مراجعه پنج هزار تن به بیمارستان‌ها پس از بارندگی:
قرار است فردا ساعت هشت صبح، علت بروز این رویداد عجیب تعیین شود؛ علتی که هر چه باشد، باید رفع آن در سریع‌ترین زمان ممکن در دستور کار قرار گیرد تا شاید در سایه پیگیری‌های بعدی، دیگر در آینده از بروز چنین رویدادی نشنویم و نگوییم: «پیشتر نیز سابقه داشته اما هرگز به این شدت نبوده است»!
کد خبر: ۳۵۵۷۸۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۲ - ۲۰:۳۶ 04 November 2013
با این که نزدیک چهل‌و‌هشت ساعت از بروز وضعیت بحرانی در استان خوزستان گذشته،‌ هنوز نفس ساکنان استان چاق نشده و البته علت ماجرا نیز کشف نشده است؛ علتی نامعلوم که رئیس سازمان محیط زیست بر این باور است که مربوط به وزارت بهداشت بوده و باید از سوی وی اعلام شود.

پنج هزار تن راهی بیمارستان و ۱۲۸ تن بستری شدند

به گزارش «تابناک»، شنبه شب پس از آن که نخستین باران پاییزی در استان خوزستان بارید، بر خلاف آنچه به نظر می‌رسید، هوای آکنده از گرد و غبار وارداتی تلطیف شده و مردم نفسی به راحتی بکشند، ناگهان چنان وضعیتی در سطح استان حاکم شد که مسئولان را بر آن داشت که ستاد بحران تشکیل دهند!

تنگی نفس آنچنان مردم را به مخمصه انداخت که پنج هزار تن ناگزیر به مراکز درمانی رفتند و خبر می‌رسد‌ از این میزان، دست کم ۱۲۸ تن بستری ‌و حتی برخی به بخش مراقبت‌های ویژه (آی‌سی‌یو) منتقل شدند.

شدت و گستردگی ماجرا به اندازه‌ای بود که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی را بر آن داشت تا ستاد بحران دانشگاه را گرد هم آورده و تشکیل جلسه داده و ضمن بررسی ابعاد ماجرا، بررسی علمی و انجام کار تحقیقاتی جدی مراکز تحقیقاتی دانشگاه و همچنین خواستار ورود جدی محیط زیست استان در این باره ‌شوند.

راز نفس تنگی شایع شده در خوزستان چیست؟

بیشتر مراجعه کنندگان دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند

پس از این نشست، دکتر ساسان موگهی، معاون درمانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: صبح امروز کمیته ویژه‌ بررسی علل افزایش مشکلات تنفسی و افزایش مراجعات به مراکز درمانی با حضور مشترک کار‌شناسان معاونت‌های گوناگون تشکیل شد تا با همکاری متخصصان ریه، آسم و آلرژی دانشگاه به بررسی این موضوع پرداخته و در گام نخست آمار مراجعان سال گذشته و امسال در موارد مشابه را بسنجیم.

وی افزود: البته متخصصان ریه تلویحا این امر را در پاییز و پس از بارش نخستین باران‌ها طبیعی برشمرده و اذعان داشته‌اند که بررسی‌ها نشان می‌دهد بیشتر مراجعه کنندگان ‌بیماری‌های زمینه‌ای مانند اسم و آلرژی دارند.

موگهی پس از این اظهار‌نظر عجیب، در پاسخ به این ‌که گفته می‌شود باران‌ها‌ سرآغاز بروز این رویداد بوده، گفت: اظهار نظر دقیق در این باره، نیازمند کار کار‌شناسی و تخصصی است که از محیط زیست استان خواسته‌ایم، بررسی و اظهار‌نظر کار‌شناسی کنند و متخصصان دانشگاه نیز پس از بررسی آخرین وضعیت بیماران در این خصوص اظهار‌نظر خواهند کرد.

بازدید قائم مقام وزیر از بیمارستان‌های اهواز


در حالی که معمای نهفته در پس این رویداد حتی در حد احتمالات نیز کشف نشده، بازدید از برخی بیمارستان‌های اهواز در دستور کار رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز و قائم مقام وزیر بهداشت در استان خوزستان قرار گرفت، چراکه هرچند نفس تنگی گریبانگیر ساکنان چند شهر شده بود، ‌بر پایه آمار، بیشترین میزان بیماران از اهالی اهواز بودند؛‌‌ همان شهری که مدت‌هاست آلوده‌ترین شهر جهان لقب گرفته است.

دکتر محمد حسین سرمست پس از این بازدید گفت: سازمان محیط زیست در جریان کامل پراکندگی بیماران در سطح استان است و در بررسی‌ها،‌ مشخص شده که این آلودگی در چه شهر‌ها و مناطقی شیوع بیشتری داشته است. البته مشابه این پدیده ‌با حجم بسیار کمتر در سال‌های پیش و در اوایل فصل بارندگی رخ داده بود.

راز نفس تنگی شایع شده در خوزستان چیست؟

وی با بیان این‌ که یکی از مهم‌ترین فرضیه‌ها، وجود آلاینده‌های محیطی و صنعتی موجود در هواست که با بارندگی و افزوده شدن دیگر ترکیبات، همشهریان، به ویژه افراد بیمار را در معرض خطر قرار داده، گفت: قرار شده در نشست‌ امروز بعدازظهر که به همین منظور با حضور کار‌شناسان دانشگاه علوم پزشکی، سازمان محیط زیست و سازمان هوا‌شناسی تشکیل می‌شود، با جمع‌بندی آخرین اطلاعات به نتیجه نهایی از علت وقوع این آلودگی دست پیدا کنیم.

وی در ادامه با تأکید بر این ‌که در صورت تکرار شرایط مشابه در آینده، دانشگاه و مراکز درمانی تابعه از آمادگی کامل برخوردارند، گفت: رسیدگی به این حجم از بیماران در مدت زمان نزدیک شش ساعت، نشان از آمادگی و توانمندی پرسنل اورژانس‌ها و متخصصین بیمارستان‌ها دارد.

رئیس مرکز اورژانس: ‌با کمبود تخت روبه‌رو شدیم


البته ادعای قائم مقام وزیر در استان، مبنی بر آمادگی کامل مورد وثوق رئیس مرکز اورژانس خوزستان نیست. دکتر سید اسدالله موسوی در این باره به شوشان گفت: پس از بارندگی شنبه تا امروز (دوشنبه) پنج هزار تن به علت مشکل تنگی نفس به بیمارستان‌ها مراجعه کردند که این میزان همچنان در حال افزایش بوده، ولی شیب نزولی دارد. فضای فیزیکی موجود و شمار تخت‌ها گنجایش این حجم بیماران را نداشت و البته این امر طبیعی است و در تمام دنیا نیز با چنین پدیده‌ای، همین اتفاق می‌افتد.

رئیس مرکز اورژانس خوزستان افزود: طبیعی است وقتی که شمار بیماران به بخش اورژانس به یکباره افزایش می‌یابد، با برخی مشکلات نظیر کمبود تخت روبه‌رو شویم که بناچار برخی از درمان‌ها ‌سرپایی و یا نشسته انجام می‌شد.

بنا بر گزارش معاونت درمان، بیماران از لحاظ دارویی مشکل نداشتند.

موسوی در ادامه با بیان این که تنها چهار تن از مراجعان مبتلا به تنگی نفس نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی پیدا کردند، حال این افراد را وخیم گزارش کرد و بدون اشاره به مواردی که گفته می‌شود در بخش‌ مراقبت‌های ویژه مورد مداوا بوده و یا هستند، در تأیید مدعای خود گفت: یک بیمار در بیمارستان آریا و دو بیمار در بیمارستان ابوذر (یکی از آن‌ها کودکی بود که مرخص شد) و دو بیمار دیگر در بیمارستان نفت بستری هستند.

راز نفس تنگی شایع شده در خوزستان چیست؟

نشست امروز لغو شد؛ فردا صبح با آمار دقیق جلسه برگزار می‌شود

هنگامی که خبرنگاران پس از نشست امروز شورای عالی حفاظت از محیط زیست ـ که پس از سال‌ها برگزار شده و مقاماتی همچون رئیس‌جمهور و برخی معاونین وی و وزرا در آن حضور داشتند ـ  ‌از رئیس سازمان محیط زیست درباره علت شیوع تنگی نفس در خوزستان پرسیدند، ابتکار در پاسخ گفت: این موضوع مربوط به وزارت بهداشت است و علت آن را باید وزیر بهداشت اعلام کند؛ آلودگی هوا و ریزگرد‌ها می‌توانند منشأ رویداد باشند، ولی علت [تامه] را باید وزیر بهداشت بگوید.

بدین ترتیب نگاه‌ها به نشست امروز استان خیره ماند تا آشکار شود که نتیجه نشست مسئولان و کار‌شناسان دانشگاه علوم پزشکی، سازمان محیط زیست و سازمان هوا‌شناسی خوزستان چه خواهد بود که خبر رسید، نشست امروز لغو شده و قرار است فردا ساعت هشت صبح، با در دست داشتن آمار دقیق مبتلایان به این پدیده نامعلوم و احتمالا بررسی دیگر ابعاد ماجرا، علت بروز این رویداد عجیب تعیین شود؛ علتی که هر چه باشد، باید رفع آن در سریع‌ترین زمان ممکن در دستور کار قرار گیرد تا شاید در سایه پیگیری‌های بعدی، دیگر در آینده از بروز چنین رویدادی نشنویم و نگوییم: پیشتر نیز سابقه داشته اما هرگز به این شدت نبوده است!

گویی قرار بوده وقتی به شدت رسید، پیگیری آن در دستور کار قرار گیرد، وگرنه دوز کم آن ارزش پیگیری ندارد!
اشتراک گذاری
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۶
انتشار یافته: ۱۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
بایستی چاره ای اندیشید وفکری برای این مردم کشورمون کرد! دیگرمنتظر بدترازاین هستند یعنی............!!!!!!
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
الودگی واسه خوزستانی ها....تظاهر به الودگی هوا واسه تهرونی ها
ناشناس
|
United Kingdom
|
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
به مورد مشابه در عربستان تو جه کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
"احتمالا" (دارم میگم احتمال، شاید این مسئله صحت نداشته باشه، ولی مطمئنا بارون اسیدی نیست) این همون بیو هایپ آمریکایی است. این سلاح قرن بیست و دومه. با تزریق مواد بیویی خطرناک و فرستادن آن به صورت ریز گرد به کشور ما از خاک عراق دارن عملا سلاحشون رو آزمایش می کنند. عراق بهترین جا برای اینکاره چون شن های روان داره. الان دارند روی موادش کار میکنند ولی سال ها باید روی ایروسل ها کارکنند ، چون در همه جا شرایط طبیعی مثل عراق نیست. باید این ریز گرد تولید بشه. دولت ایران باید به شدت با دولت عراق برخورد کنه. این یک توطئه است. خواهشا رسیدگی کنید. کتمان این خبر از صدا و سیما چیزی رو حل نمیکنه. اگر خطری باشه از الان باید جلوش گرفته بشه)
همشهرى
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
اينكه پرسش و تحقيق نميخاد گردو خاك دايمى در تركيب با دود ناشي از سوختن مزارع نيشكر و باران بعلاوه شرجى هواى خوزستان و ازهمه مهمتر الودگى ترافيك وكمى هم نجابت مردم ستمكشيده اين استان باعث فعلا اين پديده و در آينده هم الله و اعلم 
مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
بچه ها متشکریم!‌ (تشویق خدمات دولتهای محترم برای ایجاد این همه هوای تمیز حاکم بر مملکت ). تهران هم دور از دسترس نسیت البته طبق اظهار نظر متخصصین طبیعیه!!! (بچه ها متشکریم)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
علت این اتفاق کاملا مشخصه ، سولفور موجود در بنزین ایران چیزی حدود ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ هست در صورتی که استاندارد ان ۱۰ است !! ترکیب سولفور با اب اسید سولفوریک تولید میکند که به باران اسیدی مشهور است و به ریه ها به شدت اسیب میزند ، موندم این دکترها چطور میتونن بگن همه اونهایی که اومدن سابقه قبلی داشتن !!!!
مرتضی ت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۴
با سلام
به دریا رفته می داند مصیبت های طوفان را
باید توی اهواز باشین تا از نزدیک شاهد وضعیت باشین.
من که قبلاً هیچ مشکل تنفسی نداشته ام ولی الان دوشبه که بعداز باران اهواز به سختی نفس میکشم و تا صبح سرفه های وحشتناک میکنم و قادر به خوابیدن نیسم .
همچنین پسر 12 ساله ام که عضو باشگاه فولاده از دیشب در حال استفراغ و اسهاله.
خدا به دادمون برسه.
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۴
فردا هم میگن کاملا طبیعی و اتفاق خاصی نیوفتاده اره ما هم باید باور کنیم
باران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۴
احتمالا این هم کار استکبار جهانیه در ادامه شروع جنگ قومیتی در ایران.
( منظور گزارشی یه که چند هفته پیش از صدا و سیما پخش شد که سازمان بهداشت جهانی چند شهر ایران و از جمله اهواز رو جز آلوده ترین شهرهای جهان اعلام کرده بود و صدا و سیما طی یک گزارش جانانه که چند شاهد هم معلوم نیست از کجا پیدا کرده بود این گزارش رو منسوب کرد به آن ور آبی ها که قصد ایجاد اختلافات قومیتی در ایران رو دارند)
جالب توجه در چند صد ثانیه حسین هاشمی صبح جمعه
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
فتح خرمشهر جوشن کبیر شب قدر ترزامی هوآوی انصارالله یمن برگزیت زیبا حالت منفرد علی ربیعی