بازدید 1941

کاهش ۶ درصدی تولید نفت عراق

پس از توقف صادرات نفت شمال عراق از سوی ترکیه، تولید نفت این کشور در ماه گذشته میلادی 262 هزار بشکه در روز کاهش یافته است.
کد خبر: ۱۱۷۳۸۳۴
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۵ 04 May 2023

 

به گزارش تابناک به نقل از برنا، یک منبع در شرکت بازاریابی دولتی عراق، سومو گفت، عراق در ماه آوریل (ماه گذشته میلادی) 3 میلیون و 938 هزار بشکه در روز نفت خام تولید کرده که 262 هزار بشکه در روز کمتر از میزان تولید ماه مارس بوده است.

این سطح از تولید به این معناست که این کشور تقریبا 500 هزار بشکه در روز کمتر از سهمیه ماه آوریل خود بر اساس توافق کاهش تولید اوپک پلاس، نفت تولید کرده است.

این کاهش تولید پس از آن اتفاق افتاد که ترکیه در 25 مارس، صادرات 450 هزار بشکه در روز عراق از شمال این کشور را پس از حکم داوری اتاق بازرگانی بین المللی (ICC) متوقف کرد.

این توقف صادرات سبب شد تا بیشتر تولید نفت خام در منطقه نیمه خودمختار کردستان عراق تعطیل شود.

روز گذشته بررسی رویترز نشان داد، تولید نفت سازمان اوپک در ماه آوریل (ماه گذشته میلادی) به علت توقف بخشی از صادرات عراق و تاخیر در محموله‌های نیجریه کاهش یافته است.

بر اساس این بررسی، سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام در ماه گذشته میلادی 28.62  میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده که 190 هزار بشکه در روز از ماه مارس کمتر است.

البته بر اساس توافق اوپک پلاس قرار است، کشورهای عضو از ابتدای ماه می (ماه جاری میلادی) یعنی 3 روز پیش، میزان تولید خود را کاهش دهند.

سهم عراق از این کاهش تولید 211 هزار بشکه در روز است.

پس از اینکه قیمت نفت در ماه مارس به 70 دلار در هر بشکه کاهش یافت که کمترین رقم در 15 ماه گذشته به شمار می‌رفت، عربستان و سایر تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس، اوایل ماه جاری میلادی، کاهش تولید بیشتر نفت خود را به میزان 1.6 میلیون بشکه در روز اعلام کردند که با این تصمیم بازار را غافلگیر کردند و در مجموع میزان کاهش تولید اوپک پلاس به 3.6 میلیون بشکه در روز رسید که از ماه می اجرایی می‌شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی