بازدید 8506

در سفر مهم دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به عراق چه گذشت؟

علی اکبر احمدیان، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران امروز دوشنبه به بغداد سفر کرد و با قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق و همچنین محمد شیاع السودانی، نخست وزیر این کشور دیدار و رایزنی کرد.
کد خبر: ۱۲۲۰۰۹۹
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۴ 05 February 2024

در سفر مهم دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به عراق چه گذشت؟

بین الملل تابناک: علی اکبر احمدیان، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران امروز دوشنبه به بغداد سفر کرد و با قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق و همچنین محمد شیاع السودانی، نخست وزیر این کشور دیدار و رایزنی کرد.

 «علی اکبر احمدیان» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران امروز در دیدار با «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق با اشاره به اینکه دو کشور از یک رابطه با عمق تاریخی طولانی برخوردارند و رهبری ایران همواره بر این موضوع تاکید کرده اند، افزود: همه مشکلات را می توان با گفت و گوی معنادار و سازنده حل کرد.

مشاور امنیت ملی عراق نیز با اشاره به اینکه روابط بغداد و تهران متمایز و راهبردی است و دو کشور و دو ملت دوست، وجوه مشترک زیادی دارند، گفت: عراق همواره به دنبال تقویت روابط خود با همه به گونه ای است که مطابق با اصل احترام متقابل منافع مشترک کشورها تامین شود.

وی با بیان اینکه تبادل دیدارهای بین بغداد و تهران موید عمق روابط دو کشور و بیانگر توسعه روابط و دیدگاه مشترک برای تهدیدها و چالش ها است، افزود: این امر مستلزم آن است که راه حل ها مستقیم و عاری از یکجانبه گرایی باشد.

مشاور امنیت ملی عراق بیان کرد که مشارکت در گفت و گوی سازنده همه مشکلات نوظهور را حل می‌کند.

بر اساس گزارش رسانه‌های عراق، در این دیدار وضعیت کلی سیاسی و امنیتی منطقه و تقویت و تحکیم روابط عراق و ایران در همه سطوح مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران امروز دوشنبه در یک سفر رسمی یک روزه وارد بغداد پایتخت عراق شد تا درباره تعدادی از پرونده های امنیتی با مقامات این کشور گفت و گو کند.

دیدار احمدیان با السودانی

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران همچنین با نخست‌وزیر عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

السودانی در این دیدار تاکید کرد: عراق هرگونه اقدام یک‌جانبه از سوی هر کشوری که در تضاد با اصول بین‌المللی و احترام متقابل به حاکمیت کشورها است را نمی‌پذیرد.

در سفر مهم دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به عراق چه گذشت؟

وی گفت: عراق ثابت کرد که خواهان حسن همجواری و برقراری بهترین روابط با کشورهای منطقه و جهان است، اما به طور همزمان درخصوص مسائل حاکمیتی و امنیتی خود با کسی تعارف ندارد.

نخست‌وزیر عراق افزود: عراق در راستای حفظ ثبات و تحقق آرامش که به سود تمام ملت‌های منطقه است تلاش‌های فراوانی کرده و همچنان درحال تلاش است.

از سوی دیگر، علی اکبر احمدیان بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به امنیت و ثبات عراق تاکید کرد و گفت: تهران خواهان تداوم اقدامات در راستای تطبیق و اجرای توافق امنیتی مشترک است و این امر منجر به حفظ امنیت دو کشور می‌شود.

چرا این سفر مهم بود؟

 پایگاه العربی الجدید سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به عراق را بسیار با اهمیت و مقطع زمانی آن را بسیار مهم ارزیابی کرد.

 پایگاه خبری تحلیلی العربی الجدید نوشت: «علی اکبر احمدیان» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران امروز دوشنبه در یک سفر رسمی یک روزه وارد بغداد پایتخت عراق شد تا درباره تعدادی از پرونده های امنیتی با مقامات این کشور گفت و گو کند.

یکی از مقامات مشاور امنیت ملی عراق که خواست نامش فاش نشود به العربی الجدید گفت: احمدیان صبح امروز (دوشنبه) در یک سفر رسمی یک روزه وارد بغداد شد و به محض ورود همراه با « عصام السعدی» معاون مشاور امنیت ملی عراق و « محمد رضا حسینی » رئیس اداره کشورهای

همسایه در وزارت امور خارجه عراق و « محمد کاظم آل صادق » سفیر ایران در بغداد از محل ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده سابق سپاه قدس و ابو مهدی المهندس معاون سازمان الحشد الشعبی در جاده فرودگاه بین المللی بغداد دیدن کرد.

این مقام مسئول در مشاور امنیت ملی عراق افزود: دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدارهای مختلفی با مقامات عراقی و در راس آنها با « محمد شیاع السودانی» نخست وزیر این کشور خواهد داشت.

به گفته وی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران همچنین در این سفر درباره تعدادی از پرونده‌های امنیتی مشترک از جمله توافقنامه امنیتی بین بغداد و تهران و تکمیل مفاد آن بویژه در رابطه با استرداد افراد تحت تعقیب از احزاب کرد مخالف ایران بحث و گفت و گو خواهد کرد.

وی اظهار داشت که احمدیان در دیدار با مقامات عراقی درباره هدف قرار دادن خاک اربیل عراق توسط ایران گفت‌و گو خواهد کرد و شواهد و دلایلی را که باعث اجرای این حمله موشکی شده است را به مقامات عراقی توضیح می دهد و پیام‌هایی مبنی بر اینکه تهران نمی‌خواهد امنیت و ثبات عراق را تهدید کند اما در دفاع از خود در برابر آنچه در داخل هر کشوری تهران را تهدید کند، جدی است را ارائه می کند.

این مقام مسئول عراقی بیان کرد که دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در این سفر با مقامات عراقی درباره پرونده مذاکرات عراق و آمریکا در خصوص پایان دادن به حضور نیروهای نظامی خارجی در داخل خاک خود با توجه به اینکه تهران این حضور را تهدیدی برای خود می‌داند بحث و تبادل نظر خواهد کرد.

وی افزود:‌ احمدیان برای تسریع در جدیت این پرونده و تعلل نکردن در آن تلاش خواهد کرد.

این مقام عراقی در پایان گفت که احمدیان با مقامات عراقی درباره پرونده غزه و تحولات منطقه پس از اتفاقات در نوار غزه و عملیات گروه‌های مسلح علیه اهداف و منافع آمریکا در عراق و منطقه نیز گفت و گو خواهد کرد و مقامات عراقی از احمدیان خواهند خواست تا به دلیل عواقب خطرناک آن

بر امنیت عراق و ثبات آن، تهران فشار بیشتری برای محدود کردن این عملیات ها اعمال کند.

در این پیوند، « غازی فیصل» رئیس مرکز مطالعات راهبردی عراق نیز به العربی الجدید گفت: باتوجه به تحولات امنیتی که منطقه و به ویژه عراق در حال گذراندن آن است و نگرانی جدی وجود دارد که عراق به عرصه درگیری منطقه ای و بین المللی تبدیل شود، سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به بغداد در این مقطع زمانی بسیار مهم است.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی عراق بیان کرد که سفر احمدیان قطعاً برای هماهنگ کردن مواضع امنیتی بین بغداد و تهران است، به ویژه اینکه عراق توافقات امنیتی با ایران دارد و این امر مستلزم گفت‌وگوی مستمر و ادامه دار بین دو طرف است و شکی نیست که دبیر شورای امنیت ملی ایران با پیام های مختلفی از سوی مقامات ایرانی برای دولت و احزاب سیاسی عراق به بغداد آمده است.

در پایان ماه آگوست گذشته، بغداد و تهران یک توافقنامه امنیتی را امضا کردند که بر اساس آن عراق متعهد شد اردوگاه‌های کُردهای مخالف ایران واقع در اقلیم کردستان همرز با ایران را برچیند و افراد تحت تعقیب را تحویل تهران دهد و در مقابل ایران عملیات نظامی علیه اقلیم کردستان عراق در مناطق مرزی دو کشور را متوقف کند.

 

 

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل