بازدید 40095
غوغای «ناگفته‌ها» پس از «نه فرشته‌ام نه شیطان»؛
در کنار این دو، عامل بسیار کلیدی که اتفاقاً باعث گران‌قیمت شدن این دو آلبوم شده، حضور نوازندگان چیره‌دست بین‌المللی و تنظیم بسیار باحوصله است‌ که «تابناک» کلیپی از موفقیت بی‌سابقه آلبوم «ناگفته» آماده کرده؛ گفت‌و‌گوی سی‌ان‌ان با حافظ ناظری را درباره پروژه رومی، اجرای بخشی از پروژه رومی در جریان یک کنسرت در سال ۲۰۱۳ و بخشی از کنسرت ۲۰۱۴ تورنتو همزمان با رونمایی از «ناگفته» را می‌بینید.
کد خبر: ۳۹۲۷۹۴
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۳ - ۲۰:۱۶ 13 April 2014
پس از استقبال بین‌المللی از آلبوم «نه فرشته‌ام نه شیطان»، اثر مشترک تهمورس پورناظری و همایون شجریان و آلبوم‌ «ناگفته» اثر مشترک حافظ ناظری و شهرام ناظری با حضور در صدر فروش موسیقی کلاسیک جهان، منجر به افزایش توجه جهانی نسبت به موسیقی اصیل ایرانی شده، ولی این توجه چرا تنها مختص به این دو آلبوم با کیفیت بوده و بسیاری دیگر از آواهای موسیقیایی اساتید برجسته موسیقی ایران، نتوانسته‌اند مخاطب جهانی را با خود همراه سازند؟

به گزارش «تابناک»، تا پیش از این، حافظ ناظری‌ نتوانسته بود اثری خلق کند که او را هم‌سطح پدرش برجسته سازد؛ اما آلبوم «ناگفته» که اثری متفاوت در میان موسیقی‌های سنتی و تلفیقی است، توانست همه آنچه یک موسیقیدان در پی‌اش است، به همراه بیاورد و مهم‌ترین آن‌ها هویت مستقلی بود که به دست آورد. موسیقی این آلبوم ساخته حافظ ناظری بود و این بار شهرام ناظری ‌روی آلبومی خواند که پسرش، موسیقی‌ آن را نوشته بود و اتفاقاً این آلبوم در سطح جهانی برای ناظری‌ها بیشترین موفقیت بین‌المللی را تاکنون رقم زده و در صدر فروش موسیقی کلاسیک جهان ایستاده است.

چرا از موسیقی ایران تنها آلبوم‌های شجریان و ناظری جهانی شد؟

این آلبوم که از ۲۳ اسفند از سوی شرکت سونی در تمام جهان منتشر شده و در ایران نیز لا نام «بُعد یازدهم» انتشار یافت، برای نخستین بار توانست این رکورد را برای یک اثر از خاورمیانه رقم زند و این در حالی است که ‌‌هیچ اثر موسیقیایی و هیچ موسیقیدانی از خاورمیانه تاکنون چنین توجه جهانی را به خود جلب نکرده بود.

در یکی کنسرت‌های شهرام ناظری که ۲۹ مارس در سالن «نوکیا تیه‌تر» شهر لس‌آنجلس برپا شد، ۱۵۰۰ نسخه از این آلبوم فروخته شد که همین موضوع یک رکورد برای شرکت سونی به‌ شمار آمد، چون پیش از آن بالا‌ترین میزان فروش سی‌دی شرکت سونی در یک کنسرت ۸۵۰ شماره بود.

در کنار این مجموعه درخشان، آلبوم ۲۰۰ هزار دلاری «نه فرشته‌ام نه شیطان» اثر تهمورس پورناظری که با صدای همایون شجریان تکمیل شده نیز آلبوم دیگری است که توجهات بین‌المللی را به خود جلب کرده؛ هرچند میزان این توجهات کمتر از آلبوم ناظری‌ها بوده است.
اکنون پرسش بزرگ اینجاست که چرا تنها این دو آلبوم توانسته‌اند ابعاد جهانی بیابند و بسیاری از آلبوم‌های شاخص موسیقی اصیل ایرانی نتوانسته‌اند اینچنین جهانی شوند؟

چرا از موسیقی ایران تنها آلبوم‌های شجریان و ناظری جهانی شد؟

مشخصاً رمز این موفقیت را در تلاش برای جهانی ساختن زبان موسیقیایی ایران باید جست. در واقع آنچه باعث شده مخاطب غیرایرانی نه تنها با موسیقی اصیل ایرانی ارتباط برقرار کند، بلکه استقبالی شدید از کنسرت‌های برگزار شده پیرامون این آلبوم داشته باشد، یافتن ابعاد بین‌المللی برای موسیقی سنتی کشورمان است. نخستین رویکرد در این زمینه، ارائه آثاری تلفیقی است، به گونه‌ای که در هر دو آلبوم، شاهد استفاده از سازهای غیرایرانی هستیم و با تعصب صرفاً بر موسیقی‌های سنتی تکیه نشده و از دیگر سبک‌های موسیقی نیز وام گرفته شده است.

این رویکرد البته پیش از این اجرا شده و موفقیت اینچنینی‌ نداشته، چرا که تنها در ظاهر امر تغییر داده شده بود و چند ساز غیرایرانی کمار سازهای ایران چیده شده بود اما در این آلبوم از منظری دیگر‌ نیز اتفاقی تازه رخ داده و آن هم، تلفیق حساب شده ملودی‌های غربی با موسیقی ایرانی است و صرفاً به شکل صوری، چند ساز از نقاط ‌جغرافیای جهان با هم در نیامیخته‌اند و ملودی‌های غیربومی در موسیقی اصیل ایرانی حل نشده بود و کاملاً قابل تفکیک بود؛ اما در «ناگفته» می‌توان این ترکیب موفق را حس کرد.

چرا از موسیقی ایران تنها آلبوم‌های شجریان و ناظری جهانی شد؟

در کنار این دو علت، عامل بسیار کلیدی که اتفاقاً باعث گرانقیمت شدن این دو آلبوم شده، حضور نوازندگان چیره دست بین‌المللی است و در واقع سرمایه‌گذاران هر دو آلبوم، بهترین‌ها را در جهان به خدمت گرفتند و طبیعتاً مخاطبان این نوازندگان برجسته که متعلق به ملیت‌های گوناگون  هستند نیز بخشی از مخاطبان این آلبوم‌ها را تشکیل می‌دهند و تنظیم با حوصله در بهترین استودیوهای ایران و جهان بوده و شاید بتوان کارآمد‌ترین دلیل این جلب توجه عمومی در سطح جهان را نیز قرار گرفتن نام‌های مشهور میان دو چهره مطرح ایرانی در هر دو آلبوم قلمداد کرد.

در آلبوم «ناگفته»،‌ نخستین بخش از «سمفونی رومی» که ناظری از سال ۲۰۰۹ مشغول تکمیل آن بوده و نخستین آلبوم تولید شده در تاریخ خاورمیانه با سرمایه گذاری سونی است، به‌ غیر از شوالیه و پسرش، «دیپاک چوپرا» فیلسوف هندی نیز که از سوی مجله تایم، یکی از صد قهرمان و الگوی قرن انتخاب شده، «ذاکر حسین نوازنده» سر‌شناس ساز «طبلا» و برنده اولین جایزه گرمی در بخش world Music سال ۱۹۹۲ و نامزد دریافت جایزه گرمی در سال ۲۰۱۱ و «گلن ولز» نوازنده سازهای کوبه‌ای و برنده چهار جایزه گرمی، «مت هایموویتز» نوازنده ویلنسل و نامزد دریافت چندین جایزه گرمی، «پاول نیوبائر» نوازنده ویولا و کاندیدای جوایز متعدد جهانی، «ژوهانس موزر» نوازنده مطرح ویولنسل نقش داشته‌اند که گرد آمدن این چهره‌ها در آلبومی که یک ایرانی خلقش کرده، بی‌سابقه است.

چرا از موسیقی ایران تنها آلبوم‌های شجریان و ناظری جهانی شد؟

در آلبوم «نه فرشته‌ام، نه شیطان» نیز که در استودیوهای ام دی ام استانبول، راسل لس آنجلس، فانتزی برکلی و استودیوهای شمس و بل تهران ضبط و توسط «تهمورس پورناظری» و «دیوید گارنر» تنظیم شده، «شجاعت حسین خان» استاد نامدار ساز سیتار اشاره کرد که در آلبوم افسانه شو هم با تهمورث پورناظری همکاری کرده بود، «پدروائو ستاچه» نوازنده سازهای بادی و «جیمی جانسون» نوازنده گیتار باس از دیگر هنرمندانی هستند اما این آلبوم با پرداخت متفاوتش، یک گام عقب تر از «ناگفته» ناظری‌ها مانده و آن هم پخش بین‌المللی است و ‌حضور سونی در پشت این آلبوم، آخرین حلقه برای موفقیت این آلبوم است.

باید دید آیا در آینده نیز موسیقیدان‌های ایرانی چنین آلبوم‌هایی را شکل داده و عرضه خواهند کرد و چنین اتفاق بزرگی تکرار خواهد شد؟ بی‌شک بدون سرمایه‌گذاری تا این حد وسیع و صرف سال‌ها زمان که آثارش در این دو آلبوم کاملاً مشهود است، چنین اتفاقی تکرار نخواهد شد؛ هرچند احتمالاً این اتفاق بزرگ منجر به تشویق موسیقیدان‌های ایرانی برای کوششی مداوم در راستای درخششی تازه در این عرصه با جذب ظرفیت‌های مشابه خواهد شد و در واقع آنچه رخ داد، به مراتب اعتماد به نفس موسیقیدان‌های ایرانی را برای حضور کارآمد در عرصه‌های جهانی افزایش خواهد داد.

چرا از موسیقی ایران تنها آلبوم‌های شجریان و ناظری جهانی شد؟

پیش از این، شمار معدودی از چهره‌های ایرانی نظیر استاد حسین علیزاده برای سه بار و استاد کیهان کلهر برای یک دوره نامزد جایزه گرمی شده بودند و ابعاد جهانی فعالیت‌هایشان تا این حد برجسته شده بود اما هیچ موسیقیدانی از خاورمیانه گستره مخاطب وسیع را تجربه نکرده بود و در اقتصاد موسیقی جهان، سهم این نقطه از جغرافیای عامل تقریباً هیچ بود و ریسک سرمایه‌گذاری بر روی موسیقی خاورمیانه توسط کمپانی‌های بزرگ نیز صورت نمی‌پذیرفت.

از این منظر نیز آنچه درباره آلبوم «ناگفته» رخ داده، دریچه‌ای تازه ‌روی موسیقی ایران گشوده که می‌توان با تولید آثار کم نظیر که حتی برای مخاطب ایرانی نیز شورانگیز و تازه باشد و برای مخاطب غیرایرانی نیز گوش نواز به شمار آید و با همکاری کمپانی‌های بزرگ تولید و پخش موسیقی جهان نظیر سونی، می‌توان در اقتصاد موسیقی جهان نیز سهمی برای کشورمان مشخص ساخت و این باور که موسیقی ایران ظرفیت تجاری شدن در سطح بین‌المللی را ندارد، تغییر داد.

«تابناک» کلیپی درباره موفقیت بی‌سابقه آلبوم «ناگفته» مهیا کرده و تقدیم می‌کند. در ابتدا گفت‌و‌گوی سی‌ان‌ان با حافظ ناظری را درباره پروژه رومی در زمان تهیه این آلبوم را می‌بینید و سپس اجرای بخشی از پروژه رومی در جریان یک کنسرت در سال ۲۰۱۳ را شاهد هستید و سپس بخشی از کنسرت حافظ و شهرام ناظری در سال ۲۰۱۴ همزمان با رونمایی از «ناگفته» در تورنتوکانادا را تماشا می‌کنید
.

دانلود
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۳۷
شیر فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
چون استاد ناظریه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
تابناک مرسیییییییییییییی

قبلی رو هم تو معرفی کردی ، دان کردم
اینم الان میرم دان کنم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
اینقدر دان کن که...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
البوم فوق العاده ایی هستش موسیقی اصیل ایرانی بصورت بسیار شیک و دل انگیز تنظیم شده
همایون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
نه فرشته ام نه شیطان که واقعا موسیقی نابی
ناصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
تمام کارهای همایون شجریان فاخر و جهانی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
چون اصول دارد
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
آهنگ چرا رفتی همایون شجریان محشره 1000 بارم گوش بدی سیر نمیشی
mohamad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
بعدمدت های مدید یک اثر خارق العاده شنیدم راهشان پر رهرو باد.زنده باد فرزندان شایسته.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
صلوات جمیل ختم کن
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
این است موسیقی اصیل ایرانی.
امیدوارم با این کارهای درست و بنیادی باعث اولا: معرفی این گنجینه عظیم موسیقی که ابعاد بسیاری در دل خودش داره بامردم ایران بشه و ثانیا در سطح بین الملل سرافراز باشیم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
من یک سبک جدید در موسیقی ایجاد کرده ام. به این آهنگ توجه کنید:

دیش دیم دیریـــــم ریم دیریم دیدیری دیدیــــــم دیریم دیم
ریم دیم دیریــــــم ریم دیریم دیدیری دیدیـــــــــم دیریم دیم

با توجه به برداشتی که هر کدومتون دارید، میتونید زیر و بمش را زیاد کنید. نیازی به آلات موسیقی هم نیست. خودتون با زبان و دهن بنوازید. اینجوری به تعداد انسانها از این نت، آهنگ خواهیم داشت.
نظرتون چیه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
چون هر دوشون ااه و ناله هستن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
هاهای های های دادای دای
محمود
|
Canada
|
۲۲:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
چون اين دو حسود زياد داشتند و دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
چرا رفتی شجریان فوق العاده بود اما حرکات هنرپیشه ها فیک بود =)))
هادی سپهری
|
United States
|
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۴
یعنی داخل ماشین که جای موسیقی های دم دستی شنیدن هست یک بار از اول تا آخر نتونستم این آلبوم بعد یازدهمِ آقای حافظ ناظری رو گوش کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
این البوم رو خریدم.چرا البوم ناگفته تو ایران به صورت کامل پخش نشده؟جالب اینجاست که تو نت کل البوم هست. این کار کار قشنگی نبود که انجام شد.مگه خون اونور اب از ما رنگین تره؟
امیر
|
United States
|
۰۵:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
بنظرم بد بخت شد - چون از فردا یه انگی بهش میچسبونن... شاید هم دوستان خبره و هنرمند و اساتید این هنمرندان در خنده بازار به تمسخر بگیرن - تو کشور ما هنرمندان بزرگ رو یا مسخره میکنند یا اصلا چیزی به عنوان هنر رو قبول ندارند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
همایون شجریان واقعا آدم رو شوکه میکنه توی نه فرشته ام نه شیطان. آفرین به این شاهزاده موسیقی ایران و آفرین به شوالیزاده با استعداد این سرزمین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
شاهزاده؟ خیلی جوگیز نشید لطفا.
یک موجود جدید هم کشف شد: شوالیزاده! حتما بچه شوالیه است!!!
مردمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
باعث شادی و افتخار ایرانی ها شدند. متشکریم.
مهرداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
من همیشه از خداوند می خواستم که استاد شجریان و ناظری را حفظ کند...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
چون بقیه چرت وپرت می خوانند نه از روی اصول ومتد موسیقی کوچه وبازاری بعداز گذشت تاریخ مصرفش دورریز میشود وتوان ماندگاری نخواهد داشت
کرد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
آهنگ کولی همایون شجریان رو بیش از200بار گوش دادم ولی هنوز....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
الان وقتشه که آقای حاتمی کیا بیاد گیر بده که از این خارج رفته ها و وابسته ها و ورشکسته ها ... تعریف نکنید! انگار همه باید حرف بزنن، آقا اون موفق شد تو هم برو موفق بشو کسی جلوت رو که نگرفته!!!!!!
کیوان کسانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
درود بر شوالیه موسیقی ایران زمین و آفرین بر حافظ که نشان از پدر دارد.
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
نفس استاد ناظری همیشه گرم باد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
هی عمو !
باید تیتر درست بزنی
استاد محمدرضا شجریان
استاد شهرام ناظری
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
خوندی مطلب رو؟! مطلب درباره همایون شجریان و حافظ ناظریه عزیزم!
مضراب
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
تو هم یه مقدار ادب داشته باشی بد نیست، موسیقی جلوه لطیف هستی است،آنرا با ادبیات"وسترنی"چکارٍ؟
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
پول خریدشون رو ندارم، دانلود هم نکردم چون دلم پا نمیده! چیکار کنم؟؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
شوالیزاده؟!!!!!!
کرمانشاهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
باعث افتخاری همشهری.
اساتید بزرگ ناظری و شجریان پایدار و برقرار باشید؛ دوستتان داریم
خلوت گزیده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
ضمن تبریک به جامعه موسیقی کشورمان ذکر یک نکته خالی از لطف نیست و آن اینکه موسیقی هدف نیست، راه را گم نکنیم، موسیقی یک همراه است ، همراهی که انسان را در طی طریق از تبتل تا فنا یاری میکند.همه صداها ونغمه ها زیبا هستند،اگر گوش تربیت شده ای داشته باشیم- از دل و جان شرف صحبت جانان غرض است - غرض اینست وگر نه دل و جان اینهمه نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
واقعا آلبوم های فاخری هستن.... به صرف فقط ایرانی بودن به این جایگاه نرسیدن قطعا جایگاه جهانی داشته که به این حد از استقبال رسیده!!!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۹
بی نظیر چه تکنیکی چه هنری وفکروتفمرعمیقی مه داره ازهستی ناگفته ,ماشالله شیرپسرموسیقی ایران با اثرفاخرناگفته ,موفق باشی جان ایران.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
نحوه برگزاری امتحانات مدارس 1399 1400 نشست وین انتخابات 1400 غزه اکبر ترکان
آخرین اخبار