بازدید 17518

کنکور از سال ۹۴ دگرگون می‌شود

کد خبر: ۳۳۷۰۶۱
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۸:۱۸ 07 August 2013
نمایندگان مجلس نهم عزم خود را جزم کرده‌اند تا کنکور ورودی دانشگاه‌ها به شیوه کنونی را حذف کنند و سوابق تحصیلی داوطلبان جایگزین کنکور شود.

البته نمایندگان مجلس در سال 86 نیز مصوبه‌ مشابهی داشتند که مصوبه‌ نافرجام ماند و اکنون برای رفع ابهامات به کمیسیون آموزش مجلس ارجاع شده است. طبق مصوبه دیروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی آخرین کنکور به شیوه کنونی سال۹۳ برگزار می‌شود و از سال94 کم‌کم تأثیر سوابق تحصیلی داوطلبان برای ورود به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به‌صورت پلکانی افزایش می‌یابد.

براساس مصوبه دیروز نمایندگان مجلس، سوابق تحصیلی سال‌های دوم و سوم دور دوم متوسطه(دبیرستان) داوطلبانی که در کنکور سال 94شرکت می‌کنند تأثیرگذار است و سوابق تحصیلی سال اول دبیرستان آنها تأثیری در پذیرش در دانشگاه‌ها ندارد، زیرا این داوطلبان در سال‌های تحصیلی 93-92و 94-93 باید در سال‌های دوم و سوم دبیرستان درس بخوانند و سال اول دبیرستان را براساس نظام کنونی سپری کنند و امتحانات خرداد آنها به‌صورت سراسری، نهایی و استاندارد مطابق مصوبات شورای‌عالی آموزش و پرورش برگزار نمی‌شود.

همچنین طبق مصوبه نمایندگان مجلس، آیین‌نامه اجرایی این قانون توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو تهیه می‌شود و حداکثر ظرف 3‌ماه از تاریخ لازم‌الاجراشدن این قانون به تصویب هیأت وزیران می‌رسد. نمایندگان در ماده 10این طرح تصویب کردند این قانون از سال تحصیلی 1394-1393درصورت اجرایی‌شدن تبصره 5ماده 4 این قانون لازم‌الاجراست. براساس آنچه در تبصره ماده 4 این قانون مصوب شده است در سال اول اجرای این قانون تأثیر سوابق تحصیلی در پذیرش داوطلبان دارای سوابق تحصیلی دست‌کم 25درصد است.براساس طرح سنجش و پذیرش دانشجو طی یک پروسه 5ساله از سال 93سوابق تحصیلی باید دست‌کم 85درصد در پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها لحاظ شود.

ارجاع لغو قانون حذف کنکور به کمیسیون آموزش

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از ماه‌ها بحث و بررسی نهایتا در سال 86 مصوبه‌ای را برای حذف کنکور به شیوه کنونی از سال90 تصویب کردند که با ناهماهنگی دستگاه‌های ذی‌ربط به‌ویژه وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم به سرانجام نرسید و اجرا نشد.

براساس قانون حذف کنکور برگزاری کنکور پس از سال90 غیرقانونی است که برخی اعضای کمیسیون آموزش مجلس به صراحت به این نکته اشاره کرده‌اند. نمایندگان مجلس لغو قانون حذف کنکور مصوبه سال 86 را که منوط به اجرایی‌شدن قانون جدید بود، به کمیسیون آموزش ارجاع دادند تا مجددا بررسی و ابهامات آن را برطرف کند.

برخورداری از معافیت تحصیلی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند داوطلبانی که براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مرکز آموزش عالی پذیرفته می‌شوند طبق مقررات پیشنهادی ستاد کل نیروهای مسلح که به تصویب فرماندهی کل قوا می‌رسد از معافیت تحصیلی خدمت سربازی سازمان وظیفه عمومی ناجا برخوردار می‌شوند. همچنین مصوب شد که سهمیه امتیازات مصوب مجلس شورای اسلامی و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی درباره پذیرش دانشجو کماکان به قوت خود باقی است.

نحوه انتخاب رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد

از سوی دیگر رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد درباره نحوه انتخاب رشته با آزمون این دانشگاه گفت: داوطلبان در انتخاب رشته با آزمون دانشگاه آزاد می‌توانند 20رشته‌محل را از یک مجموعه امتحانی انتخاب و در سایت مرکز آزمون ثبت کنند. ناصر اقبالی درباره نحوه گزینش داوطلبان اظهار کرد: نحوه گزینش علمی داوطلبان صرفا براساس نمره کل زیرگروه متناسب با رشته انتخابی سنجیده می‌شود، لذا انتخاب اول مزیت رقابتی برای داوطلبان ایجاد نخواهد کرد.

توزیع دفترچه‌های انتخاب رشته

براساس اعلام سازمان سنجش دفترچه‌های چاپی راهنمای انتخاب رشته تحصیلی کنکور 92 از امروز از طریق باجه‌های پستی سراسر کشور توزیع می‌شود. این دفترچه رایگان است و تنها شرکت پست بابت هزینه‌های اجرایی مبلغ 1000تومان از داوطلبان دریافت می‌کند.دفترچه‌های رنگ‌ مشکی برای گروه ریاضی ‌و فنی‌، رنگ آبی برای گروه تجربی و رنگ سبز برای گروه علوم انسانی چاپ شده است.

لزوم ایجاد سازوکار جدید برای رشته‌های پزشکی

در کنکور امسال داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی کمترین شانس قبولی را در مقایسه با سایر گروه‌ها داشتند و سازمان سنجش علت این امر را ظرفیت‌سازی‌ نشدن از سوی وزارت بهداشت اعلام کرد و این موضوع هنگامی مهم‌تر جلوه می‌کند که بدانیم رشته‌های پزشکی جزو رشته‌های پرطرفدار است که امکان حذف کنکور در آنها وجود ندارد.

درحالی‌که نمایندگان مجلس طرح سنجش و پذیرش دانشجو را تصویب کردند، رئیس دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره شیوه پذیرش دانشجویان رشته پزشکی و چالش‌های آن به ایسنا گفت: شیوه پذیرش دانشجویان رشته پزشکی همانند سایر دانشجویان است درحالی‌که باید برای پذیرش دانشجویان پزشکی سازوکارهای جدیدی درنظر گرفت.

حسین درگاهی با اشاره به سازوکارهای جدید در زمینه پذیرش دانشجویان پزشکی اظهار کرد: باید برای متقاضیان کنکور پزشکی علاوه بر رتبه و نمره علمی، آزمون‌ها و تست‌های دیگری برای بررسی آنها درنظر گرفته شود، زیرا پزشک باید همانند بزرگانی چون ابوعلی سینا عمل کند، اما متأسفانه برخی از دانشجویان هدفشان از ورود به این رشته فقط کسب درآمد است درحالی‌که باید درصدد خدمت‌رسانی به مردم باشند.
سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # انتخابات مجلس # انتخابات # یارانه تشویقی
آخرین اخبار
وب گردی