بازدید 2163
۴

عربستان برای سازش با اسرائیل عجله ندارد

در پی گمانه‌زنی ها مبنی بر احتمال عادی سازی روابط میان عربستان و رژیم صهیونیستی و تبلیغات مقامات این رژیم در این باره، یک رسانه سعودی تاکید کرد که ریاض برای سازش با تل‌آویو، عجله‌ای ندارد و مسئله فلسطین برای آن در اولویت است.
کد خبر: ۱۱۹۵۸۵۳
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۴ 30 September 2023

به گزارش تابناک به نقل از روزنامه سعودی «الریاض»، شواهد حاکی از آن است که عربستان برای برقراری روابط با رژیم صهیونیستی تحت نظارت آمریکا شتاب و عجله‌ای ندارد، مسئله فلسطین در راس اولویت‌های سیاست ریاض قرار دارد و عربستان در واقع جزو نخستین کشورهای حامی مسئله فلسطین در تمامی سطوح است.

این روزنامه در سرمقاله خود تحت عنوان «صلح متفاوت» نوشته است: مواضع متعادل عربستان سعودی در زمینه‌های مختلف، سیاست ریاض را به یک عامل پشتیبان از هر مسئله عادلانه‌ای تبدیل کرده است.

بر پایه این گزارش، در رابطه با اخبار منتشر شده مبنی بر احتمال عادی سازی روابط میان عربستان و رژیم صهیونیستی، شواهد حاکی از موضع آرام ریاض است و سعودی‌ها تا به خواسته‌های ثابت خود دست نیابند، وارد توافقی نخواهند شد.

الریاض اضافه کرد: مذاکرات در مورد امور و پرونده‌های مهم تا منجر شدن به نشست میان طرفین مذاکره کننده طولانی خواهد بود و ممکن است حتی بیش از حد انتظار به طول انجامد.

به گزارش ایرنا، با شروع به حرکت قطار سازش میان امارات متحده عربی و بحرین با رژیم صهیونیستی، تبلیغات سیاسی شدیدی از سوی رسانه های آمریکایی – غربی – صهیونیستی و بعضا عربی به راه افتاد که بسیاری از کشورهای عربی از جمله عربستان به این قطار خواهند پیوست، اما با گذشت سه سال از این رویداد، فقط دو کشور آفریقایی مغرب و سودان به این قطار پیوستند و دیگر هیچ کشوری سوار آن نشد، اما سفر اخیر دو هیات صهیونیستی به عربستان، اما و اگرهایی را در اذهان کارشناسان و تحلیلگران منطقه و حتی عربستانی ایجاد کرده است.

پیشتر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود: بر این باورم که امکان توافق صلح با عربستان با همکاری جو بایدن وجود دارد.

این در حالی است که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی چهارشنبه گذشته در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» آمریکا، شرط عادی‌سازی روابط با تل آویو را تحقق اهداف فلسطینیان دانست و گفت: مسئله فلسطین برای عادی سازی روابط با (رژیم) اسرائیل مهم است.

کارشناسان پیش بینی می‌کنند که موضوع برقراری روابط تل آویو با ریاض که نتانیاهو دنبال می کند، باعث گسترده‌تر شدن تنش و اختلاف در درون کابینه او شود.

نتانیاهو همه تقلای خود را برای بازار گرمی روند سازش و دستیابی به توافق برای برقراری روابط با عربستان انجام می دهد تا آن را به عنوان یک دستاورد مطرح کرده تا شاید بتواند خود را از بحران شدید داخلی گرفتار شده در آن، نجات دهد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
رسانه مهم نیست چی میگه
سیاست مهمه که اونم در حال انجامه
طالبان یک مرد افغان را دستگیر کرده که برای اختلاف بر سر ارث خواهرش را به مدت 25 سال در یک طویله حبس کرده بود. در محل حبس این زن، کثافات و آشغال‌ها روی هم ریخته و این زن اکنون بعه بیماریهای متعددی روانی و جسمی مبتلا است. طالبان برادر این زن را بازداشت کرده‌اند. روایت بصری توحش این مرد افغان را می‌بینید.
اشتراک گذاری
عربستان بدنبال تضمین حکومتی و نگهبان شدن آمریکا برای عربستانه وگرنه دلش برای فلسطین و .... نسوخته
سازش شده
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی