بازدید 6600

جنجال بانوی اول همچنان دامنگیر همسر رئیسی

درباره همسر رهبر انقلاب برخلاف تقریبا تمام چهره‌های مهم و درجه یک تاریخ انقلاب که نام و نشانی از همسرشان یا حضوری رسانه‌ای از آنها در دسترس است، حتی یک تصویر ساده از ایشان وجود ندارد. یعنی برای اینکه خانم دکتر جمیله علم‌الهدی از لفظ « بانوی اول » برای همسر رهبری استفاده نکند، حتی نیاز به تجزیه‌وتحلیل خاصی هم نبود. فقط کافی بود همسر رئیس‌جمهور به مشی و روش رهبری توجه کند.
کد خبر: ۱۱۹۵۹۵۲
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۰ 01 October 2023

به گزارش «تابناک»، مسعود فروغی در روزنامه فرهیختگان در انتقاد به اظهارات جمیله علم الهدی، همسر رئیس جمهور درباره بانوی اول نوشت:

نمی‌دانم روزی خواهد رسید که سیاستمداران و صاحبان تریبون (که به هر دلیلی کنش‌هایشان برای رسانه‌ها و افکار عمومی مهم است) بفهمند چه زمانی و در چه جایی چه حرف‌هایی را بزنند و کدام را نگویند. روزی که آنها متوجه شوند هر حرف ساده‌شان ممکن است اثرات اجتماعی و سیاسی عمیقی روی جامعه بگذارد و دقت کنند. روزی که درک کنند بار کلماتی که به‌سادگی به زبان می‌آورند می‌تواند سال‌ها تلاش و کار برای جاانداختن مفاهیمی ارزشمند را نابود کند.
 
روز گذشته یکی از همین گزاره‌های عمیقا موثر از زبان خانم جمیله علم‌الهدی مطرح شد. او در واکنش به دعوت مجری یک همایش که گویا همسر رئیس‌جمهور را «بانوی اول» خطاب قرار داده بود، به‌جای آنکه اصل این خطاب را نهی کند، گفت: «من تازه متوجه شدم که بنده را به‌عنوان بانوی اول معرفی کرده‌اند. لازم است توضیح دهم در ساختار جمهوری اسلامی ایران بانوی اول همسر رهبر معظم انقلاب هستند.»
 
درباره این جمله خانم علم‌الهدی نکات زیادی قابل‌طرح است، اما آنچه را اجمالا می‌توان گفت در چند نکته زیر دسته‌بندی می‌کنم.
 
یکم. از ویژگی‌های ناب و منحصربه‌فرد رهبر انقلاب (حتی دشمنان ایران بارها به‌صراحت به آن اعتراف کرده‌اند) این است که با وجود تلاش زیاد مخالفان هیچ نقطه سیاهی از اعضای درجه یک خانواده ایشان درطول‌ سال‌های طولانی پس از انقلاب وجود ندارد.
 
منع صریح رهبری بر حضور و نقش‌آفرینی اعضای خانواده از آنها تصویری کاملا موجه در افکار عمومی ایران ساخته است. به‌خصوص درباره همسر رهبر انقلاب برخلاف تقریبا تمام چهره‌های مهم و درجه یک تاریخ انقلاب که نام و نشانی از همسرشان یا حضوری رسانه‌ای از آنها در دسترس است، حتی یک تصویر ساده از ایشان وجود ندارد. یعنی برای اینکه خانم دکتر علم‌الهدی از لفظ «بانوی اول» برای همسر رهبری استفاده نکند، حتی نیاز به تجزیه‌وتحلیل خاصی هم نبود. فقط کافی بود همسر رئیس‌جمهور به مشی و روش رهبری توجه کند.
 
دوم. بار معنایی لفظ «بانوی اول» با هیچ توضیح و تفسیری ربطی به آداب سیاسی ایران ندارد. اصل پذیرش این لفظ هم از سوی خانم علم‌الهدی عجیب است. در ساختار سیاسی ایران اساسا چنین جایگاه و عنوانی وجود ندارد که بر سر اینکه به چه کسی تعلق دارد بحث صورت گیرد. شاید همسر رئیس‌جمهور تصور می‌کند پذیرش چنین عناوینی در ساختار سیاسی منجر به ارتباط گرفتن بخشی از بدنه اجتماعی با ساختار است. با این پیش‌فرض که همه می‌دانند در آمریکا این جایگاه وجود دارد و به‌نوعی فضایی مدرن در حکمرانی را به ذهن تداعی می‌کند. فرضی که از اساس غلط است.
 
مخاطب در این فرض خیلی ظاهرگرا و کم‌هوش تصور شده است، مخاطب با صفت و عنوان احساس رضایت نمی‌کند. خبر بد برای این فرض اینکه مخاطب باهوش‌تر از این حرف‌هاست و می‌گوید حالا که ساختار با عناوین اینچنینی را می‌پسندید، مثل آنها در همه امور مدیریت کنید. حتما همسر رئیس‌جمهور می‌داند این‌طوری کار به جاهای باریک کشیده می‌شود.
 
سوم. اگر هدف از کنش‌های خانم علم‌الهدی پوشش ضعف‌های حکمرانی ما در حوزه زنان است، بهتر بود ایشان از نفوذ و جایگاه خاص خودش برای حل مسائل اساسی حوزه زنان استفاده کند. انبوهی از کارهای بر زمین‌مانده در این حوزه وجود دارد که رهبر انقلاب درباره آن به‌صراحت موضع گرفته‌اند: «انصاف این است که در جامعه‌ ما در درون بعضی از خانواده‌ها به زن‌ها ظلم می‌شود؛ مرد با تکیه‌ بر توان جسمی خودش، چون صدایش کلفت‌تر است، قدش بلندتر است، بازوهایش کلفت‌تر است، زور می‌گوید به زن؛ ظلم می‌شود به زن‌ها؛ خب راهش چیست؟ چه کار کنیم؟ خانواده را هم می‌خواهیم حفظ کنیم دیگر؛ راهش این است که قوانین مربوط به داخل خانواده آنچنان محکم و قوی باشد که هیچ مردی قادر به ظلم کردن به زنان نباشد؛ بایستی قوانین، اینجا به کمک طرف مظلوم بیایند.»
 
هرچند برای پیدا کردن مساله در حوزه زنان نیازی به ارجاع مستقیم به فرمایشات رهبری نیست اما جهت محکم‌کاری و از این جهت که می‌دانیم مشی و فکر رهبر انقلاب برای دولت فعلی حجت است، این چند خط را برای نمونه آوردم.
 
حتما دست‌اندکاران دولت می‌دانند در مسائل حوزه زنان بیشتر از هر چیزی به یک صورت‌بندی روشن و مبنایی قابل اجماع در سطح نخبگان نیاز داریم. تا وقتی در مبانی و ایده‌های اصلی توافق صورت نگیرد، تصمیمات گاه‌وبیگاه مشکلات را حل نمی‌کند. شاید کسی بگوید در گفتار و عمل رهبران انقلاب و اندیشمندانی مانند شهید مطهری حرف‌های اساسی زده شده است که البته نکته قابل‌انکاری نیست. اما مقصود اصلی چاره‌مندی اندیشه‌ها مبتنی‌بر مسائل جاری زنان است.
 
شاید تفاوت ظهور و بروز زنان در حوزه اجتماعی در دهه ۹۰ با ابتدای انقلاب و تغییرات اساسی در لایه‌های زیرین جامعه که نشانه‌های ظاهری آن بیشتر در سطح عمومی موردتوجه بوده، به ما هشدار می‌دهد اگر در حوزه زنان به فهمی مشترک در مبانی نرسیم، کار در آینده سخت‌تر خواهد شد. سخت از این جهت که شاید تصور سیاستگذاران از نسبت مبانی فقهی، ارزش‌های انقلابی و مفاهیمی پایه مثل عدالت و آزادی در حوزه زنان با بخشی موثر از جامعه زاویه بیشتری پیدا کند.
 
به‌هرحال انتظار از فعالان سطح بالایی مثل خانم علم‌الهدی که نقش ویژه‌ای در دولت سیزدهم دارند، این است که به حل اساسی‌ترین مسائل حوزه زنان بپردازند. با این زاویه نگاه که اجماعی حداکثری در مبانی و تصمیمات در حوزه نخبگان و عمومی صورت گیرد؛ اجماعی که در میان‌مدت و بلندمدت توانایی حل واقعی مشکلات را داشته باشد و فقط در حد حرف و شعار باقی نماند. هرچند احتمالا باید مشخص شود نسبت معاونت زنان ریاست‌جمهوری در این مسیر چیست و ساختارهای سیاسی و قانونی موجود چه امکان و قدرتی دارند؟

سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۳۲
انتشار یافته: ۲۶
نه این خانم می فهمد چی باید بگه و نه شوهرش. شوهرش مملکت را به فلاکت رساند و مردم را بدبخت و بیچاره ترکرد.
پاسخ ها
مهران
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
خودت نمی فهمی!!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
ناشناس ۱۲:۵۵ خودت نمی فهمی که فرق مثبت و منفی را نمی دونی
99 درصد دروغ
پاسخ ها
مهران
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
یکیش رو بگو.
دروغگو بی بی سی و اینترنشنال با بالای 50 درصد اخبار کذب هستند.
حرف بدى نزده.
تورم کمر ملت رو خرد کرده اونوقت اینا تو فکر چی هستن
من اصلا نمی فهمم چرا باید پای خانم مسولین بی جهت به سیاست باز بشه بدون جایگاه قانونی در ساختار سیاسی ایران. همسر اقای خاتمی اصلا حرفی ازش نبود. همسر رفسنجانی به خاطر تاثیرگذاریش و اخلاق خود اقای رسنجانی مشهور بود. همسر امام و رهبیهم حرفی نمی زدند. همسران کروبی و موسوی خودشان جایگاه جداگانه و جدا از همسرانشان داشتند. همسر روحانی اصلا خبری ازش نبود. همسر احمدی نژاد را یادم نیست از بس خودش شلوغ بازی در می اورد. همسر اقای رئیسی هم خودش جایگاه والایی دارد نمی دانم چرا بیخودی افتاده توی این راه. اصلا چه دلیلی دارد که ایشان نقشی بازی کند در این فضا. رئیس جمهور یک معاون زنان دارد خوب اینها وظیفه اوست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
این خانم که اصلا سیاستمدار نیست چرا همراه رئیس جمهور به آمریکای لاتین سفر کرد!!؟؟؟
گند زدی رئیسی .... حیف از زمانی که گذاشتم و رفتم مسجد محل بهت رای دادم
نامبرده بدنبال امتیازگیری و فراموش کردن عمردرختان دانشگاه است .
اگر رییسی با رای بالا انتخاب می شد شاید شما بانوی نفر اول اجرایی کشور بودید اما حالا که رییس جمهور 10 یا 15 درصد مردم است چی؟
مسوول اول و همه کاره ملکت بهیچ عنوان نه به بانو اول نه به آقای دوم اجازه تصمیم گیری و دخالت در امور مملکت نمی‌دهد،
در اسلام و قانون اساسی تکلیف اون رییس جمهوری که چهار همسر داره چیه؟

چه دعوایی بشه!!
یا خود خدا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
در میان این همه پیام و اخبار ناخوشایند و اعصاب داغون روزانه، پیام شما لبخندی به لبان ما نشاند. دست شما درد نکنه.
بانوی اول جهان و زن برگزیده سال ۳۰۲۳ فقط خانم دکتر جمیله علم الهدی . فخر عالم ، اسوه بانوان عالم ، امین الرییس و باهوش باهوشان ؛
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
و استاد زبان انگلیسی
که چی حالا
منت سرمون می ذارید که طرف زنشو تو بوق و کرنا نکرده

عوضش جمیله همه جا هست، نگران نباشید
این مسئله نه اهمیتی دارد و نه کسی به آن فکر می کند. این حرفها یعنی جمیله علم الهدی می خواهد بگوید بانوی اول کشور منم. که این هم باز اهمیتی ندارد.
ما که ادعای دشمنی با غرب نداریم ولی شمایی که با این ادعا مملکت و ملت رو به خاک سیاه نشوندید مشکلی ندارید که بانوی دوم! تابع ادبیات و فرهنگ غربی و تعیین بانوی اول و دوم و چندم شده‌؟ ادعا می‌کنید که از غرب بدتون میاد ولی مدام عطش این رو دارید که مثل اونها باشید. چهارتا جوون دلشون به یک جشنی مثل ولنتاین خوشه ولی روز جشن دلشون رو خون میکنید و حتی فروش هدایای اون روز رو ممنوع می‌کنید اونوقت این بنده خدا مدتهاست درگیر اینه که بانوی چندمه و مدام دنبال اینه که همتراز میشل اوباما بشه.
دختر علم الهدی است
ایشان هوش هیجانی پایینی دارند. در لحظه فکر کنی و بهترین پاسخ را بدهی نیاز به هوش هیجانی دارد.
چرا آقای رئیسی اینقدر زنش را در معرض دید و ارائه عموم قرار می دهد.؟
یادمان باشد بانوی اول این کشور و سرور همه زنان و مردان دو عالم حضرت فاطمه زهرا صلوات الله و سلام الله علیها می باشد
بانوی اول یا دوم یا هرچی, اصلا اهمیت نداره ولی ایشان متوجه باشند بابت هر سفر ایشان که خودشان میگویند کسی نیستند چه هزینه ای را به این ملت غرق در تورم تحمیل میکنند
ایشان در مصاحبه ای که در آمریکا داشتند به خبرنگار فرمودند "مردان ایرانی دوست ندارند همسرانشان کار کند"، کسی از ایشان نپرسید پس ایشان در آمریکا چه می کنند؟ و چرا ایشان در خارج از منزل مشغول به کار هستند. به قول حافظ "توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر می کنند؟"
لازم نیست عنوان بانوی اول را قرض گرفته از آمریکا فرض کنیم.
بانوی اول می تواند معنای ایرانی داشته باشد و همون چیزی است که خانم علم الهدی گفته اند.
بنابراین آسمان و ریسمان بافتن نویسنده عجیب تر از حرف ایشون هست.
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # انتخابات مجلس # انتخابات # مجلس خبرگان
وب گردی