بازدید 88573
روایتی جالب از یک دادگاه؛

چک یک میلیونی گوگوش و سیستم قضایی مستقل پهلوی!

یک میلیون تومان که برای سال ۵۲ ثروت کلانی به شمار می‌آمد... طی کردن مراحل قانونی برای دادگاهی شدن صاحب چک بی‌محل، خیلی طول نکشید. خوب می‌دانستم رای دادگاه دو حالت بیشتر ندارد؛ یا صاحب چک باید پول را می‌داد یا راهی زندان می‌شد...
کد خبر: ۳۸۸۶۸۰
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۳:۰۸ 25 March 2014
از باورهای اشتباه میان عوام و حتی برخی نخبگان، استقلال و سلامت سیستم قضایی در دوره پهلوی دوم است، حال آنکه قطعاً چنین نبوده و فسادهای آشکاری که در این سیستم در دوران محمدرضا پهلوی رقم خورد، قابل چشم پوشی نیست. یکی از قضات کشور که در آن دوران جامه وکالت بر تن داشته، یکی از همین روایات‌ را که نشانه خوبی برای وضعیت جالب و تهوع آور سیستم قضایی در آن دوران است، عیان کرده است.

به گزارش «تابناک»، یکی از دروغ‌های بزرگی که در دهه‌های اخیر تکرار شده و متأسفانه بخشی از طبقه تحصیل کرده ایرانی نیز بدون تکیه بر مستندات مشخص به تکرارش پرداخته‌ و می پردازند، سیستم قضایی مستقل رژیم پهلوی است و حتی تأکید بر سلامت این سیستم قضایی است؛ ادعایی که به سادگی قابل نقض است. کافی است به دادگاه مصدق و دکتر فاطمی توجه کرد و مستنداتی که نشان می‌دهد محمدرضا پهلوی نتیجه دادگاه این دو چهره تاریخی را پیش از برگزاری هر دادگاهی اعلام کرده بود.

مطابق با کتاب «ضد کودتا»ی کرمیت روزولت، روزولت در یکم شهریور پس از کودتا به ایران می رود و سرنوشت مصدق و دیگر رهبران جبهه ملی را جویا شده و از محمدرضا شاه می پرسد: «میل دارم بدانم در مورد مصدق، ریاحی و دیگران، که علیه شما توطئه کرده‌اند، چه فکری کرده‌اید؟» شاه می گوید: «در این مورد زیاد فکر کرده‌ام. مصدق محاکمه می شود. (در این موقع لب‌های شاه می‌لرزید) و به سه سال محکوم خواهد گشت... ریاحی نیز مجازات مشابهی دارد. ولی یک استثنا وجود دارد و آن، حسین فاطمی است. او هنوز دستگیر نشده ولی به زودی او را پیدا می‌کنند. فاطمی، بیش از همه ناسزاگویی کرد. هم او بود که توده‌ای‌ها را واداشت مجسمه‌های من و پدرم را سرنگون و خرد کنند. او، پس از دستگیری، اعدام خواهد شد.» (صفحات 200 و 201)

طبیعتاً بر هیچ کس پوشیده نیست که سرنوشت مصدق و فاطمی چه شد و این دو چهره آزادی خواه و پرچمداران استقلال صنعت نفت، چه بر سرشان آمد. با این حال روایات دیگری نیز درباره سستی، عدم استقلال و فساد عیان سیستم قضایی در دوران پهلوی وجود دارد که نشان می‌دهد هرگونه تعبیر به استقلال یا سلامت مجموعه قضاییِ پهلوی دوم، حکم یک افسانه را داشته که با تاریخ سر ناسازگاری دارد.

جهانگیر مستوفی، رئیس شعبه چهارم وکلای دادگستری که از قضا در آن دوران وکیل بوده، روایت جالبی درباره قائقه آتشین، ملقب به گوگوش، یکی از بازیگران و خوانندگان صاحب نفوذ در آن دوران مطرح کرده که این عدم استقلال را به خوبی به تصویر می‌کشد و نشان می‌دهد تا چه میزان عمل به مر قانون در آن دوران بازیچه و از آرمان‌های دست نیافتنی بوده است!

مستوفی در این باره در نسیم بیداری نوشته است: طبیعتاً بر هیچ کس پوشیده نیست که سرنوشت مصدق و فاطمی چه شد و این دو چهره آزادی خواه و پرچم داران استقلال صنعت نفت، چه بر سرشان آمد. با این حال روایت‌های دیگری نیز درباره سستی، عدم استقلال و فساد عیان سیستم قضایی در دوران پهلوی وجود دارد که نشان می‌دهد هرگونه تعبیر به استقلال یا سلامت مجموعه قضاییِ پهلوی دوم، حکم یک افسانه را داشته که با تاریخ سر ناسازگاری دارد.

جهانگیر مستوفی رئیس شعبه چهارم وکلای دادگستری که از قضا در آن دوران وکیل بوده، روایت جالبی را در خصوص قائقه آتشین ملقب به گوگوشش یکی از بازیگران و خوانندگان صاحب نفوذ در آن دوران مطرح کرده که این عدم استقلال را به خوبی به تصویر می‌کشد و نشان می‌دهد که تا چه میزان عمل به مر قانون در آن دوران بازیچه و جزو آرمان‌های دست نیافتنی بود «سال‌های تحصیل من در دانشگاه تهران مصادف بود با کودتای ۲۸ مرداد که در دانشگاه، خفقان شدید حکم‌فرما بود و معمولاً کلاس درس، سربازی با تفنگ می‌ایستاد و از تجمع بیش از دو نفر در محوطه دانشگاه و دورن کلاس‌ها جلوگیری می‌کرد. آن روز‌ها دلم می‌خواست زود‌تر وکیل شوم و باری از این مشکلات و بی‌عدالتی‌ها بردارم؛ خامی و آزاداندیشی دوران جوانی بود. وقتی وکیل شدم، دیدم تفاوت میان چیزی که من می‌خواستم با آنچه عملاً انجام می‌شود، از زمین تا آسمان است.

خاطره جالبی که دارم از سال‌های اول وکالتم بود. آن سال‌ها افراد زیادی برای وکالت داوطلب نمی‌شدند و بنابر این پرونده‌های خاص ممکن بود سهم هر فردی شود. تابستان سال ۵۲ بود. از آن تابستان‌های گرم که فعالیت جریان‌های مختلف سیاسی هم بر گرمای آن می‌افزود تا جایی که زندگی را سخت می‌کرد! بازار موسیقی هم داغ بود و هر خواننده‌ای برای خود هوادارانی داشت. اگر کسی از این جماعت می‌توانست با دربار هم ارتباط پیدا کند، برای خودش قدرتی دست و پا می‌کرد و به قول معروف «نانش در روغن» بود.

تیرماه بود که یکی از دوستان دوران دانشگاه با من تماس گرفت و پیگیری پرونده‌ای را به من سپرد. آن روز درباره مشکل توضیحی نداد و فقط گفت مشکل دعوای مالی است. برای روز پنجشنبه وقت دادم و روز موعود مردی میانه سال به سراغم آمد که فرد موجهی به نظر می‌رسید. او از کیفش یک فقره چک درآورد و از من پرسید که می‌توانم آن را برایش نقد کنم یا نه؟

معلوم بود که این چک برگشتی، متعلق به فرد مهمی است که برای نقد کردن آن نیازمند وکیل شده است. رقم چک بسیار بالا بود؛ یک میلیون تومان که برای سال ۵۲ ثروت کلانی به حساب می‌آمد. پای چک را هم فردی امضاء کرده بود که در آن زمان همه او را می‌شناختند و خواننده معروفی بود. چک متعلق به گوگوش بود.

طی کردن مراحل قانونی برای دادگاهی شدن صاحب چک بی‌محل، خیلی طول نکشید. خوب می‌دانستم رای دادگاه دو حالت بیشتر ندارد؛ یا صاحب چک باید پول را می‌داد یا راهی زندان می‌شد. روز دادگاه فرارسید. من و موکلم در کمال خوش باوری در دادگاه حاضر شدیم. گوگوش هم آمد. کسی هم همرانش نبود. فکر می‌کردم برای خودش وکیل بیاورد تا در صورت ناتوانی مالی، راهی زندان نشود اما او فقط وارد دادگاه شد، به قاضی اعلام کرد مبلغ چک را ندارد که پردازد و از در دیگر خارج شد، بدون اینکه مشکلی برایش ایجاد شود. قاضی حتی از او یک تعهد ساده هم نگرفت تا دل ما خنک شود. این موضوع تا مدت‌ها نقل رسانه‌ها و محافل حقوقی آن زمان بود که البته فایده‌ای هم نداشت. اینجا بود که فاصله آرمان و آرزو با واقعیت‌های جاری جامعه را متوجه شدم!
».

گوگوش از خوانندگان معتمد دربار بود و خوانندگی او در جشن‌های دربار از جمله جشن تولد رضا پهلوی، پسر محمدرضا شاه مشهور است و ظاهراً به همین دلیل، سیستم قضایی وقت جرأت نقد چک‌های او و همسر اولش محمد قربانی را نداشته است.
تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۹۹
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۱۷۲
دادگاه مصدق و فاطمی دادگاه نظامی بود...دادگاه عادی هیچ گاه این پرونده رو قبول نمی کردن ..امیدوارم چاپ کنی ... :
پاسخ ها
ایرانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
در آن زمان سیستم قضایی عددی محسوب نمی شد که چنین پرونده هایی به آن بدهند فقط برای جرم های دله دزدی کاربرد داشت و از ثروتمندان در مقابل مردم عادی حمایت می کرد نمونه هایش رو هم می تونم ذکرکنم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
هر کسی که به سلامت دستگاه های رژیم گذشته اعتقاد داره یا ساده لوح است یا نفعی برده، اما فرافکنی هم نباید کرد وضعیت الان ...
الانم بعد این همه سال هنوز داره تو شبکه پهلوی (منوتو) دِین خودشو ادا میکنه بهشون...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
درسته
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
راست میگه. اینایی که منفی دادن منظورشون چیه؟ فکر میکنید این واقعا یه شبکه تجاریه؟ خیلی خوش باورید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
شما چرا شبکه های منتسب به پهلوی رو نگاه می کنی, واسه شما شبکه های 1 تا 5 هست که نگاه کنی (البته اگه برنامه بدرد بخوری توی اين 5 شبکه باشه!)
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
ازش خوشم نمیاد ولی تا چشمتون در بیاد
سامان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
اینایی که منفی دادن کیان ؟ سینه چاک های بفرمایین شام من و تو....یا آکادمی مبتذل و ضد فرهنگی گوگوش...یا شایدم فک و فامیل رها اعتمادی ...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
در سر عقل باید.... بی کلاهی عار نیست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
منفي هاتو داري عزيز .
وجدان بیدار
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
یعنی شما ماهوارره دارید؟؟؟؟؟
مجید اردبیلی
| - |
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۷
برای روز پنجشنبه وقت دادم و روز موعود مردی میانه سال به سراغم آمد که فرد موجهی به نظر می‌رسید. او از کیفش یک فقره چک درآورد و از من پرسید که می‌توانم آن را برایش نقد کنم یا نه؟


معنی مرد موجه را هم فهمیدیم!!
کاباره داری که یک میلیون چک از گوگوش گرفته تا یکسال در کاباره اش کار کند

عجب مرد موجهی!!!
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۸
ولش کنید این پیرزنو انقدر سر به سرش نذارید
خوبه تيتر روزنامه ها رو نگاه كنيد . لااقل كلي حرف گفته وگفته پول زور نميدهد . و....
پاسخ ها
بهروز
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
کدوم روزنامه؟ تابی جون که عکسهارو حذف کرد!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
پول زور یعنی چه؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
اصلا دلیل قانع کننده ای برای تیتر خبر نداشت
گفته ندارم یا نمیدم و رفته بیرون چه دلیلی بر استقلال یا عدم استقلال دادگاه دارد؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
پول زور چيه چك كشيده!!
زیادی شلوغش نکنید یک میلیون تومن آن روز از یک میلیارد تومن امروز کمتر بود (معادلسازی دلار کنید ) ...
پاسخ ها
پیمان آریایی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
این اظهارنظرت نشان میده که ازاقتصادچیزی نمی دانی شمابایک میلیون تومان آن زمان میتوانستی 10000سکه تمام بهاربخری زیرادرآن زمان سکه هرقطعه100تومان بودیعنی صدتایک تومنی نه صدهزارتومان وحالاآن تعدادسکه رودر870000تومان الآن ضرب کنی میشودهشت میلیاردوهفت صدمیلیون تومان حالابازهم میگی یک میلیون آن موقع کمترازیک میلیاردالآنه حالابه همان دلارهم که گفتی برایت محاسبه میکنم آن موقع دلار4/5تومان بودکه بایک میلیمون میتوانستی 222222دلاربخری والآن بخواهی این مبلغ دلارروبخری بادلار3400تومان میشود755554800دلارکه به تومان تبدیل کنی میشوددوهزاروپانصدوشصوهشت میلیاردتومان که اگه حساب بلدباشی یعنی دوهزاربرابریک میلیاردی که فرمودی آره باباجان اول بروکمی تحقیق کن تازه من نگفتم باآن یک میلیون درتهران چندتاخانه میتوانستی بخری که به پول الآن حسابش سربه فلک میزنه.
امیر
| United Arab Emirates |
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
برای اینکه بر سر اینکه آن مبلغ یک میلیون آنروزی، امروز چقدر می شود دعوا نشود لطفا به محاسبه ذیل توجه فرمائید:
نرخ دلار به ریال در آنروزها حدود 6 تومن به ازای هر دلار بود. لذا:
1000.000 تقسیم بر 6 میشود: 166.667دلار
الان که این نرخ 3.000 تومان است میشود: 500.000.000 تومان (نیم میلیارد تومن)
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
جناب ناشناس سال 52 پدرم در مشهد خیابان عدل خمینی 100متر زمین را به 10000تومان خریده حال با زمین بسنجید به نرخ آن موقع میشود 10هزارمتر وبه قیمت الان 6/1/93 میشود 350میلیارد ریال یا 35میلیارد تومان؟؟؟؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
خوش به حال تو که یک میلیارد برات پولی نیست ما که زندگیمونو عوض می کنه
آیدین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۷
ناشناس عزیز مگه یک میلیارد کمه!!!!!!! با یک میلیارد میشه 100 تا جهیزبه عروس دست و پا کرد
سیستم قضایی دوران پهلوی با ایده آل فاصله داشت ولی...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
چرا همه چیز رو با اون موقع مقایسه می کنید ؟ اگر اون سیستم خوب بود که مردم این همه مشکلات روتحمل نمی کردند و بهترین فرزندانشون رو از دست نمی دادند . وخامت اوضاع اون زمان دلیلی بر این نیست که مشکلات امروز رونبینیم و چیزی نگیم ....
خب مگه چی شده ...
تابی میبنم که آمار غیر قابل انتشارت 6 برابر انتشارت شده!!!!
علتش چی میتونه باشه؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
بدون دلیل نظرات ما را درج نمی کنید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۷
حالا خوبه یک چیزی منتشذ شده. برخی اخبار که کلا بدون نظرند!!!
بعد از این همه سال عجب نقطه ضعفی گرفتین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۷
میخواد معروف بشه راهی بهتر ازاین پیدا نکرده
حیف نظر .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۷
شونصدتا لایک!
مثبت و منفی‌ها خیلی چیزها رو بیان می‌کنه. البته اگه نظر من بتونه منتشر بشه!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
درسته این نکته رو بیان میکنه که سلطنت طلبان در فضای مجازی پلاسند واسه دادن همین مثبت و منفی ها :)
واقعا باعث تاسفه
چوب زدن مرده چه فایده ای داره
بهتر نیست بچسبیم جلوی فسادهای میلیاردی گرفته شه
طبق معمول بذار تو نوبت چاپ
چقدر غلط املایی!!!!!!!!!!!!
در مورد دادگاههای فرمایشی در دوره شاه اسناد ساواک بسیار است که توصیه میکنم این اسناد را منتشر کنید...
انونا که بد بودن، شما که ادعات میشه چی؟...
چرا عکس و برداشتید؟؟؟
خودتونم میدونین که واقعیت چیه...
تابناک عزیز، بعضی وقتا شبیه رسانه های زرد می شی!!!! ...
پاسخ ها
حسینی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
انشا. الله که بتوانیم عبرت بگیریم وخودرا ارزان نفروشیم
از سایت خبرآنلاین در خصوص قانون چک مصوب ۱۳۵۵ معروف به قانون گوگوش:
در سال 1353 یا 1354، خواننده مشهوری (گوگوش) چکی به دارنده یکی از هتل‌ها و کاباره‌های مشهور آن زمان بابت تضمین حضور و ادامه کارش در آنجا داده بود، اما چون به جهاتی که ما وارد آن موضوع نمی‌شویم، وی تصمیم گرفت دیگر در آن هتل کار نکند. در مقابل، صاحب هتل هم چک را برگشت زد. این‌طور که گفته می‌شد، این خواننده با وکیلش به دایره چک (زیر‌زمین کاخ دادگستری قدیم) رفتند و از آنجا بدون اینکه به دادیار مربوطه (کسی که احضاریه فرستاده بود) مراجعه کنند، یک راست به اتاق وزیر یا معاون وی رفتند. بعد هم که به شعبه مربوطه مراجعه کردند، دادیار آن شعبه با این استدلال‌ها که چک مدت‌دار بوده و یا سفید‌امضا و یا بدون تاریخ صادر شده و وصف ماده 310 قانون تجارت را ندارد، دستور منع پیگرد صادر کرد. این اولین بار بود که این اتفاق می‌افتاد و پس از آن، این موضوع مطرح شد که بسیاری از چک‌ها این وضعیت را دارند و چرا باید صادرکنندگان آن تحت تعقیب قرار بگیرد، اما فلانی چون خواننده مشهوری است، مستثنی باشد. این موضوع در همان زمان منجر به تصویب قانون سال 1355 شد. یعنی آنقدر که روی این قضیه بحث و انتقاد شد که چرا اجرای قانون چک حالت شخصی پیدا کرده، در اصلاحات قانون 1355، کل این موارد را (مدت‌دار، تضمینی، سفیدامضا و ...) همه را فاقد وصف کیفری اعلام کردند.
پاسخ ها
خودم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
دمت گرم که همه رو روشن کردی...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
جوابت رو گرفتی تابناک !!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۶
برای نجات ثروتمندان حتی قانون جدید وضع مبشود ولی برای پابرهنه ها قانون فعلی را مثل چماق تو سرشون می کوبند.
ناشناس
| New Zealand |
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۸
سايت محترم تابناک
لطفا در خصوص مطلب درج شده توسط اين خواننده محترم تحقيق کنيد و در صورت صحت ، خبر خود را اصلاح کرده تا صداقت در خبر رسانی را رعايت کرده باشيد.
متشکرم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۸
آفرین اطلاعات خوبی دادی
میثم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۸
ناشناس مچکریم
من طرفدار نظام قبلی یا فعلی نیستم ولی مغرضانه بود مقاله . امیدوارم سانسور نکنید و میزان مثبت و منفی های کامنت ها بیانگر حقایق است !
خدای من

تا الان نظرات غیر قابل انتشار داشته باش

به نظر شما چه معنایی داره؟
چرا عكس را حذف كرديد؟
آخه اين چي هست که شما مي نويسيد؟
مگه الان اين چيزا وجود نداره؟؟؟؟
عکسو عوض کردیا تابناک شیطون!
اقاى تابناك؟!حداقل بنويس جك بابت جى بوده،زور كيرى بوده،،باهاش ماشىن،،خونه،،شلوار لى و،،،،،،،خريده بوده!!اخه اين جه جور اطلاع رسانى تاريخيه عزيز من،
3000000000000000000 تومان كجاست كه ثروت فوق كلانً در اين دورست
حالا چرا عکس رو عوض کردی ؟ بجا گوگوش مصدق رو گذاشتی؟
گوگوش کی هست حالا؟ من نمی شناسمش
الان هم همینطوره کم چک بی محل داریم که کسی با صادر کنندش کاری نداره تازه اگر خودت رو هم نگیرن.
حداقل اسمشو تو روزنامه ها اوردن.اگه الان بود میگفتم خانوم ف.ا .بعد هم همه یادشون میرفت که همچین اتفاقی افتاده بود
برید بابا دلتون خوشه ..... البته حذف میشه
حالا چرا عکس رو عوض کردین .احتمالا به این نمیگن خود سانسوری؟
اقلا برای اثبات ادعاهاتون یه دادگاه دیگه را مثال می زدید نه این مسأله حقوقی بسیار ساده را....... وای وای چقدر فساد ...
مبنای نگارش اینه که سیستم قضایی دوران پلهوی مستقل بود و خواسته این ذهنیت را تصحیح کنه و این در حالیه که اساسا چنین تصوری در اذهان وجود نداره. سیستم فاسد قضایی و انتظامی (شهربانی آن زمان) زمان حکومت پهلوی از جمله دلایل بروز نارضایتی گسترده ی مردمی و بروز یک انقلاب بود.
قطعا اگر آن زمان گوگوش پایش به دادگاه باز می شد ...سرو صدای بسیار ی را باعث می شد اما ظاهرا هیچ اثری از چنین موضوعی مربوط به ان سالها در هیچ منبعی ذکر نشده!
ای جانم به این مثبت ومنفی ها...
تابناک جان یه زحمتی میکشیدی همین چنتا کامنتم سانسور میکردی میرفت قاطی غیر قابل انتشارها!! والا به مولا
گفتن عیوب دیگران عیب های ما را پاک نمی کند .
از گوگوش بعد از خروج از کشور بدم میاد
که چی؟
تابناك ميدوني چرا منفي زن ها براي اين خانم بيشتره با وجود اينكه زد وبند كرده؟!
بگذار من بعت بگم چون خواننده است و اگربگه الآن شب هست و بايد باشد خيلي ها باور ميكنند
خدا رو شكر الان اصلا چك برگشتي نيست
یعنی دادگاه دو تا در داشته؟ یک در ورودی و یک در خروجی؟ چه جالب بوده!
پول چک رو نداشته, تو اتوبان که تیر اندازی نکرده بود
خانواده من در هر دو دوره در دستگاه قضا مشغول بکار بوده اند. قبول دارم که آن دوره نیز دادستان توان محاکمه یک تیمسار را نداشت اما .... بگذریم!
امار کامنتای غیر قابل انتشار خیلی حالبه .
تابناک نترس عزیزم
گوگوش در دادگستری منکر بدهکاری خود شده و گفته است چکی را که در دست حاجی درافشان است خودش امضا کرده اما مبلغ و تاریخ آن را خودش ننوشته است . او هم چنین گفته است به کسی بدهکاری ندارد و این چک و 5 چک سفید امضای دیگر را صرفا به خاطر کمک به شوهر سابقش محمود قربانی صادر کرده است.
تابناک
خدایی 28 نظر غیرقابل انتشار چی بوده است؟ حق یا ناحق؟ هر چی هست، تامل برانگیز نیست؟
تابى چرا عكس رو عوض كردى؟؟؟؟؟؟
سیستم قضایی پهلوی یکی از وابسته ترین و حلقه بگوش ترین اجزای آن رژیم دیکتاتوری بود و کسانی که کارشان در آن زمان به دستگاه قضایی افتاده باشد می توانند گواهی دهند. با اینحال....
تابناك جان
هر وقت در مورد خبر خاصي بخواهم اطلاعات موثق و منصفانه پيدا كنم به سايت شما سر ميزنم . از شما انظار بي انصافي را ندارم و نخواهم داشت . روايت شما از جهات گوناگوني مورد اشكال است و پيوستگي خاصي بين مقدمه و متن ونتيجه گيري مشاهده نميشود از شما انتظار نميرود كه به صرف قول يكنفر كه مشخص نيست چرا چنين روايتي را مطرح و صحت پرونده و مستندات آن چگونه است و در صورت صحت همگي اين موارد آيا با يك مورد ميتوان كل يك سيستم را زير سورال برد ؟ و دوم اينكه دادگاههاي عادي بدليل همان استقلالي كه مورد قبول شما نيست مورد انتخاب شاه معدوم واقع نشد و پرونده به دادگاه نظامي ارجاع شد تا دقيقا منويات شاه معدوم رعايت شود . و در كجاي دنيا رسم است كه مبلغي چنين سر سام آور را به يك مبتدي وكالت بسپارند ؟ ....
بابا ولشون کنید استخوانشون هم پوسیده در مورد دادگاههای الان بنویسید .
مقايسه اين دو دوران از تاريخ ملت ايران را صد سال بعد از نظر توان اقتصادي و آزادي اجتماعي چگونه خواهند نوشت ؟
که این طور...
لطفا گزارش هفته نامه سپید و سیاه چهارشنبه ۱۶ آبان ۵۲ رو کمی مطالعه نمایید و سپس با دقت بیشتری موضوع را پیگیری نمایید
مطابق آنچه روزنامه های آن موقع نوشتند، آن چک متعلق به یک کاباره دار بود این زنک ادعا کرده بود که در حالت مستی از وی امضاء گرفته اند تا وی را برای همیشه وادار به پذیرش شرایط آن کاباره دار کنند. اتفاقاً یکی از عللی که باعث عدم اعتنا به شکایت شاکی شده بود همین مظلوم نمایی و ادعای اشتثمار از سوی خواننده و نیز بدنامی شرخران و کاباره داران بود. تا آنجا که به خاطر دارم عامۀ جامعه طرفدار همین خانم خوانندۀ ظاهراً مظلوم و استثمار شده بودند.
فكر كنم تعداد منفي و مثبتهاي كامنتهاي بالا گوياي همه چيز هست. اين رو اميدوارم حذف نكني
نگفته که نمیده گفته ندارم که بدم نداشتن که جرم نیست بعدا می دهد. ...
مقاله ضعیفی بود
چرا ننوشته که اصل موضوع برای کشیدن چک چی بوده؟ مگه میشه کسی از 1 میلیون اون موقع بگذره ! لابد یارو حودشم دستش گیر بوده که بی خیال شده....
برای قضاوت باید صحبتهای هردو طرف را شنید
بنظربه همین سادگبها که نقل شده نیست بایدله پرونده مراجعه ممود تاحفیقت روسن شود
ای دادو
اینو برای ماندن در تاریخ میزنم بنده بعنوان یک قاضی در محضر خدای سبحان برای همه ملت ایران در مورد سه موضوع سوگند یاد میکنم
1:تا کنون در مورد شخص یا اشخاصی از طرف طرف مقام مافوق توصیه یا سفارشی به بنده نشده است.
2:بنده مصون از اشتباه نیستم اما اگر اشتباهی شده عمدی نبوده و نخواهد بود
3:ما تابع ادله موجود در پرونده هستیم گاهی ادله قدرت لازم برای حکایت از واقع رو دارند که در این صورت رای مقتضی صادر میگردد. و گاهی علیرغم صحت موضوع شکواییه شاکی دلیلی در پرونده موجود نیست و یا موجود هست ولی توان اثبات و استناد به متهم یا ... را ندارد .. که د راین صورت نیز رای مقتضی تقریر میگردد.
4:شعار بنده و همنکارانم در محل کار دعای زیبای امام سجاد علیه االسلامم هست که می فرمایند:اللهم انی اعتذر الیک من مظلوم ظلم بحضرتی فلم انصره که این جمله رو از عمق وجود سرلوحه کار خودم قرار دارم .
5:ما قبل از انکه بخواهیم اقدامی انجام دهیم چند موضوع رو مد نظر قرار میدهیم:
1:ابروی انسان حق الله است شخص هر چند مجرم باشد ولی نزد ما دارای ارزش و احترام میباشد .
2:گاهی موقع تصمصات قضایی هر چند تلخ می باشند لکن یا این تلخی ناشی مشکلی در ذائقه ماست یا مثل داروی تلخی است که منجر به درمان بیمار میگرددو و و یا مصلحت جامعه چنین اقتضا مینماید.
3:ما قبل از هر گفتار و نوشتاری خدای سبحان را ناظر و شاهد اعمال خود میدانیم ...
هنوز این خانم برو برویی داره ظاهراً....
عجبووو
وحشتناک سانسور می کنی...
تابناک جون به صرف یک نقل قول که نمیشه سیستم قضایی اون زمان را زیر سوال برد!...
كل اكر طبيب بودي سر حول دوان مودي
خبرهایی که در قدیم کارشدند متاسفم
خوب متوجه موضوعیت خاطره 40 سال پیش نشدم...
امار منتشر شده و نشده خیلی باحاله
جامعه وکالت نیست و جامه وکالت است
جامه عدالت نه جامعه عدالت
هنوز اسير سي و چند سال پيشين بابا اون شاه معدوم كه مرد رفت پي كارش مشكل امروز مردم را حل كنين...
خیلی مسخره بود داستان گوگوش و چک اش
غیر قابل انتشار آمارش ترکید نه؟
خوب وقتی نمی توانی کامنت هارا چاپ کنی مقاله هم ننویس
... آقا ما قبول میکنیم اون زمان همه بد و فاسد شما خوب .
شکر خدا که الان پرونده های قضایی به سرعت برق و دقت و عدالت به فرجام میرسه ,,, خدا را صد هزار مرتبه شکر
... دیگه چی بگیم‎?‎
لطفا در این موارد اسناد مثبته را هم برای صحت موضوعات ارائه دهید
اين چك گوگوش كه مطرح كرديد چكي بوده كه ضمانت حضورمستمر خانم گوگوش برأي كاباره اي در لاله زار بوده و اين پرونده شروع رويه قضائي برخورد غيركيفري با چك هاي تضمين و سفيد امضا و أمثال ان است
فک کنم یه نگاه به تعداد نظر های غیر قابل انتشار همه چیز رو معلوم کنه !
منم مجبور شدم اینطوری بنویسم بلکه منتشر بشه ! :)
اگه خواستید از سیستم قضآیی مستقل این دوره براتون بگم دعوتم کن تابی جان دفتر سایت خاطرات جالبی برات دارم قضآوت اونوقت میذآرم به عهده خودت خخخخخخخخخخخخحخ
تو خوبی ...
تابناک جان شما هم که یکطرفه به قاضی میروی و راضی برمیگردی؟ کافیست شما منتشر کنی موارد زیادی از محکومیت نزدیکان شاه هم وجود دارد که یک مورد آن محکومیت اشرف در پرونده تصرف زمینهای اراضی وسیع بین پونک و حصارک تهران بود که خاکبرداری زیادی هم کرده بود اما محکوم و خلع ید شد
الان وقت گفتنه!!! چرا بلافاصله بعد پیروزی انقلاب اینها مطرح نشد تا دادگاه انقلاب پول این بابا رو بگیره از گوگوش یا اعدامش کنن! به نظر من قضیه پیچیده تر از این حرفاست!
خوب که چی ... ؟
لااقل نویسنده یا راوی مطلب فواصل تاریخی را رعایت می کردند تا شبهه ای در خواننده ایجاد نمی شد. راوی مطلب می فرمایند در 28 مرداد 32 دانشجو بودند و در جای دیگر می فرمایند که سال 52 اول کار وکالتشان بوده یعنی ایشان 20سال مشغول کسب تحصیل بودند!!!!!! البته شکی در فساد رژیم پهلوی و دستگاه قضایی آن نیست .
محمود قربانی نه محمد
این خانم ادم بیخودیه ودارای خود کم بینی
گوگوش العان هم ادم مرموزی هست معلوم نیست این پولها را از کجا میاورد که توی لندن اکادمیک اجرا میکند
شعبه چهارم وکالت نداریم آقاجون ... وکالت که دادگاه و قاضی نداره تنها یه ددگاه انتظامی وکلا هست که اونم رسیدگی کننده ها قاضی محسوب نمیشن
مرگ بر حكومت شاهنشاهي،، لعنت بر اين خواننده فاسد
پس این ناشناس 13:20 خودش بیننده ی پر و پا قرص شبکه ی من و تو هست که این قدر اطلاعات داره
مرده رو نبش قبر نکنید...
آمار انتشار یافته و غیر قابل انتشار جالبه...
پول زور چیه؟!! چک داده پاسش نکرده.
این یعنی کلاهبرداری
(البته نمی دانم اصل قضیه درست هست یا نه؟! چون یک میلیون تومان آن زمان مبلغ بسیار زیادی است!)
این حقیقت دارد که سیتم قضایی آن دوران خیلی خوب نبود وقدرتمندان اعمال نفوذ میکردند.ولی ...
خندیدیدم قابل توجه بابک زنجانی
الان اوضاع خوبه يعني؟!!!
یکم غیر منطقیه ! کسی که چک یک میلیونی گرفته مطمئن باشید به اندازه خود گوگوش قدرت و اعتبار داشته اینقدر راحت تو دادگاه سرش بی کلاه میمونه؟ ...
شعبه 4 وکلای دادگستری اصلا نداریم...
براتون متاسفم. امیدوارم دست کم این رو چاپ کنید!!!!
از سايت تابناك بعيده اين خبر را با اين اوصاف درج كند؟؟؟حتما يه خبر هايي است كه بعدآ صداش در مياد
گیرم که دادگاه نبود ،مگر اکنون هست؟!دادگاه گل سرخی را بارها سیمای کنونی پخش کرد و...
3000 میلیارد بیشتره یا 1 میلیون 30 سال پیش
اگه جرات داری نمایش بده
تابي جون عيدت مبارك
يه چايي نبات بزن سرديتون كرده
دلبندم جامه وكالت برتن كرده بود نه جامعه وكالت.....
تابستان سال ۵۲ بود ...
" چهل سال بعد در چنین روزی ..." ؟
تابناک از تو توقع نداشتیم
تابناک از تو بعید بود
همه چیز معلومه شما اخبار الان ببینید ان وقت میفهمید چه خبره
خوشحالم که اکنون عدالت برای همه اجرا میشه و سیستم قضاییمان پاک است و با اقتدار حق مظلومان را به آنها برمیگرداند.
نخست این که استدلال دوست ناشناس درست است اگر هم می خواستند به کسی کمک کنند چک را مشمول یکی از عناوین: « وعده دار، سفید امضا، تضمینی و . . . » می کردند.
دوم من به شخصه قضاتی را می شناختم که اهل کاباره و . . . بودند اما هیچگاه کسی ندید که در قضاوتشان حقی را ناحق کنند و خیلی هم بر این که احکامکشان مطابق با واقع باشد اصرار داشتند.
لطفا قبل از نوشتن کمی تاریخ مطالعه کنید دادگاه مصدق دادگاه نظامی بود ، اما چرا مصدق که نظامی نبود و دقیقا به علت اینکه رژیم از استقلال قضات اطلاع داشت محاکمات سیاسی را در دادگاههای نظامی انجام میداد
چقدر غیر قابل انتشار؟؟؟؟؟؟؟؟/؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مردم آگاه شده اند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
مقایسه به اینصورت اشتباه است.هرچیزی رو باید با زمان خودش سنجید.
اون گفته و فلانی چنان اظهار کرده
خیلی دلایل قاطعی برای یک چنین تیتریه؟...
خانوم گوگوش بابت دخترش که ایشون رو سپر بلا و پل عبور کرده هیچ ترسی نداشته. این زن هیچ انسانیتی نداره و دختر خودش که از شاه بوده رو زیر پاش له کرده. آخه برای چی! کو انسانیت!
خدا را شکر که دوران بی عدالتی ها تمام شد و در عدالت کامل زندگی می کنیم
من شنیدم شاه نتونست دادگاهی پیدا کنه که مصدق رو محاکمه کنه برای همین دادگاه نظامی مجبور شد تشکیل بده و اینکه قضات اون موقع خیلی مستقل بودند کاش افرادی که اطلاعات دقیق تری دارند اطلاعات بیشتری بدهند
رزيم بهلوى براى بروندههاى خاص شعب ويزه اى دردادكسترى ان زمان ايجاد كرده بود كه تعداد انها جهار الى شش شعبه بود بقيه شعب مستقل بودند وزير بار زور نميرفتند
سلام
اگه نظر فائقه آتشین(گوگوش) را هم جویا می شدید ما بهتر قضاوت می کردیم.!!!!!
بوی سیر و پیاز به مشام میرسد.
رژیم قبل هر چه بود تمام شد. ذکر این صحبتها هم دردی را دوا نمی کند.
تمایل دارم راجع به شرایط فعلی مطالب شما رو بخونم....
مردم خوب مي فهمند واقعا جاي خوشحالي است
تابناک ممنون که همه نظراتو تقریبا نشون دادی مثبتها و منفی ها همه چیزو ثابت می کنه...
نظر آقای مستوفی را به اظهار نظر ۱۴:20معطوف می دارم چون ظاهرا ایشان بعد از گذشت پنجاه سال نمی دانند چکی که به صورت سفید امضا و وعده دارص ادر شده باشد ضمانت اجرای کیفری ندارد
سلام نظریه ها نمی نویسیدازقرارمعلوم یک طرفه هستید
دمش گرم این ناشناس
پس چرا اسباب آلات جناب گوگوش را تا حالا تو اون زیر زمین هتلش نگه داشته !! هونا را میفروخت صد برابر پولش را در میاورد البته با اجازه دستگاه قضای اون روز. حالا دیگه حق نداره بفروشه چون موزه مانند شده
طبق معمول پیام من راچاپ نکردید!!!
خجالت بابا اینهم شد وضع ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بسیار ممنون از مطلب نوشته شده
ذکر اینگونه مطالب باعث روشن شدن مردم و تفاوت های ان زمان با الان می شود
قضاوت با مردم
Googoosh kie?
مصدق بزرگ مرد تاريخ بختياري و ايران است.
يادش گرامي باد
البته اگه امروز بود لازم نبود یکی مثل گوگوش خودش بلند شه بره دادگاه!
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل
آخرین اخبار