر این نکته نیز اذعان داریم که انسانهای خوبی در این دولت مشغول به خدمت بودند.

وی گفت: همانگونه که نمی توان به واسطه اتفاق افتادن قرارداد کرسنت در دولت خاتمی و یا فاسد بودن شهردار دولت آقای رفسنجانی تمام افراد حاضر در این دولت ها را زیر سووال برد در دولت احمدی نژاد نیز افراد پاکدست که به نظام خدمت کردند، کم نبودند و نمی توان آنها را زیر سووال برد.

موسوی خاطر نشان کرد: پرونده رحیمی با پیگیری اصولگرایان در روند قوه قضاییه قرار گرفت در صورتیکه حتی یک روزنامه اصلاح طلب مورد شکایت رحیمی قرار نگرفت.

وی نپرداختن رسانه های اصلاح طلب به موضوع فساد رحیمی را گماردن فردی از سوی ایشان در وزارت ارشاد و پرداخت حق السکوت به این روزنامه ها در غالب یارانه عنوان کرد.

موسوی با تاکید بر اینکه همه در برابر قانون یکسان هستند گفت: بنابه فرمایش مقام معظم رهبری که از مدت ها پیش در مورد این موضوعات هشدار داده بودند فرد فاسد با دور زدن قانون به فساد می پردازد.

وی گفت : اگر بیانات مقام معظم رهبری، قوانین و تعهد همه جریانهای سیاسی تبدیل این انگاره به باور عمومی را موجب شود که با افراد فاسد برخورد لازم صورت گیرد دیگر شاهد بروز این گونه سوء استفاده ها نخواهیم بود.

مدیر عامل خبرگزاری فارس گفت: در حوزه رسانه لازم است به آگاه سازی مردم نسبت به نفوذ برخی افراد مانند شهرام جزایری که به یکی از روسای قوا به اعتراف خودشان 300 میلیون تومان پول داده بود، اقدام شود.

**جریان اصلاح طلب 4 سال زودتر اصولگرایان متوجه فساد شد

«محمدجواد حق شناس» استاد دانشگاه و نماینده جناح اصلاح طلب نیز دراین مناظره تلویزیونی گفت: فرق ما با آقای موسوی و جریان متبوع ایشان آن است که این فسادها را چهار سال زودتر متوجه شدیم و داد بر آوردیم اما به دادگاه احضار و به بی بصیرتی محکوم شدیم.

وی با بکار بردن این تعبیر که کسی را که خود را به خواب زده نمی توان بیدارکرد، افزود: دوستان اصولگرا باید به ملت پاسخ دهند که در این مدت خوابیده بودند یا خود را به خواب زده بودند.

حق شناس گفت : در آن سالها 70 شکایت علیه روزنامه اعتماد ملی مطرح شده بود که 35 شکایت از سوی دولت بود.

وی افزود: در حکم صادره از سوی دادستان وقت که بعدها برای مدیرعاملی تامین اجتماعی درنظر گرفته شد روزنامه اعتماد ملی بدون داشتن جرم و تنها به بهانه پیشگیری از وقوع جرم توقیف شد.

حق شناس خود و روزنامه اعتماد ملی را در آن مقطع زمانی مدعی ماجرای روی داده اعلام کرد و گفت: اگر در دولت اصلاحات یک پرونده با حجمی حتی کوچک تراز حجم پرونده معاون اول، تامین اجتماعی، بانک صادرات و یا بانک ملی وجود داشت رسانه های اصولگرا چگونه عمل می کردند.

وی تاکید کرد: دولت اصلاحات پاکدست ترین دولت بوده و حتی یک مورد سوء استفاده مالی بر آن وارد نیست که مورد تایید دوطرف مناظره قرارگرفت.

این فعال اصلاح طلب در مورد پرداخت یارانه بیشتر به رسانه های اصلاح طلب به عنوان حق سکوت گفت: من از آقای موسوی به عنوان مدیر عامل خبرگزاری فارس می خواهم که نسبت به انتشار لیست دریافت کنندگان یارانه در دولت دهم اقدام کند تا مردم بدانند که روزنامه کیهان 10 برابر روزنامه اعتماد یارانه می گرفته است.

وی با بیان اینکه لازم است به قانون بازگردیم، گفت: فساد یا از طریق ساختار و یا از طریق کارگزار ممکن می شود.

حق شناس با طرح این مساله که در فساد سیستماتیک، سیستم دچار عدم کارکرد صحیح است ،گفت: لازم است با شکل دهی به ساختار سپس نسبت به انتخاب کارگزارانمان اقدام کنیم. سپس در این شرایط است که فرد فاسد چه معاون اول، شهردار، آقازاده و یا آقا باشد تفاوتی ندارد.

این فعال اصلاح طلب خاطر نشان کرد: ساختار مدرن و درست امکان پیاده کردن قانون را فراهم می کند و در نتیجه شاهد استقلال قوه قضاییه و نفوذ ناپذیری در این سیستم خواهیم بود.

وی ادامه داد : در این شرایط دیگر قدرت و نفوذ این افراد بر روی سیستم قضایی کارساز نخواهد بود و سیستم قضایی بدون ترس و واهمه حکم صادر خواهد کردو مردم از طریق چشمان خود که رسانه ها به شمار می روند متوجه عملکرد دستگاهها می شوند.

حق شناس با تاکید بر اینکه قانون در کشور مشکل دارد ،گفت: در مجلس شاهد تصویب وضع مالیات بر آستان قدس و قرارگاه خاتم الانبیاء بودیم در حالی که در 35 سال گذشته این موسسات مالیات پرداخت نمی کردند که این مساله حاکی از مشکل ساختاری است که فساد را نیز به بار می آورد.

وی افزود: ما شاهدیم که حوزه های نظامی در مباحث اقتصادی وارد شده اند در صورتیکه باید قدرت و ثروت به محل خود انتقال داده شود.

حق شناس گفت: اسکله هایی در کشور وجود دارد که تحت نظارت دولت نیست و مافیایی در کشور داریم که فساد را به شکل سیستماتیک تولید کرده و از اعمال قدرت در نهادهای قانون گذاری ،نظارتی و رسانه نیز دریغ نمی کند.

وی تاکید کرد : باید منافع ملی را جایگزین منافع شخصی کنیم.

نماینده اصلاح طلبان در مورد پرداخت پول از سوی شهرام جزایری به رییس یکی از قوا نیز خطاب به موسوی گفت: گیریم که این مبلغ دریافت شده لازم است بدانیم که 300 میلیون تومان بوده و 3 هزار میلیارد تومان نبوده است.

نماینده اصلاح طلب اظهارداشت: فساد در دولت دهم را به جز رحیمی در تامین اجتماعی ،بانکهای ملی و صادرات نیز شاهد بودیم. 
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: