بازدید 2315

تومور مغزی بیمار ۱۳ ساله درمان شد

«لوکاس» ۱۳ ساله با نوعی داروی جدید درمان شد، اما هنوز پزشکان عامل اصلی بهبودی او را نمی‌دانند.
کد خبر: ۱۲۲۲۵۲۲
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۸ 18 February 2024

 به گزارش تابناک، هنگامی که «لوکاس» در سن شش‌سالگی به نوع نادری از تومور مغزی مبتلا شد، تقریباً شکی در آن نبود که این سرطان او را از پا درمی‌آورد. اما حالا او ۱۳ سال سن دارد و توانسته است اولین فردی باشد که این بیماری را شکست می‌دهد. پزشکان هنوز دقیقاً نمی‌دانند چه عاملی باعث شده است که این تومور به‌طور کامل در مغز لوکاس ناپدید شود، اما احتمالاً مسائل ژنتیکی در این امر نقش داشته‌اند.

به گزارش دیجیاتو، به‌رغم پیشرفت‌هایی که در مدیریت سرطان کودکان صورت گرفته است، سالانه حدود ۵۰ تا ۱۰۰ کودک و نوجوان در فرانسه به تومور‌های سرطانی مبتلا می‌شوند. با آنکه نرخ بقای پنج‌ساله برای کودکان سرطانی درحال‌حاضر به ۸۵ درصد رسیده است، اما برخی از انواع تومور‌ها مانند گلیومای ساقه مغز (DIPG) همچنان به‌سختی درمان می‌شوند؛ لوکاس نیز به این تومور مبتلا بود که به گزارش فرانس ۲۴، توانست بر این سرطان غلبه کند.

 DIPG یک تومور تهاجمی و بدخیم مغزی است که در بخشی از ساقه مغز به نام پل مغزی (Pons) ایجاد می‌شود. تومور DIPG را نمی‌توان با جراحی خارج کرد و معمولاً با رادیوتراپی درمان می‌شود – که گاهی اوقات تنها پیشرفت بیماری را آهسته می‌کند.

پیشرفت این سرطان بسیار سریع است و معمولاً در عرض ۹ تا ۱۲ ماه پس از تشخیص، بیمار را می‌کشد؛ بااین‌حال، موارد نادری مثل لوکاس نیز یافت می‌شوند. «ژاک گریل»، پزشک معالج لوکاس، گفت که لوکاس در زمان تشخیص، هیچ نشانه‌ای از بهبودی نداشت.

در آن زمان، خانواده لوکاس برای درمان به فرانسه آمدند تا این پسر نوجوان را در برنامه درمانی آزمایشی BIOMEDE ثبت‌نام کنند. در این برنامه از دارو‌های آزمایشی مختلف برای DIPG استفاده می‌شود و لوکاس از همان ابتدا به‌خوبی به داروی Everolimus پاسخ داد و مدتی بعد نیز در اسکن‌های مغزی اثری از تومور مشاهده نشد. دکتر گریل می‌گوید با کمک این دارو بین ۱۰ تا ۱۵ سال طول می‌کشد تا این تومور از بین برود که برای لوکاس زودتر از این زمان درمان حاصل شد. از سوی دیگر، کودکان دیگری که این دارو را مصرف می‌کردند، با آنکه نتایج امیدبخشی نشان دادند، اما مانند لوکاس، تومور آن‌ها کاملاً ناپدید نشد.

دکتر گریل احتمال می‌دهد که ویژگی‌های ژنتیکی تومور لوکاس نسبت به دیگر کودکان فرق داشته است. محققان حالا می‌خواهند این ویژگی‌های ژنتیکی را بررسی کنند تا دریابند که دقیقاً چه چیزی باعث درمان لوکاس شده است.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل