بازدید 300377
پرخرج ترین حادثه تاریخ با هزینه‌ای بالغ بر 200 میلیارد دلار!
دو اشتباه واقعه مهلک چرنوبیل را رقم زد اولین اشتباه زمانی بود که کنترل کننده رآکتور به اشتباه و بر اثر عدم تنظیم کردن میله‌های جذب نوترون نیروی راکتور را تا یک درصد کاهش داد و رآکتور بیش از پیش افت قدرت پیدا کرد. در اینجا بود که پرسنل دومین اشتباه خود را انجام دادند و تقریبا تمامی میله‌های کنترل را از داخل رآکتور بیرون کشیدند. این همانند زمانی است که اتومبیلی را در آن واحد هم گاز داد و هم ترمز گرفت. در این زمان و با وجود نبود میله‌های کنترل کننده قدرت در داخل منطقه فعال نیروی رآکتور به 7درصد افزایش پیدا نمود.
کد خبر: ۱۶۰۸۶۵
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۱۱:۵۲ 25 April 2011

چرنوبیل شهری در اوکراین است که در استان کیف پایتخت اکراین و در نزدیکی مرز بلاروس قرار دارد. این شهر به علت حادثه چرنوبیل که در نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل که در ۱۴.۵ کیلومتری این شهر قرار داشت رخ داد خالی از سکنه شد. این حادثه در 26 اپریل 1986 میلادی (دقیقا 25 سال پیش در چنین روزی) در رآکتور شماره ۴ نیروگاه چرنوبیل اوکراین که از نوع رآکتورهای RBMK بود رخ داد. از حادثه اتمی چرنوبیل بعنوان بدترین حادثه اتمی غیرنظامی تاریخ جهان نام برده شده است. در زیر مختصری از جزئیات رخ داده در این فاجعه بزرگ را به همراه تصاویر مربوطه خواهید دید.

تصویری از نیروگاه اتمی چرنوبیل در شهر چرنوبیل


استفاده از انرژی هسته‌ای برای مصارف صلح آمیز، در كنار منافع و مزایای بسیاری كه برای كشور‌ها به ارمغان می‌آورد، خطرات و چالش‌های بهداشتی و زیست محیطی متعددی را نیز ممكن است با خود در پی داشته باشد، به خصوص زمانی كه به كارگیری انرژی هسته‌ای از قالب كنترل شده خارج شود و اصول ایمنی و حفاظتی مربوطه رعایت نشود. هر گونه كوتاهی و اهمال كاری در این خصوص، عوارض جبران ناپذیری برای سلامت انسان و محیط زیست به همراه خواهد داشت. یك انفجار هسته‌ای ناخواسته یا تعمدی، نشت مواد رادیواكتیو از رآكتور‌های آسیب دیده یا فرسوده نیروگاه‌ها یا مراكز فناوری هسته ای، بروز آلودگی رادیواكتیو در حین حمل، جابه جایی و ذخیره سازی سوخت و زباله اتمی و آلوده شدن محیط و افراد درگیر عواقب فاجعه باری خواهند داشت. تشعشعات ساطع شده از هسته اتم‌های رادیواكتیو یا انفجار كنترل نشده ناشی از هم جوشی (fusion) یا شكافت (fission) هسته ای، خطرهایی برای انسان و محیط زیست به دنبال دارد كه به خطرات هسته‌ای (nuclear hazards) معروف است.


و اما چگونگی حادثه چرنوبیل

بیشتر ما درباره حادثه چرنوبیل چیزهایی شنیده ایم؛ 26 اپریل 1986 ساعت 1:24 صبح،‌ شعله‌ای رنگین كمانی به اوج 1000 متری آسمان اوكراین زبانه كشید. راكتور چهارم نیروگاه اتمی چرنوبیل منفجر شده بود. نشان از این واقعه بود که نبرد چرنوبیل آغاز شده بود. 8 ماه، 800 هزار سرباز جوان، معدنكاران و حتی شهروندان عادی از گوشه و كنار اتحاد جماهیر شوروی تلاش می‌كردند تشعشعات را كنترل كنند، مقبره‌ای سنگی دورتادور راكتور ویران شده بسازند و مهم تر از همه اینكه دنیا را از انفجاری دیگر نجات دهند. انفجار اتمی ثانویه، ناشی از واكنش‌های زنجیره‌ای مهیب، ‌10 برابر قوی تر از هیروشیما، هر لحظه تهدید می‌كرد كه نه تنها كل اوكراین بلكه نیمی از اروپا را از چهره زمین محو كند! رقابتی علیه زمان كه اولین شركت كنندگان نبرد چرنوبیل هرگز فراموش نخواهند كرد. اروپا در آستانه فاجعه بود. این حادثه با هزینه‌ای بالغ بر 200 میلیارد دلار پرخرج ترین حادثه تاریخ به شمار می‌رود.


چگونگی بروز حادثه

در 25 و 26 آوریل 1986 متصدیان راکتور برای انجام آزمایشی سیستم ایمنی راکتور را غیر فعال کردند (کندکننده‌های نوترون را از آن خارج کردند). نتیجه آن راکتوری بدون کندکننده مناسب و از کنترل خارج شدن آن بود. بدون توانایی در کنترل رآکتور، دمای آن به حدی رسید که بیشتر از حرارت خروجی طرح ریزی شده بود. حادثه زمانی آغاز شد که در 10:11 شب 25 آوریل 1986نیروگاه چرنوبیل دستور کاهش میزان قدرت رآکتور برای تست را دریافت نمود و نیروگاه شروع به کاهش قدرت رآکتور شماره چهار تا 30 درصد نمود. دو اشتباه واقعه مهلک چرنوبیل را رقم زد اولین اشتباه زمانی بود که کنترل کننده رآکتور به اشتباه و بر اثر عدم تنظیم کردن میله‌های جذب نوترون نیروی راکتور را تا یک درصد کاهش داد و رآکتور بیش از پیش افت قدرت پیدا کرد. در اینجا بود که پرسنل دومین اشتباه خود را انجام دادند و تقریبا تمامی میله‌های کنترل را از داخل رآکتور بیرون کشیدند. این همانند زمانی است که اتومبیلی را در آن واحد هم گاز داد و هم ترمز گرفت. در این زمان و با وجود نبود میله‌های کنترل کننده قدرت در داخل منطقه فعال نیروی رآکتور به 7درصد افزایش پیدا نمود.در 1:24 صبح یک انفجار اولیه پوشش 1000 تنی بالای رآکتور را بلند و راه را برای خروج مقدار زیادی بخار آب داغ هموار کرد و این مقدمه‌ای بود بر انفجار دوم ناشی از هیدروژن، که ممکن است حاصل ترکیب بخار آب لوله‌های پاره شده و زیرکونیوم و یا حتی گرافیت هسته رآکتور بوده باشد. انفجار دوم سقف رآکتور را پاره کرد و 25درصد از تأسیسات هسته رآکتور را از بین برد. گرافیت (کندکننده) سوزان و مواد داغ هسته که در اثر انفجار بیرون ریخته بود، باعث ایجاد حدود 30 آتش سوزی جدید شد، و این شامل سقف قیر اندود و قابل اشتعال واحد 3نیز می‌شد که مجاور واحد4 واقع شده بود.عواقب حادثه چرنوبیل

تعداد زیادی از کارکنان تأسیسات در عرض چند ساعت نشانه‌های دریافت تشعشع رادیو اکتیو را نشان دادند. عده زیادی کارمند و آتش نشان که بدون محافظ مشغول به کار بودند، بیشتر بخاطر شروع آتش سوزی در سقف واحد 3 بود که پیش بینی‌های ایمنی را نادیده گرفتند. عده افرادی که در بیمارستانها بستری شدند، تا ساعت6 صبح به 108 و تا پایان روز اول به 132نفر رسید. پس از انفجار ابتدا محیط اطراف تاسیسات به امواج رادیواکتیو آلوده گشت و بعد به تدریج ابرهای آلوده به نواحی دورتر سرکشیدند و بارش باران سبب شد که بخش‌های وسیعی از اروپا به مواد رادیواکتیو آلوده شود. در اثر انفجار در راکتور بلوک چهار تاسیسات اتمی چرنوبیل، مواد رادیواکتیو برای ساختن حدود 100 بمب اتمی آزاد شدند. اگرچه در آن سال مقامات اتحاد جماهیر شوروی سابق در آن زمان، پخش هر گونه خبری را در مورد این فاجعه به شدت ممنوع ساختند اما در مقایسه جوامع بشری، فاجعه چرنوبیل دهشتناک ترین فاجعه تکنوژنیک انسانی در تمام تاریخ به شمار می‌آید.
 
نتایج فاجعه در نیروگاه چرنوبیل از تاریخ 27 آوریل 1986 تحت ریاست کمیسیون دولتی شوروی آغاز شد. این عملیات از نیمه دوم روز 30 آوریل شروع شد و تا سال1991ادامه یافت. در اولین گام یک منطقه انزوا در محدوده 30 کیلومتری اطراف نیروگاه چرنوبیل تعیین شد. از 27 آوریل سال 1986 حکومت اوکراین ساکنین شهرهای پریپیتت و چرنوبیل، و روستاهای داخل منطقه 30 کیلومتری (حدود 100 هزار نفر) را به خارج این محدوده انتقال داد. پنهان کردن اطلاعات مربوط به فاجعه چرنوبیل باعث شکل گیری و گسترش شایعات باور نکردنی پیرامون نتایج فاجعه شد. ریاست شوروی از پذیرش همکاری بین المللی برای انجام عملیات امحاء نتایج فاجعه هسته‌ای امتناع کرد. تنها در سال 1989 بود که حکومت شوروی از آژانس انرژی اتمی به منظور ارزیابی کارشناسی عملیات امحاء، درخواست کمک کرد. فاجعه چرنوبیل وضعیت تشعشع در محدوده‌های بسیاری از کشورهای اروپایی را به شدت تغییر داد که در ماه می‌سال1986 در تمامی کشورهای نیمکره جنوبی، در اقیانوسهای آرام، اتلانتیک و منجمد شمالی ملاحظه می‌شدند.

 
هیچ کس دقیقا نمی‌داند بر اثر این انفجار، از 180 تن سوخت هسته‌ای موجود چه میزان آن وارد اتمسفر شد. با وجود گذشت 25 سال از این فاجعه حدود 9 میلیون نفر در نواحی آلوده به رادیواکتیو چرنوبیل سکونت دارند و پیش بینی کارشناسان انگلیسی گویای این مسئله تلخ است که حدود 66 هزار نفر دیگر به علت ابتلا به سرطان كه انفجار نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل باعث آن شده است در سالهای آینده جان خود را از دست خواهند داد كه این میزان 15 برابر پیش بینی‌های سازمان ملل است.
15 پرسش و پاسخ در مورد فاجعه چرنوبیل

1. چه عاملی باعث حادثه چرنوبیل شد؟

26 آوریل 1986، قسمت چهار راكتور RBMK در نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل در اوكراین در جریان یك آزمایش از كنترل خارج شد و انفجار عظیمی را در ساختمان راكتور ایجاد كرد. قسمتی از ساختمان تخریب شد و مقدار زیادی پرتو در آن ناحیه آزاد شود ضرایب ایمنی دیگر به كار نمی‌آمدند، سوخت اورانیوم موجود در راكتور بیش از حد گرم شد و به صورت مذاب در موانع حفاظتی جریان پیدا كرد. راكتورهای RBMK در آن زمان، از سیستمی كه الان به آن نگهدارنده می‌گویند برخوردار نبودند.


این سیستم در واقع یك گنبد ساخته شده از سیمان و فولاد است كه علاوه بر سقف راكتور روی آن قرار می‌گیرد و باعث می‌شود تا در صورت بروز چنین حادثه‌ای پرتوها داخل راكتور بمانند و در فضای خارج پخش نشوند. با گذشت زمان، عناصر رادیواكتیوی مثل پلوتونیوم، ید، استرانتیوم و سزیوم در كل منطقه پخش شده بودند. علاوه بر این بلوك‌های گرانیتی كه به‌ عنوان متعادل نگهدارنده درRBML نگهداری می‌شوند با ورود هوا به راكتور و گرمای ناشی از انفجار آتش گرفتند كه این قضیه هم باعث شد پرتوهای موجود در مركز راكتور به بیرون تابیده شوند

2. بلافاصله پس از حادثه، چند نفر از مردم كشته شدند؟

انفجار اولیه منجر به مرگ دو نفر از كارگران شد اما 28 آتش‌نشان و كارگرانی كه راكتور را تمیز كردند تنها در فاصله سه ماه بعد از حادثه به دلیل بیماری‌های ناشی از پرتوهای رادیواكتیو و ایست قلبی جان سپردند.

3. چند نفر از منطقه حادثه تخلیه شدند؟

همه ساكنان شهر پریپیات با جمعیت بیش از 49 هزار نفر كه در فاصله سه كیلومتری نیروگاه قرار داشتند در ظرف 36 ساعت تخلیه شدند. در هفته‌ها و ماه‌های بعد 67 هزار نفر از ساكنین منطقه جابجا شدند و به جاهایی كه دولت برایشان در نظر گرفته بود رفتند. به‌طور كلی، تخمین‌زده شده كه نزدیك به 200 هزار نفر در اثر حادثه چرنوبیل مجبور به تغییر مكان شدند.

4. تأثیرات حادثه چرنوبیل بر سلامت افرادی كه در معرض پرتوهای رادیواكتیو قرار گرفته بودند چه بود؟

حداقل 1800 مورد سرطان تیروئید كودكان در بین جوانان 14-0 ساله گزارش شد. این میزان سرطان تیروئید خیلی‌خیلی بیشتر از میزان طبیعی آن است. غده تیروئید كودكان به شدت تحت‌تأثیر پرتوهای رادیواكتیو عنصرید است. این قضیه باعث می‌شود سرطان به راحتی در كودكان آغاز شود و آن را می‌شود هم با جراحی و هم با دارو درمان كرد. مطالعات وضعیت سلامت روی كارگرانی كه وظیفه تمیز كردن راكتور را برعهده داشتند نشان داد ارتباط مستقیمی بین در معرض پرتوهای رادیو اكتیو قرار گرفتن و بروز سرطان در آنها وجود دارد. تأثیرات روانشناختی حادثه چرنوبیل نه تنها در آن زمان بلكه هنوز هم ادامه دارد. بلافاصله بعد از حادثه خودكشی‌های زیادی انجام شد. افراد زیادی به الكل معتاد شدند و افسردگی افزایش پیدا كرد.


 

 


5. چه عناصر رادیواكتیوی وارد محیط اطراف شدند؟

بیشتر از 100 عنصر رادیو اكتیو بعد از انفجار چرنوبیل وارد منطقه شدند. البته اكثر این عناصر نیمه عمر كوتاهی داشتند و خیلی زود پرتوزایی خود را از دست دادند. ید، استرانسیوم و سزیوم خطرناك‌ترین عناصری بودند كه آزاد شدند و به ترتیب نیمه عمری برابر با 8 روز، 29 سال و 30 سال داشتند. به همین دلیل ایزوتوپ‌های استرونتیوم – 90 و سزیوم – 137 هنوز در منطقه موجود هستند. همانطور كه ید باعث سرطان تیروئید می‌شود، استرونتیوم هم لوسمی یا سرطان خون ایجاد می‌كند. سزیوم هم عنصری بود كه بیشتر از همه عناصر پراكنده شد و بیشتر از همه آنها هم در طبیعت باقی می‌ماند. این عنصر بقیه اعضای بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد و كار كبد و طحال را مختل می‌كند.


6. منطقه‌ای كه تحت تأثیر پرتوها قرار گرفت چقدر بزرگ بود؟

منطقه‌ای در حدود 150 هزار كیلومتر مربع در بلاروس، روسیه و اوكراین آلوده شد. این منطقه فضایی به شعاع 500 كیلومتر در شمال نیروگاه را تشكیل می‌داد. منطقه‌ای به شعاع 30 كیلومتر دورتادور نیروگاه هم به عنوان "منطقه ورود ممنوع" تعیین شده و هیچ‌كس حق زندگی در آن را ندارد. پرتوهای رادیواكتیو در كل نیمكره شمالی به ‌وسیله باد و طوفان‌ها پراكنده شدند كه البته میزان آنها چندان قابل توجه نیست.

 


7. بعداز وقوع حادثه چگونه منطقه را پاك‌سازی كردند؟

كارگران امداد برای پاك‌سازی منطقه و نیروگاه بلافاصله دست به‌كار شدند. اكثر این كارگران، كارمندان نیروگاه و آتش‌نشان‌های اوكراینی به علاوه سربازان و معدنكاران روسی، بلاروسی، اوكراینی و معدنكاران دیگر نقاط اتحاد جماهیر شوروی بودند. تعداد امدادگران دقیقاً مشخص نیست چون افراد زیادی درگیر پاك‌سازی شدند. آمار ثبت‌نام‌های روسیه تقریباً 400 هزار كارگر بود كه البته 600 هزار نفر به‌ عنوان كارگر روزمزد در این پروژه شركت كردند. برای این افراد خدمات ویژه‌ای به‌ عنوان كسانی كه در پاكسازی شركت كرده بودند در نظر گرفته شد.


وظایف این كارگران متفاوت بود. آنها روی ساختمان‌ها و شهرها كار می‌كردند. به مردمی كه مجبور به تخلیه شده بودند یاری می‌رساندند. سیستم‌های تصفیه آب، زباله‌دان و … درست می‌كردند و مهمترین كارشان ساخت پوششی برای قسمت چهار نیروگاه بود تا عناصر پرتوزا در آنجا بمانند و از پرتوزایی آنها جلوگیری شود.

8. آیا بقیه كشورهای اروپایی هم تحت‌تأثیر پرتوها قرار گرفتند؟

كشورهای اسكاندیناوی و دیگر قسمت‌های جهان هم تحت‌تأثیر پرتوهای رادیواكتیو قرار گرفتند. سزیوم و دیگر ایزوتوپ‌های رادیواكتیو توسط باد به شمال یعنی كشورهای سوئد، فنلاند و دیگر كشورهای نیم‌كره شمالی رفتند. در سه هفته اول پس از زلزله اتمی، میزان پرتوها در نقاط مختلف جو در سراسر جهان بیش از حد معمول بود. اما این پرتوها خیلی زود كاهش یافتند. هیچ تحقیقی نتوانست رابطه مستقیمی بین حادثه چرنوبیل و افزایش خطر سرطان و دیگر مشكلات را در كشورهای اوكراین، بلاروس و فدراسیون روسیه برقرار كند.


9. بعد از حادثه برای حیوانات و محیط‌زیست چه اتفاقی افتاد؟

در گیاهان و حیوانات جهش‌های ژنتیكی رخ داد. شكل برگ‌ها عوض شد و حیوانات ناقص الخلقه به دنیا می‌آمدند. با وجود بالا رفتن پرتوزایی در منطقه پس از حادثه، بعضی حیوانات هنوز در آنجا زندگی می‌كنند. گوزن، گرگ، گراز و بعضی پرندگان هنوز در منطقه موجودند.


10. آیا الان امكان دارد كه از منطقه بازدید كرد؟

منطقه چرنوبیل را می‌شود بازدید كرد. حتی منطقه ممنوعه را كه در واقع دایره‌ای به شعاع 30 كیلومتر دور نیروگاه است و البته الان همه راكتورها بسته هستند. هرچند هنوز بعضی ایزوتوپ‌ها در فضای منطقه وجود دارند و از خودشان پرتو ساطع می‌كنند. اگر به مدت كوتاهی در معرض این پرتوها قرار بگیرید زیاد خطرناك نیستند. بعضی از ساكنان منطقه ممنوعه با اراده و تصمیم خودشان به خانه‌هایشان برگشته‌اند و در مناطقی زندگی می‌كنند كه میزان پرتوهای رادیو اكتیو در آن بیشتر از حد معمول است. هرچند، این چندان كشنده نیست. قرار گرفتن در معرض پرتوها برای مدت كوتاهی خیلی كم خطرناك‌تر از قرارگرفتن در مقابل حجم عظیمی از پرتوهای رادیواكتیو در یك لحظه است. تا به‌حال مطالعات توانسته‌اند وجود رابطه مستقیم بین پرتوهای كم خطر ابتلا به سرطان را اثبات كنند.


11. چه روش‌های ایمنی برای دیگر راكتورهای RBMK درنظر گرفته شده تا دوباره چرنوبیل تكرار نشود؟

درس‌هایی كه از این حادثه گرفته شد توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به صورت یك نیروی محركه در طول یك دهه برای كشورهای اروپای شرقی و مركزی و كشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق درآمد. مهمترین كار، تهیه لیستی از ضعف‌های راكتورهای VVR و RBMK بود. ارتقای سیستم‌ها و اعمال روش‌های ایمنی بیشتر در كلیه راكتورهای RBMK در دستور كار قرار گرفت.
” دسامبر سال 2000، آخرین راكتوری هم كه در چرنوبیل مشغول فعالیت بود بسته شد و پروژه انهدام آغاز گشت. در این پروژه همه سوخت‌ها و زباله‌ها جابه‌جا و در جای امنی انبار می‌شوند و تمامی نیروگاه و منطقه اطراف شامل هر ذره آب یا هردانه خاك كه ممكن است رادیواكتیو باشد پاكسازی می‌شود. "


12. در مقایسه چرنوبیل با انفجار بمب اتمی در هیروشیما و ناكازاكی كدام قوی‌تر بودند؟

حادثه چرنوبیل تقریباً 400 بار قوی‌تر از بمبی بود كه در هیروشیما منفجر شد. هرچند بمب‌های اتمی كه توسط كشورهای مختلف به صورت آزمایشی در فاصله سال‌های 1960 تا 1970 منفجر شدند، 100 تا 1000 برابر بیشتر از چرنوبیل ماده رادیواكتیو وارد طبیعت كردند.


13. ساكنین قدیمی چرنوبیل الان در چه وضعیتی به سر می‌برند؟

187 گروه كوچك از مردم در حال حاضر در منطقه ممنوعه زندگی می‌كنند. عده كمی از ساكنین خواسته‌اند كه به این منطقه برگردند اما به كودكان اجازه داده نشد كه در این منطقه زندگی كنند. اكثر مردمی كه كوچ كردند در شهرهایی كه تازه ساخته شده مثل اسلاووتیچ زندگی می‌كنند و امروز که 25 سال از حادثه چرنوبیل می‌گذرد، بنظر می‌رسد که شهر چرنوبیل همچون شهر ارواح خالی از سکونت است.


14. حالا كه نیروگاه كاملاً بسته شده چه اتفاقی برای آن می‌افتد؟

15 دسامبر سال 2000، آخرین راكتوری هم كه در چرنوبیل مشغول فعالیت بود بسته شد و پروژه انهدام آغاز گشت. در این پروژه همه سوخت‌ها و زباله‌ها جابه‌جا و در جای امنی انبار می‌شوند و تمامی نیروگاه و منطقه اطراف شامل هر ذره آب یا هردانه خاك كه ممكن است آلوده به رادیواكتیو باشد پاكسازی می‌شود. الان 3 راكتور غیرفعال در چرنوبیل وجود دارد كه زمان در نظر گرفته شده برای پروژه پاكسازی آنها چندین دهه است. این پروژه تحت نظارت دولت اوكراین انجام می‌شود و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم با ارائه خدمات مهندسی، برنامه‌ریزی و مشاوره‌ای به اوكراین كمك خواهد كرد. سرنوشت راكتور چهارم كه باعث حادثه سال 1986 شد هنوز مشخص نیست.

15. وضعیت لایه محافظتی كه روی راكتور چهارم كشیده شده چطور است؟

با وجود هزاران وضعیت خطرناك و پیچیده، هزاران كارگر، این لایه را درست كردند. این لایه در فاصله 6 ماهه بعد از انفجار در حالی كه پرتوهای رادیو اكتیو در حداكثر میزان خود بودند توسط كارگران ایجاد شد. سقف سیمان و فولادی سنگین با آخرین تكنولوژی ساخته شد و تعمیرات و بازسازی‌های زیادی هم مثل تهویه و قوی‌سازی سقف روی آن انجام شد. بانك اروپایی برای بازسازی و توسعه برای پروژه این لایه محافظتی در هشت یا نه سال آینده، 765 میلیون دلار در اختیار بنیاد لایه محافظتی چرنوبیل قرار داده است.

فوکوشیما در ژاپن رسما چرنوبیل دوم شناخته شد!
دومین لکه سیاه بر تاریخ هسته‌ای جهان

بعد از زلزله 8.9 ریشتری و سونامی بی سابقه ژاپن، مقامات ژاپنی رسما اعلام کردند بحران هسته‌ای فوکوشیما از کنترل آنها خارج شده و سطح خطر به‌اندازه سطح خطر در چرنوبیل 1986 بالا رفته است. دیلی میل به نقل از مقامات ژاپنی نوشت سطح 5 خطر به سطح 7 صعود پیدا کرده و اینک خطر انسانی و زیست محیطی جان مردم را تهدید جدی می‌کند. مقامات ژاپنی اواخر سه شنبه به وقت محلی تایید کردند که اوضاع از دست آنها خارج شده است. سطح هفت خطر یکبار در تاریخ آنهم در چرنوبیل در زمان تسلط شوروی سابق بر اکراین به سال 1986 رخ داد و اینک فاجعه هسته‌ای چرنوبیل در حال تکرار شدن است.
یک مقام غیر رسمی اعلام کرد میزان رادیو اکتیو پخش شده تاکنون در فوکوشیما معادل 10 درصد میزانی است که در چرنوبیل پخش شد و انتشار همچنان ادامه دارد. مینورا اوگودا از آژانس ایمنی ژاپن در این باره گفت: هوا، سبزیجات و محصولات کشاورزی، آب رودخانه‌ها و اقیانوس آلوده به مواد رادیو اکتیو شده است. به گفته وی مقادیر متنابهی مواد رادیو اکتیوی که از ابتدای حادثه تاکنون در هوا منتشر شده نشان می‌دهد سطح خطر به هفت رسیده است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱۰۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
اين هم از انرژي پاك!؟! تنها انرژي منابعي مانند خورشيد و باد است كه كم هزينه و واقعاً پاك است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
بیشین بینیم باو....
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
خدا به دادمون برسه
احسان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
فکر می کنید تلفات و زیان های ِ ناشی از سوزاندن ِ سوخت های فسیلی چند برابر است؟
با حجم ِ کنونی: خیلی برابر!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
کم هزینه خنده داره یه نیروگاه 100 مگاواتی نیم میلیون دلار اب میخوره کجا کمهزینه است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
کسی هم نگفت انرژی هسته‌‌ای انرژی پاکه.!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
هزاران لایک...این چه انرژی هست که با یک اتفاق نسل ها بیچاره میشن
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
عزیزم اگه متن رو بخونی در پاراگراف اول اشاره شده که این نوع انرژی چه مضراتی براس محیط زیست دارد و هیچ جا نگفته انرژی پاک
بخوانیم و نظر بدهیم.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
یعنی اینایی که منفی دادن درست متوجه موضوع و خطرات ناشی از آن شدن؟ یا معنی پاک و رادیواکتیو رو می دونن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
به نظره من ما كه تكنولوژيمون به پاي ژاپن نميرسه اگه احيانا خطايي سر زد ديگه واويلا ميشه هيشكي هم نيست ما رو ياري كنه چون با همه دشمنيم كل ملت ايران نابود ميشه يا ناقص ميشيم

اين چه انرژي پاكييييييييييييييييييه آخه حالا 100 بمب اتم درست كنيم ولي بزاريمش كنار به خدا به درد ما نميخوره
يا علي
حسين
|
Kazakhstan
|
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
بيشتر از همه ما بوشهري ها ضرر مي كنيم. روسها هم كه حاضر نيستند تضميني براي نيروگاه اتمي دهند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
لطفا به تمامی مسئولین گوشزد شود که این گزارش را دقیقا بخوانند. همانطور کهدوستمان گفتند: تنها انرژي منابعي مانند خورشيد و باد است كه واقعاً پاك است.
با تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
گر نبود مشربه از زر ناب
با دو کف دست توان خورد آب؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
بزودي بايد شاهد اين صحنه ها در ايران باشيم.
مطمئنا زياده خواهان از اين حوادث درس عبرت نميگيرند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
چرا با انرژی هسته ای مخالفت می کنی ای خائن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
انرژی هسته ای حق مسلم ماست .
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
من چرنوبیلو از زمانهای دورشنیده بودم ولی این عکسهارو اصلا ندیده بودم واقعا از انرزی هسته ای بدم اومد بیچاره اون کودکان..............
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
انرژی هسته ای نمی خواهیم نمی خواهیم
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
سوالی داشتم : در حالی که متخصصین آژانس بین المللی انرژی اتمی عنوان کردند ویروس جاسوسی "استاکس نت" که توسط آمریکا و صهیونیستها برای حمله سایبری به تاسیسات اتمی ایران طراحی شده بود می توانست حادثه ای مانند چرنوویل رقم بزند 1- چرا ایران فقط به گفتن اینکه ما عملکرد ویروس را خنثی کرده‌ایم بسنده و اعتراضی به مجامع جهانی نمی‌کند؟ 2- چگونه است که طراحان این ویروس بدون واهمه آن را مطرح می کنند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
حالا این سوال در مورد کشور خودمون پرسیده شود چه ؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
خدا به دادمون برسه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
کاش ما هم اینقدر روی راه اندازی نیروگاه فرسوده ! بوشهر اصرار نمیکردیم . خدا رحم کند .
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
اينهمه نوشتيد ( کپی کرديد) کی حوصله داره بخونه ؟! خب خلاصه می نوشتيد ، شما هم حال نداريد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
زلزله 9.1 ریشتری نه 8.9 ریشتری
ناشناس
|
Canada
|
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
بسيار جالب بود
گزارش خيلي خوبي بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
با این متخصصان داخلی و کارمندان ما، خدا به داد مردم بوشهر برسه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۵
تابناک منم نظر دادم، نظر من کو نامرد؟
عطا
|
United States
|
۰۰:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۶
هر که خربزه میخوره پای لرزش هم بایدبنشینه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۶
آقا خواهشا بیخیال بوشهر بشید ، دست از سر این انرژی هسته ای بردارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۶
انرژی چرنوبیل حق مسلم ماست!!!!
سحر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۶
چرا در كشور ما كه منابع سوختي طبيعي بسيار زيادي در آن موجوداست براي داشتن سوخت هسته اي پا فشاري ميشود .به اميد سلامتي وپاكي زمين
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۶
امیدوارم که سومین لکه ی سیاه تاریخ هسته ای، نیروگاه بوشهر نباشه.
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۴/۰۹
عالی بود
شرخر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۵
خیلی جالب بود؛ ممنون
محمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۶
بقول یکی از دوستان اینهم انرژی پاک.
مری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۷
کیف کردی؟
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۳
باعث تاسفه که نیروگاه اتمی بوشهر رو هم همین روسها ساختن با همین تکنولوژیه نیروگاه چرنوبیل.مقامات کشورمون هم سالهاست کلی هزینه میکنن که این انرژی رو بدست بیارن مردم متحمل شدیدترین تحریمها میشن این هم اخرو عاقبتشه.هنوز پتروشیمی رو تکمیل نکردیم و توانایی تولید بنزین سالم رو نداریم اونقت دنبال انرژیه هسته ای هستیم
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۳
سلام............آقا دم شما گرم........مطلب بسیار زیبا و کاملی بود...........ایول........
خدا عمرتون بده
خانم یوسف وند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۷
با سلام مطالب خوبی بود میتوانید مطالب بیشتری در مورد اقدامات بعد ازحادثه ازطرف سازمان های بین المللی وشوروی سابق (روسیه فعلی)را لطفا ایمیل بزنید
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۹
ماشالا ایمنی مهندسای ما بالاس ایشالا حادثه بوشهر رخ نده :(
amirmohammad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۳
راجع به نحوه حفاظ سازی نیروگاه ها هرکس اطلاعاتی داره ممنون می شم به من کمک کنه
amon gres
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۷
khoooooobob
آی سا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۸/۳۰
نمی دونم چی بگم ولی خیلی ناراحت شدم
مهدیه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۶
ما توی کتاب شیمی امون خوندیم که حتی اگه یک میلیونیوم این پرتو به انسان برسه انسان سرطان می گیره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۸
واقعا انرزي اتمي به درد چه مي خورد اين هم از نتايج فاجعه بار انرزي اتمي بود
علی عسگری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۶
سلام نظر بنده این است که با همه این
خطر ها کشور ایران باید از این انرژی
استفاده کند ما برای علم می خواهیم
نه چیز دیگر
این تسیسات را باید ایمن ساخت
مرگ بر اسراییل
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۹/۱۹
الللللللللللللللللللله اکبر این چه بوده
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
حالا بازم بگید انرژی حق ماست واین یعنی انتهای بشر............
ستاره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۳۰
ممنون از اطلاعاتی ک در اختیار گذاشتید
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۲
واقعا. البته اگه از این اتفاقا نیفته خیلی خوبه .ولی عجب عکسایی بود. تا مغز و استخوان ادم سوت میکشه
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۵
خداوند بهترین انرژی ها و پاکترین ها رو برای بشر خلق کرده ولی بشر دست روی چیزی گذاشته که جز ضرر برای انسانی و محیط زیستی و اقتصادی هیچ سودی نداره. خدا همه رو به راه راست هدایت کنه
مهسا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
شما فکر کرديد انرژي خورشيد و باد بي خطر است؟ درسته که خطراتش کمتر است ولي توي اين دنيا هر چيزي فوايد و مضراتي دارد .شما فکر مي کنيد با انرژي خورشيدي و باد مي توانيد انرژي در مقياس بزرگ توليد کنيد ؟ بجاي اين تعصبات بايد به کشورمون کمک کرد تا در همه زمينه ها پيشرت سازنده داشته باشه.حتي اگر اون کمک نظر دادن باشه .انتقاد خوبه ولي هر چيزي راهيد داره.
فلانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۴
راست میگی کشورم ما هم که از این منابع کم نداره ولی...
افرین خوشم اومد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۱
افرین خوشم اومد
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۷
ممنون مفید بود
کتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۴
واقعا آدم از این واقعه خیلی متاثر میشه.چه اثرات وحشتناکی روی بازمانده ها و بچه هایی که متولد میشن،داره.متاسفم.
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
عالي بود مرسي
خيلي كنجكاو بودم دربارش
بازي كال اف ديوتي 4 باعث شد دربارش بخوام اطلاعات كسب كنم
مرسي از تصاوير خوبتون
کاپیتان مکتاویش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۸
فاجعه چرنوبیل واقعا حال ادمو میگیره
نیکو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۴
دمار از روزگارم دراومد
نیکو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۰۴
سلام بر شما
و سپاس بابت این مطالب ..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۳
ما باید نیروگاه بوشهر رو ایمن سازیم تا خدایی نکرده چرنوبیل یا فوکوشیما در ایران اتفاق نیوفته
محمد حسین کریمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۲
واقعا وحشت ناکه آخه کدوم ...بود که اشتباه دومو کرد
محمد رنجبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
واقعا دلم به درد اومد تا چه اندازه انسان میتونه بد بختی بکشه این واقعا آخره درده
روزبه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۲
یکک ی دقتی کوچک موجب مرگ هزاران نفر و ضایع شدن حق زندگی هزاران کودک شد
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۵
نگران نباشید ممکنه چند وقت دیگه ایرانم اینطوری بشه
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۹
با توجه به خطرات ومشکلات استفاده از این اژدهای دهشتناک به طمع استفاده از انرژی پنهان در بازوان آن چرا انسان اصرار بر استفاده از آن دارد.
ژاپن با داشتن بیش از 50 نیروگاه اتمی وآن سطح از توان تکنولوژیکی بعد از حادثه اتمی در یک تصمیم ملی کلا استفاده از انرژی هسته ای را کنار گذاشت. و حتی کاهش رشد اقتصادی را هم با جان و دل پذیرفت .حال تکلیف کشورهای دیگر با این سطح از توان علمی ومحاقظتی معلوم نیست؟!
بی نام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۶
ممنون از شما به خاطر جمع آوری اینمطالب و عکس ها خیلی کمکم کرد بازم تشکر
صابر
|
United Kingdom
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۴
آره
فرزاد رزم پوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۳
كسانى كه استفاده نا درست ميكنن بترسين از خشم خدا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۱
چه وحشتناک...مفید بود مرسی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
تا کی ما آدمها به زمین و نسلهای خودمون صدمه بزنیم بعد شعار روشنفکری و شعور بدیم؟


افسوس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۲
جالب بود
amir
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۵
واقعا مطالب عالی و فوق العاده بود واقعا ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۶
به چه انرژیه
اریان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۷
من عاشق داستانش بیشتر مطالب بگزارید
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
واقعا وحشتناکه این موضوع..اما من خیلی دوست دارم چرنوویل رو از نزذیک ببینم
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
واقعا وحشتناکه این موضوع..اما من خیلی دوست دارم چرنوویل رو از نزذیک ببینم
زهره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
وای چقدر وحشتناک...
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
آمریکا چرا دوتا اسنایپریست به چرنوبیل فرستاد ؟
Mohmad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
آمریکا چرا دو نفر تک تیر اندازو فرستاد اونجا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۱
سلام کتاب صداهایی از چرنوبیل رو حتما بخونید ، خیلی خوب و ملموس در مورد زوایای مختلف این حادثه توضیح داده در قالب داستان
نوید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
عمق فاجعه به مراتب بدتر از آن چیزی است که در این نوشتار ذکر شده است! مستند های صرفا علمی و فنی را در این مورد آیا بررسی دقیق کردید!!! کشورهایی مثل آلمان طبق قوانینی که اعلام کردند بزودی راکتورهای خود را یکی پس از دیگری در حال خاموش کردن هستند اما ما به طور کاملا شتابناک در حال پیشرفت در این حوزه هستیم ... نمی گویم به دنبال انرژی هسته ای برویم یا نرویم ... ولی به اصول ایمنی و HSE و عواقب عدم رعایت آن به طور کاملا دقیق و حرفه ای توجه کردید!!!
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
کاش وقتی مطالب رو از سایت های دیگه کپی پست میکنین یه نگاه هم بندازین ببینین چی نوشته!
۱۹۸۶ دقیقا ۲۵سال پیش؟ !!!!
۱۹۸۶ میشه ۳۳سال پیش
مریخ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
ممکن است یک خرابکاری بوده باشد مثلا ویروس معروف استاکس نت که ودرد سیستم های نرم افزاری نیروگاه اتمی بوشهر ایران شده بود اگر به موقع شناسایی نمیشد فاجعه ای شبیه چرنوبیل بوجود می اورد این ویروس با دادن اطلاعات و داده های غلط به کاربر و پنهان کردن داده های صحیح سیستم نرم افزاری می توانست فاجعه خلق کند
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
عزیزان تابناکی! لطفاً وقتی مطلبی را از جایی کپی میکنید که مربوط به چند سال قبله ، لااقل تاریخ شو اصلاح کنید. از ۱۹۸۶ تا حالا میشه ۳۳ سال نه ۲۵ سال. به عبارت دیگه این مقاله ۸ سال قبل نوشته شده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
تابناک چی شده دوباهر گیر دادی به بدی های هسته ای اونم در این زمان با ابوموسی اشعری نسبتی داری دوما هرچیزی خطر داره حتی موتور هواپیما کشتی سوما خطرات علم هر روز کمتر میکنه چهارم همین هسته ای چندسال دیگه جای نفت میگیره به قول بیلی گیتس امریکا باید به سمتی بره که همه برقهاش هسته ای باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
چرنوبيل حق مسلم ماست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
واقعا حادثه ی تلخی بود خیلی بده خدا اون روز نیاره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
دقیقا چند سال پیش؟؟؟
به متن مراجعه بفرمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
با این خطر چرا ما می خواهیم نیروگاه بسازیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
انرژی هسته ای حق مسلم ماست!!
Farzin
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
سلام. ممنون از گزارش جامعتان. فقط در تاریخ ها دقت کنید (لطفا)!
«این حادثه در 26 اپریل 1986 میلادی (دقیقا 25 سال پیش در چنین روزی) در رآکتور شماره ۴ نیروگاه چرنوبیل اوکراین که از نوع رآکتورهای RBMK بود رخ داد.»
2019-1986=25!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
خدا اخر عاقبتمان را به خیر کند...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
در متن مربوط به فوکوشیما (معتنا به = قابل اعتنا ، قابل توجه ) نه متنابه
از واژه های قرضی عربی در فارسی درست استفاده کنیم.
این شیوه فرسی نوشتن شما مرا بیاد معلم فرزندم(که بخاطر شمالی بودن و همشهری بودن با یکی از نیمچه مقامات آموزش و پرورش در آنجا استخدام شده بود) انداخت که بجای تراشیدن مداد از تراش کردن مداد سخن می گفت!
بچه ها مدادهایتان را تراش کنید!!! ها ها ها
سید علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
حادثه چرنوبیل 33 سال پیش بوده 2019-1986=؟؟؟؟شماه هم یاد گرفتین copy paste میکنین البته ما هم همین کار رو میکینم ولی تاریخ مقاله رو حداقل عوض میکینم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
32سال.پيش.نه25
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
بنظر میرسد مقاله اصلی برای سال 2011 باشد چراکه در قسمتی از آن آمده طی این ۲۵ سال که از حادثه گذشته! حال که حدود ۳۳ سال از حادثه میگذرد...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
مرسی از گزارش خوب و کامل و واقعی. یادمه دوستی که اون موقع در نروژ زندگی می کرد گفت دیگه ماهی نمی خوریم چون هشدار دادن آلودن. ولی ماندم ما چرا ساخت نیروگاه بوشهر را با روسیه ادامه دادیم. آنها بجز جاسوسی در هیچ چیزی استاد نیستن
كيوان م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۹
نداشتن أتم بهتر است تا نابود كردن انسان هاى بى گناه و انواع مخلوقات خداوند بزرگ ،و محيط زيست آنها ، انسان ها حتى اگر قدرت ماوراء طبيعت هم داشته باشند و به تمامى علم أتم هم إشراف داشته باشند باز خطا خواهند كرد و باعث مرگ انسان هاى بى گناه خواهند شد
جمال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۲
جداً باید از این حوادث تاریخی درس گرفت و از یک جانبه گرایی و لج بازی برای داشتن چنین نیروگاهایی که هم ساختنش هزینه هنگفتی در بر داره و هم آلودگی زیست محیطی بالا جلوگیری کرد به امید آن روزی که خدا ما را به راه راست هدایت کنه
666
|
United Kingdom
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
درد اینه که بعد از چند سال اسنادی میاد بیرون که ثابت میکنه عمدی بوده.
محمدعلی.سلیمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۴
مرگ.براسراعیل.چرا.سپاه.باموشک.سایط.هسته.ای.اسراعیل.را.نمیزنه.گور.پدرشان.مرگ‌یکبا.شیونم.یک.با.ماکه.ازخدامانه.اسراعیل.حرکتی.بکنه.تا.نابودش.کنیم.پس.چر.دست.بهدست.میکنید.اونو.بزنید.اونا.شروع.کردن.از.اربابش.که.قوی.تر.نیست.که.دمشه.گذاشته.روکولش.داره.جم.میکن.از.این.منطقه.بره.بزنید.تابشه.درس.عبرتی.برا.همه.شان.محمد.سلیمی.کرمانشاه
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محرم سلمان رشدی سامانه سماح مذاکرات وین بیمه ناباروری
آخرین اخبار
وب گردی