بازدید 3368
۲

بوریس جانسون از نمایندگی پارلمان استعفا کرد

بوریس جانسون نخست وزیر اسبق انگلیس که سال گذشته در پی‌رسوایی پارتی‌گیت از مقام خود کناره‌گیری کرد، دیروز (جمعه) از نمایندگی پارلمان نیز استعفا داد و به این ترتیب با رویای بازگشت به قدرت خداحافظی کرد.
کد خبر: ۱۱۷۸۴۹۶
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۰ 10 June 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، جانسون با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که از کمیته ویژه پارلمان انگلیس نامه‌ای را درباره نتیجه تحقیقات آن‌ها پیرامون ماجرای پارتی‌گیت دریافت کرده که به‌تعبیر او نشانگر اراده برای اخراج وی از پارلمان است.

وی بر همین اساس نوشت: من به حوزه انتخابیه خود در آکسبریج و رویزلیپ جنوبی نامه نوشتم و اعلام کردم که از مقام خود کناره گیری کرده‌ام. جانسون افزود: بسیار متاسفم که حوزه انتخابیه فوق العاده خود را ترک می کنم. خدمت به آنها چه به عنوان شهردار و چه به عنوان نماینده مجلس افتخار بزرگی بود.

با کناره‌گیری جانسون از این حوزه، انتخابات میان‌دوره‌ای برای تعیین جانشین وی از میان احزاب سیاسی برگزار خواهد شد.

جانسون ژوئیه سال گذشته در پی رسوایی پارتی‌گیت از مقام خود کناره‌گیری کرد. رسوایی پارتی گیت، در نوامبر ۲۰۲۱ با انتشار گزارشی در روزنامه انگلیسی دیلی میرور کلید خورد. براساس گزارش این روزنامه، دفتر نخست وزیر انگلیس در میانه دور دوم محدودیت های کرونایی و در شرایطی که برگزاری گردهمایی غیرکاری در فضای بسته ممنوع بود، میزبان مهمانی و جشن های غیرکاری بوده است.

جانسون بابت اتهامات وارده از مردم عذرخواهی و با انجام تحقیقات مستقل در این باره موافقت کرد. برهمین اساس پروژه تحقیقات برعهده خانم «سو گری» محول شد. به فاصله کوتاهی پلیس متروپلیتین تحقیقات مستقل جداگانه‌ای را در مورد نقض محدودیت‌های کرونایی در دفتر نخست وزیری آغاز کرد و در نتیجه آن جانسون متهم شناخته و جریمه شد.

گزارش اولیه تحقیقات خانم گری در ۳۱ ژانویه ۲۰۲۲ و گزارش نهایی وی در می ۲۰۲۲ منتشر شد. در این گزارش، رویدادهای متعددی از جمله نوشیدن بیش از حد الکل و عدم احترام به کارکنان نظافت و امنیت بوضوح مشهود است. او نتیجه گرفت که مسئول ارشد سیاسی کشور "باید مسئولیت این تخلف فرهنگی را بر عهده بگیرد".

در پی انتشار این گزارشات، نارضایتی عمومی علیه جانسون تشدید شد. ۲۱ آوریل ۲۰۲۲، نمایندگان مجلس گزارش اتهامات جانسون را به کمیته ویژه تحقیق پارلمان ارجاع دادند و این تحولات باعث کاهش اعتماد جامعه به نخست وزیر وقت شد. جانسون سرانجام در پی استعفای ۵۰ تن از اعضای کابینه در ۷ ژوئیه ۲۰۲۲ ناگزیر به استعفا شد.

او سه ماه پیش در کمیته ویژه تحقیق پارلمان حاضر شد تا دفاعیه خود را ارائه کند. نخست وزیر اسبق انگلیس با بیان این ادعا که تخلفات او در بحبوحه همه‌گیری کرونا از روی عمد نبوده است مدعی شد که مسئولیت کامل این رسوایی را می‌پذیرد.

جانسون امیدوار بود که در انتخابات عمومی سال آینده بتواند بار دیگر به عرصه سیاست بازگردد؛ اما با کناره‌گیری از نمایندگی پارلمان، وی برای همیشه از قدرت خداحافظی کرد.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۲
عجب مملکتیه
مقامات ما هم یاد بگیرند
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم