بازدید 8519

اخطار جدی به دو پلتفرم اعلام قیمت مسکن

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن توضیحاتی درباره پلمب ۴۰۰۰ بنگاه مسکن متخلف در سال جاری ارائه داد.
کد خبر: ۱۱۹۲۹۷۱
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۶ 14 September 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، ابوالفضل نوروزی، مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن گفت: بعضی از مشاوران املاک اقدامات خلاف قوانین و مقررات انجام می دهند و بدون جواز فعالیت می کنند. در این شش ماه با بنگاه های بدون مجوز برخورد شد و بعضا مشاهده شده که مشاورین املاک بیشتر از حد مشخص شده حق کمیسیون دریافت می کنند.

وی ادامه داد: گشت مشترک بین وزارت راه و شهرسازی، اتاق اصناف و تعزیرات شکل گرفت. ۱۶۴ هزار بنگاه فعال در سطح کشور داریم که گشت های نظارتی ما در سراسر کشور شکل گرفته و از ابتدای سال ۶۰ هزار بازرسی از بنگاه های در کل کشور انجام شده و ۴ هزار بنگاه فاقد مجوز پلمب شده اند.

نوروزی ادامه داد: البته تمام بنگاه ها بازرسی نشده اند. در بعضی از شهرها میزان بنگاه ها از سرانه مصرف مردم به شدت بالاتر است و متاسفانه قیمت سازی مسکن در این بستر انجام می شود و بر افزایش قیمت مسکن و تورم موثر است.

وی ادامه داد: ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش قیمت مسکن یکی از نتایج گشت های مشترک از بنگاه های املاک بوده است.

اخطار جدی به دو پلتفرم اعلام قیمت مسکن

در ادامه رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی فراجا نیز به بیان توضیحاتی درباره نظارت بر بنگاه های معاملات مسکن و پلتفرم هایی که در زمینه مسکن فعالیت دارند پرداخت.

سردار علی نوروزی، رئیس پلیس  نظارت بر اماکن عمومی فراجا در برنامه تهران بیست گفت: برابر قانون نظام صنفی اتحادیه موظف است واحدهای صنفی دایر شده غیر مجاز را شناسایی  کنند تا پلیس با آنها برخورد کند. هزار و ۱۸۰ نامه برای اعمال قانون برای بنگاه ها به پلیس اماکن ارسال شد و حدودا از هزار و ۱۸۰  مورد ۸۰۴ واحد صنفی اعمال قانون شده و ۴۷۵ واحد صنفی دیگر یا مجوز گرفته اند و یا نامه جلوگیری از پلمب آورده اند. در تهران  حدودا ۱۱ هزار مشاور املاک دارای مجوز داریم.

نوروزی افزود: در رابطه با کسب و کارهایی که در تعیین قیمت مسکن فعالیت می کنند دو پلتفرم را شناسایی کردیم که بیشترین دخالت را در بالا بردن قیمت مسکن داشتند و با همکاری وزارت صمت و اتحادیه کسب و کارهای مجازی آنها را شناسایی کردیم و برای آخرین بار اخطار جدی به این دو پلتفرم داده شد.

وی افزود: مشاورین املاک بالاترین درخواست برای گرفتن مجوز را دارند که مسئله ای مورد بررسی است.   این پلتفرم ها باید تا ابتدای مهر به درگاهی که وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده متصل شوند و در غیر این صورت اعمال قانون می شوند.

وی ادامه داد: باید ضوابطی تعیین شود تا افراد متخصص وارد این حوزه شوند.

 مردم فاکتور حق کمیسیون را از بنگاه بگیرند

معاون نظارت و بازرسی سازمان تعزیرات حکومتی نیز به بیان توضیحاتی درباره نحوه برخورد مردم با بنگاه های مسکن پرداخت و به مردم توصیه کرد حتما کد رهگیری و فاکتور حق کمیسیون را دریافت کنند.

احمد جعفری نسب معاون نظارت و بازرسی سازمان تعزیرات حکومتی  گفت:  ما در بحث نظارت بر مشاورین املاک و مسکن طرحی را ایجاد کردیم که تا میش از این وجود نداشت و این حوزه رها شده بود.

وی ادامه داد: نگرانی های زیاد و مشکلاتی برای قشر ضعیف جامعه با توجه به وضعیت مسکن به وجود آمده بود که به همین دلیل بازرسینی برای نظارت بر مشاورین املاک ایجاد شدند. متاسفانه مشاهده کردیم مشاورین املاک به قوانین تمکین نمی کنند و تعداد مشاورین املاک بدون پروانه خیلی زیاد هستند و تعداد زیاد دیگری هم هستند که پروانه خود را تمدید نکرده اند و این دو دسته به اماکن و تعزیرات معرفی شدند. از ۵ هزار و ۸۰۰ بازرسی از مشاورین املاک ۳۰ درصد آنها پروانه فعالیت نداشته اند. اقدامات خلاف قانون بنگاه ها شامل عدم استفاده از کد رهگیری نقض قوانین و مقررات صنفی است، نرخ تعرفه مازاد و گران فروشی و بر خلاف نرخ نامه عمل کردن است.

وی در ادامه به مردم توصیه کرد: مردم حتما بعد از معامله کد رهگیری بگیرند و بعد از دریافت آن فاکتور رسید حق کمیسیون را از مشاورین املاک دریافت کنند.   وقتی کد رهگیری دریافت نشود به این وسیله مشاور املاک از پرداخت مالیات هم فرار می کند.

جعفری نسب گفت: در سراسر کشور مخصوصا در پردیس تهران با دلالان و مشاورین املاکی رو به رو شدیم که بین خودشان معامله سوری انجام می دادند و این معامله سوری باعث افزایش قیمت مسکن شده بود و باعث ضربه به مصرف کننده شد. نظارت بر کد رهگیری و نرخ نامه ها و صدور فاکتور را برای جلوگیری از این اقدامات انجام دادیم و نزدیک به ۲ هزار پرونده در این خصوص تشکیل شد و ۴۰۰ میلیارد ریال آنها را جریمه کردیم.

جعفری نسب ادامه داد: بعد از برخورد با مشاورین املاک با فضای مجازی هم برخورد شد و اگر قیمت گذاری خلاف واقع در فضای مجازی انجام شود تذکر و برخورد  با این پلتفرم ها انجام می شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱۶
چقدر ظلم به خدا

دیگه نای نمونده
زندگی شده استرس و سم خالص
چقدر دوندگی صبح تا شب واسه اجاره خونه و افزایش رهن سر سال
خدا از سرتون نگذره
همش دنبال پاک کردن صورت مسئله هستید.
لعنت برباعث بانی این گرانی مسکن
بخدا کمرم شکسته،۶ ماه خواب خوراک ندارم امسال رهن من صد در صد اضافه شده خدا نگذره از باعث و بانیش چقد مگه آدم تحمل داره یخچال خالیه رهن اینطور کاسبی کساد وقتی هم سران مملکت میخوان از وضع مملکت بگن طوری حرف میزنن انگار دارن در مورد کشورهای پیشرفته اروپایی حرف میزنن
وقتی دلار 4200به یکباره میشه 28 دلار دیگر هم 50تومن می مونه
اجناس هم لحظه ای ساعت به ساعت وبصورت لحظه ای بالا میره
مثلا بطور مثال قیمت کارخانه ای یه ماشین مثل پارس از 30تومن در زمان روحانی به 300در زمان ریسی میشه قیمت مرغ وتخم مرغ گوشت قرمز وسفید ونان و....... همه وهمه انگار توقفی در کار نیست و تورم ونگرانی بصورت افسار گسیخته ادامه دار هست ودولت که بایستی از ریشه از ابتدا گرانی ها را کنترل کند متاسفانه بنظر میرسد تعلل می کند
چگونه با به همان ازی بین مالک مستاجر می تواند تبعات عدم کنترل قیمت ه در مقابل مبلغ اندک کارگران حقوق بگیران مستاجران را در مقابل غول گرانی ها مهار کند.
بنظر میرسد یهمالک هم در همین وضعیت گرانی در حال دست‌وپا دن هست یحتمل این ملک منبع درآمد آن هم هست که از این راه حل ارتزاق درآمد خانواده اش هست
پس این وسط نتیجه گیری می کنیم نه مالک مقصر هست ونه مستاجر
حقوق و درآمد پایین مردم ر مقایسه با غول تورم اندک هست
پس تفرقه انداختنبین مردم کاری خلاف اخلاق ودین وشریعتومذهب هست.
ودولت باید فکری در بالا بردن زد درآمدهای مردم وامت اسلامی کند
دولت نمی تواند تورم افسار گسیخته درست کندو از مردم درخواست سوکت واتعام مساکین کند
خداوند متعال به مسئولین ما کمی براساس آموزه های دینی اسلام ناب محمدی (ص) هوشیاری وتفکر وسیاست واقتصاد و.... عطا فرماید.
الهی آمین
یا رب العالمین
اها کار خوب رو باید گفت سر این شیطان بزرگ اقتصادی املاک و که علت اصلی تورم و بی ارزشی ریال شده باید له کرد از دولت اقای رییسی میخواهیم به جد قیمتها رو کاهش بدهد و یکار کنه هزار کار بی ارزد فقط دولت فعلی قادر است مافیای هشت پای مسکن را مهار و کاهش دهد چون فقط دولت فعلی چنین قدرتی دارد که برای همیشه در کارنامه مثبت دولت ثبت خواهد شد تمام تورم و بد بختهای جامعه زیر سر حباب مسکن است که به متری ۳۰۰۰ دلار متوسط رسیده است و از هم جای دنیا گرانتر و مسخره ها بهانه و ریشخند به ملت و اقتصاد و تورم می زنن مافیای زمین و انیوه ساز ها فقط چاره کار ارزانی ارزنی ارزانی حتی بزور
دزدی تو روز روشن مشاور املاک ۴۰۰ هزارتومن علاوه بر حق کمیسیون خودش از هر نفر از طرفین معامله گرفته بعد با پررویی تمام به مستاجر بینوا که برادر بنده بود میفرمایند لطفا یه شیرینی هم بدین به بچه ها!اگر خودم بودم مستقیما تعزیرات شکایت میکردم ولی طرفینگفتند کلی باید دوندگی کنیم اخرش هم هیچی ولش کن...
خدا.از اونهای که ملت به این روز انداخت بینشی بدهد
سایت دیوار و شیپور نگو بگو مرکز دلالان مسکن و ماشین
بنگاه‌های املاک خانه هارا برای اتباع افغانستانی عراقی و پاکستانی اجاره میکنند چون اتباع پول زیاد میدم من یک واحد آپارتمان 8ماه پیش اجاره کردم خدا شاهده این املاکی تا الان سه بار خانه رافروختن الآنم دو واحدشو یک افغانی خریده به ایرانی هم اجاره نمیده اینم نتیجه 8سال جنگ که یک وجب از خاک میهن رانمیدیم تمام مشهد رااتباع عراق افغان و پاکستانی خریدن یک عراقی میشناسم بیست واحد آپارتمان خریده همشون هم خالی هست میگه به ایرانی نمی‌دم یاعلی
چه خوب میشد اگر این دولت های خدمت گذار!!!??? کاری به کار مسائل روزمره نداشتند و بیشتر از این گند نمی‌زدند....فرق بین احمدی نژاد، روحانی و رئیسی فقط اسامی فامیلی این هاست.
اپلیکیشن های دیواروشیپور و غیره بدترین ظلم رو درحق مردم کرده‌اند واین روند ادامه دار است وهیچ ارگان نظارتی وجود ندارد که به این روند پایان دهد مشاورین املاک دیگه هیچ کاره شدند موجر و مالک قیمت تایین میکنند وداخل سایت می‌گذارند و مشاورین املاک هم مجبورند تبعیت کنند وعده قلیلی از مشاورین همان قیمت را در این سایتها تبلیغ کنند قدیم ها مالک برای تعیین نرخ وارزش آن پیش بنگاهها می‌رفت ومشاوره می‌گرفت ولی الان دیگه زیر بار نمیره ومیگه برو توی سایت ها نگاه کن ببین چه خبره من خودم مستاجرم وچندین ساله این ظلم رو به عینه از طرف این دو برنامه مخصوصا لمس کرده ام ودر پایان امیدوارم این مردم به خودشون بیان واون مهربونی وصمیمیت سالهای قبل رو به یاد بیارن وبرگردیم به اون روزایی که در اوج انسانیت بودیم ومثال زدنی همه دنیا قبطه اون مهربونی واز خود گذشتگی و فرهنگ ماها رو میخوردند وامروز متأسفانه داره رو به نابودی میره حرف وسخن زیاده اما....
جناب نوردزی باپلتفرم مجازی نمیتونی مقابله کنی
سایت دیوار وشیپورعامل اصلی گرانی ملک
با اینا نمیتونی مقابله کنی
عامل اصلی گرانی مسکن همین بنگاههای مسکن و دو برنامه دیوار و شیپور میباشد . و واقعا هم هیچ نظارتی روی ان نبوده .الان دیوار و شیپور هیچ نظارتی در مورد صحت و سقم ملک آگهی شده ندارد و بهدخاطر پول هر کسی میتواند در هر زمینه ای اءهی کند و هیچ نظارتی نیست الان دیوار و شیپور باید جلوی قیمتهای ابلاغی را حذف کند
مگرفلسطینی هاخانه هایشان رابه یهودیان نفروختندوالان جزء خاک اسرائیل شده
فلسطین ، ایران هم همین طورمیشه مرگ برخائنین به ایران به وطن من همه اتباع بیگانه رابیرون کنیدزنان مارااینهاخراب کردندغیرت داشته باشید.بسه دیگه ایران شده افغانستان
وعراق وپاکستان .کجاییدای شهیدا خدایی پدراینارودربیارید.
بی عرضه گی خودتان را گردن دیگران نندازید. کار از ریشه خرابه الان خواندم عربستان چی ساختمان های قراره درست کنه ولی شما نهضت ملی خودتان را یادتون رفت، رفتید طرف مسکن ۲۵ متری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه