بازدید 16924

آلودگی رود «ارس» به مواد رادیو اکتیو؛ ماجرا از چه قرار است؟!

نکته قابل تامل در این میان، تاثیرپذیری بسیار بالاتر ایران از تنش پیرامون رود ارس است، چون نه ترکیه که سرچشمه‌های این رود در خاکش واقع شده و نه ارمنستان و آذربایجان، هیچ یک به اندازه کشورمان از این منبع آبی چشمگیر بهره مند نمی‌شوند و از این رود برای آبیاری مزارع و باغات استفاده نمی‌کنند. بهره برداری وسیعی که نشان می‌دهد احتمال آلوده شدن ارس تا چه اندازه برای کشورمان جدی‌تر است.
کد خبر: ۱۱۷۹۹۲۷
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۷ 20 June 2023

آلودگی رود «ارس» به مواد رادیو اکتیو؛ ماجرا از چه قرار است؟!رشید مجدد- به رغم تلاش‌های صورت گرفته برای تنش زدایی از مناطق پیرامونی مرز‌های شمال غربی کشورمان، آسیبی جدید از این منطقه گزارش می‌شود که نگرانی بسیاری از هموطنان مان را در پی داشته است.

به گزارش «تابناک»؛ به رغم دایر شدن صلح بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان و پایان یافتن نبرد این دو همسایه با یکدیگر، کشمکش‌های دامنه دار میان ایشان ادامه دارد و حتی در مواردی پای کشورمان را هم به غائله گشوده است. مواردی که از جمله آن‌ها مساله بغرنج کریدور مرزی است که شاید برای مدتی تحت تاثیر یک مقوله مهم‌تر قرار گیرد که اخیرا رسانه‌ای شده و توجه‌ها را به خود جلب کرده است.

درباره آلودگی رود ارس به مواد رادیواکتیو سخن می‌گوییم که با انتشار مقاله‌ای در روزنامه «پیام ما» در کانون توجه عموم قرار گرفت و هرچند در متن تاکید شده بود مستند به گزارشی است که در یک پژوهش نامه رسمی منتشر شده، بازتاب وسیعی به نقل از این روزنامه در شبکه‌های اجتماعی و به طور ویژه رسانه‌های خارجی داشت و در نهایت مسئولان را مجاب به واکنش رسمی نمود.

روزنامه پیام ما نوشته بود: مقاله‌ای در «پژوهش‌نامۀ مطالعات مرزی» منتشر شده که نتایج آزمایش‌های انجام‌شده در ارمنستان، ایران و آذربایجان را «غیرقابل استناد» دانسته و تاکید دارد «به دلایل آزمایش‌های متقن علمی، شدت سرطان‌های مری و معده و پوست و حجم بالای بیماری‌های کبدی، ناشی از آلودگی آب ارس است»؛ آلودگی از نوع مواد رادیواکتیو و فلزات سنگین.

ماجرایی که سال هاست مطرح است و عامل آن «نیروگاه متسامور» در ارمنستان معرفی می‌شود که به رغم قدمت زیاد و بهره مندی از تکنولوژی قدیمی و تا حدی ناایمن و خطرناک، سهم بالایی در تولید برق این کشور دارد و این نکته کلیدی مانع از نوسازی و جایگزینی آن شده است؛ مساله‌ای که به نظر طبیعی است و با توجه به شدت گرفتن تنش‌ها بین این کشور و همسایه شرقی اش و حتی نقش آفرینی ترکیه، همسایه غربی ارمنستان در تنش بوجود آمده، به شدت مورد توجه عموم قرار گرفته باشد.

آلودگی رود «ارس» به مواد رادیو اکتیو؛ ماجرا از چه قرار است؟!

نکته قابل تامل در این میان، تاثیرپذیری بسیار بالاتر ایران از تنش پیرامون رود ارس است، چون نه ترکیه که سرچشمه‌های این رود در خاکش واقع شده و نه ارمنستان و آذربایجان، هیچ یک به اندازه کشورمان از این منبع آبی چشمگیر بهره مند نمی‌شوند و از این رود برای آبیاری مزارع و باغات استفاده نمی‌کنند. بهره برداری وسیعی که نشان می‌دهد احتمال آلوده شدن ارس تا چه اندازه برای کشورمان جدی‌تر است.

اگر بدانیم موضوع آلودگی ارس پیش از غائله‌های اخیر میان همسایه‌های شمال غربی کشورمان هم مطرح بوده و به تاکید وزیر نیروی سابق، بار‌ها زمینه ساز تذکر کشورمان به مقامات ارمنستانی شده و تا جایی جدی گرفته می‌شود که در تمامی اجلاس‌ها، نشست‌ها و یادداشت تفاهم‌های دوجانبه با این کشور مورد تاکید قرار می‌گیرد، پی خواهیم برد که ماجرا تا چه اندازه مهم و حیاتی است و چرا طرح ماجرا در یک مقاله، تا این اندازه مورد توجه قرار گرفته است.

مقاله‌ای که جالب است بدانید در شماره ۳۸ فصلنامه‌ای منتشر شده که متعلق به «مرکز تحقیقات و مطالعات فرماندهی مرزبانی ناجا» [فراجا]است و در زمستان سال گذشته، ۱۴۰۱ منتشر شده است. مقاله‌ای که در آغاز آن تاکید شده که در تحقیقات آن «از روش توصیفی- تحلیلی استفاده گردیده و جهت گردآوری اطلاعات از منابع کتابخانه‌ای و مراجعه به اسناد بهره برداری شده است. همچنین منطقه مذکور میدانی و با بررسی عکس‌های هوایی و نقشه‌های منطقه کاوش گردیده است.»

نکته‌ای کلیدی که نشان می‌دهد ادعا‌های مطرح در مقاله، بر خلاف تعیین سطح آن به عنوان «مقاله پژوهشی/اصیل (دارای رتبه معتبر)»، قابل تردید است و نمی‌توان به آن استناد کرد. نکته‌ای که در واکنش رسمی به انتشار گزارش آلودگی ارس به مواد رادیواکتیو و فلزات سنگین هم مورد تاکید قرار گرفته و به گزارش مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور، رود ارس سالانه در این خصوص مورد پایش قرار می‌گیرد (آخرین بار اسفند ۱۴۰۱ مورد پایش قرار گرفته) و تاکنون موردی از آلودگی رود به مواد رادیواکتیو مشاهده و ثبت نشده است.

تکذیبیه‌ای که در ادامه آن تاکید شده است: «مرکز نظام ایمنی کشور به زودی یک ایستگاه پایش آنلاین آب در محدوده مورد اشاره نصب خواهد کرد تا پایش‌ها و بررسی‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شود» تا راه تکرار این شائبه‌ها برای همیشه بسته شده و از آن مهم تر، موضوع حیاتی سلامت آب رود ارس به نوعی تضمین گردد؛ راهکاری که پیام روشنی برای همسایگان کشورمان هم دارد تا دریابند که طرح موضوعات مرتبط با رودی که ارتباط تنگاتنگی با حیات شمار زیادی از هموطنان مان دارد، دستمایه خوبی برای پیگیری مناقشاتشان با دیگر کشور‌ها نیست.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۹
در انتظار بررسی: ۱۶
انتشار یافته: ۳۷
برای جلوگیری از تشویش اذهان بعید می دانم گزارش درستی از این موضوع منتشر شود .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
جلوگیری از تشویش اذهان؟ تشویش اذهان زمانی است که بررسی درستی اتفاق نیفتد. ارمنی هستی؟
سازمانهای مختلف بین الملی قبلا وجود مواد رادیواکتیو و سمی غیره را بارها تایید کرده ان سال 1394 دکتر اصغر پیرزاده، تنها متخصص سرطان در اردبیل به طرز مرموزی به قتل رسید و بعدش انواع بهتان هایی که اخیرا بیشتر مورد توجه قرار گرفته بهش بستن چون ایشان چند مقاله در باره میزان بالای سرطان در اردبیل نوشته بود سیاست ایران در برابر یاغی گری و اعمال جنایتکارانه ارمنستان انفعال سکوت و سازش است که البته عمدی است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
پانترک
هوکا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
من مثبت دادم ولی با همه حرفاتون موافق نیستم چون هم ترکیه و هم آزرباییجان در آلودگی نقش دارند فقط ما و ارمنستان نیستیم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
ترکیه و اذربایجان چه نقش در الودگی دارند یه چیزی می دونین یا همین طور یه حرفی می پرانید؟
معمولا تکذیبیه ها نادرست از آب در میاد و اصل موضوع درست
ممنون از تابناک که به این موضوع پرداختید. رنگ رود ارس در محدوده ارمنستان بشدت متفاوت از سایر مناطق است و غیر از الودگی نیروگاه اتمی تقریباً پساب اکثر کارخانه های ارمنستان به ارس سرازیر می شود. شاید آذربایجان بود لحن و عملکرد قاطع تری نشان می دادیم اما چه کنیم که کشور دوست و برادر ارمنستان است
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۰۵:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
ارامنه هرجاهستندباعث دردسروگرفتاری میشوند افغانها بمراتب ازارمنه بیضررترند
هوکا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
والا از نظر تاریخی آنچه ترکان به سر مملکت آوردند هیچ قومی نکرد از چنگیز و تیمور تا علی اف
انوشیروان
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
همه ما مقصریم و کار با نژاد نداره دریاچه ارومیه رو هم ارمنیها خشک کردند نا باغدارهای طماع اطراف در ضمن هم افغانها خوبن هم ارمنیها و ایرانیها تو اگر نمی تونی برو بادکوبه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
انوشیروان دریاچه اورمیه را هم با ساختن سد خشک کردن
ارمنستان درحنگ زورش به آذربایجان نرسید باآلوده کردن آب رودارس به موادرادیواکتیو میخواهد انتقام خودش راازآذربایجان . بگیردکه باالوده شدن اب این رودخانه وسمیت وکشندگی ان کشورمارا نیز الوده میکند ومردم ما رارابه هلاکت میرساند اینهم پاداش لطف ومحبتی که درحق ارامنه رواداشتیم وحالا آنها ‌قصدجان ماراهم کرده‌ اند پس بهتر نبود دوست راازدشمن وسره راازناسره تشخیص میدادیم
خلاصه این گزارش این است که مقاله مزبور قابل استنا نیست چون روش بدست آوردن اطلاعاتش بهمان است و فلان!!!! پدر آمرزیده ها، یک در هزارم احتمال بدهید مطلب جدی باشد، سریع بروید آزمایش از آب رودخانه انجام دهید (بهتر است نمونه ها برای یک آزمایشگاه کشور دیگر بجز چین و روسیه هم ارسال شود) تا خیال مردم راحت شود. هر چند تجارب این چند دهه نشان داده که بدنیال لاپوشانی مسایل هستید و جان مردم برایتان ارزشی ندارد
واللا ظاهرا مغرضان داخلی مثل نویسنده این خبر به خارجی‌ها مهلت نمیدن، عزیز من بجای ربط موضوع به تنش ارمنستان با سایرین بهتره اولا از صحت و سقم مطمئن بشید بعدا موضوع رو نفی کنید
کم نبوده موضوعاتی از این دست که اول تکذیب شدن بعدا صحتش تایید شده
یه مشت دلیل ابدوغ خیاری از همین نوع، برای درصد بالای ابتلا به سرطان در مازندران هم ببافید و خیال مسئولین بیخیال رو از بابت رسیدگی و نجات جان مردم راحت کنید!!!
فقط آلوده گی رود ارس به مواد رادیو اکتیو و شیوع بیماری سرطان را کم داشتیم !؟
خوب بلاخره چی شد ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
ساعت خواب
منبع الوده کننده ارس تنها نیروگاه متسامور نیست بلکه معدن ارتسوانیک در جنوب ارمنستان هم با تخلیه میلیونها تن اب الوده به فلزات سنگین باعث باعث ابن فاجعه زیست محیطی شده است ، از دید اینده نگرانه نیروگاه اتمی متسامور به عنوان یک بمب اتمی هر لحظه ممکن است فاجعه ای در ابعاد بزرگ در منطقه ایجاد کند ، در واقع دولت ارمنستان سالها هزینه تجاوز و اشغالگری خود را از جیب محیط زیست منطقه تامیین کرده و میکند!!
یک کارگروه متخصص در زمینه های مختلف آب و خاک به مدت شش ماه به کنارهای رود ارس فرستاده شود برای تحقیقات و بررسی های عمقی و سطحی . با یک آزمایشگاه سیار مجهز تا وضعیت زیست محیطی رود ارس مشخص شود .البته اگر تمایلی وجود دارد .
از بس كه تورك ها ترك ها رو دوست دارند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
چی؟
'گذشته از درستی یا نادرستی این اخبار، چقدر شما هموطنان عزیز غلط املایی دارید!!!!
بلاخره!!!!!
آلوده گی!!!!
واللا!!!!
سلام .یه زمانی خیلی تابناک می خوندم. تیتر مطلب را دیدم حدس می زدم اخر کار چه نوشته شده.
تابی جون سابق، اونقد تابلو عوض شدید که تبدیل به صدا و سیمای دوم میشید.
خوش باشید به همین فرمون خودتان را راضی نگه دارید.
روس ها استاد تمام مسموم سازی و قتل با مواد سمی م رادیو اکتیو . مرگ بر روسیه
اگرخواهی که آرامش ببینی بروجائی که ارمنی نبینی
همان گونه که خواننده گرامی در بالا نیز اشاره کرده است؛ قتل آقای دکتر اضغرزاده در سال 94 پرسش ذهنی مهمی را برای مردم ایجاد کرده است که بدون پاسخ مانده است. پرسش این است که :
- اگر منبع آلوده کننده نیروگاه ارمنستان نیست؛ پس منبع آلودگی در ایران نیست؟
-- چه رابطه ای بین مرگ این متخصص و دفن زباله های اتمی کشور روسیه استان اردبیل وجود دارد؟
-- آیا هرگز به منبع یابی نقطه آلودگی رفته و بررسی نموده اند یا این که اگر پژوهشگری وارد منطقه شود به عنوان جاسوس بیگانه باید راه ......... طی کند؟
خود منابع ارمنی به الوده سازی اب ارس معترف هستند ، اما کار بعضی ها اینجا شده مماشات و انکار!! چندین مقاله در اینترنت در این زمینه به زبان انگلیسی در دسترس است که از سالهای قبل و بعضا در ارمنستان منتشر شده است!!
خود منابع ارمنی به الوده سازی اب ارس معترف هستند ، اما کار بعضی ها اینجا شده مماشات و انکار!! چندین مقاله در اینترنت در این زمینه به زبان انگلیسی در دسترس است که از سالهای قبل و بعضا در ارمنستان منتشر شده است!!
نیروگاه اتمی متسامور در خاک ارمنستان و در فاصله حداقل 20 کیلومتری رود ارس قرار گرفته است. به فرض نشت مواد رادیواکتیو آیا شهروندان ارمنستان بیشتر به سرطان مبتلا می شوند یا شهروندان عزیز مشکین شهری که در فاصله 100 کیلومتری از رود ارس و 880 کیلومتری از نیروگاه متسامور ارمنستان قرار گرفته است و یا همشهریان عزیز ما که در جلفا در کناره رود ارس و در فاصله ای بسیار نزدیکتر از نیروگاه قرار گرفته اند؟ متاسفانه این نیروگاه نیز همچون سایر موارد دستآویز سیاست های مغرضانه ترکیه و آذربایجان و خودفروخته های داخلیشان شده است. لطفا مطالعه و تفکر فراموش نشود.
پاسخ ها
علیرضا
| Singapore |
۱۱:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
اولا فاصله متسامور با ارس حدود ۱۰ کیلومتره ! در ثانی انباشت مواد الاینده به خصوص فلزات سنگین در پایین دست رودخانه صورت میگیره و بیشترین اسیب رو به این مناطق میزنه ، ثالثا قضیه فقط نیروگاه اتمی نیست بلکه پساب معدن مستقیما به ارس ریخته میشه و خود ارمنی ها و حتی استاندار اذربایحان شرقی هم معترف بود ، ماله کشی امثال شما غیر قابل درکه!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
بالاخره یه ارمنی جرات کرد اسم واقعی خودشو بنویسه اقای اندرانیک تنها راه حل اذربایجان اخراج همیشگی شما از قفقاز و فرستادن به جایی است که ازش امدید خودتان هم که قبول دارید؟ 200 سال پیش توسط عثمانیها از اناتولی و واسپوراکان (وان امروزی) به اذربایجان تبعید شدید در 1920 روسها منطقه روان (ایروان) را که بخشی از خاک اذربایجان بود خودمختار اعلام کرد و بعد از فروپاشی شوروی کشوری به نام ارمنستان ایجاد شد در تاریخ هیچ وقت کشوری به اسم ارمنستان نبوده
آندرانیک
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
در جواب علیرضا: خوب پس بحث آلودگی اتمی منتفی
می شه و نیروگاه متسامور از لیست متهمان باید حذف
بشه
و در جواب دوستی که حتی جرات نکرده یه اسم جعلی برای خودش انتخاب کنه هم فقط یه توصیه دارم و اون اینه که فقط مطالعه کن و از روی هوا حرف نزن. خودت کامنت خودت رو بخون ببین چقدر تناقض در نوشته های خودت هست
سعید
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۳۱
ارمنستان پساب نیروگاه اتمی ماتسامور و همچنین پساب معادن مس را بداخل رودخانه ارس وارد می کند ، رنگ آب بعد از گذر از مرز ارمنستان به سبز تغییر می گند که ناشی از پساب معادن مس ارمنستان می باشد. چیزی که برای ارمنستان مهم نیست سلامتی محیط زیست و جان انسان‌ها می باشد.
1-قبل از هر چیز بایدیک آزمایشگاه معتبر و مجهز میزان آلایندگی شیمیایی و میکربی و رایو اکتیو ارس را آزمایش و نتیجه را در اختیار عموم قرار دهد.
2 - آزمایشگاههای پایش دائمی باید در محل های انشعاب آب به خاک ایران وجودداشته باشدو نتایج آزمایش هایشان روزانه در چند نوبت ثبت و ضبط وبه مراجع مربوطه گزارش شود.این آزمایشگاهها نباید صوری باشند بلکه از نظر تجهیزات و نیروی متخصص کارشان قابل اتقا باشد.
3- به نظر می رسد غیر از آلودگیهای ناشی از پساب معادن مس و مولیبدن که در ناحیه نزدیک مرز نوردوز وارد ارس میشود بقیه آلودگیها قبل از ورود آب به مرز ایران اتفاق می افتد حتی پساب نیروگاه اتمی نیز در منطقه مرز ارمنستان و ترکیه وارد ارس میشود یعنی قبل از ورود آب به منطقه مرزی ایران. پس اگر آلودگی وجودداشته باشد در تمام طول مرز و در تمام مناطق انشعاب آب به ایران این آلودگی وجود خواهد داشت.در نزدیکترین منطقه به نیروگاه، فاصله ارس تا نیروگاه حدود 16 کیلومتر است و احتمالا پساب آن نیز در همین منطقه وارد آب ارس میشود. توجه شود که آلودگی احتمالی ناشی از پساب مد نظر است نه آلودگی هوا چون بعضیها خلط مبحث می کنند.
4- شاید نقش آلودگیهای ناشی از پسابهای صنعتی و فاضلابها بیشتر از مورد نیروگاه باشد که البته باید بعد از تجزیه و تحلیل کامل توسط یک مرجع معتبر ، نظر نهایی اعلام بشود.
5- امیدواریم واقعا قضیه مثل قضیۀ آزمایش برنج خارجی چند سال پیش نباشد که بعداز آنهمه انرژی و تمرکز ، یک خروجی قانع کننده از آن بیرون نیامد.یکی گفت مضره یکی گفت مضر نیست و نهایتا قضیه فیصله یافت بدون خروجی متقن.
5- خوب است موضوع نیروگاه اتمی فوق بدلیل فاصله کم آن با ایران و قدیمی بودن آن و اخطارها و گزارشهای بین المللی همیشه مورد توجه مسئولین مربوطه باشد وپایش های ناشی از آلودگی هوا وتبادل اطلاعات با ترکیه و ارمنستان در این زمینه انجام شود.
امنیت دارم نداشم چه می شد
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم