بازدید 20168

جزئیات نجات چند ایرانی توسط ناو آمریکایی

کد خبر: ۲۱۷۸۵۷
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۰ - ۱۱:۰۲ 08 January 2012
آدمیرال کرگ فالر، فرمانده ناوگروه ناو هواپیمابر استینس، جزئیات نجات ماهی‌گیران ایرانی توسط یکی از ناوشکن‌های آمریکایی را توضیح داد.

به گزارش ایسنا آدمیرال کرگ فالر، فرمانده ناوگروه ناو هواپیمابر استینس که یکی از ناوشکن‌های آن روز پنجشنبه یک کشتی ماهی‌گیری ایرانی و سرنشینان آن را از اسارت دزدان دریایی آزاد کرده بود، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفت: ما در شمال دریای عرب در حال ماموریت بودیم که پیغامی را از یک شناور موتوری دریافت کردیم. فرمانده این شناور باری که از بندرعباس حرکت کرده بود اطلاع داد که هدف حمله دزدان دریایی قرار گرفته است.

وی گفت که یکی از هلیکوپترهای نیروهای دریایی آمریکا فورا مأمور بررسی وضعیت شد و دریافت که کشتی مذکور واقعا هدف دزدان دریایی قرار گرفته است.

فالر افزود: دزدان دریایی متوجه نزدیک شدن هلیکوپتر شدند و فرار کردند، اما با تعقیب این دزدان دریایی متوجه شناور دیگری شدیم که متعلق به ماهیگیران ایرانی بود.

به گفته او، در این هنگام یکی از رزم‌ناوهای مجموعه برای بررسی به منطقه اعزام شد و فرمانده این کشتی در بررسی‌های خود به این نتیجه رسید که خدمه کشتی ماهی‌گیری ایرانی توسط دزدان دریایی گروگان گرفته شده‌اند.

فالر گفت: فرمانده این کشتی گروهی از تفنگداران خود را برای تفتیش این کشتی اعزام کرد. دزدان دریایی بدون مقاومت تسلیم شدند و ماهی‌گیران ایرانی از این‌که آزادی خود را باز یافته بودند به شدت ابراز خوشحالی کردند.

وی افزود: ما با ماهیگیران ایرانی احساس همدردی داشتیم؛ همانطوری که با هرکس دیگری که در دریا به کمک نیاز داشته باشد احساس همدردی می‌کنیم. این یکی از ارزش‌های ما آمریکایی‌هاست و بسیار خوشحال بودیم که توانستیم به این ماهیگیران کمک کنیم و آن‌ها هم البته از دریافت این کمک خوشحال بودند.

فالر توضیح داد که دریانوردان آمریکایی برای ماهیگیران ایرانی غذا، آب، سوخت و خدمات پزشکی فراهم کردند تا امکان بازگشت آن‌ها به ایران فراهم شود؛ چراکه بعضی از آن‌ها زخم‌های سطحی داشتند که احتیاج به مداوا داشت.

فرمانده آمریکایی گفت: یکی از ماموریت‌های نیروی دریایی آمریکا تامین امنیت آب‌های بین‌المللی است و ما در این نقطه از دنیا همواره برای مقابله با دزدان دریایی آماده‌ایم و نیروهای خود را برای این کار آموزش داده‌ایم. در این مورد به خصوص هم خیلی خوشحالیم که در جایی بودیم که توانستیم به این کشتی کمک کنیم.

وی تأکید کرد که نیروی دریایی آمریکا به هرکس که به کمک نیاز داشته باشد، فارغ از این که اهل کدام کشور است با حفظ احترام کمک می‌کند.

فالر با اشاره به استقبال ایران از اقدام نیروی دریایی آمریکا در آزاد کردن ماهیگیران ایرانی، گفت:خوشحالیم که ایران واکنش مثبتی نشان داده است. ما به ماموریت خود با حفظ اصول حرفه‌ای و احترام به حقوق بشر ادامه می‌دهیم و امنیت عبور و مرور کالاها را تامین می‌کنیم. کالاهایی که برای کشورها اهمیتی حیاتی دارند.

به گزارش ایسنا رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان روز شنبه در گفت‌وگویی با شبکه خبری العالم با استقبال از نجات 13 دریانورد ایرانی توسط یک ناو آمریکایی، همه کشورها را به همکاری برای مقابله با دزدی دریایی فراخواند.

مهمان‌پرست با مثبت ارزیابی کردن اقدام نیروهای آمریکایی گفت: اقدام نیروهای آمریکایی برای نجات ملوانان ایرانی یک اقدام انسان دوستانه تلقی می‌شود و از این نوع رفتار استقبال می‌کنیم.

وی افزود: همان‌طور که نیروی دریایی ما ملوانان سایر کشورها را از دست دزدان دریایی نجات دادند، مسئولیت همه کشورها است با توجه به توانایی‌های‌شان، برای مبارزه با دزدان دریایی اقدام کنند.

پیش‌تر خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده بود که مقامات نظامی آمریکا اعلام کردند که نیروی دریایی این کشور یک قایق ماهی‌گیری ایرانی را که به تصرف دزدان دریایی سومالی درآمده بود، نجات دادند.

این خبرگزاری به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که نیروهای آمریکایی که همراه با ناوشکن یواس‌اس‌کید حرکت می‌کردند به یک پیام اضطراری که یک قایق ایرانی با نام المولای ارسال کرده بود پاسخ دادند.

یک تیم از نیروی دریایی آمریکا 15 دزد دریایی را که 13 خدمه قایق ایرانی را به مدت بیش از 40 روز گروگان گرفته بودند دستگیر کردند.

دزدان دریایی از این قایق ایرانی به عنوان قایق مادر برای انجام عملیات‌های دزدی دریایی استفاده می‌کردند.

مقامات آمریکایی گفتند که کاپیتان ایرانی این قایق از آن‌ها تشکر کرده است.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این اقدام نیروی دریایی آمریکا را اقدامی بشردوستانه خواند.

بر اساس این گزارش ناوشکن کید بخشی از گروه یو‌اس‌اس جانسی استنیس است که اخیرا خلیج فارس را از طریق تنگه هرمز ترک کرد و راهی دریای عرب شد.
تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۲۸
کارهای خوب امریکا خوبه اما نباید جنایات دولت آمریکا به ایران را فراموش کنیم . توی همین خلیج فارس هواپیمای ایرباس ما را با کلی زن و بچه منفجر کردند . خیلی اهدافشان بشردوستانه است .!!!! روباه صفتند....
نعوذ بالله من الشر اشيطان الرجيم
و مكروا و مكر الله والله خير الماكرين
آدم عاقل! ماهيگيرهاي ايراني در درياي سرخ(عرب) چه مي كنند؟ آيا از خود پرسيده ايد درياي سرخ كجاست؟ و ماهيگير ايراني چرا بايد خايج فارس و درياي عمان و اقيانوس هند و درياي سرخ را دور بزند و آنجا ماهيگيري كند؟ كمي فكر كنيد. (اگه درج كني ممنون ميشم.)
این یک سناریو از پیش طراحی شده است و باور کردنش خیلی مشکل است آن هم بعد از اخطارهایی که از فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران گرفته!!!!
دستشون درد نكنه
خدا كنه اين اقدام منجر به بهره برداري و در نتيجه، سوق دادن افكار عمومي جهاني براي توجيه كردن حضور ناو هاي آمريكايي در منطقه خليج فارس نشود.
خودشان با دزدها دستشان تو یک کاسه بوده تا نشان دهند که امنیت خلیج به مابستگی دارد
ايول خبر گزاري هاي ما، ماهيگير هاي ايراني 40 روز اسير بودند تو ايران هيچ كس خبر دار نشده
بازم بگيد امريكا بده
این یک امر طبیعی در نیروهای دریایی دنیاست.مدتی پیش ایران نیز ماهیگیران عربستانی و اماراتی را نجات داد بی منت و هیاهوی رسانه ای.
با سلام
امیدوارم این صحبتها را حمل بر بدبینی ننمایید ولی باید به این عبارت آدمیرال فالر مبنی بر تسلیم شدن دزدان دریایی بدون هیچگونه مقاومتی بیشتر دقت کرد...
می توان این اقدام را بنوعی برنامه ریزی شده توسط خود آمریکا دانست.
باید دید سرنوشت دزدان دریایی بازداشت شده (اگر بازداشت شده باشند) چه می شود...
باید به زمان وقوع این حادثه هم دقت نمود... درست زمانی که ناوشکن جماران به ایران برگشته و دیگر در خارج از آبهای کشورمان نیست این آزادسازی صورت می گیرد...
باز هم می گویم این نظر بدبینانه است.
و من الله توفیق
در فیلم منتشر شده و مطلب فوق نکات مبهمی وجود دارد که اندکی تامل در آنها پرده از حربه تبلیغاتی آمریکا بر می دارد:
· بالا بودن پرچم ایران در کشتی ای که 45 روز در دزدان دریایی بوده است
· همکاری نامعلوم صاحبان کشتی با دزدان دریایی
· دریافت پیام از کشتی ای که سکان آن در دستان دزدان دریایی است
· اظهار به اینکه ملوانان کشتی توسط دزدان دریایی به گروگان گرفته شده بودند و این درحالی است که در کلیپ منتشر شده افرادی بر روی سکوی کشتی بدون هیچ برخوردی از سمت دزدان دریایی در حال درخواست کمک هستند
· کلیپ منتشر شده طوری طراحی شده است که افراد روی سکوی کشتی که در حال درخواست و دست تکاندن هستند،پشت به دوربین قرار بگیرند و با این حال هم کلیپ به صورت تار و مبهم است.
با دقت در تصاویر منتشر شده که ذیل کلیپ ساختگی آورده شده است، می توان تورهای ماهیگیر را در اطراف کشتی کوچکی که از آن به عنوان کشتی "مادر دزدان دریایی" و برای فعالیت های خرابکاری در دریا انتخاب شده است را مشاهده کرد.
از اين اقدام بسيار خوبشان كه موجب خوشحالي بيش از 40 خانواده شده اند بايستي تقدير كرد.
[ما به ماموریت خود با حفظ اصول حرفه‌ای و احترام به حقوق بشر ادامه می‌دهیم و امنیت عبور و مرور کالاها را تامین می‌کنیم.]...
ایکاش فرمانده ناو وینسنس هم همینطور فکر می کرد!
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری